Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Ние Липково го изгубивме, гаќите ни се тресеа, дезертери по шупи се криеја. Си ја продадовме државата за џабе. Украинците покажаа како се сака и брани држава.
@Klinton јас и ти сме од ист град. Можеш кога сакаш и каде сакаш да седнеме на кафе и пиво и да поразговараме. Без разлика која страна ја поддржуваш твоите мислења се конструктивни. Не е ова моја тема, а најмалку што јас сакам е политика.
Бев учесник 2001 во конфликтот. Мене лично не ми се тресеа гаќите и не се криев по шупи и под сукњите.
Не можеш да не споредуваш нас и Украина, ова е сосем различна ситуација од онаа во 2001. Ние ќе го решевме проблемот но НАТО беше на другата страна.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Утре имам состанок со Џо, ќе го прашам.

Америте во паника пливаат преку Атлантикот

Имаат изгубено три Македонии, ама беа седум, па четири вратија.
Ние Липково го изгубивме, гаќите ни се тресеа, дезертери по шупи се криеја. Си ја продадовме државата за џабе. Украинците покажаа како се сака и брани држава.
Ова е срамота што си го напишал. Во Македонија имаше 60К луѓе под оружје најмалку, а имаше доброволци што ги враќаа, пошто немаше потреба. 60К луѓе под оружје се 3% од населението и мислам дека без проблем ќе се собереа и 160К ако имаше потреба и сигурно немаше слики како што имаше од уличните регрутации во Украина. И на крајот на краиштата, ние војната не ја изгубивме, туку на крај бевме предадени од најверојатно уценетите политичари.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.291
Поени од реакции
13.039
Утре имам состанок со Џо, ќе го прашам.

Америте во паника пливаат преку Атлантикот

Имаат изгубено три Македонии, ама беа седум, па четири вратија.
Ние Липково го изгубивме, гаќите ни се тресеа, дезертери по шупи се криеја. Си ја продадовме државата за џабе. Украинците покажаа како се сака и брани држава.
Може на професионалната армија да и се треасат гаќите, оти работат за пари. Резервистите беа таму пред се да ги заштитат нивните семејства. Тоа никогаш нема да го разбери платената војска.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
@Klinton јас и ти сме од ист град. Можеш кога сакаш и каде сакаш да седнеме на кафе и пиво и да поразговараме. Без разлика која страна ја поддржуваш твоите мислења се конструктивни. Не е ова моја тема, а најмалку што јас сакам е политика.
Бев учесник 2001 во конфликтот. Мене лично не ми се тресеа гаќите и не се криев по шупи и под сукњите.
Не можеш да не споредуваш нас и Украина, ова е сосем различна ситуација од онаа во 2001. Ние ќе го решевме проблемот но НАТО беше на другата страна.
Со задоволство, првото пиво е од мене.
Имаме многу, слободно можам да речам, мнозинство на бранители, кои не помислуваа на дезертирање или повлекување. Далеку од тоа дека сите беа дезертери. Ама имавме доста дезертери и необучени луѓе на позиции.
Најмногу имавме "лидери" кои губеа глава. НАТО беше повеќе на другата страна ама нас ни беше тоа јасно. Тоа е само уште една ситуација на војувањето со која требаше да се справиме.
Сериозно потфрливме во лидерството и справувањето со тешки одлуки, на политичко ниво, на стратешко ниво, а често и на оперативно.

Само пример, Карпалак беше предавство ама исто и ситуација што можеше лесно да се избегне ако оперативците си ја вршеа својата штабна работа.
Ова е срамота што си го напишал. Во Македонија имаше 60К луѓе под оружје најмалку, а имаше доброволци што ги враќаа, пошто немаше потреба. 60К луѓе под оружје се 3% од населението и мислам дека без проблем ќе се собереа и 160К ако имаше потреба и сигурно немаше слики како што имаше од уличните регрутации во Украина. И на крајот на краиштата, ние војната не ја изгубивме, туку на крај бевме предадени од најверојатно уценетите политичари.
Тие политичари сами си ги избравме. Ние им дадовме мандат да влечат такви одлуки. Ние ги оставивме на раат после мандатот. Одговорност не баравме од никого, си вадевме очи вмро/сдс, наши/нивни, они си кулираа.

Прв пат слушам дека враќале доброволци
Може на професионалната армија да и се треасат гаќите, оти работат за пари. Резервистите беа таму пред се да ги заштитат нивните семејства. Тоа никогаш нема да го разбери платената војска.
Резервистите беа платена војска, само беа резервна а не професионална. Дневниците си течеа. Всушност секоја војска во историјата е платена. Нема ништо погрешно во тоа да му платиш некому за нњговото време а да тој работи за тебе. И резервистите и платената војска и полицајците имаат семејство дома што треба леб да јаде.

Ако платиш некој да војува во туѓа земја, тој е куче на војната. А ако си ја брани државата дома, тој е бранител, бил платен или не.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Утре имам состанок со Џо, ќе го прашам.

Америте во паника пливаат преку Атлантикот

Имаат изгубено три Македонии, ама беа седум, па четири вратија.
Ние Липково го изгубивме, гаќите ни се тресеа, дезертери по шупи се криеја. Си ја продадовме државата за џабе. Украинците покажаа како се сака и брани држава.
Како бе можиш да тераш вакви муабети а си учествувал во конфликтот 2001?И ти ли се криеше по шупи?Добро се секавам како македонската војска со една акција со подршка на артилерија го исчистија тетовкото кале од терористи.Зошто не ја спомниш Радуша каде шо 50 полициски резервисти 3 дена се бореа против 1000 припадници на КЗК?Шо е со Арачиново и таму ли доживеавме пораз?Зошто не спомниш колку народ се собра пред собрание како револт за прекинатата акција во Арачиново?Абе задржи си се на темава немој да отвораш стари рани.Многу е јасно зошто го потпишавме Срамниот рамковен договор и под чив притисок.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.206
Поени од реакции
6.876
на клинтон уште не му е јасно кој ни ја федерализира државата :facepalm:

од таму денес сменато наметнато име, па следува прекројување на историјата, можеби целосно губење на јазик и идентитет како оди слушајќи ја агелер пред некој ден:facepalm:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.195
Поени од реакции
10.980
на клинтон уште не му е јасно кој ни ја федерализира државата :facepalm:

од таму денес сменато наметнато име, па следува прекројување на историјата, можеби целосно губење на јазик и идентитет како оди слушајќи ја агелер пред некој ден:facepalm:
Јасно му е ама очигледно патриотизмот не рани фамилија…
Највеќе што фрла сомнеж е тоа што бил професионален војник учесник во 2001 и сигурно многу добро знае кој не вовлече вомвојна, шиптaрите од кој беа помагани и кој ни сервираше рамковен, кој ни смени име и денес тој остиот да е проамерика, стварно е без сенс ситуацијава ама кеш бато
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.579
Поени од реакции
36.527
Јасно му е ама очигледно патриотизмот не рани фамилија…
Највеќе што фрла сомнеж е тоа што бил професионален војник учесник во 2001 и сигурно многу добро знае кој не вовлече вомвојна, шиптaрите од кој беа помагани и кој ни сервираше рамковен, кој ни смени име и денес тој остиот да е проамерика, стварно е без сенс ситуацијава ама кеш бато
Тоа што човекот објективно ви кажува дека на Русија и оди лоши во Украина или дека американската војска е многу подобро опремена од руската со по современа, не го прави по дефиниција про амерички настроен. Ви ја кажува фактичката состојба човекот. Сеа тоа што ви ги повредува емоциите и circle jerk-от што си го правите е друга работа.

Зошто мора да имате ниво на резонирање како пијан чоек што се моча во гаќи пред кооперација?
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.745
@Klinton јас и ти сме од ист град. Можеш кога сакаш и каде сакаш да седнеме на кафе и пиво и да поразговараме. Без разлика која страна ја поддржуваш твоите мислења се конструктивни. Не е ова моја тема, а најмалку што јас сакам е политика.
Бев учесник 2001 во конфликтот. Мене лично не ми се тресеа гаќите и не се криев по шупи и под сукњите.
Не можеш да не споредуваш нас и Украина, ова е сосем различна ситуација од онаа во 2001. Ние ќе го решевме проблемот но НАТО беше на другата страна.
И денес е на другата страна. Тенк ју јуесеј ју ар мај бест френд
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.579
Поени од реакции
36.527
Плус му јадете бурек на човекот цело време 2001 година. Кај сте биле вие бе лингури во 2001 година? Ве пратиле мама и тато на викендица кај третите братучеди во село Лозово да го поминете летото, па сеа тука си куцкате на мобилниот од детската и кажувате приказни кој што правел во 2001.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.206
Поени од реакции
6.876
Плус му јадете бурек на човекот цело време 2001 година. Кај сте биле вие бе лингури во 2001 година? Ве пратиле мама и тато на викендица кај третите братучеди во село Лозово да го поминете летото, па сеа тука си куцкате на мобилниот од детската и кажувате приказни кој што правел во 2001.
од купијанск се јавуваш?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Луѓе, пак одиме оф топик.
Правите некоја измислена слика за мене а не ме познавате ниту пак сум рекол работи кои што ги тврдите. Неколку пати имам кажано дека не учествував 2001, сепак имам познавања од читање архиви и сведоштва.
Тоа ниту докажува дека јас сум во право, ниту сум јас тема на муабет, ниту 2001 е тема на муабет.
Влечете паралели со 2001, не се задржувајте на таа тема, темата е Украина.
Дали имаме херои од 2001, Да, многу, и знајни и незнајни.
Во 8 април 2001, донесена е одлука за мобилизација на 3 велешки баталјони на резервисти. До крајот на рокот, 10 мај, формиран е само еден. Командант (вд) е Трајанчо П. Кој е доброволец за задачата, рачно ги одбира подофицерите од други погранични баталјони за да внесе искуство во зелените нови резервисти.
Да имало доста дезертери, сакале да признаеме ние или не.
Колку побрзо ги идентификуваме проблемите во нашето општество толку побрзо ќе ги решиме.

Украинците брзо идентификуваа што им се деси 2014 со Крим и Донбас. 2022 бешњ друга приказна, веќе беа спремни да и се спротистават на втората армија во светот. Тоа е паралелата јас што ја влечев.
Најмалку е битно кој сум јас и што имам направено.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.109
Поени од реакции
36.259
Украинците брзо идентификуваа што им се деси 2014 со Крим и Донбас. 2022 бешњ друга приказна, веќе беа спремни да и се спротистават на втората армија во светот. Тоа е паралелата јас што ја влечев.
Најмалку е битно кој сум јас и што имам направено.
Украинците за жал немаат идентификувано ништо.
Да имаа, нивната војска ќе беше во Крим и ќе ги наредеа за стрелање Зелениот и цела негова организација која ги втурна во масакрот што им се случува. Оваа војна можеше да биде избегната без апсолутно никаков проблем, само не со таква корумпирана влада.
Додека просечните луѓе гинат или си ги праќаат синовите да им гинат, овие копилиња прават милиони.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Украинците за жал немаат идентификувано ништо.
Да имаа, нивната војска ќе беше во Крим и ќе ги наредеа за стрелање Зелениот и цела негова организација која ги втурна во масакрот што им се случува. Оваа војна можеше да биде избегната без апсолутно никаков проблем, само не со таква корумпирана влада.
Додека просечните луѓе гинат или си ги праќаат синовите да им гинат, овие копилиња прават милиони.
Премногу паушално е "војска во Крим" и "стрелање корумпирана власт".
Ако имаш хипотетичко решение, образложи па ќе дискутираме.
Како ќе беше војната избегната? Еве ти си на власт од 2018та наваму во Украина, што би направил различно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom