Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Разликата меѓу двете приказни е што Украинците хистеришеа за црквата, не Русите.
И сега за зградава, повторно Украинците хистеришат.
Немој сега толку логично, правилото е дека не смее да се употребуваат разум и логика.



Да претпоставам ти на која страна си?
Него го стрелале. :unsure:



Ednoto e kolaterlalna steta, godis voen objekt i nekoj civili se nasle na pogresno mesto i vreme ili ednostavno proektilot ima defekt i namesto objektot koj e planiran da se pogodi, se godi nesto sosem treto koe voopsto ne ni bilo meta.
Od druga strana imas svesno i planirano targetiranje na civili i civilna infrastruktura koja nema nikakvo voeno znacenje, ednostavno celta e da ubies civili i nisto drugo.
E toa druze e terorizam.
Настрана што штетата очигледно е од ПВО пошто црквата имаше да ја нема ако беше погодена со таква разурнувачка моќ каква што се употребува во ваквите напади. Ама да не заборавиме дека не смеат да се употребуваат разум и логика.



Vo slucajot ne, no posto ne pratam bas, a sto bilo voenata cel ustvari?
Нема никакви воени цели во Москва. Тие приказни дека летале над Москва кон други цели, тоа може на северџаните да им раскажуваат.
Целта е ширење на терор и страв кај локалното население, со други зборови наречено тероризам (во надеж за ширење незадоволство и подбуцнување на нереди, и создавање на услови за обоена револуција).



Imase i snimki od sami Ukrainci kade ladnokrvno strelaat zarobeni i predadeni neprijatelski vojnici so krenati race, razoruzani. Snimki kade se izzivuvaat, krvnicki gi macat, im gi vadat ocite i sto li uste ne. Zborot mi e niti im e prv pat niti posleden, niti im e toa nesto tugjo i nepoznato na Ukraincite da koristat ajde da gi narecam isis taktiki na vojuvanje, pa od tamu voopsto i ne bi me cudelo celta voopsto da ne bila voen objekt tuku civilen ili kaj ke mani mani, bitno da pogodi nesto.
Не ги следиш дискусииве. Сите тие „наводни“ воени злосторства беа умешно „демантирани“ од нашиов генерал овде... Со „е не се, е не се“ тип на аргументи. :unsure:



do sega be klintone.... se bira do momentov, ni jas ni ti ke bideme zivi za 2101 da go diskutirame toa.
Тоа е твој проблем друже. Тезата му е дека само после 2101-ва може да му ги оспориш ставовите, па сеедно какви аргументи имаш. До тогаш (до 2101-ва) тој бил во право... Западна демагогија демократија, јбг.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.900
Поени од реакции
22.108
Имаше некој од странцине на украиска страна, у интервју кажуваше дека токи-вокито не им работело на 100 метри оддалеченост. Мислам оној ирецон на Скај беше.
Не, украински офицер го кажуваше тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Сега инфлацијата и банкротот на банките поради долгата рака на Русија е или не?
Инфлацијата и економската криза се искористени од Русија за темпирање на моментот на ескалација во отпорот (почнување на војната).



Патем, тоа е сѐ што можеш да понудиш од хумор?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Vekje kazav deka ni pratam, ni se zamaram nesto posebno okolu toa. Sigurno ima, ne velam ne, sepak toa e Moskva, no isto pamtam na pocetokot na intervencijata kako ukraincite gi stacioniraat svoite voeni postrojki bas vo gusto naseleni podracja, pomegju gradinki, ucilista ,bolnici, zgradi itn itn. Dali togas ako nastrada gradinkata ili ucilisteto bi go smetal za voeno zlostorstvo ili akt na terorizam od strana na Rusite. Isto imase eden kup snimki za granatiranje na civilno naselenie, znaci ne rasipani ili blokirani raketi, tuku cisto artilerisko oruzje.
Imase i snimki od sami Ukrainci kade ladnokrvno strelaat zarobeni i predadeni neprijatelski vojnici so krenati race, razoruzani. Snimki kade se izzivuvaat, krvnicki gi macat, im gi vadat ocite i sto li uste ne. Zborot mi e niti im e prv pat niti posleden, niti im e toa nesto tugjo i nepoznato na Ukraincite da koristat ajde da gi narecam isis taktiki na vojuvanje, pa od tamu voopsto i ne bi me cudelo celta voopsto da ne bila voen objekt tuku civilen ili kaj ke mani mani, bitno da pogodi nesto.
Ti sigurno pratis mnogu povekje od mene i siguren sum deka si zapoznsen so vakvite grozotii od strana na Ukraincite pa bas me interesira kako gledas to na tie akcii od ukrainska strana i sto te pravi tolku siguren deka i sega ne se rabotelo za takov slucaj.
Многу догматски влезе во дискусија. Не ни бараш доказ или анализа, веќе си убеден кој е крив и зошто.

За волја на вистината и двете страни ги правеа истите зла помалку или повеќе. Доволно е да одбереш страна за навивање и има изобилие на "докази" во она што сакаш да веруваш. Пример Буча, проукраинците велат дека русите немилосрдно масакрирале цивилно население, прорусите тврдат дека или украинците сами си ги заклале, или исценирале се за да добијат оружје од запад. Ти сега одбери страна и навивај.

Генерално, америте ја отворија пандорината кутија со "plausible deniability" се додека има матен детал да можеш да одрекуваш дека си крив за нешто - се е простено.

Дали сум среќен што имаше дрон во Москва? Не, исто како што не сум среќен за невиното цивилно население вчера во Суми, ама тоа тука никој не го осуди, и тоа е тажно.
Дали украинците гаѓале воена мета? Сигурно дека така можат да тврдат, ама не знаеме. Сигурно има воена мета кај Москва. Ама поверојатно е да гаѓале цивили за да сменат поддршка за војната. Пак ќе се вратиме на "plausible deniability". Како и да гледаш, паметен потег на Украина, дали се криви или не, сите ние за три дена ќе заборавиме.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.452
Поени од реакции
22.398
Многу догматски влезе во дискусија. Не ни бараш доказ или анализа, веќе си убеден кој е крив и зошто.

За волја на вистината и двете страни ги правеа истите зла помалку или повеќе. Доволно е да одбереш страна за навивање и има изобилие на "докази" во она што сакаш да веруваш. Пример Буча, проукраинците велат дека русите немилосрдно масакрирале цивилно население, прорусите тврдат дека или украинците сами си ги заклале, или исценирале се за да добијат оружје од запад. Ти сега одбери страна и навивај.

Генерално, америте ја отворија пандорината кутија со "plausible deniability" се додека има матен детал да можеш да одрекуваш дека си крив за нешто - се е простено.

Дали сум среќен што имаше дрон во Москва? Не, исто како што не сум среќен за невиното цивилно население вчера во Суми, ама тоа тука никој не го осуди, и тоа е тажно.
Дали украинците гаѓале воена мета? Сигурно дека така можат да тврдат, ама не знаеме. Сигурно има воена мета кај Москва. Ама поверојатно е да гаѓале цивили за да сменат поддршка за војната. Пак ќе се вратиме на "plausible deniability". Како и да гледаш, паметен потег на Украина, дали се криви или не, сите ние за три дена ќе заборавиме.
Ne vlegov dogmatski. Naprotiv , napisav deka posto ne pratam i deka ete ke te drzam za zbor deka Rusite eden turnale, drugite gi blokirale i radi toa dronot se zabil vo civilna zgrada ke go smetam za kolateralna steta. Poprilicno jasen bev okolu toa iako voopsto ne sum neutralen , da ne recam poprilicno proruski sum nastroen. No sepak treba nekoj red da se ima.
Ok da se neutralizira voena cel, vojnici pod oruzje no ladnokrvno da ubies vojnik koj se predal, toa e vekje vo najmala raka necivilizirano. Pa uste i da se snimas.
Okolu drugite primeri, Buca i opsto, ne sme od vcera i poprilicno sme zapoznaeni kako funkcionira prozapadnata propaganda, nikoj tuka ne pie mastilo osven ako sam ne odlucil deka mastiloto ima golemi pridobivki za zdravjeto. Imavme 30estina godini da vidime nekoja shema, patern na odnesuvanje, duri i na svoja koza i vo neposredna blizina na nas. Site do eden se bezmalku skolski primeri, bezbroj pati videni dosega.
Pameten poteg e za sto. Koj treba da se ubedi ?
Zapadot sekako vo sekoja smisla ja finansira ovaa vojna, uste oficijalno sto nema vojnici prateno. Se drugo sto mozese dade vekje.
Ostatokot na svetot, a toa se 2/3 ne veruvam deka blagonaklono gleda na toa , taka da bas me interesira kolku e toa pameten poteg za Ukraincite, posebno koga ke dobijat x 10 za vozvrat. Ako e za Hans ili Stiv da se ubedi da, za drugite i ne bas.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558

Воопшто нема слабеење одбраната на Русија и сиве овие ,,сценарија" се самоубиствени.

1. Да се оди кон Донецк кој е руско настроен град е самоубиство кој што има одбранбени линии уште од 2014, а тамошното население воопшто не ја сака Украина.
2. Одењето кон Мариупол е исто самоубиство, бидејќи има одбранбени линии
3. А па одењето кон Токмак и Мелитопол е најсамоубиствено поради тоа што најмногу линии овде има, а особено околу Токмак.
:kuracc:
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Ne vlegov dogmatski. Naprotiv , napisav deka posto ne pratam i deka ete ke te drzam za zbor deka Rusite eden turnale, drugite gi blokirale i radi toa dronot se zabil vo civilna zgrada ke go smetam za kolateralna steta. Poprilicno jasen bev okolu toa iako voopsto ne sum neutralen , da ne recam poprilicno proruski sum nastroen. No sepak treba nekoj red da se ima.
Ok da se neutralizira voena cel, vojnici pod oruzje no ladnokrvno da ubies vojnik koj se predal, toa e vekje vo najmala raka necivilizirano. Pa uste i da se snimas.
Okolu drugite primeri, Buca i opsto, ne sme od vcera i poprilicno sme zapoznaeni kako funkcionira prozapadnata propaganda, nikoj tuka ne pie mastilo osven ako sam ne odlucil deka mastiloto ima golemi pridobivki za zdravjeto. Imavme 30estina godini da vidime nekoja shema, patern na odnesuvanje, duri i na svoja koza i vo neposredna blizina na nas. Site do eden se bezmalku skolski primeri, bezbroj pati videni dosega.
Pameten poteg e za sto. Koj treba da se ubedi ?
Zapadot sekako vo sekoja smisla ja finansira ovaa vojna, uste oficijalno sto nema vojnici prateno. Se drugo sto mozese dade vekje.
Ostatokot na svetot, a toa se 2/3 ne veruvam deka blagonaklono gleda na toa , taka da bas me interesira kolku e toa pameten poteg za Ukraincite, posebno koga ke dobijat x 10 za vozvrat. Ako e za Hans ili Stiv da se ubedi da, za drugite i ne bas.
Паметен потег е бидејќи ваквите напади одвлекуваат повеќе ресурси за одбрана на Москва, а коштаат неколку дронови. Истото го прават русите со рекети и повремено гаѓање на различни градови, Киев, Одеса, Лвив, Суми, Чернихив.... Не постигнуваат определена цел конкретно ама им ја ситнат одбраната.

По информацијава од Точка, што не е некој извор, зградата е државна установа, па со тоа и легитимна цел
Земи го ова со резерва
Автоматски споено мислење:

Немој сега толку логично, правилото е дека не смее да се употребуваат разум и логика.




Него го стрелале. :unsure:




Настрана што штетата очигледно е од ПВО пошто црквата имаше да ја нема ако беше погодена со таква разурнувачка моќ каква што се употребува во ваквите напади. Ама да не заборавиме дека не смеат да се употребуваат разум и логика.




Нема никакви воени цели во Москва. Тие приказни дека летале над Москва кон други цели, тоа може на северџаните да им раскажуваат.
Целта е ширење на терор и страв кај локалното население, со други зборови наречено тероризам (во надеж за ширење незадоволство и подбуцнување на нереди, и создавање на услови за обоена револуција).




Не ги следиш дискусииве. Сите тие „наводни“ воени злосторства беа умешно „демантирани“ од нашиов генерал овде... Со „е не се, е не се“ тип на аргументи. :unsure:




Тоа е твој проблем друже. Тезата му е дека само после 2101-ва може да му ги оспориш ставовите, па сеедно какви аргументи имаш. До тогаш (до 2101-ва) тој бил во право... Западна демагогија демократија, јбг.
Ми пиша член пп да те тргнам од игнор да видам што пишуваш за мене, негови зборови, ко бабиче си ме оговарал.
Друже па јас бев грешка кога велев дека ти патиш од шизофренија, ти уствари уживаш во неа.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.452
Поени од реакции
22.398
Паметен потег е бидејќи ваквите напади одвлекуваат повеќе ресурси за одбрана на Москва, а коштаат неколку дронови. Истото го прават русите со рекети и повремено гаѓање на различни градови, Киев, Одеса, Лвив, Суми, Чернихив.... Не постигнуваат определена цел конкретно ама им ја ситнат одбраната.

По информацијава од Точка, што не е некој извор, зградата е државна установа, па со тоа и легитимна цел
https://tocka.com.mk/vesti/452896/video-rasfrlani-drzavni-dokumenti-po-ulicite-vo-moskva-po-napadot-so-dron-zgradata-ja-koristele-ministerstva Земи го ова со резерва
Taman rabota ako stigna rabotata dottamu da resursite im se tolku istanceni. Posebno za edna Rusija.
Povekje e psiholoski, propaganda i predizvikuvanje empatija kaj Hans, Stiv i tamu nekoj zapadnoevropski danocen obvrznik. Edno vidi na so gi trosime parite i posle vidi so ni pravat. Dajte uste.
Okolu zgradata rekov te drzam za zbor. Ako e taka togas ok, voena cel ili kolateralna steta. Vojna e jbg, se desava.
P. S posto ovie raketite i dronovite nekako pocnas cesto da zabeguvaat, interesno ke bidi sko nekoj ruski zabega na primer vo ambasadata na Velika Britanija vo Kiev. Znaes de ko na vremeto po greska ko ja sramija kineskata vo Belgrad. Interesna ambasada, ne e na SAD ali dovolno bitna ili nebitna ;)
 
Член од
9 август 2012
Мислења
285
Поени од реакции
1.309
Воопшто нема слабеење одбраната на Русија и сиве овие ,,сценарија" се самоубиствени.
Другар, го цитираш Денис Давидов? Ликот кој го има изгубено допирот со реалноста и живее во некаков паралелен универзум. Немој, ко господ те молам!
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Другар, го цитираш Денис Давидов? Ликот кој го има изгубено допирот со реалноста и живее во некаков паралелен универзум. Немој, ко господ те молам!
Не е од Денис ова, само го споделил. Како и да е, сиве овие 3 сценарија се неверојатно самоубиствени.
Автоматски споено мислење:

Цената на вашето умилкување кај Западњаците...
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.111
Поени од реакции
36.273

Многу сериозна тема. Ама нели пошто Западњачки начин на бизнис во прашање Сурогатство ќе биде оправданието. Трговија со луѓе нема да биде споменато. Тие институтите за демократија, човечки права.На годишен одмор се кога ова станува збор нели. Зафатени се со храмот во Одеса и со Буча.


Дно. Џган. Како да ги објаснам. И подржувачите исто така.

Вашингтон, Брисел и НАТО преку Косово и херојот нивни Рамуш бизниси си тераа, ама нели пошто НАТО. Нема гајле.


Моралниот компас ви е у курац отиден драга нафо екипица тука.
Гарантирам дека има и еден куп "жолти куќи", со војната курле ќе провери и докажи дали го свирнале со куршум/шрапнел, или некој му ги собрал органите и го фрлил како куче.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.547
Поени од реакции
12.435
Гарантирам дека има и еден куп "жолти куќи", со војната курле ќе провери и докажи дали го свирнале со куршум/шрапнел, или некој му ги собрал органите и го фрлил како куче.
Мене ми е јасно тоа.

На моралните тука НАФо куртоножа не им сс збори на таа тема.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.861
Поени од реакции
9.040

Многу сериозна тема. Ама нели пошто Западњачки начин на бизнис во прашање Сурогатство ќе биде оправданието. Трговија со луѓе нема да биде споменато. Тие институтите за демократија, човечки права.На годишен одмор се кога ова станува збор нели. Зафатени се со храмот во Одеса и со Буча.


Дно. Џган. Како да ги објаснам. И подржувачите исто така.

Вашингтон, Брисел и НАТО преку Косово и херојот нивни Рамуш бизниси си тераа, ама нели пошто НАТО. Нема гајле.


Моралниот компас ви е у курац отиден драга нафо екипица тука.
Ја се сомневам и у нешто уште пострашно од ова. Позади тоа сурогатство можно е да се крие некое експериментирање. Немам конкретни докази само ги поврзувам работите. Менгеле вода може да им носи за овие работи...правеле и експерименти околу короната и уште кој знае што. Неколку биолаборатории ги размонтираа платеници од САД уште летото лани, не е чудо и од тука бивши војници да учествувале некои у такви операции.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Ми пиша член пп да те тргнам од игнор да видам што пишуваш за мене, негови зборови, ко бабиче си ме оговарал.
Друже па јас бев грешка кога велев дека ти патиш од шизофренија, ти уствари уживаш во неа.
Tи момак си во заблуда ако мислиш дека твоите јавно напишани ставови - дека нема да ти бидат предмет на коментар само затоа што си ставил некој на игнор листа. Пошто јас не те коментирам ни тебе лично ни твојата маленкост, не пишувам колку си ГЛУП или колку си корисен за непријателите. Не, јас ги коментирам стриктно само тезите кои ти ги пишуваш. И ќе продолжам да го правам тоа, кога ќе ми се ќефне и како што ми дозволуваат правилата на дискусија на форумов.

Тоа, а ваквите „дијагнози“ слободно можеш да си ги бутнеш таму каде што сонце не грее. Мислам ако има место покрај главата што веќе ти е набутана таму... Ако имаш нешто да искоментираш или не се согласуваш со некој мој став - никој не ти пречи да го направиш тоа. Но не и мене лично да ме коментираш, да ми поставуваш „дијагнози“ и да ме навредуваш. Ако си кypчење и јадење гомна дојден - тогаш одјeби!
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201

Многу сериозна тема. Ама нели пошто Западњачки начин на бизнис во прашање Сурогатство ќе биде оправданието.

Дно. Џган. Како да ги објаснам. И подржувачите исто така.
За ова имаш и клиенти од Македонија. Пред 7-8 години пар што мака мачеше повеќе од 20 години(да 20 години пробуваа веќе се скоро 50) и незнам колку фрлени пари на крај се решија на ваков чекор и си платија во Украина и детенцето го гледам скоро секој ден.

Ова не е ништо ново за Украина, си го тераа ова и пред 2014та кога имаше и проруска власт.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom