Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Има, да крени рачна Украина и да каже океј пробавме ама очигледно немаме доволно армија и доволно се умираше досега, дај да преговараме, доста е војна.

Пошто реално гледано ниту има крај ова, ниту пак некој крај кој ќе дојде ќе е добар по Украинците или по светот.
Кој да крене рачна?
Никој нема на воланот.



Или барем нема Украинец на воланот. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Не трола овој, толку му сече.
Море му сече, ама влезен е во филм да се прави кловн. Мисли дека е смешен, итн.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Од кај знаеш дека е ракета а не ПВО? Може украинците сами гаѓале? Може да е фотошоп? Може да е северно корејска ракета? Може паднал метеор? Може вонземјани го пукале? Може да е фотошоп? Може само тебе да ти се привидува, си посетил психијатар да не имаш шизофренија за да си сигурен?
Мислам од вчера или завчера е. Иначе како знаеш дека е дело на руска ракета а не ПВО?
Браво дечки, секоја чест, се гледа дека сте за правда и објективност.
Многу нечовечно е да не ви е гајле за цивили, ова пробива секакво дно.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.510
Поени од реакции
2.606
Има, да крени рачна Украина и да каже океј пробавме ама очигледно немаме доволно армија и доволно се умираше досега, дај да преговараме, доста е војна.

Пошто реално гледано ниту има крај ова, ниту пак некој крај кој ќе дојде ќе е добар по Украинците или по светот.
Мир е речиси секогаш најдобриот исход.

Само 3ти опции не беа за како да се справиме со војната, нормално дека најдобриот исход е преговори и мир, туку какви се изговорите на темава кога умираат цивили кои се сведуваат на тоа што го напишав погоре (1,2 или 3).
Автоматски споено мислење:

Тоа е лажна дихотомија лажна трихотомија од твоја страна.
Никој нормален овде не се радувал на уништување цивили.

И уште нешто... Лошото тролање е - лошо - тролање. Не те бива, батали.
Не е муабетот за радување, туку кои се изговорите кога гинат сатанистичките украинци, кои се сведуваат на 1,2 или 3. Ти си пример на 2,3 тие што се поразумни и пореални се на 1.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.950
Поени од реакции
10.949
Кој да крене рачна?
Никој нема на воланот.
Тоа е проблемот.

Мир е речиси секогаш најдобриот исход.

Само 3ти опции не беа за како да се справиме со војната, нормално дека најдобриот исход е преговори и мир, туку какви се изговорите на темава кога умираат цивили кои се сведуваат на тоа што го напишав погоре (1,2 или 3).
Остави ја темата, јас и ти не решаваме што ќе биди, само даваме некое субјективно мнение. Проблемот лежи што ниту едната ниту другата страна нема да попушти, за Русија е пораз, за САД исто е пораз и инает првенствено.
Украина е колатерална штета во приказната. ЕУ исто.

Следствено, заради немање мозок губат се повеќе жители и се' повеќе територија. Економски девастирани, популационо девастирани, кој да ја прекине војната? Едноставно е прашањето, сами треба да ја прекинат и пошто пото да одат во Москва и да бараат преговори. Нема друго решение, едноставно не постои.

Бидејќи ова никаде не води, особено не води кон розева иднина во глобални рамки - ако нема печурки и не поебат топан сè, последиците ќе ги гледаме за брзо по сите нас. Назад е зимата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Мир е речиси секогаш најдобриот исход.
Mислиш на мирот кој го снема кога Америте после 8+ години успејаа да испровоцираат војна - за тој мир зборуваш?

Не муабетот за радување, туку кои се изговорите кога гинат сатанистичките украинци, кои се сведуваат на 1,2 или 3. Ти си пример на 2,3 тие што се поразумни и пореални се на 1.
Јас мислам дека ни ти самиот не знаеш за што зборуваш.
Автоматски споено мислење:

... Едноставно е прашањето, сами треба да ја прекинат и пошто пото да одат во Москва и да бараат преговори. Нема друго решение, едноставно не постои.
Ти претпоставуваш дека Украинците одлучуваат за себе и си ја контролираат судбината... Грешиш.
Автоматски споено мислење:

Уште едно потсетување!
The former US ambassador to Russia, and current CIA director William J. Burns 2008...кога беше амбасадор у Русија, еве што кажа.
"Ukraine and Georgia’s NATO aspirations not only touch a raw nerve in Russia, they engender serious concerns about the consequences for stability in the region. Not only does Russia perceive encirclement, and efforts to undermine Russia’s influence in the region, but it also fears unpredictable and uncontrolled consequences which would seriously affect Russian security interests. Experts tell us that Russia is particularly worried that the strong divisions in Ukraine over NATO membership, with much of the ethnic-Russian community against membership, could lead to a major split, involving violence or at worst, civil war. In that eventuality, Russia would have to decide whether to intervene; a decision Russia does not want to have to face."
Еј абе сва среќа што си го постирал ова... Инаку @Taker немаше да знае кој ја почна војната. :unsure:
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.510
Поени од реакции
2.606
Тоа е проблемот.


Остави ја темата, јас и ти не решаваме што ќе биди, само даваме некое субјективно мнение. Проблемот лежи што ниту едната ниту другата страна нема да попушти, за Русија е пораз, за САД исто е пораз и инает првенствено.
Украина е колатерална штета во приказната. ЕУ исто.

Следствено, заради немање мозок губат се повеќе жители и се' повеќе територија. Економски девастирани, популационо девастирани, кој да ја прекине војната? Едноставно е прашањето, сами треба да ја прекинат и пошто пото да одат во Москва и да бараат преговори. Нема друго решение, едноставно не постои.

Бидејќи ова никаде не води, особено не води кон розева иднина во глобални рамки - ако нема печурки и не поебат топан сè, последиците ќе ги гледаме за брзо по сите нас. Назад е зимата.
Постот мој беше стрикно напишан за темава и изговорите кога станува збор за гинењето на цивили во Украина. Ти ми скршна на друга страна, ама ај ќе ти одговорам.

Во право си за се, освен за тоа што мислиш (а и други на темава исто мислат) дека Украина е во состојба оди и да бара мир. Украина е држава што е под окупација и во активна војна со светска сила, значи Украина не е во состојба да преговара со појакиот за мир. Тоа може да се случи само под медијација на други светски сили, нормално дека САД е еден од нив (ама нив не им е дојдено до мир). Кина се понуди пред некое време ама за жал не испадна ништо од тоа, ЕУ кој се раштиман оркестар и зомби псевдофедерална институција се трудеја да не дојде до војнава ама не успеаа да спречат ништо (пошто се 0 споредбено со нивниот стопан).

Украинците се оставени на милост и немилост на САД и на Русија, едните ќе им пуштаат оружје и ќе ги бодрат да војуваат, наместо да се трудат да ги донесат на преговори, другите доволно им ја поебаа државата, уште нуклеарно оружје остана.

Ја и ти, нема ништо да мениме, разликата е само кој како си ги сфаќа и оправдува работите (што се враќаме пак на иницијалниот мој пост).
Гледај како сите што ме цитираа (вклучувајќи и ти) ја избегнаа поентата на мојот пост. Од Ванлок нема што да очекувам да биде објективен и некогаш да ја осуди Русија, кога типот е на платен список, кај него е 2,3 кога Русија прави пиздарии, кога САД или Украинците прават пиздари како јунак прв излага со милион постови.
Автоматски споено мислење:

Mислиш на мирот кој го снема кога Америте после 8+ години успејаа да испровоцираат војна - за тој мир зборуваш?


Јас мислам дека ни ти самиот не знаеш за што зборуваш.
Автоматски споено мислење:


Ти претпоставуваш дека Украинците одлучуваат за себе и си ја контролираат судбината... Грешиш.
Автоматски споено мислење:


Еј абе сва среќа што си го постирал ова... Инаку @Taker немаше да знае кој ја почна војната. :unsure:
Дедоларизација, САД, Пакс Американа, педерите (латентен да не си?) како наштиман си еј.
Дај кажи ми која комбинација од 1,2,3 си?

Ама што се трудам, 2 и 3 си. Само Украина ја направи војната(самоокупација изврши), само тие убиваат цивили, касетна муниција тие фрлаат Русија не и така натаму. Сам си кажал дека активно навиваш за г. Тупин, кој сум ја па да ти судам како си ги релативизираш работите.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Aма да не се навредуваме сега... Правиш педерски финти со лажна дихотомија и со цел памет чекаш да си залепам една од твоите 3 етикети?
Врска нема реалноста со твоите 3 опции.

... педерите (латентен да не си?) .
Аман бе, и тебе ли те стрелале? :(
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.355
Поени од реакции
6.938
Браво дечки, секоја чест, се гледа дека сте за правда и објективност.
Многу нечовечно е да не ви е гајле за цивили, ова пробива секакво дно.
Првиот е саркастичен коментар.
Што се однесува до моето прашање. Како заклучи дека ми е гајле за цивили? Кога се работеше за црквата, ти беше тој што искоментира, на нечиј коментар дека тоа било од ПВО, како знаел дека е од ПВО, а не од руска ракета и јас тогаш застанав во твоја одбрана. Сега кога ти го направи истото, како членот кој ти го коментираше тогаш, јас те прашувам буквално истото прашање кое го постави ти пред неколку дена. Како знаеш дека е руска ракета а не ПВО? Немој како некои други да пробуваш да мењаш тема со вакви безвезни и ниски коментари демек браво, гајле ви е за цивили, правда, објективност. Ако само по неколку дена ти го направиш истото, за кое со право пиша тогаш, ондак не знам за каква објективност збориш, поише накај лицмерие личи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Украина ја направи војната(самоокупација изврши), само тие убиваат цивили, касетна муниција тие фрлаат Русија не и така натаму. Сам си кажал дека активно навиваш за г. Тупин, кој сум ја па да ти судам како си ги релативизираш работите.
Појма немаш и светогледот ти е крив како и паметот... Украина не ја направи војната, САД ја направи кога направија државен удар во 2014-та и инсталираа марионетска власт која прва работа што направи беше да забрани Руски јазик (иако на 60+% таму Руски им е мајчин јазик), па продолжија со убиства и малтретирања цивили со до руската интервенција.

Ова е повеќе е за некој новак што можеби сега се вклучува, отколку за тебе. Пошто како што знаеме вол не се учи (а постар си од теле).
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.510
Поени од реакции
2.606
Aма да не се навредуваме сега... Правиш педерски финти со лажна дихотомија и со цел памет чекаш да си залепам една од твоите 3 етикети?
Врска нема реалноста со твоите 3 опции.


Аман бе, и тебе ли те стрелале? :(
Си ја осудил Русија за нешто досега? Не

Врати се на постот мој и преиспитај се ако не си сигурен.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
...ондак не знам за каква објективност збориш, поише накај лицмерие личи.
Добредојде во клубот. Сега може ти е појасно зошто имам НУЛА трпение за него (и такви како него).
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.950
Поени од реакции
10.949
Постот мој беше стрикно напишан за темава и изговорите кога станува збор за гинењето на цивили во Украина. Ти ми скршна на друга страна, ама ај ќе ти одговорам.
Постот т.е. прашањата се прашања за препукување и секој може да си ги толкува субјективно и уште 20 слични дилеми да напише кои кружат тука низ страниците.

Друга е маката.
Точно се согласуваме дека едната и другата голема сила се во костец и калапот го јадат Украинците и ЕУ, но не се согласувам со тебе дека Украина тоа не може да го прекине. Излезно решение мора да се најде доколку не сакаат да ги снема од мапата, а и сите нас со нив заедно.

Кои се интересите на Русија натаму да војува? Уште подолга војна од оваа ќе значи исцрпување до некои мери кои самото НАТО не ги посакува (најверојатно и негово замешување во воени дејствија пошто Украинската војска и не постои повеќе), но откако Русија ќе искористи ресурси ете од Кореја во облик на оружје и на по уште некој сојузник во облик на живо месо која алтернатива ја има? Руси во поголем број да војуваат? Автоматски поддршката ќе стани непостоечка за Путин. Исто, потоа тие територии кој ќе ги контролира? Авганистан 2.0 верзија ќе испадне.

Дали ова или некое следно раководство од Украинска страна мора да гледа подалку од носот, да каже беше што беше, дај да седниме и да поделиме тоа што е за делење и пријатно. Можеби звучи како утопија но тоа е единственото можно решение. На тој начин таа поробена територија ќе остане „неутралниот“ дел од Украина како бариера помеѓу Западот и Русија.

Во спротива не одиме кон некоја светла перспектива на глобално ниво, ескалации не ни требаат - печурки уште помалку.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Абе не сум у тек, пресвртница за Африка ќе се отвара тема или тука ќе се коментира и за тоа, јер вака-така пак му доаѓа како последица на мировната мисија на Русија во Украина
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Првиот е саркастичен коментар.
Што се однесува до моето прашање. Како заклучи дека ми е гајле за цивили? Кога се работеше за црквата, ти беше тој што искоментира, на нечиј коментар дека тоа било од ПВО, како знаел дека е од ПВО, а не од руска ракета и јас тогаш застанав во твоја одбрана. Сега кога ти го направи истото, како членот кој ти го коментираше тогаш, јас те прашувам буквално истото прашање кое го постави ти пред неколку дена. Како знаеш дека е руска ракета а не ПВО? Немој како некои други да пробуваш да мењаш тема со вакви безвезни и ниски коментари демек браво, гајле ви е за цивили, правда, објективност. Ако само по неколку дена ти го направиш истото, за кое со право пиша тогаш, ондак не знам за каква објективност збориш, поише накај лицмерие личи.
Цивилни жртви се за осуда. Точка.
Дали биле руси, украинци, цигани, марсовци, муслимани, будисти, нацисти, комунисти, сатанисти или хипици, цивили се светиња и не смеат да се чепнат. Ако не претставува опасност, нема начин или средства да се брани - тој е цивил и не смее да биде допран. Можеби поддржува една страна или друга, можеби навива за овие или оние, цивил е светиња. Точка.
Истото важи за верски објекти, џамии, цркви, синагоги, ако сака храм на Аполон нека е, верски објект е светиња и не смее да се чепне, ниту да се користи од завојувана страна.

Јас осудив во старт и за црквата, и за Москва и за Суми и се што се деси неделава. Спорев дека теориите за ПВО немаат докази, ама тоа не оправдува што се случило.

За разлика, никој од проруска екипа не осуди цивилни украински жртви, дури бараа кој бил крив, сам себе го убијал сценарија. Е тоа е лицемерие, од петни жили да се мачат да кажат колку СВО е праведна ама цивиливе ќе ги игнорираме. Срамота, жално и подло.


Од почетокот на СВО има повеќе финтици во рускиот наратив кои никако не ми е јасно како така лесно успеаја да прелажат поширока маса.

Ако Украина напредува, наративот вика: РФ војува со НАТО а не со Украина
Ако Украина освојува територија, наративот вика: добра волја, тактичко повлекување за да нема човечки загуби, или омиленото, да освоија ХХ територија ама загубите им се YYY огромни всушност РФ намерно ова го направи
Во случајов и најумоболната е:
Погодените цивилни објекти се кривица на ВСУ бидејќи РФ гаѓа само воени цели, а ПВОто на Украина ги причинува цивилните жртви

Од една страна се отепува руската страна од фалење дека 10:1 имаат надмоќ во артилерија ама од друга страна споро напредувале за да нема цивилни жртви.
Артилерија не разликува кој е цивил а кој не, шрапнелот не бира униформа. Скоро цел пропруски кампус тука страда од еуфорија кога гинат украински цивили и тоа е жива трагедија за нашето општество, вклучувајќи го во ист кош и Цитро кој пак се радува на цивилни жртви руси.

Сметај ме за што сакаш, можеби сум лицемер, ама ако не осудуваш цивилни жртви си шлајм на човештвото, лицемерен шлајм или не - сеедно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom