Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
Ќе пропадне Русија, кај и да е.


  • Russia added $600 billion of total wealth last year, a report by UBS indicated.
  • The number of millionaires and ultra-high-net-worth individuals also rose, despite the war in Ukraine raging on.
  • Meanwhile, the US and Europe shed trillions of dollars worth of wealth, the Swiss bank reported.
Russians got richer last year even as the war in Ukraine raged on, while the US and Europe lost trillions of dollars, UBS reported.

Russia added $600 billion of total wealth, the Swiss bank found in its annual Global Wealth Report, published Tuesday.

The number of Russian millionaires also rose by about 56,000 to 408,000 in 2022, while the number of ultra-high-net-worth individuals — people worth over $50 million — jumped by nearly 4,500.

But the US lost more wealth than any other country last year, shedding $5.9 trillion, while North America and Europe combined got $10.9 trillion poorer, UBS reported.


There were also 1 million fewer American millionaires by the end of 2022, although the US still accounted for over 50% of the world's ultra-high-net-worth individuals, the bank said.

Russia's wealth gains came despite its invasion of Ukraine in February, which has led to the West imposing sanctions on the Kremlin that led to its economy shrinking and triggered a slump for Moscow-listed stocks.

UBS acknowledges that "wealth trends in Russia are difficult to determine at this time," but did highlight it as one of a handful of countries that had gotten richer in 2022.

Rising oil prices could be one factor behind the wealth increase, with exports of the commodity a key economic engine for Russia. The cost of a barrel of benchmark Urals crude jumped by about $7 last year, data from Refinitiv indicated.

Mexico, India, and Brazil all also added significant amounts of wealth in 2022, UBS's report suggested, while the US, Japan, China, Canada, and Australia lost the most.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.812
Поени од реакции
40.979
@Klinton не ми кажа што мислиш за био лабораториите на Америка во Украина. Кенеди имаше едно интересно интервју со Такер деновиве за овие модерни био оружја наречени курона вируси и како се создадени.

 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
@Klinton не ми кажа што мислиш за био лабораториите на Америка во Украина. Кенеди имаше едно интересно интервју со Такер деновиве за овие модерни био оружја наречени курона вируси и како се создадени.

Мислам дека не постои начин да ти кажам мислење а да не ми ги извртиш зборовите. Па ќе добиеш третман како и до сега.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Мислам дека не постои начин да ти кажам мислење а да не ми ги извртиш зборовите. Па ќе добиеш третман како и до сега.
Познат е Рон по таквиот однос. Тоа дека е дислексичен, па затоа сам си одлучува што си сакал да кажеш :гик:.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Претходно проруски членови постираа КГ видеа како доказ.
Би сакал да ги прашам за оваа анализа на КГ. Што мислите? Пропаганда или вистина?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.639
Поени од реакции
82.407
И што сега ако напишам дека Западот го стори тоа, дали тоа ќе го промени фактот дека Русија е агресор врз Украина, исто како што САД беше агресор во Ирак?

Научени сте дека работите се црно бели. Дека јас ако ја критикувам Русија за нејзините постапки, апропо сум западно ориентиран, ама тоа ви служи како одбранбен механизам, поточно нападот е најдобра одбрана. Во случајов, не.

Значи јас немам проблем да ги посочам и злосторствата на САД, и злосторствата на Русија. Ама вас човек кога ќе спомне нешто контра Русија, одма го квалификувате како прозападен, зошто мислите дека сте на правата страна, а во реалноста, меѓу две зла, нема права страна..

Знајш како прајш? Замислена ситуација, Џон ја силува Ајше. По некоја година му текнува на Николај ја силува Надја..И сега, јас пишам “Абе неубо е што Николај ја силува Надја“ и ти викаш „ Ами Џон, ја силуваше Ајше!!“ Окккк, јас го осудувам и едното и другото...А ти ми возвраќаш, абе на Надја и мрдаше опашката, Николај си ја сметаше Надја за негова, ама Надја сакаше друг, некој поубав што кокетира со неа, и ја натера да му се скара на Николај, и затоа постапи така...

Затоа те молам, злосторствата на Западот, немој да ги користиш во одбрана на Руските злосторства...
абре фак оф више

доста се праиш на удрен

ти навиваш за страната која ни еба матер овие 2-30 години и не направи да сме албански слуги у сопствена држава, да смениме име, знаме, устав, да помилуваме воени злосторства и милион други ствари кои никого на свет не го терале да ги праи
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.744
Поени од реакции
12.033
Претходно проруски членови постираа КГ видеа како доказ.
Би сакал да ги прашам за оваа анализа на КГ. Што мислите? Пропаганда или вистина?
Бомбардеру, коментар за ставовите на полковник Даглас Мекгрегор ?

Еве поново интервју со дедото, не говори само за украинската трагедија, туку и за домашните проблеми на САД, а особено интересен е неговиот став околу тоа каде завршуваат поголемиот дел од оружјата и мунициите кои наводно се наменети за Украина.

https://open.spotify.com/episode/5tT5Z0HPzOctWbu5KtF238
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.554
Поени од реакции
1.813
Прво го пишуваш ова:

Потоа ова


Ти ги виде запалените жртви, или и ти даваш мислење на пренесена вест?
Жена ми ги виде запалените жртви, како и нејзината поширока фамилија, помага ова ко информација или уште си во недоумица ?
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.563
Поени од реакции
3.675
Автоматски споено мислење:

Уфффф и тука денеска ги погодиле..
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.812
Поени од реакции
40.979
Вистина е ова Лукашенко што вика дека Зеленски ќе го продава кучата на пољаците?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
И кинезите го копираа Шехид
Автоматски споено мислење:

MEDIA=telegram]ukrnastup/85819[/MEDIA]
Декапитација од минофрлач, језиво
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
Ф-16 за Украина.
Со други зборови САД наредија Данска и Холандија да им пратат Ф16 на Украина.
Автоматски споено мислење:

Главните Бугарски приходи сериозно загрозени од војната во Украина.

1692395139126.png
Автоматски споено мислење:

Абе @teneke пола Август помина, некако не им тргна на Украинциве да го вратат Крим... Што е работава?
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.886
Поени од реакции
22.080
Пред и потоа.

photo_2023-08-18_13-32-24.jpg

1rtrt1.jpg
1rtrt2.jpg

Ми делува дека цел западен блок се надеваше дека украинската офанзива ќе ја реши војната во нивна корист но откатко не ги исполни своите амбициозни цели, ќе се обидат да ја смират војната дипломатски, затоа и почнаа некои западни кругови па и украински да го спремаат народецот дека ќе мора да се помират со давање на територии на Русија. Сега прашањето е дали РФ ќе прифати мир со отприлика ова што го има сега или ќе продолжи со специјалната воена операција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom