ATP тенис - општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.884
Поени од реакции
39.347
Ќе издоминира Ноле дете балканско. У погледот му се виде, баба Ванѓа исто така предвиде дека ќе тепа на Ролан Гарос и ќе го направи рекордот у грен слемс.
 
Член од
9 мај 2023
Мислења
162
Поени од реакции
469
1 слем е доволен за Новак чисто да си го цементира тој goat статус, што мислам дека у наредни сезона ипол, 2, реално има големи шанси да се деси а тоа е да има барем 1 слем повеќе од Рафа.
Минимум 25 слема ќе има Новак до крај на кариерата.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.277
Поени од реакции
3.002
Единствената шанса за Новак оваа година е Вимблдон. Не знам шо кур беше последново од Карлос, ама можно е и да калкулирал за да биде максимално физички спремен за РГ. Не гледам кој би му се спротивставил ако го игра својот спектакуларен тенис.
АО 2024 исто е многу веројатно финале за Ноле ако е здрав прав.
 
Член од
9 мај 2023
Мислења
162
Поени од реакции
469
Единствената шанса за Новак оваа година е Вимблдон. Не знам шо кур беше последново од Карлос, ама можно е и да калкулирал за да биде максимално физички спремен за РГ. Не гледам кој би му се спротивставил ако го игра својот спектакуларен тенис.
АО 2024 исто е многу веројатно финале за Ноле ако е здрав прав.
Каква бе единствена шанса? Новак ќе биде прв фаворит на сите слемови освен на РГ.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.277
Поени од реакции
3.002
Не, Надал ќе биде.
Ај ја труеш темата со намера се гледа.
Во ниеден момент не кажав дека Надал има некакви шанси на било кој турнир.
Алкараз , Медведев , Руне , Синер сите овие може да го победат Новак на УС Опен .
 
Член од
9 мај 2023
Мислења
162
Поени од реакции
469
Ај ја труеш темата со намера се гледа.
Во ниеден момент не кажав дека Надал има некакви шанси на било кој турнир.
Алкараз , Медведев , Руне , Синер сите овие може да го победат Новак на УС Опен .
Па не е муабетот кој може да го победи, туку кој ќе биде прв фаворит. Инаку, не знам дали знаеш, но и првите фаворити можат да изгубат.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.229
Поени од реакции
108.099
Rafael Nadal je na Majorki doneo šokantne vesti - ne samo da ne igra Rolan Garos, već će propustiti i narednih nekoliko meseci - “dva, tri, četiri”, a najavio je da će mu 2024. godina biti poslednja u karijeri.

“Nažalost, neću moći da igram na Rolan Garosu. Nisam ja doneo tu odluku, već moje telo. Neću igrati narednih meseci, pokušaću da oporavim svoje telo. Želeo bih da se oporavim do Dejvis kupa, a da u sledeću godinu uđem onako kako želim i da mogu da uživam u narednoj godini, koja će biti poslednja u mojoj karijeri. Neću da kažem sto posto, nikad se ne zna, ali najverovatnije”.

“Želim da igram u 2024. godini zdrav koliko je moguće i da uživam u toj godini koja će biti poslednja u mojoj karijeri, i da se oprostim na način na koji želim”.

Kao što je i sam konstatovao, retko Rafa gleda tako daleko ka budućnosti, tako da je situacija sigurno takva da nije video drugo rešenje. Želi da prestane na neko vreme, pa da proba da opet bude spreman za 2024.

“Dobro sam, ali tužno. Teniski sam i dalje na visokom nivou da se borim za velike stvari, ali fizički nisam. Moram to da prihvatim i da idem napred - ima mnogo stvari u životu zbog kojih uživam. Treba da budem zahvalan na svim lepim stvarima koje su mi se desile. Iako moja glava to ne želi, telo mi je zasad reklo ‘dosta’. Ne znam šta će biti sledeće godine, neke stvari ne mogu da kontrolišem. Biće teško da budem konkurentan na slemovima, nisam iracionalan čovek, ali nisam ni negativan - pokušaću da dam sebi priliku da se opet takmičim na najvišem nivou, za titule”.

Ова меѓу редови значи дека 2023 е готова за него и дека 2024 ќе проба да изигра на највисоко ниво па да се опрости како што доликува. Дај барем нека ни овозможи уште еднаш да го гледаме на Шатрие, го заслужува тоа и он а и ние.
 
Член од
9 мај 2023
Мислења
162
Поени од реакции
469
Единствената шанса за Новак оваа година е Вимблдон.
Кога подобро ќе размислам, оваа длабоко мисла треба посебно да се одбележи. На Новак му бил единствена шанса Вимблдон за слем, затоа што во Америка ќе играле Медведев, Синер, Алкараз и Руне. Четворицата заедно во целата кариера имаат освоено онолку слемови колку што Новак освојува во половина година.

Единствена шанса му била на Вимблдон. На Новак, кој е најдобриот играч на тврда подлога во историјата, со најмногу освоени слемови и мастерси на истата подлога. Што би рекле Србите, велике мисли из малог мозга.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.229
Поени од реакции
108.099
Кога подобро ќе размислам, оваа длабоко мисла треба посебно да се одбележи. На Новак му бил единствена шанса Вимблдон за слем, затоа што во Америка ќе играле Медведев, Синер, Алкараз и Руне. Четворицата заедно во целата кариера имаат освоено онолку слемови колку што Новак освојува во половина година.

Единствена шанса му била на Вимблдон. На Новак, кој е најдобриот играч на тврда подлога во историјата, со најмногу освоени слемови и мастерси на истата подлога. Што би рекле Србите, велике мисли из малог мозга.
Па нема баш сјаен рекорд на УСО Новак али ајде, башка влече повреда на лактот веќе 2-3 месеци така да не се знае и со него што ќе биде. Со ваква форма ко сегашнава не глеам како Новак ќе е фаворит пред Алкараз на УСО, али има време до тогаш, може многу работи да се сменат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom