NBA драфт, трансфери, шпекулации

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.882
Поени од реакции
23.253
^
Исто и белциве од Бостон, браќата беа многу далеку на драфтот а растураја до пред некој ден. Мене највише ме импресионираше Џејмс од Њу Џерси и Хендерсон од Индиана.
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Да добри се тие од Бостон, може да го заменат Скалабрини :)

Плус вчера Тај Лосон ги растури Лос Анџелес, стварно подценет играч. Сега со годините на Чонси ќе добие повеќе време во Денвер, и многу луѓе ќе се уверат во неговиот талент.
 
Член од
3 август 2009
Мислења
178
Поени од реакции
2
Стварно не го разбирам Џејмс. Има само 25 години имаше солидна екипа во кливленд,со тоа шо Онил ке си заминеше селери кепот ке се ослободеше и ке можеа да донесат уште една звезда.Колку и да го мразам Брајант човекот ги има карактеристиките на голем играч тука не спага само кошаркарското знаење тука спага детерминацијата,способноста да си лидер,да проживееш низ тешките моменти кога твојот клуб минува низ нив.
На крајот на краиштата има голем број на играчи кои не освоиле прстен а оставиле голем впечаток во НБА историјата:Стоктон,Мелоун,Баркли итн. Прстенот е само шлаг на големата кариера на некој играч па дури и да не го освоиш и не е голема работа според мене.Земете го Џери Слоун човекот е на чело на јута 22 години 2 пати играше во финалето нема освоено прво место во НБА ама е жива легенда во јута.Се плашам оти ова ке биди лоша сезона на џезерите.Замина Бузер јас се надевав бузер да остани и да се донеси уште еден солиден играч.
Да резимирам според мене Џејмс направи погрешен чекор.Можеше да остани во Кливленд уште некоја сезона да освои прстен со тимот од неговиот роден град па дури тогаш ако не освои да решиме за едно 4-5 години да се проба во некоја поголема екипа како тоа што го направија Ален и Гарнет
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Не не, Леброн играше сам во Кливленд. Не не, кај имаше добар тим Леброн. Не не...

П.С Татко му на Мајкл Бизли(ова не е фотошоп) :)


 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
хахахаха,Леброн веќе има комплекс од суканици :)
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
Значо каков сенс имам неш неверојатно.
Немав ништо читано за евентуален конфилкт со Делонте а осетив и ако се сеќавате пишував дека Делонте и ЛеБрон едноставно се осеќаше дека не се мирисаат воопшто...
Но се сеќавам на една изјава на ЛеБрон сега не сум најсигурен на прашањето кој ја прави најпријатна атмосферата во соблекувална демек смеи ово оно тој изјави Џамарио Мун и Делонте Вест
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
Хидо Туркоглу и Чилдрес, ланскиот играч на Олимпијакос се нови членови на Феникс санс...
По 6-7 сезони минати во Феникс бразилецот Леандро Барбоса оди во споротивен правец, Торонто
Во Торонто исто така оди уште еден поранешен соиграч на Барбоса во Феникс французинот Борис Диао
 
C

cige

Гостин
Едни другари се расправаа колку неделно заработуваат НБА ѕвездите :toe:
и само се расправаа, а и двајцата врска немаат,
ај ако сакате да ми одговорите на прашањето.....хаха, ја да ги просветлам малку
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Едни другари се расправаа колку неделно заработуваат НБА ѕвездите :toe:
и само се расправаа, а и двајцата врска немаат,
ај ако сакате да ми одговорите на прашањето.....хаха, ја да ги просветлам малку
1. Kobe Bryant LA Lakers $24,806,250
2. Rashard Lewis Orlando $20,514,000
3. Kevin Garnett Boston $18,800,000
4. Tim Duncan San Antonio $18,700,000
5. Michael Redd Milwaukee $18,300,000
6. Pau Gasol LA Lakers $17,822,187
7. Andrei Kirilenko Utah $17,822,187
8. Yao Ming Houston $17,686,100
9. Gilbert Arenas Washington $17,730,694
10. Vince Carter Orlando $17,300,000
11. Zach Randolph Memphis $17,333,333
12. Carmelo Anthony Denver $17,149,243
13. Dwight Howard Orlando $16,509,600
14. Kenyon Martin Denver $15,959,099
15. Elton Brand Philadelphia $15,959,099
16. Predrag Stojakovic New Orleans $15,336,000
17. Chris Paul New Orleans $14,940,152
18. Deron Williams Utah $14,940,152
19. Jason Richardson Phoenix $14,444,444
20. Andrew Bynum LA Lakers $13,842,332
21. Brandon Roy Portland $13,520,500
22. Tony Parker San Antonio $13,500,000
23. Antawn Jamison Cleveland $13,358,905
24. Chauncey Billups Denver $13,150,000
25. Erick Dampier Dallas $13,075,000
26. Baron Davis LA Clippers $13,050,000
27. Al Jefferson Minnesota $13,000,000
28. Tyson Chandler Charlotte $12,650,000
29. Richard Hamilton Detroit $12,650,000
30. Andre Iguodala Philadelphia $12,345,250
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.882
Поени од реакции
23.253
^
Плус Леброн и Бош по 14,5 мил и Вејд 14 мил, Амаре 20 мил, и Бузер 18 мил по година !
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
^
Плус Леброн и Бош по 14,5 мил и Вејд 14 мил, Амаре 20 мил, и Бузер 18 мил по година !
Од секогаш сум бил заинтересиран за прашањето дали во НБА се работат таквите работи на црно...
Демек еве да не го преоптеретуваме селарито ќе потпишат на (пример Бош) 14,5 за да се направи солиден тим и на црно да му се бапне уште десетина милионќиња... Чудно во поновата историја таков скандал не излегол на површина а убеден сум дека постои па макар што е Америка
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.129
Поени од реакции
790
Едни другари се расправаа колку неделно заработуваат НБА ѕвездите :toe:
и само се расправаа, а и двајцата врска немаат,
ај ако сакате да ми одговорите на прашањето.....хаха, ја да ги просветлам малку
Подоле ти ги пишаа годишните плати на најскапите НБА играчи, значи подели со 52 и имаш некоја провизорна неделна плата... Значи Коби некој 480.000 долари неделно, Вејд и Леброн со нешто помалку од 300.000 долари неделно... и.т.н...

--- надополнето ---

Него јас сум живо заинтересиран за трампата што може да ја направи "мојот" Далас. Ал Џеферсон за Стивенсон и Керол (иако Минесота го бара Дампие за возврат).
Џеферсон здрав е многу лесно 20/15 играч кој игра солидна одбрана и кој е еден од најветувачките центри во НБА... А Маверикс со него (и со платата од Дампие како адут за догодина) може да склепа вистински "дрим-тим".
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.882
Поени од реакции
23.253
Од секогаш сум бил заинтересиран за прашањето дали во НБА се работат таквите работи на црно...
Демек еве да не го преоптеретуваме селарито ќе потпишат на (пример Бош) 14,5 за да се направи солиден тим и на црно да му се бапне уште десетина милионќиња... Чудно во поновата историја таков скандал не излегол на површина а убеден сум дека постои па макар што е Америка

Не верувам, премногу има тамо такви некои си установи даночни. Им ебуаа матер за 3 секунде, за Американците данокот е нешто свето, и неможеш ништо да им скриеш. У Америка важи правилото "Moра да се умре и да се плати данок"
Е сеа различни држави имаат различни даночни олеснувања. А Мајами има едни од најголемите олеснувања, значи Бош и ЛБЏ да останеа во Торонто и Кливленд и да земеа максимум договори ќе заработа исто, пошто во тие две држави данокот е голем !
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.734
Поени од реакции
43.995
Ви текнува на филмчево ? Класичен пример е за тоа како функционира тој систем во Америка, шанса нема тоа да се изведе денес, ниту пак имало некогаш таква прилика за тимовите ...
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.129
Поени од реакции
790
И ете... Далас и официјално ја укака работава, барем за оваа 2011 сезона...
Тајсон Чендлер и Алексис Ажинса (јбг)... за Огромните договори на Ерик Дампие + Мет Керол и Едуардо Нахера
Сега Далас има една можност за еден играч “mid-level exception“ кој најверојатно ќе биде Ал Херингтон. (според последните информации)
Значи од големите очекувања, за некој од топ слободните агенти, Далас годинава ќе мора да се задоволи со Чендлер и Херингтон.

Не викам дека трампава е лоша (Далас се ослободија од 3 играчи кои беа товар и доби 2 играчи кои ако се во препознатливата форма и здрави можат да допринесат значително за Далас да стигне некое скалило погоре од оваа сезона), меѓутоа не е најдобра што Маверикс можеа да ја направат. (посебно после синоќешните шпекулации за потпишувањето со Ал Џеферсон + Шек О Нил или Херингтон)

Далас ја укака работава за годинава што претстои, можеби следната ќе биде подобро кога му истекува договорот на Чендлер и кога повторно ќе се отвори можност за ангажирање на некој топ-слободен агент (пр. Крис Пол)...
Лично воопшто не ми се допаѓа Херингтон кој ќе биде “повисокиот“ Тери, односно страшно голем потрошувач на топки... за Чендлер немам некое особено мислење, доколку е здрав може да биде одличен “бекап“ центар, но лично ми се чини дека Ал Џеферсон брзо ќе покаже дека Мавс направија грешка што може да ги чини премногу!

Сега навистина незнам кој се нема да сака да шутира во Далас (Дирк-Батлер-Херингтон-Тери-Бубоа-Бареа), а кој се ќе игра одбрана (Хејвуд-Мерион-Чендлер... и толку :()...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom