Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Ne e bitno zelkine0 so praet, bitno e sho nie dozvolivme se to da se prajt,ova so ulicava e najmal problem, najgolemiot e sho oni veke ja poseduvaat najverojatno I pola Makedonska zemja na tapia, so dozvolivme da go zemet I KitGo I Kvantaski, I Skopsi Saem( eastgate) I CityMall I Soravia a najverojatno doprva I ZanMitrev I Tinex, sho cela gradezna mafija e nivna I sho Im plakame smetki, sho dozvolivme albanizacija i bezbroj drugi primeri, ednostavno nie dozvolivme da sme podstanari vo svoja kuka, ne se bitni ni tatarine sho se pisime blgarcina , ne se krivi ni sho pregovarame vo 21 vek kako se osekame I rasprodavame ona sho e nase, ne se bitni ni grcine sho I posle site ponizvejna degradiranja I sho use ne od niv pak cekame po 2 3 sati na granica za da im razvivame turizam, ne se krivi ni Branko ni Grujo ni tamo nekoj zajak, krivi sme si nie sami sekoj eden od nas ne zavisno koj od koja partija e ili od koj grad selo ednostavno potfrlivme kako kolektiv kako narod ili so drugi zboroj ne zasluzvime da sme Makedonci jebesh go
Според оваа што го пишуваш и самиот одработуваш против Македонија и Македонците!
Постојано некој ќе се најде некој кој вината за инсталираните квислиншки елити ќе ја префрла врз Македонците, овој пат изгледа ти си на ред.

Или не знаеш или не сакаш да знаеш како функционира политичкиот систем кој се инсталира во '90-тите и кој веднага беше преземен од надворешни центри на моќ (ЕУСА).
Македонците како и секој друг народ не сака да верува дека неговите елити не се изроди и велепредавници, но вината за нивното велепредавство да им ја препишуваш на Македонците е во најмала рака злобно. Во 2016 (нема да се враќаме многу само за последните 7-8 год) Македонците своите гласови му ги дадоа на Груќи педерчето кој потоа со истите тие гласови тргуваше за свои лични цели и подоцна побегна како педерче, што можеше Македонецот да направи во таква ситуација?
Да не мислиш дека некогаш било кога и било каде имало спонтани собири или протести, ако тоа го мислиш тогаш многу малку знаеш за технологиите за манипулација и теоријата на управување со општества и маси.
Според тебе и другите кои сакаат да фрлат дрвја и камења врз Македонците излегува дека -еден ден овците самите си се организирале и им се спротивстваиле на волците- такво нешто има само во бајки за мали деца. Има законитости кои велат дека мора да постои лидер (елита) која ќе застане на чело и ќе го води народот, проблемот е што окупационите сили преку квислиншките инсталации тоа многу добро го знаат и по секоја цена сакаат и спречуваат да се појави таков лидер...

П.С.
Но ако тебе и на твоите истомисленици им прави задоволство (да не речам одработуваат за некого) да ги омаловажуваат и ги прават Македонците неспособни, тогаш со жалење можам да заклучам дека до појавување на лидер на Македонците за нивна слобода ќе чекаме уште долго долго.

Следно, колку да се потврди празната лејка на овој народ, е носење на Димитрије Апашиев на власт па чукање глава наредни X години.
Бидејќи Македонците имаат лејки и не се доветни, што велиш да направиме увоз на убав и вреден народ што нема да носи лејки ами.... ???
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.574
Поени од реакции
3.949
МВР трага по сторителот кој вееше знаме на „голема Албанија“ во Тетово

Стварно не разбирам што е ова гомна јадење. На знамето јасно си пишува “автохтони'' и прикажани се територии на кои авотхоноста се однесува. Таа автохтоност, колку и да е измислена лага, што преку обично папагалско повторување се сака да се обвистини, си стана факт потврден и заверен од нашата држава со серија закони и пописи.

Што мислеа дека значи еното опшесфо?
Башка уште во 2015та нашите сожители им ја плескаа во фаца оваа карта, без криење. Ех славните форумски денови кога будалетинките кои не доведоа до овој хаос пишуваа "лелеее не ми се верува дека со пуно и Дарданиа се согласувам за нешто, до кај не донесоа лудациве".

Пуно и Дарданиа си се истите, преебаниве сега им се лути и бараат да ги казнувале за нешто што самите го нормализирале во 2015та.
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.745
Ни дпмне, ни левица ни сдс ни никој не ја оправа македонија, сите играат како што ќе свири брисел и вашингтон. За Македонија не одлучува ни таче, ни мицко, ни заев, ни али амети туку брисел и вашингтон. Овие "нашиве" се само нивни марионети кои климаат со глава и се тртат по потреба. И нормално дрпаат кеш.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
650
Поени од реакции
528

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.173
Поени од реакции
4.318
Што правеше премиерот цел ден, па дури вечерва реагира? Каде беше сабајлево? И зошто од целиот тој настан има забелешка само на знамето и химната? Зошто е толку благ во реакцијата? Од што се плаши?
Се плаши од суфлерот...„како и до сега„, нели...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
Бидејќи Македонците имаат лејки и не се доветни, што велиш да направиме увоз на убав и вреден народ што нема да носи лејки ами.... ???
Има веќе увоз на народ... останува уште малку да се измелезиме. Stay tuned.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
FB_IMG_1691875992218.jpg

Производството на е-автомобилите мејд ин Тетова само што не започнале..Планирам да продадам алфата и да си купам еден Е-мобил.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Ако ова им успее на владата на ДУИ и премиерот Груби, тогаш нека се стави одма клуч на државата и нека се подели. И онака ова што го живееме задниве 7 години е мизерија ама ова ќе биде врвот.
Подобро ужасен крај него ужас без крај а?
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
131
Поени од реакции
155
ТОП ИЗЈАВИ 2023


Стефан Богоев: Ако е ладно сабајлечки, тоа е затоа што ветерот цела ноќ бил надвор!

Африм Гаши: По повод на германската фирма во Тетово, нема веќе да користам 300 коња туку електрична енергија!

Артан Груби: “Маја” докажа дека водата треба да е со мраз и да остане замрзната!


Али Ахмети: Електричното возило нема да има многу коњски сили, значи дека ќе троши помалку електрична енергија!


Зијадин Села: Ако дува ладен ветер, не бегајте затоа што таа освежува!


Крешник Бектеши: Ѓраганите во Слупчане докажаа државнички дека има намалување на цената за електрична енергија!


Фатмир Бесими: Ако сакате помалку да плаќате, кога излегувате од дома не ги оставајте отворени светилата, се прави штета на видот!


Љупчо Ристовски: Женете се побргу додека не дојде зима, да за да не настинете!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.117
Поени од реакции
10.871
Следно, колку да се потврди празната лејка на овој народ, е носење на Димитрије Апашиев на власт па чукање глава наредни X години.
Така еее затоа најдобро да си остане сдс каков Апашиев какве пичке си масни ткива
ах бе ухлебани штабски стаорци исти кур сте затоа тонеме повеќе и повеќе
 
Ф

Флеш

Гостин
Мене од сфе највеќе ќе ме плаши Дпмне е да останат стерилни и да не спроведат никакво судство за време на гомната во Сдс ерата на владеењето. Дпмне да не ги осуди за велепредавства и репреговара меѓународните договори со Грција и Бугарија.

Не ви е чудно што Дпмне воопшто не зборува што и на каков начин ќе промени и раскине Преспа и Францускиот договор? Збори само за предвремени. Мене ме интересира што и како планира кога ќе дојдат . Дпмне се само лажговци . Ќе гласам за Левица колку да зголемат пратеници и да наметнат притисок врз ДПМНЕ да спроведат она што бара народот,а тоа е одмазда . Не ја сакам ни Левица,но Дпмне не ја сака,тоа е добро за мене . ДПМНЕ е таа шо брка 61 пратеник од 120 куртони .

Левица не брка власт,не брка коалиција. Знаат дека се идна опозиција на Дпмне .

Затоа Жмицко плаче и се плаши оти Левица се следно Сдс .
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.117
Поени од реакции
10.871
Мене од сфе највеќе ќе ме плаши Дпмне е да останат стерилни и да не спроведат никакво судство за време на гомната во Сдс ерата на владеењето. Дпмне да не ги осуди за велепредавства и репреговара меѓународните договори со Грција и Бугарија.

Не ви е чудно што Дпмне воопшто не зборува што и на каков начин ќе промени и раскине Преспа и Францускиот договор? Збори само за предвремени. Мене ме интересира што и како планира кога ќе дојдат . Дпмне се само лажговци . Ќе гласам за Левица колку да зголемат пратеници и да наметнат притисок врз ДПМНЕ да спроведат она што бара народот,а тоа е одмазда . Не ја сакам ни Левица,но Дпмне не ја сака,тоа е добро за мене . ДПМНЕ е таа шо брка 61 пратеник од 120 куртони .

Левица не брка власт,не брка коалиција. Знаат дека се идна опозиција на Дпмне .

Затоа Жмицко плаче и се плаши оти Левица се следно Сдс .
Да се надеваме дека Левица ке се докопаат до министерство за правда па да си ги оправдаат заканите кон политичарите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom