Македонска берза

Член од
3 април 2006
Мислења
29
Поени од реакции
0
singo kolku si sigurn deka ke bidi 250 000 do mart 2008
i kazi za drugi akcii kolku ke odat cenite up...
pozdrav
Ne znam za drugi akcii, informacijava za Makpetrol mi e insajderska, izvorot e istiot toj sto mi kaza deka kje stignat do 150 000 koga bea 90 000, taka sto veruvam deka kje odat nad 200 000 ;)

Eve denes se vekje 158 000 :vozbud:
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Ne znam za drugi akcii, informacijava za Makpetrol mi e insajderska, izvorot e istiot toj sto mi kaza deka kje stignat do 150 000 koga bea 90 000, taka sto veruvam deka kje odat nad 200 000 ;)

Eve denes se vekje 158 000 :vozbud:
Според непишаните бизнис правила, ако еднаш се излаеш, друг пат нема ни да добиеш - инсајдерско инфо, дет ис ;)
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
А виде некаде во постот да спомнам пари??
Јас ти кажувам како стојат работите за нешто што се вика непишан бизнис кодекс на однесување, во секоја, а особено во оваа индустрија. Ако еднаш ти се испушти кај што не треба, друг пат нема да те играат, сега појасно?? Луѓе кои се unreliable се непожелни. Башка тоа, во нормални држави се оди во затвор за тргување на база на инсајдерство, без разлика дали си брокер или клиент, а ти со цел памет на јавен форум си признаваш. :tapp:

Anyway, ти си знаеш најдобро. ;)
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
Daj be kazete autsajderski sto kako ke se odviva.
Vredi li da se kupi nekoja akcija kaj firmi cii akcii se pod nominalnata vrednost ili ne vredi da se trosi na niv.
Ti Pearl nemoj da mu kontriras na Singo, jer Singo e sposoban da vodi sportove deset, a ne pa akcii. :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Daj be kazete autsajderski sto kako ke se odviva.
Vredi li da se kupi nekoja akcija kaj firmi cii akcii se pod nominalnata vrednost ili ne vredi da se trosi na niv.
Ti Pearl nemoj da mu kontriras na Singo, jer Singo e sposoban da vodi sportove deset, a ne pa akcii. :)
Не постои општо прифатено правило за купување на акции. Пак ќе ти повоторам-зависи колку сакаш да ризикуваш.
Кога ќе се одлучиш многу полесно ќе ти биде, мене вака ми изгледа како ти воопшто да не знаеш на што сакаш да ги потрошиш парите па бараш од тука некој бесплатни финансиски совети информации ти дава.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Дали некој знае нешто за акциите на ФЗЦ не беа на листа за тргување а еве пред некој ден одма се на листа и тоа 4000 денари за акција дали ќе се покачуваат уште или ? Да не сте слушнале нешто, прочитале, изглед се качија поради тоа што ќе ги купува некој.
 

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
koj se najprespektivni akcii za vlozuvanje so najgolem i nabrz rast na cenata na akcija
 

666satana666

I love angels
Член од
25 август 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
berza-komar

Не постои општо прифатено правило за купување на акции. Пак ќе ти повоторам-зависи колку сакаш да ризикуваш.
Кога ќе се одлучиш многу полесно ќе ти биде, мене вака ми изгледа како ти воопшто да не знаеш на што сакаш да ги потрошиш парите па бараш од тука некој бесплатни финансиски совети информации ти дава.
kako sakas reci berzata e komar i isto kako nego,kolku pojke ke vlozis tolku mozes i pojke da izvadis,samo sto rizikot raste!
za nasata berza ke kazam deka uste ja vodat i nasocuvaat oligarsi i se vrti se okolu nivnite interesi i se se bazira na spekulacija dadena od nekoj kojsto saka da privleci kapital, pa go koristi procesot na snow ball ili word of mouth, za da si gi ispolni celite!
bitna rabota na berza e sledenja na kompanijata i presmetka za neziniot razvoj,a od toa proizleguva kolku dolgorozno bi go vlozil kapitalot vo nea!
ako si za poveke pari ke go ostavis kapitalot vo rastecka firma,pri sto povtorno rizikot ti se zgolemuva(posebno vo mk,zs se e spekulacija), a so toa i moznosta da izgubis!

se nadevam i clenot nad mene dobi odgovor:helou:
 

666satana666

I love angels
Член од
25 август 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
toa e toa!
i toa e dojdeno taka samo poradi spekulacija,pa sega gi smiruvaat akcionerite!
abe se e iscenirano be, samo za toj kapital, na nekoj mu treba prevlast sega!
racunaj deka rabotata so metal i zelezo e seuste najprofitabilen biznis vo mk i posiroko, a moze i da rasti seuste, zs se raboti za ruda!
ama pa imaj i predvid deka vrednosta na akcijata bese mnogu krenata, pa sigurno i mnogi si gi prodadoa akciite!
Ima da se slucuva nesto tamu doprva!
 

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
spremete se za zeski denovi na berzata....
cuvajte ja vitaminka ne ja prodavajde na 18000 den ke odi upupup..
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
koj se najprespektivni akcii za vlozuvanje so najgolem i nabrz rast na cenata na akcija
Најперспективна - ЗКП.
Најбрз раст се прогнозира на РЖ Услуги.

*Не може да се земе како гарантирана прогноза, туку како заклучок од повеќе анализи
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Не верувам во акции , а поготово не во РМ

Не верувам во нешто на што ја немам контрола боље ке идам у кладилница...таму бар нема политички притисок кој не може да се измери со ниеден реален економски параметар како што е во РМ

Ја купам акции овие нешто да се испокараат . реваншизам ова она отидоа парите јок море боље и у недвижности купи реновирај продај ...вака да бидам гатач е лудило ...ама ако нека Ви е со срека наискрено на долги стази ке Ви треба
 

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
Најперспективна - ЗКП.
Најбрз раст се прогнозира на РЖ Услуги.

*Не може да се земе како гарантирана прогноза, туку како заклучок од повеќе анализи
Do koja cena se prognozira za RZ Uslugi i na ZPKO ?
So mislis za Beton Skopje ?
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom