Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Четирите предложени амандмани треба да донесат една многу поголема промена, која не ја заговараат дури ни имплицитно: да им го оневозможат лускузот кој го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади - спорот за името да им биде изговор за несовесно работење, корупција и системски пропусти. Конечно, сите министри, директори и останатите функционери ќе мора да се вратат дома и да ги засукаат ракавите (почнувајќи од премиерот, кој ќе мора да воспостави повисоки стандарди, политичка и морална одговорност и мерит систем за своите соработници). Кога еднаш ќе се затвори вратата која влече назад, може да се оди само напред.
Дотичната професорка на универзитетот Визиус за кој првпат слушам и незнаев дека постои таков универзитет овде изјавила дека: Кога еднаш ќе се затвори вратата која влече назад, може да се оди само напред. Најверојатно истата плоча ја и сега вергла само место името бугарите во устав или созреала малку. Не вреди бајтите да се трошат за вакви краткогледи. А можеби и сфатила дека името немаше никаква врска со мизеријата и пропаста во државава.
Бабите и дедовците што дремеа на вруќината на протестите имаа поголема политичка зрелост од цела шарена револуција, ваквите професори вклучувајки го и Димитар Апасиев кој патем сега веднаш сфати дека испадна магаре.


Ова беше апла класичен комуњарски потег за омаложување на мислењето од мене ама последно ми е :icon_lol:
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Бабите и дедовците што дремеа на вруќината на протестите имаа поголема политичка зрелост од цела шарена револуција
Браво :D. Се кажа. Оние што дремеа за сендвичи од дпмне што го сакаат кам у поштенско сандаче на фејсбук имаа поголема зрелост од академски граѓани, професорите од ФИНКИ, Феит, Економски, Градежен, Правен итн.
Твојот капацитет го опиша со еден став.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Браво :D. Се кажа. Оние што дремеа за сендвичи од дпмне што го сакаат кам у поштенско сандаче на фејсбук имаа поголема зрелост од академски граѓани, професорите од ФИНКИ, Феит, Економски, Градежен, Правен итн.
Твојот капацитет го опиша со еден став.
Како да објаснам на народ што се исмејуваше дека не постои тиранска платформа и е во глава на небањатите кога целата се исполни која му ја напишаа во Албанија? Истиот тој објаснува за некакво руско влијание преку Јанко Бачев кој и дома не го гласаат. Мислам доволно говори каков политички капацитет имаа. Добар дел од ФИНКИ, ФЕИТ можам да ти кажам дека во класификацијата на метаморфозис, преспа институти, распеани скопјани и другите гонореа клубови ќе ги направат небањати со руско влијание ако им го чуеш мислењето.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Како да објаснам на народ што се исмејуваше дека не постои тиранска платформа и е во глава на небањатите кога целата се исполни која му ја напишаа во Албанија? Истиот тој објаснува за некакво руско влијание преку Јанко Бачев кој и дома не го гласаат. Мислам доволно говори каков политички капацитет имаа. Добар дел од ФИНКИ, ФЕИТ можам да ти кажам дека во класификацијата на метаморфозис, преспа институти, распеани скопјани и другите гонореа клубови ќе ги направат небањати со руско влијание ако им го чуеш мислењето.
Не заебавај, се избрука со ставот. Неможеш да го споредуваш капацитетот на масата во шарената револузија со тој на некакви си саботерски протести.
Океј е, си бил вмровец, веројатно уште си. Небитно. Али треба малку и да си објективен.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Не заебавај, се избрука со ставот. Неможеш да го споредуваш капацитетот на масата во шарената револузија со тој на некакви си саботерски протести.
Океј е, си бил вмровец, веројатно уште си. Небитно. Али треба малку и да си објективен.
Ајде вака, едните тврдеа тиранската платформа не постои и се е во глава на небањатите? Што мислиш ти, постои Тиранска платформа и дали е исполнета? Еве ти тест прашање за капацитетот на шарената револуција одговори го.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Ајде вака, едните тврдеа тиранската платформа не постои и се е во глава на небањатите? Што мислиш ти, постои Тиранска платформа и дали е исполнета? Еве ти тест прашање за капацитетот на шарената револуција одговори го.
Не ми ти мене поставувај прашања, ти си во инфериорна позиција во дискусијата.
Гледај да се подобриш, кај ќе одиш вака затуцан.

Во шарената револуција имаше мн прогресивни луѓе, ситуирани, знаеја за што протестираат и сендвичи не им беа потребни.

Пробуваш очајно да дистрактираш со тиранска платформа и други клише муабети, оти си веќе свесен дека излупа на големо.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.128
Поени од реакции
15.079
Не ми ти мене поставувај прашања, ти си во инфериорна позиција во дискусијата.
Гледај да се подобриш, кај ќе одиш вака затуцан.

Во шарената револуција имаше мн прогресивни луѓе, ситуирани, знаеја за што протестираат и сендвичи не им беа потребни.

Пробуваш очајно да дистрактираш со тиранска платформа и други клише муабети, оти си веќе свесен дека излупа на големо.
Другар, прочитај за ,,стокхолмовиот синдром,, кога жртвата се вљубува во силувачот. Тоа вреди и во обичниот живот, т.е. во политичкиот.

народите што го масакрирале македонскиот народ(распарчувањето во Букурешт,прва стетска војна, напалм бомби во Егејска Македонија, растурање на СФРЈ, па дупење 30 години со менувања на правила укорак), ти овде ги подржуваш во тоа што ни го прават

Не знам дали сваќаш дека ти реагираш како ,,онадената ,, страна во тој стокхолмов синдром
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Не ми ти мене поставувај прашања, ти си во инфериорна позиција во дискусијата.
Гледај да се подобриш, кај ќе одиш вака затуцан.

Во шарената револуција имаше мн прогресивни луѓе, ситуирани, знаеја за што протестираат и сендвичи не им беа потребни.

Пробуваш очајно да дистрактираш со тиранска платформа и други клише муабети, оти си веќе свесен дека излупа на големо.
Види стави на кантар кои погодија што ќе се случи и види кој е попаметен. Толку можам да ти помогнам. а и ми завршија машините и утепав време. Не разбираш тие работи од детската соба. Ти кажав обичен if else, далеку си од бот.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Види стави на кантар кои погодија што ќе се случи и види кој е попаметен. Толку можам да ти помогнам. а и ми завршија машините и утепав време. Не разбираш тие работи од детската соба. Ти кажав обичен if else, далеку си од бот.
Абе и расипан саат два пати у ден е точен.
Тоа нема да го смени фактот дека шарената револуција беше со правилна кауза, додека другите глупости беа од идиотизам.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.168
Поени од реакции
4.316
Тоа нема да го смени фактот дека шарената револуција беше со правилна кауза, додека другите глупости беа од идиотизам.
Секако; комуњарата, барем дел од неа, е свесна дека нема широка подрршка од Македониците, ама затоа има наталожено историски искуства во начините на доаѓање на власт.

Тој начин, во случајов, е препорака која Маркс им ја даваше своевремено на своите сограѓани, алудирајќи на Францискиот државен удар, познат како „падот на Бастиља„, односно „Француска буржоаска револуција„.

Оттаму, не чуди твоето користење на фразата„ шарена револуција„ (а тоа е шема по која се вршеа државни удари во други земји...) иако токму таа „револуција“ мајтапџите ја нарекуваат „куртонска“, но тоа за тебе не е проблем, оти „куртонијадата„ си ја заврши работата, а комуњарата дојде на власт...без изборна победа, разбира се.

Исто како и во Кралска Франција и во Царска Русија...

И така, имаме по 6 (!) изгубени години од своите животи, оти кога комуњарата е на власт, не постои економија...ама постои се‘ што е надвор од редот и законот.
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2017
Мислења
389
Поени од реакции
910
Во шарената револуција имаше мн прогресивни луѓе, ситуирани, знаеја за што протестираат и сендвичи не им беа потребни
Jako progresivna masa na luge sho od sendvici nemaja potreba ama zato za lubricanti, po nekoj plasticen I crta belo do den denes placet... Progresivni :pos::pos::pos::pos:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.771
Дечки, да собереме по 10 евра да и направивме еден генгбенг со букаке на мајка му, а? Обично не сакам вакам да зборам, а и не сум по стари искубани комуњарски кокошки ама во случајот би се жртвувал. Мислам дека за 100че ќе прифати.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.117
Поени од реакции
37.130
Дечки, да собереме по 10 евра да и направивме еден генгбенг со букаке на мајка му, а? Обично не сакам вакам да зборам, а и не сум по стари искубани комуњарски кокошки ама во случајот би се жртвувал. Мислам дека за 100че ќе прифати.
По 10 евра од човек?:vozbud::pos:

Стај 350 денари на масата ќе ги проголта сите шо ќе ги извадиме таму. 350 ден е цели 8 саати куцање на форум алоо, а реално ако мижеме ќе не изгута сите за пола саат.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.808
Поени од реакции
2.772
Дечки, да собереме по 10 евра да и направивме еден генгбенг со букаке на мајка му, а? Обично не сакам вакам да зборам, а и не сум по стари искубани комуњарски кокошки ама во случајот би се жртвувал. Мислам дека за 100че ќе прифати.
Ништо чудно ликот намерно да ги пишува глупостите на форумот, а кога му реплицираме и земаме да се објаснуваме со него, си се смее позади мониторот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom