Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.207
Поени од реакции
21.933
Не е, кратки фитли имаше тоа кукле веднаш ќе се издадеше.

Проблемот е со менувањето на јузерите и дуплите јузери, но трафикот беше побитен во тоа време, а сега и онака е мизерен. Тие 20 луѓе секој ден шо замараме во 20 теми и толку.

Околу приватноста, со лично презиме бев па не ми се накриви, ниту некој дојде под прозор да ми тропни, а многу „јунаци“ на тастатура откако во пп беа повикани ако имаат некој проблем да го решиме со муабет или поинаку ги снема, аш бубата.

Како и да е, КУСОГЛЕДИ бевме сите 30 години назад, го имам тоа еднаш коментирано. Нашата генерација (тие пред нас, тие после нас) довде можеше, некои нови и идни генерации ќе го оправаат ова усраното ама чисто сумњам дека ќе бидиме живи за да видиме со свои очи - башка ако има држава дотогаш. Како шо тргнало со отселувањето и со депопулација кај македонците за 20 години отсега ромите ќе бидат 40%, а ние дали и толку. Во своја држава гостин.
Probavme da si igrame drzava, ne ne biva i toa e toa. Ne e sekoj narod za svoja drzava. Nema ljutenje tuka, toa e realnosta.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.696
Поени од реакции
11.947
Ти го подржуваше Груевски и после амнестијата на воените злосторства.
Не си ти на никаков морален пиедестал, за да солиш памет.
Од 1 јуни 2017 па наваму пвеводбеничкиот пастир е минимален критериум кој треба да се исполни за било какво стоење на морален пиедестал - уште една заслуга на плавите жолтици и шареноликиот идиотизам.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.098
Поени од реакции
4.094
Абе некој забележа Таче кај што пред говорот ја изваде мастиката од уста и ја залепи на говорница десно, по 5 секунди пак ја провери дали стој и од ко заврши си ја зеде пак в раце. :pos:Вратете на снимката ќе видите, ако некој можи нека го исечи тој дел.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.063
Поени од реакции
8.632
Абе некој забележа Таче кај што пред говорот ја изваде мастиката од уста и ја залепи на говорница десно, по 5 секунди пак ја провери дали стој и од ко заврши си ја зеде пак в раце. :pos:Вратете на снимката ќе видите, ако некој можи нека го исечи тој дел.
Таа ли Ахмети што му ја даде?
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Епа тоа е и проблемот. Поправката те води приорно на Рамковен, значи македонскиот народ ќе биде надреден.
Хибрид устав :D .
Абе комедии.

Тоа што ти имаш желба според твојот пристрас да си ги кроеш работите како ти одговараат, притоа игнорирајќи ги потребите на другите, тоа не го прави добро решение, не те бива за дипломатија.

Треба прагматично да размислуваш, според целиот clusterfuck у кој се наоѓаме, да најдеш некаква заедничка точка која ќе ги смири страстите од сите страни.


Се друго е продавање магла.
Она што го опишав е релативно блиску до грчкиот устав.

Пред некое време го разгледавме грчкиот устав и видовме дека уставот јасно устројува дека Грција е држава на грчкиот народ а понатаму за дефинирање на останатите членови и закони често се користи терминот "greek citizens".

Прашањето ми е, на Грција им треба рамковен? Грците надредени се?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.168
Поени од реакции
4.316
Таа ли Ахмети што му ја даде?
Да де, за да џвакајќи, зоти другарот Тачеми да не ја заборави фразата „...како и до сега...„.

Чисто за потсетување...
Автоматски споено мислење:

Абе некој забележа Таче кај што пред говорот ја изваде мастиката од уста и ја залепи на говорница десно, по 5 секунди пак ја провери дали стој и од ко заврши си ја зеде пак в раце. :pos:Вратете на снимката ќе видите, ако некој можи нека го исечи тој дел.
Стај линк до видео-записот...да видам за која мастика се работи...:icon_lol:
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Она што го опишав е релативно блиску до грчкиот устав.

Пред некое време го разгледавме грчкиот устав и видовме дека уставот јасно устројува дека Грција е држава на грчкиот народ а понатаму за дефинирање на останатите членови и закони често се користи терминот "greek citizens".

Прашањето ми е, на Грција им треба рамковен? Грците надредени се?
Ти можда сакаш да бидеш и Швајцарија и Грција или САД, али еве ти се паднало Република Северна Македонија каде што од историски причини овде работите се другачији.


Тоа што е направено со Охридскиот договор е добра зделка на папир.
Реториката оди као демек сите ги третираш еднакво али разликуваш наспроти народности.

Што е смешното и жалното секако е што после 20 години таква реторика, ние живееме у држава која де факто е поделена по сите можни основи и омразата е огромна.

Со ова темпо, ако уопште постои Македонија за извесен период, едино решение за нас е федерација, оно и сега неофицијално така делува.

Очигледно на Балканот тешко може реално да заживее некаква форма на мултиетнички соживот, па така или ќе се распаднеме или ќе продолжиме да си бидеме држава на апарати се дур САД не одлучи дека треба да се распаднеме.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.008
Поени од реакции
3.752
Abe 90 posto od ovie tuka sto sega kako se zasegnati od sranjata ili bea sareni kurtoni ili aktivni i pasivni podrzuvaci na istite. Od vojvodata pa natamu.
Iskreno dusa mi se polni koga citkam vaka kako random ljoc ili komunjar im se moca vo faca i im veli, sedite be ne ve mocame, vrni nadvor.
Najjako ke bidi uste Laze da gi podebnuva malce za bugarite so ogled na istorijata so dedo mu.
@lazar31 dupi ne zalaj, krepat ovie, nemat gajle. A i da ne krepat, so gi ebis, pak dupi gi, si zasluzija :toe:
A bre vlade, jas gi dupam niv, ve dupam i vas.... samo ti nemas mozocen kapacitet da svatis. Ali uzivaj, samo ne se nerviraj. Supak si, ama ova e demokratija, gi imas site prava i uzivaj.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Ти можда сакаш да бидеш и Швајцарија и Грција или САД, али еве ти се паднало Република Северна Македонија каде што од историски причини овде работите се другачији.


Тоа што е направено со Охридскиот договор е добра зделка на папир.
Реториката оди као демек сите ги третираш еднакво али разликуваш наспроти народности.

Што е смешното и жалното секако е што после 20 години таква реторика, ние живееме у држава која де факто е поделена по сите можни основи и омразата е огромна.

Со ова темпо, ако уопште постои Македонија за извесен период, едино решение за нас е федерација, оно и сега неофицијално така делува.

Очигледно на Балканот тешко може реално да заживее некаква форма на мултиетнички соживот, па така или ќе се распаднеме или ќе продолжиме да си бидеме држава на апарати се дур САД не одлучи дека треба да се распаднеме.

Затоа и не требаше да има рамковен договор сите срања почнуваат од таму со КЗК упаднат на територија на Македонија и диктирање услови и кога беа пред елиминација без борци и деморализирани оп договорче. Од тие што потпишаа некои умреа во гнасна смрт како што заслужуваат за предавство на својот народ. Се надевам и другите ќе ги следи истата судбина.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.131
Поени од реакции
4.768
Ти можда сакаш да бидеш и Швајцарија и Грција или САД, али еве ти се паднало Република Северна Македонија каде што од историски причини овде работите се другачији.


Тоа што е направено со Охридскиот договор е добра зделка на папир.
Реториката оди као демек сите ги третираш еднакво али разликуваш наспроти народности.

Што е смешното и жалното секако е што после 20 години таква реторика, ние живееме у држава која де факто е поделена по сите можни основи и омразата е огромна.

Со ова темпо, ако уопште постои Македонија за извесен период, едино решение за нас е федерација, оно и сега неофицијално така делува.

Очигледно на Балканот тешко може реално да заживее некаква форма на мултиетнички соживот, па така или ќе се распаднеме или ќе продолжиме да си бидеме држава на апарати се дур САД не одлучи дека треба да се распаднеме.
Кој сака федерација нека си гради ама незнам со кого оти за федерација треба двајца, ние македонците сме по своја држава, која веќе и ја имаме ама не ни дозволуваат да ја средиме, но ќе дојдат нашите 5 минути.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.207
Поени од реакции
21.933
A bre vlade, jas gi dupam niv, ve dupam i vas.... samo ti nemas mozocen kapacitet da svatis. Ali uzivaj, samo ne se nerviraj. Supak si, ama ova e demokratija, gi imas site prava i uzivaj.
Koj toa nas ? Koj sme toa nie pa sto ne dupis kao mnozina ?
A da, poarno supak otkolku komunjarce veke ako treba da biram.
A da, daj uste ednas ta prikaznata za dedoti kako ubivall bugari, gi frlal vo endekot i mu se mocal.
Aktuelna prikazna ti bese do kaj nekade 2016, SDSM ko bese antibugarska partija oti posle 2017 pa do den denesen nekako slabo se prisekjas na tie slavni vreminja od dedoti koga tepal bugari , najverojatno oti ne ti odi vo prilog so aktuelnite politicki momenti pa malce nezgodno e od edna strana da imas bugarski kur do grlo a od druga strana da se kurcis so dedoti koj namesto da im gi zema do grlo ko tebe,gi ubival i gi frlal vo endek.
Zatoa e poarno supak otkolku komunjarce.
Supak e karakterna osobina, komunjarce e vekje patologija :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom