Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.351
Поени од реакции
81.624
Ако почнеме од мисли, ке испаднеме бугари секако. Очајнички обид е да селектираш реченица која точно ти одговара на пристрасот, а се друго да отфрлаш колку и да е порелевантно.
Тоа се нарекува Confirmation bias.
Македонец во 19ти век не е етникум, туку е регионален идентитет.
Имаш писмо од Гоце Делчев кој кажал дека е бугарин, имаш преродбеници кои по книгите јасно суделе за историскиот контекст во кој живеат. И биле горди на тоа.
Види му ги книгите на Кузман Шапкарев. Голѣма б'лгарска читанка hahahha lol.




Значи се пукаш у колено со аргументите за имињата. Види, барем у денешно време можеш лесно да валидираш вакви работи.
Еве ти потекло на името Даница, баш интересно име: https://www.behindthename.com/name/danica
Еве ти потекло на името Павле: https://www.behindthename.com/name/danica

Даница е словенско име што се користи во неколку држави. Павле оди од Paul романско.
Ништо македонско ексклузивно.
Име не ти е најголем индикатор на поврзан народ туку јазикот и обележјата се.


Празни претпоставки ти се тоа, ништо точно. Едноставно битно е да си ја знаеш историјата каква била, а не митолошки да се лажеш и да си ја штимаш како ти одговара.
Kaко вчера да беше, кога Тито Петковски организираше лажни летоци и ги пушташе на сред митинг, на плоштад, во кои пишуваше за планот на ВМРО да ја побугарчи Македонија. За триесет години свртивте 180 степени и сега вие тоа го правите.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.188
Поени од реакции
8.526
Kaко вчера да беше, кога Тито Петковски организираше лажни летоци и ги пушташе на сред митинг, на плоштад, во кои пишуваше за планот на ВМРО да ја побугарчи Македонија. За триесет години свртивте 180 степени и сега вие тоа го правите.
Sigurno togas ne bil ni roden koga kopilinjava sto go pustile sega da tresi zeleni gradea karieri na antibugarska tema. Go pustile nedovolno informiran za sega da se rezili tuka .
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.199
Поени од реакции
12.787
Ако почнеме од мисли, ке испаднеме бугари секако. Очајнички обид е да селектираш реченица која точно ти одговара на пристрасот, а се друго да отфрлаш колку и да е порелевантно.
Тоа се нарекува Confirmation bias.
Македонец во 19ти век не е етникум, туку е регионален идентитет.
Имаш писмо од Гоце Делчев кој кажал дека е бугарин, имаш преродбеници кои по книгите јасно суделе за историскиот контекст во кој живеат. И биле горди на тоа.
Види му ги книгите на Кузман Шапкарев. Голѣма б'лгарска читанка hahahha lol.




Значи се пукаш у колено со аргументите за имињата. Види, барем у денешно време можеш лесно да валидираш вакви работи.
Еве ти потекло на името Даница, баш интересно име: https://www.behindthename.com/name/danica
Еве ти потекло на името Павле: https://www.behindthename.com/name/danica

Даница е словенско име што се користи во неколку држави. Павле оди од Paul романско.
Ништо македонско ексклузивно.
Име не ти е најголем индикатор на поврзан народ туку јазикот и обележјата се.


Празни претпоставки ти се тоа, ништо точно. Едноставно битно е да си ја знаеш историјата каква била, а не митолошки да се лажеш и да си ја штимаш како ти одговара.
Другар, тебе ни селско ебавање не ти помага, бааги си отиден.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Другар, тебе ни селско ебавање не ти помага, бааги си отиден.
Abe pred nekoe vreme te prasav daj kazhi kako ja zduvna od bardovci ama sega znam ,
Ne uspeale ni oni da te izdrzhat!
Ауу овие отишле фул ретард. Нема назад за комуњариве, сардисани од две страни, бугарите у уста, дуи у шупак не знаат кај тераат веќе.
Еве ова е вашиот капацитет in a nutshell.
Обично ништо не кажат, оти кога кажат си ја откриваат простоќата. Вокабулар од 5 збора тотал.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.312
Поени од реакции
16.397
Еве ова е вашиот капацитет in a nutshell.
Обично ништо не кажат, оти кога кажат си ја откриваат простоќата. Вокабулар од 5 збора тотал.
Ќути, колку повеќе речит си толку повеќе чоек да поверуа дека имаш поима што збориш.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.181
Поени од реакции
4.322
in a nutshell.
Вокабулар од 5 збора тотал.
Уааааауууу!!!....

А користењето „странцизми„ наместо македонски изрази, те прајт интелектуално „бањат„ комуњар?...:icon_lol:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Обично ништо не кажат, оти кога кажат си ја откриваат простоќата. Вокабулар од 5 збора тотал.
Ма Шоиќу јеси то ти “царе прави нам паре“!


Не би да ставам вакви комични сцени ама овие Северџганиве ја претераа...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.093
decki sto uopste mu odgovarate.... samo kotek za vakvi bubashvabi. kazete im da si znaat sto gi ceka. dosta veke se objasnubate so idioti. nema zivot so niv. aj razmislete dali uopste imate vakvi luge vo vasiot zivot i dali so niv mozete na primer edna vecer makar i u kafana da otsednete? gotovo e. nema potreba da gi tolerirame gomnata.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.481
Поени од реакции
47.491
Сигурен сум дека е лапсуз. Апсолутно ништо што до сега направиле комуњарите не ми кажува дека плански се работи на цепкање на македонецот по секој можен основ, се до негово конечно сведување на дошљак и кираџија на територијата што случајно ја запоседнал.

Сепак, најважното за иднината и стабилноста е арнаутот, што во секој можен тефтер е заведен кога и од каде е дојден, овде да е автохтон.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
Никаков лапсус, прават што можат да не ги прикажат како македонци. Не е посебен етникум тоа, егејци се оти во Егејска Македонија биле наслени која е нормално земена од грчка страна нели.

Македонци се тоа, батали ти егејци, пиринци не знам какви... Жално е држава што имавме и што ја немаме веќе, едноставно до толку е отидено сè во курац и толку неписмен народ има во политика што бадијала е да се размислува дека нешто во догледна иднина ќе се промени.

Можеби некои генерации внуци наши после 100 години.
 
Ф

Флеш

Гостин
Дивомалци ,Џорчевци,Маџармалци,Дебармалци ,Чаирчани и Куманови и тие да влезат во уставот како посебен народ што живеје во Северѓан
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Ајде бе некој да одговори?
@Bafra @SharpShooter @Vartolu
До сите со таков став, што мислите, што треба да се случи со прашањето што се решава на референдум? По автоматизам да оди собранието да го решава тоа прашање ако пропадне референдумот?
1. Ако на референдум мнозинството изгласавме против, нема што било кој политичар, пратеник да одлучува спротивно од одлуката на мнозинството.
2. Ако одлучи спротивно, треба да се запали.

Но народ покажа дека таквото го боли, не е спремен да превземе било каква акција, најлесно ни е да си кукаме и клетви да фрламе.

толку неписмен народ има во политика
Напротив ич не се неписмени, туку агендата како што сум кажал неколку пати, некој си ја сака Македониа ама без Македонци.

Затоа ретардираните коали на форумов, што ќе стрелале, кинеле Македонци се нивните јаничари, кучиња.
Тие избегале, може да имаат пасоши од други држави, ама тукашните биле предавниците. Ментално пореметени.
Ако толку сте патриоти и сакате да стрелата, ене ви ги политичарите, слободно.
После ќе ви обезбедиме да не ве судат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom