Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.360
Поени од реакции
6.955
Ако ова излезе дека не било пуч, туку планирана операција спремана со месеци за западот и Украина "да го спуштат гардот" што би и' овозможила на Русија да нападне јако - ќе го сменам цело мислење што го имам за Русија и нивната армија...

Но не сум оптимист :icon_lol:
Реално, Русија не може да нападне јако, бар со силите кои ги имаат на терен. Украина има повеќе војска на терен него ли Русија, зборам за цела територија на Украина. Евентуално би можело да е за да пробаат да ја натераат Украина да тргне во еуфорична офанзива и да влечат некои избрзани и еуфорични потези, па да грешат, зошто се очекуваат од нив резултати до самоитот на НАТО. Ете вчера одма украинците преместиле два батаљони кај Бахмут. Малку веројатно, но сепак поверојатно од тоа дека Русија ќе нападне јако.
Ако не е пуч, тогаш најлогишно би било да е се испланирано за да може Путин да прогласи воена состојба и нова мобилизација. Мене тоа ми е најреално, ако не се работи за пуч или обид на Пргожин да избоксува нов и подобар договор за Вагнер.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.086
Искрено не очекував толку рано да ескалираат работите внаттешно. Им давав бар 5 години подршка.

Според мене Вагнер немаат сила за пуч, ама после ова нема враќање.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Ако некој мисли дека може да се изгуби војна од овакви фаци тогаш е у тешка заблуда.
Војна се добива со вотка и бомбардирање цивили. Тоа го прават прави мужи а не педерчиња.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.032
Поени од реакции
22.379
Не знам дали е шоу или обид за пуч, ако е првото Оскар треба да им дадат, ако е второто ми изгледа дека Пригожин премногу се преценил.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Сакаш да кажеш дека си педерче?
Јас сум прав муж тепам педери за да ги одбранам послабите од нивното влијание. Педерот сака да го уништи православието. Ова е војна меѓу вистински мажи кои пијат вотка и силуваат само украинки и педерскиот империјализам.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.086
Жал ми е само за овие на фронт
Не знам дали е шоу или обид за пуч, ако е првото Оскар треба да им дадат, ако е второто ми изгледа дека Пригожин премногу се преценил.
Во двете сценариа, штетата е направена
 

Kajgana Shop

На врв Bottom