Франција, немири, здраво

Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
И Марсеј не го заборавај, дувлото на комунистите во Франција, тие што 2015та протестираа и извикуваа Refugees welcome.
Марсеј да се преименува во Тобрук или Бенгази.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.509
Поени од реакции
2.605
Модерна левица во склоп на демократската партија е само Тулси Габард, се останато се виде колку пари вреди. Берни кој цел живот се декларира како човек кој е против војната како попче ја поддржа вооружената помош на Украина. А АОК одамна е прочитана и никој сериозно не ја зема во предвид.
Нив ги зедов само како пример, има и други.
Поентата на муабетот е дека вакви етикетирања претежно може да се видат во алт-рајт, МАГА ехо комори, каде Бајден испаѓа левичар и марксист кој во реалност нема допирна точка ни со левичарење ни со марксизам. На другата страна на ехокомори како Редит, Трамп и ДеСантис се фашисти(чудно како за овие никој на форумов не ги карактеризира како фашисти)
Темиве на форумов за жал многу наликуваат на Редит последниве неколку години.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.553
Поени од реакции
30.059
Полиција запира спортски автомобил возен од 17-годишно момче. Момчето стиснува гас да бега, полицаецот пука и го убива, нереди насекаде, се палат автобуси, шопинг центри и библиотеки, се пљачка се што може...

Макрон вика родителите ги испуштиле од раце децата.


Не знам дали има тема каде што може да оди ова, побарав. не најдов. Ако има, нека префрлат модераторите.
И кај нас треба да пукаат, изумревме на пешачки...шо кур има да бега.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.021
Поени од реакции
24.645
Од целава статија особено забележете го овој дел да видите кој е најголем поддржувач на францускиот полицаец :
" Инаку, и самиот Месја е со имигрантско потекло, како и убиениот тинејџер Нахел. Месја е и роден во Египет, како Хосан Бутрос Месиха, етнички Копт, а кога имал 8 години со родителите се преселил во Франција, каде потоа и си го променил името во Жан Месја. "

Човек што покрај тоа што не е Французин не е ни европеец.
Многу добро знае со какви орки си имал работа во неговата матична држава пред да се досели во Франција.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
Не знам дали е вистина, затоа што еднаш го имаше како вест, па после беше демантирано.

 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.802
Поени од реакции
9.457
Не знам дали е вистина, затоа што еднаш го имаше како вест, па после беше демантирано.

А што мислиш зошто се протестира уште од времето на КОВИД кризата и се прават разни срања низ Франција? Мислиш дека реално можат да спроведат локдаун? Се протестира за човечки демократски права, против расизам и против разни други фашистички мерки кои власта сака да ги спроведе. Ама медиумите сакаат да измислуваат разни причини за протестите за да ја омекнат целата ситуација наместо да се каже вистината дека Франција е на раб на граѓанска војна.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.430
Поени од реакции
22.318
Небитно е дали се поистоветуваме или не. Ние не сме дел од западната цивилизација, но ако западна Европа пропадне, ние ќе бидеме разнесени. Ние и сега опстојуваме само затоа што има некаков ред во Европа, и колку и да сме лути за се што ни направиле до сега, тоа нема да е ништо посебно во однос на тоа што не чека кога ќе настапи анархија.
Sto ne ceka koga bi nastapila anarhija vo zapadot , onaka vo kratki crti :cautious:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.802
Поени од реакции
9.457
Ќе заигра и кај нас... А што очекуваш да те одмине? Сегде веќе има некаква причина зошто да се започне бар некој поголем протест а не па и нешто повеќе како што е ситуацијата во Франција. Прашање на време...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.430
Поени од реакции
22.318
Ќе заигра и кај нас... А што очекуваш да те одмине? Сегде веќе има некаква причина зошто да се започне бар некој поголем протест а не па и нешто повеќе како што е ситуацијата во Франција. Прашање на време...
Sigurno mislis na siptаrskoto malcinstvo posto migranti nemame vo dovolen broj za kriticna masa.
Eve ti eden hint. Duri ne im kazat od gore tie na mocanje ne odat, ne pak protesti da pravat. A ako gore e anarhija togas ......
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.802
Поени од реакции
9.457
Некогаш и сега... Романтично програмирање...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom