Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.582
Поени од реакции
5.176
Тикво, меѓународна организација ти е Меѓународната организација на трудот, или Светската здравствена организација, не еу и нато.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
И проблем на твоите дедовци. Имаше и многу учени што заради идеолошки несогласувања заглавија на Голи Оток ама тоа е сосем друга приказна.
Пошто моите дедовци веќе се покојни, навистина веќе не е нивен проблем, но беше и тоа каков проблем во текот од нивните животи, ама постојано ми бегаш од прашањето...

Што се однесува до Голи Оток, во прашање е начелот „револцијата си ги јаде деацата„, односно сите кои не се согласни со догмите од комунизмот, има да го јадат...
Автоматски споено мислење:

Немој да ми речиш дека неуки беа сите ајвани што гласаа на референдумот за северна. Или дека се неуки сите пратеници што гласаа за промена на името, или се неуки тие што гласаа за францускиот предлог и што се спремни да ги внесат Бугарите во уставот. Исто така дека се неуки гнасите од историската комисија или тие од комисијата за промена на уставот.
Немам напишано такво нешто...
Автоматски споено мислење:

Кога тоа амбасадор на странска држава ги штити интересите на државата во која престојува?
Реторичко прашање...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Таму грешите вие, мислам грешите на премногу нивоа, али сеа глеам што ве буни.

Другар, на членот кој си го цитирал од закон за референдум неможеш да се повикаш. Бидејќи како што ти јасно пишува правнички горе: одлуката за стапување или истапување од сојуз или заедница со други држави .

Правнички, никогаш нема да можеш да докажеш дека ова пркосело легално. Бидејќи НАТО и ЕУ се водат како Меѓународни Организации, а не како сојузи или заедници со други држави. Затоа и се посебни членови во Уставот.

Така да тој член не се активира во овој случај.

Тоа, се разбира, можете да го релативизирате до утре сабајле, дали е така или не играта на зборови, меѓутоа никогаш нема да помине аргументот дека ова е нелегално бидејќи секогаш правнички ќе се повикуваат на тој член од уставот кој практично не го активира овој закон.
Ова е уште еден доказ колку си за гревота. Исто како Евро Прасенцето кога безуспешно се обидуваше да ги излаже новинарките од Ал Џазеира дека референдумот е успешен на што доби квалитетен шамар од нивна страна.
Значи уште еднаш да си го прочиташ член 29 и за домашна на 3 страни да го напишеш следново:
НАТО е воен сојуз. Европската Унија е политички сојуз. За ова нема консултативен референдум.
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
НАТО е воен сујуз, Европската унија е заедница. Зошто се бламираш?
Ејј браво, :D , ќути ми докажа.

Јас не се бламирам, туку вие ја испуштате поентата затоа и кажав горе:
Тоа, се разбира, можете да го релативизирате до утре сабајле, дали е така или не играта на зборови.

И нато и еу можеш да го гледаш со 1000 терминологии, така да таа дискусија можеш да ја политизираш до бескрај.
Тоа нема да го смени фактот дека легално никој нема ни да се осмелува да брани такви работи бидејќи правнички можеш да ја браниш терминологијата и да се повикуваш на друг член во уставот.


Пример види како НАТО се дефинира кај нас:

Северноатлантската договорна организација


Кој се бламира сега ?
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
Ејј браво, :D , ќути ми докажа.

Јас не се бламирам, туку вие ја испуштате поентата затоа и кажав горе:
Тоа, се разбира, можете да го релативизирате до утре сабајле, дали е така или не играта на зборови.

И нато и еу можеш да го гледаш со 1000 терминологии, така да таа дискусија можеш да ја политизираш до бескрај.
Тоа нема да го смени фактот дека легално никој нема ни да се осмелува да брани такви работи бидејќи правнички можеш да ја браниш терминологијата и да се повикуваш на друг член во уставот.


Пример види како НАТО се дефинира кај нас:

Северноатлантската договорна организација


Кој се бламира сега ?
i majka ti mozeme da ja gledame so 1000 terminologii, ti gaden kuropushachki zdivu
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Ејј браво, :D , ќути ми докажа.

Јас не се бламирам, туку вие ја испуштате поентата затоа и кажав горе:
Тоа, се разбира, можете да го релативизирате до утре сабајле, дали е така или не играта на зборови.

И нато и еу можеш да го гледаш со 1000 терминологии, така да таа дискусија можеш да ја политизираш до бескрај.
Тоа нема да го смени фактот дека легално никој нема ни да се осмелува да брани такви работи бидејќи правнички можеш да ја браниш терминологијата и да се повикуваш на друг член во уставот.


Пример види како НАТО се дефинира кај нас:

Северноатлантската договорна организација


Кој се бламира сега ?
Ааааааа, значи ОТАН се пресоблекол од воена во цивилно-политичка организација.
Е ми, нели истото го сторија и „планинарите„ од Шара, кои од терористи, се пресоблекоа во сакоа и станаа политичари, кои тековно ја водат „севернава„ вукојебина.
Сличностите се онака, случајни...

П.С.

ОТАН може себе си да се именува и како изведувач на хортикултурни решенија, што не значи дека станал еколошки свесен...
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Ејј браво, :D , ќути ми докажа.

Јас не се бламирам, туку вие ја испуштате поентата затоа и кажав горе:
Тоа, се разбира, можете да го релативизирате до утре сабајле, дали е така или не играта на зборови.

И нато и еу можеш да го гледаш со 1000 терминологии, така да таа дискусија можеш да ја политизираш до бескрај.
Тоа нема да го смени фактот дека легално никој нема ни да се осмелува да брани такви работи бидејќи правнички можеш да ја браниш терминологијата и да се повикуваш на друг член во уставот.


Пример види како НАТО се дефинира кај нас:

Северноатлантската договорна организација


Кој се бламира сега ?
А ти можеш да се гледаш во неколку терминологии и тоа како:
Изрод
северџан
велепредавник
соработник на окупаторот
издајник
кодош
давајгаз на СДС
понатаму оставам на другите членови да додадат свое гледање
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
А ти можеш да се гледаш во неколку терминологии и тоа како:
Изрод
северџан
велепредавник
соработник на окупаторот
издајник
кодош
Тоа е кога немаш аргументи, мора да вреѓаш :D .
Инаку чисто оти гледам дека погрешен ти е системот на вредности.

Северџан е пејоратив што вмроните ви го кажаа оти саботираа да се реши проблемот со Грција па ширеа пропаганда.

сите други: кодош, велепредавник ,соработник на окупаторот неможат да се асоцираат со некој кој сакал државата да му оди напред у НАТО и ЕУ, а не назад.

Вие само навивајте за Путин :D .
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Тоа е кога немаш аргументи, мора да вреѓаш :D .
Инаку чисто оти гледам дека погрешен ти е системот на вредности.

Северџан е пејоратив што вмроните ви го кажаа оти саботираа да се реши проблемот со Грција па ширеа пропаганда.

сите други: кодош, велепредавник ,соработник на окупаторот неможат да се асоцираат со некој кој сакал државата да му оди напред у НАТО и ЕУ, а не назад.

Вие само навивајте за Путин :D .
Не станува збор за навредување, само примена на твоето толкување.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
сите други: кодош, велепредавник ,соработник на окупаторот неможат да се асоцираат со некој кој сакал државата да му оди напред у НАТО и ЕУ, а не назад.
Хммм...

А според твојава премудрост, на кој начин „севернава„ напредува? Ете, не‘ стрпаа во ОТАН, и како напреднавме? Ако влеземе во ЕУ, како ќе напредуваме?...

Благодарам на одговорите...
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
Хммм...

А според твојава премудрост, на кој начин „севернава„ напредува? Ете, не‘ стрпаа во ОТАН, и како напреднавме? Ако влеземе во ЕУ, како ќе напредуваме?...

Благодарам на одговорите...
kako taka nemoj kako napreduvame, kje treba mozok da ukluchi. eve kako napreduvame:
1684836997865.png
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Човеку, можеш ти да ми објасниш како може категоријата консултативен референдум да е уставна?
Јас можам да ти објаснам како НЕ МОЖЕ да биде "консултативен референдум" уставна категорија.
Можеш ти без "ама очајни сте", "ама заборавите на пристрасот и размислете критички" да објасниш?

Еве ти, заборави на пристасот, размисли критички и објасни ми како категоријата консултативен референдум е уставна. Еве јавно, ТЕ ЗАМОЛУВАМ, објасни. Само така ќе можеш да ми ја затвориш устата, ако добро, аргументирано и со критичко размислување ми објасниш како категоријата "консултативен референдум" е уставна.
@SharpShooter
Ова одговори го!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom