Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Објасни, како категоријата консултативен референдум не е противуставна?
Незнам што очекуваш. И сто пати да повториш дека консултативен референдум е противуставен, тоа нема да го направи противуставен. Едноставно откажи се бидејќи аргументите ти се очајни.
Имаш закон за референдум кој го овозможува тоа. Ако ти се расправаш дека законот е нелегално изведен противуставno, тогаш неможам да ти помогнам. Тој закон постои многу години пред самиот преспански договор.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Незнам што очекуваш. И сто пати да повториш дека консултативен референдум е противуставен, тоа нема да го направи противуставен. Едноставно откажи се бидејќи аргументите ти се очајни.
Имаш закон за референдум кој го овозможува тоа. Ако ти се расправаш дека законот е нелегално изведен противуставno, тогаш неможам да ти помогнам. Тој закон постои многу години пред самиот преспански договор.
Во законот за референдум не постои категорија консултативен референдум. Освен ако не го толкува прасето Маричиќ. Кај нас секој референдум е обврзувачки. Согласно на тоа името е променето спротивно на волјата на народот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.336
Поени од реакции
81.606
Нашето министерство за образование размишља дали следната учебна година да започне на 10 септември. Пошто ради бомбите оваа ќе продолжи до 14 јуни. Но, тоа 10 септември да биде за стално.
Највише од све ми се допадна одговорот на министерот, помеѓу другото, зошто е добро да почнувала од 10 септември школска година: - И у Албанија било така.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.128
Поени од реакции
15.081
Незнам што очекуваш. И сто пати да повториш дека консултативен референдум е противуставен, тоа нема да го направи противуставен. Едноставно откажи се бидејќи аргументите ти се очајни.
Имаш закон за референдум кој го овозможува тоа. Ако ти се расправаш дека законот е нелегално изведен противуставno, тогаш неможам да ти помогнам. Тој закон постои многу години пред самиот преспански договор.
При спротиставени одредби на два закони или правни норми, важи повисокиот правен акт, а во овој случај тоа е уставот кој не препознава поим ,,консултативен референдум,,
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Незнам што очекуваш. И сто пати да повториш дека консултативен референдум е противуставен, тоа нема да го направи противуставен. Едноставно откажи се бидејќи аргументите ти се очајни.
Имаш закон за референдум кој го овозможува тоа. Ако ти се расправаш дека законот е нелегално изведен противуставno, тогаш неможам да ти помогнам. Тој закон постои многу години пред самиот преспански договор.
Значи неможеш да објасниш зошто категоријата "консултативен референдум" е уставна(т.е не е противуставна).

Тогаш јас ќе ти објаснам убаво.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Нашето министерство за образование размишља дали следната учебна година да започне на 10 септември. Пошто ради бомбите оваа ќе продолжи до 14 јуни. Но, тоа 10 септември да биде за стално.
Највише од све ми се допадна одговорот на министерот, помеѓу другото, зошто е добро да почнувала од 10 септември школска година: - У Албанија било така.
Ајванот не е во состојба да обезбеди учебници а најверојатно ни свидетелства, ќе го менувал почетокот на учебната година. Човек да се крсти и клања во исто време. Неговата претходничка внесуваше реформа по Фински модел а ајванов ќе применува Албански модел. Верувам дека тоа ќе му биде изговор затоа што нема учебници, свидетелства, греење во училиштата и затоа што крововите протекуваат. Нели така е и во Албанија.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
При спротиставени одредби на два закони или правни норми, важи повисокиот правен акт, а во овој случај тоа е уставот кој не препознава поим ,,консултативен референдум,,
@SharpShooter
Ова очаен аргумент е?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
@SharpShooter
Ова очаен аргумент е?
Не е на одмет да се потсетиме на ѕвездените моменти на Евро Прасенцето.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Значи неможеш да објасниш зошто категоријата "консултативен референдум" е уставна(т.е не е противуставна).
Аман бе, очајни сте. Противуставна го користите како некој пејоратив, глумите експерти по уставно право.
Малце забравите на пристрасот и размислите критички.

Ова е Македонското здружение на млади правници:

Пред 5 дена е објавено. Кажи ми како побогу, овие луѓе адвокати, го анализираат законот за реверендум со точката која опфаќа консултативен референдум, а вие овде сте тие експертите кои знаете што е противуставно, а што не.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Аман бе, очајни сте. Противуставна го користите како некој пејоратив, глумите експерти по уставно право.
Малце забравите на пристрасот и размислите критички.

Ова е Македонското здружение на млади правници:

Пред 5 дена е објавено. Кажи ми како побогу, овие луѓе адвокати, го анализираат законот за реверендум со точката која опфаќа консултативен референдум, а вие овде сте тие експертите кои знаете што е противуставно, а што не.
Пред да продолжиш да се однесуваш како Евро Прасенцето не е на одмет со свои очи да си го прочиташ членот 29 од законот за референдум:
Член 29
(1) Одлуката за менување на границата на Република Македонија и одлуката за стапување или истапување од сојуз или заедница со други држави се усвоени на референдум ако на референдумот за нив гласало мнозинството од вкупниот број граѓани запишани во Избирачкиот список.
(2) Одлуката од ставот (1) на овој член усвоена на референдум е задолжителна.


Уште еднаш да повториме за вакво прашање консултативен референдум нема.
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Аман бе, очајни сте. Противуставна го користите како некој пејоратив, глумите експерти по уставно право.
Малце забравите на пристрасот и размислите критички.

Ова е Македонското здружение на млади правници:

Пред 5 дена е објавено. Кажи ми како побогу, овие луѓе адвокати, го анализираат законот за реверендум со точката која опфаќа консултативен референдум, а вие овде сте тие експертите кои знаете што е противуставно, а што не.
Човеку, можеш ти да ми објасниш како може категоријата консултативен референдум да е уставна?
Јас можам да ти објаснам како НЕ МОЖЕ да биде "консултативен референдум" уставна категорија.
Можеш ти без "ама очајни сте", "ама заборавите на пристрасот и размислете критички" да објасниш?

Еве ти, заборави на пристасот, размисли критички и објасни ми како категоријата консултативен референдум е уставна. Еве јавно, ТЕ ЗАМОЛУВАМ, објасни. Само така ќе можеш да ми ја затвориш устата, ако добро, аргументирано и со критичко размислување ми објасниш како категоријата "консултативен референдум" е уставна.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.045
Човеку, можеш ти да ми објасниш како може категоријата консултативен референдум да е уставна?
Јас можам да ти објаснам како НЕ МОЖЕ да биде "консултативен референдум" уставна категорија.
Можеш ти без "ама очајни сте", "ама заборавите на пристрасот и размислете критички" да објасниш?

Еве ти, заборави на пристасот, размисли критички и објасни ми како категоријата консултативен референдум е уставна. Еве јавно, ТЕ ЗАМОЛУВАМ, објасни. Само така ќе можеш да ми ја затвориш устата, ако добро, аргументирано и со критичко размислување ми објасниш како категоријата "консултативен референдум" е уставна.
Abe gonigo i trisa ...
Istoto pa istoto vejce 20 strani. Kako malce sranja da ima niz cela Makedonija pa uste eden budala da citame so denovi za ista glupost koja go plajcaat ovde da ja preseruva.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Пред да продолжиш да се однесуваш како Евро Прасенцето не е на одмет со свои очи да си го прочиташ членот 29 од законот за референдум:
Член 29
(1) Одлуката за менување на границата на Република Македонија и одлуката за стапување или истапување од сојуз или заедница со други држави се усвоени на референдум ако на референдумот за нив гласало мнозинството од вкупниот број граѓани запишани во Избирачкиот список.
(2) Одлуката од ставот (1) на овој член усвоена на референдум е задолжителна.


Уште еднаш да повториме за вакво прашање консултативен референдум нема.
Човеку, можеш ти да ми објасниш како може категоријата консултативен референдум да е уставна?
Јас можам да ти објаснам како НЕ МОЖЕ да биде "консултативен референдум" уставна категорија.
Таму грешите вие, мислам грешите на премногу нивоа, али сеа глеам што ве буни.

Другар, на членот кој си го цитирал од закон за референдум неможеш да се повикаш. Бидејќи како што ти јасно пишува правнички горе: одлуката за стапување или истапување од сојуз или заедница со други држави .

Правнички, никогаш нема да можеш да докажеш дека ова пркосело легално. Бидејќи НАТО и ЕУ се водат како Меѓународни Организации, а не како сојузи или заедници со други држави. Затоа и се посебни членови во Уставот.

Така да тој член не се активира во овој случај.

Тоа, се разбира, можете да го релативизирате до утре сабајле, дали е така или не играта на зборови, меѓутоа никогаш нема да помине аргументот дека ова е нелегално бидејќи секогаш правнички ќе се повикуваат на тој член од уставот кој практично не го активира овој закон.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Нашето министерство за образование размишља дали следната учебна година да започне на 10 септември. Пошто ради бомбите оваа ќе продолжи до 14 јуни. Но, тоа 10 септември да биде за стално.
Највише од све ми се допадна одговорот на министерот, помеѓу другото, зошто е добро да почнувала од 10 септември школска година: - И у Албанија било така.
Имаш ли подобар контра аргумент?
Автоматски споено мислење:

Бидејќи НАТО и ЕУ се водат како Меѓународни Организации, а не како сојузи или заедници со други држави. Затоа и се посебни членови во Уставот.

Така да тој член не се активира во овој случај.
НАТО е воен сујуз, Европската унија е заедница. Зошто се бламираш?
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.034
Поени од реакции
1.022
Имаш ли подобар контра аргумент?
Автоматски споено мислење:


НАТО е воен сујуз, Европската унија е заедница. Зошто се бламираш?
@SharpShooter , брат , мене вака да ми врати?

Одма со европско знаменце по фаца нокаут!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom