Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.815
Поени од реакции
40.985
Едино што успеаа за тие 8 години е да му го исперат мозокот на еден мирен народ да се клања на амблеми на SS и Тотенкопф. Ќе треба години после војнава за народот да се излечи од тој нацизам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.109
Поени од реакции
36.258
Премногу паушално е "војска во Крим" и "стрелање корумпирана власт".
Ако имаш хипотетичко решение, образложи па ќе дискутираме.
Како ќе беше војната избегната? Еве ти си на власт од 2018та наваму во Украина, што би направил различно?
За почеток би пикнал во зандана се што ќе фатам дека е корумпирано.
Второ како во Кина би вовел смртна казна за корупција и крадење над одредена сума, кој има јаја нека си ја проба среќата.
Трето би тргнал од лицето на земјата политичари кои шпионираат за надворешни тајни служби, или би ги следел 24/7 и ќе имаат лимитиран пристап до се што мора да остане тајно.
Чистење на судовите и носење на најфлексибилна регулатива за даночење на странски инвестиции (Ирска ти е пример) со што би повлекол големи корпорации да инвестираат таму, даночен рај и центар за перење на пари за странските корпорации (најбрз легален начин за внес на огромен капитал).
Средување на проблемите со етничката нетрпеливост во моменталните воени зони, исти права за секој, чистење на нацистите од Азов по кратка постапка и подеднаков развој.
Договори за воена и трговска соработка со сите соседи, без исклучок, ако ми се курчат од НАТО би потпишал со другата страна, барем ќе сум безбеден од тој што има најголема шанса да ме нападне.
Едноставно државата би ја ориентирал да е финансиски рај за сите наоколу. Просечен Русин, Полјак, Белорусин да сакаат да се преселат таму, а не и Украинците да сакаат да се отселат.
Соработка на научно и развојно ниво со секоја напредна држава, и индустрија која ќе произведува од игла до локомотива.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Едино што успеаа за тие 8 години е да му го исперат мозокот на еден мирен народ да се клања на амблеми на SS и Тотенкопф. Ќе треба години после војнава за народот да се излечи од тој нацизам.
Чекај малку, па нели викавте од 1942 навакај се нацисти. Ќе ви веруваме, ама дај решете се
Автоматски споено мислење:

За почеток би пикнал во зандана се што ќе фатам дека е корумпирано.
Второ како во Кина би вовел смртна казна за корупција и крадење над одредена сума, кој има јаја нека си ја проба среќата.
Трето би тргнал од лицето на земјата политичари кои шпионираат за надворешни тајни служби, или би ги следел 24/7 и ќе имаат лимитиран пристап до се што мора да остане тајно.
Чистење на судовите и носење на најфлексибилна регулатива за даночење на странски инвестиции (Ирска ти е пример) со што би повлекол големи корпорации да инвестираат таму, даночен рај и центар за перење на пари за странските корпорации (најбрз легален начин за внес на огромен капитал).
Средување на проблемите со етничката нетрпеливост во моменталните воени зони, исти права за секој, чистење на нацистите од Азов по кратка постапка и подеднаков развој.
Договори за воена и трговска соработка со сите соседи, без исклучок, ако ми се курчат од НАТО би потпишал со другата страна, барем ќе сум безбеден од тој што има најголема шанса да ме нападне.
Едноставно државата би ја ориентирал да е финансиски рај за сите наоколу. Просечен Русин, Полјак, Белорусин да сакаат да се преселат таму, а не и Украинците да сакаат да се отселат.
Соработка на научно и развојно ниво со секоја напредна држава, и индустрија која ќе произведува од игла до локомотива.
Сингапур систем? Според тоа што опишуваш како да го опишуваш Сингапур.
Кажи ми само соработката со не-нато држави мислиш на Русија? И ако да, мислиш на РФ пред 2014 или по 2014?
Малку ретардирано е да ти се сојузници сецесионери на 3 твои покраини
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.585
Поени од реакции
5.851
... чистење на нацистите од Азов по кратка постапка....
Osven ako tvojot Šef ne ti dade ovlastuvanje za ova.

Ima snimka kade ona bagrata od Azov komandanti na nekoja sredba ne sakaat da go pozdravat Zelenski, (sto patem im e "vrhoven komandant"), a kako sto se gleda od snimkata, so nivna arogancija jasno pokazuvaat deka nitu se postaveni od nego, nitu primaat naredbi od nego...
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Проукраински канали се отепаа од пување дека заробиле командант на баталјон што им ги открил сите позиции на русите кај "козачки кампови". Не е мала работа ама не е ни за толку пување, стварно отекоа.

Рибаров па ко будало пишува дека за да го направи тоа му ги откорнале ноктите и го мачеле. Сето тоа во ист пост каде става видео од Томов како држи фломастер у прсти.


Сите што имате страна завземено треба да ви е јасно колку премногу пропаганда има.

Сите што викавте русите имале мали загуби, од руски извори, фатен е командант на баталјон и збришан е баталјонот од лицето на земјата. 300-500 луѓе за 3 дена само на едно место. Нареден пат кога ќе тресете бројки од ракав, ставете ја и оваа информација во ракавот.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Проукраински канали се отепаа од пување дека заробиле командант на баталјон што им ги открил сите позиции на русите кај "козачки кампови". Не е мала работа ама не е ни за толку пување, стварно отекоа.

Рибаров па ко будало пишува дека за да го направи тоа му ги откорнале ноктите и го мачеле. Сето тоа во ист пост каде става видео од Томов како држи фломастер у прсти.


Сите што имате страна завземено треба да ви е јасно колку премногу пропаганда има.

Сите што викавте русите имале мали загуби, од руски извори, фатен е командант на баталјон и збришан е баталјонот од лицето на земјата. 300-500 луѓе за 3 дена само на едно место. Нареден пат кога ќе тресете бројки од ракав, ставете ја и оваа информација во ракавот.
Хахах фантазеру еден, збришан бил батаљон? Кога, како? Исчезнати се само 16 луѓе и командантот Томов, а неколку Украинци кои се обидоа да ја преминат пресушената река се затвореници. Додека останатите држат стратешки неодбранлива територија (мочуриште). И истотака не знаеме дали овој човек на видеото е воопшто Томов. А кога сме кај позициите, нема ништо посебно да им открие (ако е овој Томов) на Украинците со оглед на тоа што НАТО сателитите 24/7 го скенираат тој простор и им даваат инфо на Украинците.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Хахах фантазеру еден, збришан бил батаљон? Кога, како? Исчезнати се само 16 луѓе и командантот Томов, а неколку Украинци кои се обидоа да ја преминат пресушената река се затвореници. Додека останатите држат стратешки неодбранлива територија (мочуриште). И истотака не знаеме дали овој човек на видеото е воопшто Томов. А кога сме кај позициите, нема ништо посебно да им открие (ако е овој Томов) на Украинците со оглед на тоа што НАТО сателитите 24/7 го скенираат тој простор и им даваат инфо на Украинците.
Ц ц ц, Даре Даре. Линкот е намерно од Рибар, попроруски канал од тој здаровје. Ама нели, јас терам пропаганда
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Ц ц ц, Даре Даре. Линкот е намерно од Рибар, попроруски канал од тој здаровје. Ама нели, јас терам пропаганда
Не вика дека е уништен цел батаљон, а вика дека можеби е местено видеото. Но едноставно не гледам што ќе им каже повеќе командантот кога тој дел со останатите делови што ги контролираат се 24/7 набљудувани од НАТО сателитите.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Не вика дека е уништен цел батаљон, а вика дека можеби е местено видеото. Но едноставно не гледам што ќе им каже повеќе командантот кога тој дел со останатите делови што ги контролираат се 24/7 набљудувани од НАТО сателитите.
Не дека тебе ќе те убедам во нешто, отвори си го рибарот види сам. Не знам што да ти кажам. Верувај во што сакаш
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Не дека тебе ќе те убедам во нешто, отвори си го рибарот види сам. Не знам што да ти кажам. Верувај во што сакаш
Во ред. Меѓутоа како што кажа, ова ништо нема да смени во полза на Украинците. Ова е ПР победа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.815
Поени од реакции
40.985
ја мислев уништени се 3 руски батаљони и некако мајоров се спасил да биде фатен на крај и да ги открие сите тајни на слободниот свет.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Во ред. Меѓутоа како што кажа, ова ништо нема да смени во полза на Украинците. Ова е ПР победа.
ПР победа и кревање морал. Во реалност освоија тиња, оперативно небитна.
Моралот е битна работа и не е за потценување, ама не треба и толку помпезно да се јаде трици оти може контраефект да постигне кога ќе се судри со реалноста.
Автоматски споено мислење:

ја мислев уништени се 3 руски батаљони и некако мајоров се спасил да биде фатен на крај и да ги открие сите тајни на слободниот свет.
Ти мислиш? Па ти треба да частиш!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Луѓе, пак одиме оф топик.
Правите некоја измислена слика за мене а не ме познавате ниту пак сум рекол работи кои што ги тврдите. Неколку пати имам кажано дека не учествував 2001, сепак имам познавања од читање архиви и сведоштва.
Тоа ниту докажува дека јас сум во право, ниту сум јас тема на муабет, ниту 2001 е тема на муабет.
Влечете паралели со 2001, не се задржувајте на таа тема, темата е Украина.
Дали имаме херои од 2001, Да, многу, и знајни и незнајни.
Во 8 април 2001, донесена е одлука за мобилизација на 3 велешки баталјони на резервисти. До крајот на рокот, 10 мај, формиран е само еден. Командант (вд) е Трајанчо П. Кој е доброволец за задачата, рачно ги одбира подофицерите од други погранични баталјони за да внесе искуство во зелените нови резервисти.
Да имало доста дезертери, сакале да признаеме ние или не.
Колку побрзо ги идентификуваме проблемите во нашето општество толку побрзо ќе ги решиме.

Украинците брзо идентификуваа што им се деси 2014 со Крим и Донбас. 2022 бешњ друга приказна, веќе беа спремни да и се спротистават на втората армија во светот. Тоа е паралелата јас што ја влечев.
Најмалку е битно кој сум јас и што имам направено.
Колку што гледам сликата ти е искривена за 2001. Да, имало луѓе што се криеле и ескивирале, тоа го има секаде и секогаш. Но Македонците за војната се одзваа и повеќе него што некои очекуваа. Поготово ме нервира оној стереотип, „кај беа Скопјани“. Па само ПС Чаир отвори 2 нови полициски станици во Мирковци и Љубанци и ми се чини имаше преку 5-6000 резервисти. Само една полициска станица. Цела Скопска околија на голема се пријави. Само од Скопје, само од полиција имаше 15-20К резервисти најмалку. Да кажеш дека Македонците се криеле 2001 и да кажеш истовремено дека „имаш познавање“, едноставно не оди. Ако тоа ти е познавањето за војната 2001 и ако тоа те учеле во војската, тогаш слободно можам да ти кажам дека ти го переле мозокот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom