Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.093
Со чест на исклучоци и предходно ти пишав. Убаво си пишува дека еден голем процент, читај убаво.


Sent from my iPhone using Tapatalk
cekaj sega, znaci so brojki ti e dokazano deka cetvrtina od dijasporata ide u mkd godisno. even ako idat na sekoj 2-3 godini toa znaci deka 50-70% od dijasporata e tamu relativno redovno (nie ideme pocesto procentualno nego ti vo USA btw). dodaj na toa deka imame nasi kanali vo MKD deka MKTVSAT i celiot uplink za da imas makedonska televizija na satelit bese napraveno od ovde (TARBS na vremeto @ultras1988 ova e uste edna krucijalna investicija za mkd, sraboteno od MKD zaednicata ovde i TARBS aus firma na egipjanec miljarder) imame vesnici i red drugi raboti, znaci 3 vesnika vo melburn eden vo sidnej se pecatese (nedelnici) uste od 80tite... i sega ti ke mi kazuvas deka ovde narodot ne e u tek ili sto znam jas?

imas luge sto si pratat se, imas luge sto ne gi interesira se ali pak znaat sto se slucuva i normalno imas takvi sto nekat da vidat makedonci koga ke dojdat i zaboravaat od den eden za "stari kraj". ovie 3tite se sekako otipisani. drugite 2 kategorii se sosema ok na kraj krajeva neznam zosto treba se da znae za da kaze deka nesto ne cini ili cini. ti sto znaes za aus? ama garant ako ti ponudat rabota ovde ke dojdes, posto ne e tesko da vidis na net kaj te vikaat i da sfatis deka e dobro, ili loso taka... :toe:
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.437
Поени од реакции
37.751
:icon_lol: Не можат ни на мочање да одат без дозвола. Јако ги ебат дуи, ама не можат тие да ебат колку шо можат овие да крепат.
Подоцна Џафери и Ахмети го разубедиле Ковачевски дека не смее да дава оставка. :icon_lol:

Го "разубедиле". :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.351
Поени од реакции
81.629
Навистина Таче дал рачна оставка у СДСМ која е најдобрата партија во историјата?!
Можда останало некоја капка човечко достоинство во него, која не му дава да продолжи со секојдневно јавно пушење на албански и западни курови, на сметка на својот народ. Кој ќе знае...

Да повторам, ние бевме измамени повеќе пати од Западот, овие 30 години. Нема потреба повеќе од исполнување на никакви апсурдни барања кои никој на свет не ги добил до сега.
 
Член од
5 ноември 2020
Мислења
109
Поени од реакции
298
Секако ќе мораше да се реши тоа прашање со цел да мрдне државата напред кон евроинтеграциските процеси.
Тоа што ти и таквите како тебе немаат никаков сенс за политика и паѓаат на проста националистичка пропаганда, тоа е друг муабет.
Патриотизам во продуктивна форма е да се грижеш за сопствената држава и народот што живее во неа да прогресира.
Само едно ме интересира од цел твој муабет.

Зошто родољубието го класифицираш како "проста националистичка пропаганда" ?
Зошто човек кој ја сака својата татковина, својата фамилија, човек кој тука живее, се образова, ствара фамилија и ги гледа секојдневните срања шо се случуваат и не сака да му се сквернават работи како име, презиме, корен и потекло да биде обележан како "прост националист" ?

Зарем нашата земја е единствена во светот која има проблеми со корупција, мафија, криминал и несреден систем од чистачка до директор, па од нас да се бараат секоја година различни услови кои треба да ги исполниме за да како што велиш прогресираме и да станеме вистински патриоти?

Шо треба да се случи уште за да ти стане јасно дека тие на кои што се клањаш и крстиш дека ќе те однесат во прогрес, се главните виновници за цело ова срање?

Имам дедо 87 години. Пред околу 20тина години кога беше помлад и пресен пензионер и годините го немаа сеуште земено данокот, се реши да прави семејно дрво и да најде кога прв пат се споменува нашето презиме, кој бил првиот кој го носел и на каков начин се стекнал со тоа презиме.

Близу 200 години циркулира моето презиме на овие простори... Немаш претстава колку села сум прошетал со белиот стоеден и колку приказни сум се изнаслушал од луѓе кои најверојатно веќе не се меѓу живите, а и подобро за да не гледаат шо се случува со државата за која секоја куќа дала по некоја жртва.
Појди кај некој од борците од НОБ има сеуште дел од нив шо се живи.. Оди и кажи им дека тоа шо се случувало тие години било фарса и измами, кажи им дека бугарите всушност биле администратори а не насилни окупатори. Дојди и кажи му на дедо ми дека неговите роднини стрелани во село Дабница прилепско, биле стрелани од љубов а не од омраза и изживување.
Оди кај било кој, кој потекнува од таква фамилија и е воспитан правилно и кажи му ги овие работи. Дојди и мене кажи ми во лице дека сум бугарин па да видиш како жежи проста националистичка дланка.

Насилството не е никогаш решение, ама очигледно дека со ваквите ко тебе кои се залагаат за исчезнување на нашиот народ и историја нема друго чаре.

Мрш.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Пак те излажале комуњарите-Зоќе го преквалификува рефрендумот непосредно пред самиот рефереднум, откако и на неговата плиткоумност и на неговите комуњари им стана јасно дека повеќето од народов нема да гласа, иако Македонија беше посетувана од сета белосветска багра со цел да не‘ убеди да гласаме за самоукинување...

Изјавата од Зоќета за „као„ консултативен рефререндум беше емитувана на ТВ.

Обиди се пак, може ќе ти успее...
Lol , линкот што ти го пратив е од sobranie.mk .

Официјално референдумот е распишан за консултирање на граѓаните. Ништо што ќе кажеш нема да биде доволно битно кога фактите зборуваат сами за себе.

А тоа дека Македонија била посетувана од сета белосветска багра никој не негира. Ради притисокот гласаа пратеници од вмроњата, онака не очекувам идиот од нивните редови да направи паметна одлука.

Али имаше и огромна лажна пропаганда од Кремлин у исто време. Затоа ве индоктринираа и ден денес да ширите лажни вести за невалиден референдум и остали очајнички обиди.

Само едно ме интересира од цел твој муабет.

Зошто родољубието го класифицираш како "проста националистичка пропаганда" ?
Зошто човек кој ја сака својата татковина, својата фамилија, човек кој тука живее, се образова, ствара фамилија и ги гледа секојдневните срања шо се случуваат и не сака да му се сквернават работи како име, презиме, корен и потекло да биде обележан како "прост националист" ?
Никој не класифицира родољубие у проста националистичка пропаганда. Ги менуваш тезите за да испаднеш у право.
Ти сакај си ја својата фамилија, татковина, стварај фамилија и се тоа е супер.
Проблемот доваѓа кога вие од слеп национализам неможете да ги видете големите битни одлуки што оваа држава мора да ги направи за да оди напред.

Зарем нашата земја е единствена во светот која има проблеми со корупција, мафија, криминал и несреден систем од чистачка до директор, па од нас да се бараат секоја година различни услови кои треба да ги исполниме за да како што велиш прогресираме и да станеме вистински патриоти?
Не бараат секоја година. Повторно, користиш тврдења кои не се точни за да докажеш нешто што не е точно.
Корупција има секаде, кај нас има многу. Како што Србија има проблем со Косово, така ние имавме проблем со Грција и сега со Бугарија. Едноставно тој механизам функционира на ниво на ЕУ и ако сме ние тие што сакаме да се приклучиме, секако мора да правиме зрели компромиси.

Проблемот кај вас не е дали ќе се оствари шпекулацијата никогаш немало да не примат и секад ќе има нов проблем.
Проблемот кај вас е што вие и на првиот проблем и на вториот и на кој год да е, вие секогаш сте на погрешната страна од мудрите одлуки.


Близу 200 години циркулира моето презиме на овие простори... Немаш претстава колку села сум прошетал со белиот стоеден и колку приказни сум се изнаслушал од луѓе кои најверојатно веќе не се меѓу живите, а и подобро за да не гледаат шо се случува со државата за која секоја куќа дала по некоја жртва.
Појди кај некој од борците од НОБ има сеуште дел од нив шо се живи.. Оди и кажи им дека тоа шо се случувало тие години било фарса и измами, кажи им дека бугарите всушност биле администратори а не насилни окупатори.
Твоето презиме циркулира како и многу други презимиња. Али пред 200 години твоите пара пара предци немале македонска национална свест бидејќи таква работа тогаш не постоела ни де јуре ни де факто. Најверојатно биле бугари. Доколку постоела нема сите преродбеници од кои улици именуваме да пушуваат бугарски книги и да си идентификуваат како бугари.

Дали биле администратори или окупатори е политички израз.
Реалноста е дека огромен дел од локалците ја пречекале Бугарија како ослободител.
Кога спомнуваш НОБ и сите тие историски контексти веќе прашањето губи смисла, бидејќи тоа веќе е партизанско движење и таа историја никој не ја негира.

Овде имаш локални луѓе многу лесно докажливо кои биле дел од таа администрација и кој ја пречекале Бугарија како ослободител. Голем дел од луѓето што вадат бугарски пасоши тврдат континуитет токму од тоа што дедо им бил бугарски војник.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.093
Lol , линкот што ти го пратив е од sobranie.mk .

Официјално референдумот е распишан за консултирање на граѓаните. Ништо што ќе кажеш нема да биде доволно битно кога фактите зборуваат сами за себе.

А тоа дека Македонија била посетувана од сета белосветска багра никој не негира. Ради притисокот гласаа пратеници од вмроњата, онака не очекувам идиот од нивните редови да направи паметна одлука.

Али имаше и огромна лажна пропаганда од Кремлин у исто време. Затоа ве индоктринираа и ден денес да ширите лажни вести за невалиден референдум и остали очајнички обиди.


Никој не класифицира родољубие у проста националистичка пропаганда. Ги менуваш тезите за да испаднеш у право.
Ти сакај си ја својата фамилија, татковина, стварај фамилија и се тоа е супер.
Проблемот доваѓа кога вие од слеп национализам неможете да ги видете големите битни одлуки што оваа држава мора да ги направи за да оди напред.



Не бараат секоја година. Повторно, користиш тврдења кои не се точни за да докажеш нешто што не е точно.
Корупција има секаде, кај нас има многу. Како што Србија има проблем со Косово, така ние имавме проблем со Грција и сега со Бугарија. Едноставно тој механизам функционира на ниво на ЕУ и ако сме ние тие што сакаме да се приклучиме, секако мора да правиме зрели компромиси.

Проблемот кај вас не е дали ќе се оствари шпекулацијата никогаш немало да не примат и секад ќе има нов проблем.
Проблемот кај вас е што вие и на првиот проблем и на вториот и на кој год да е, вие секогаш сте на погрешната страна од мудрите одлуки.




Твоето презиме циркулира како и многу други презимиња. Али пред 200 години твоите пара пара предци немале македонска национална свест бидејќи таква работа тогаш не постоела ни де јуре ни де факто. Најверојатно биле бугари. Доколку постоела нема сите преродбеници од кои улици именуваме да пушуваат бугарски книги и да си идентификуваат како бугари.

Дали биле администратори или окупатори е политички израз.
Реалноста е дека огромен дел од локалците ја пречекале Бугарија како ослободител.
Кога спомнуваш НОБ и сите тие историски контексти веќе прашањето губи смисла, бидејќи тоа веќе е партизанско движење и таа историја никој не ја негира.

Овде имаш локални луѓе многу лесно докажливо кои биле дел од таа администрација и кој ја пречекале Бугарија како ослободител. Голем дел од луѓето што вадат бугарски пасоши тврдат континуитет токму од тоа што дедо им бил бугарски војник.
ti si klasicno siptarokomunjarsko gomno. do treto koleno pod mach.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.093
Тебе друже, психолог може докторски труд да одбрани на твојот феномен. Искрено :D .
ne be druze kaj mene e prosto jas pisuvam onaka kako e. ti si ovde praten od stab ili nevladina da laesh kako dzukela. zaebi doktor ili psiholog jas tebe direkt kaj grobar bi te pratil. taman da odmorime od tebe i drugite shareni kurtoncinja na temava.
 
Член од
5 ноември 2020
Мислења
109
Поени од реакции
298
@SharpShooter

„Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот.“

Знаеш чии се овие зборови. Ти ја одредил категоријата во која припаѓаш уште пред 100 и кусур години.

Тоа е тоа, нема шо да се докажуваме, очигледно е дека при очи и уши, се правиш и слеп и глув. Не ме чуди, а и не си ни единствен за жал. Изродите и предавниците се составен дел од зачетоците на оваа држава.
Само жално и тажно е... Декларирај се како што сакаш искрено, само немој да генерализираш и да не ставаш сите останати во ист кош со тебе и тебе сличните.

Само уште ова:

Тоа твоето де факто де јуре, дека презимињата и имињата или пак топонимите немале врска со националната свест е страшно погрешно мислење. Секој кој ја окупирал земјава, а при тоа се задржал подолг период тука, се залагал за промена на имињата, презимињата јазикот... и нивна адаптација во рамки на јазикот на земјата окупатор. Сигурно не го правеле тоа без причина, собери 2 и 2. Но имало и такви кои и покрај се останале свои на своето...

Името на таткото на мојот дедо (прадедо ми) било Павле. Името на неговиот татко (пра пра) е Дончо, а неговата сестра Даница.
Како за луѓе со бугарска национална свест нивните родители им дале прилично македонски имиња, зарем не?

Нормално дека имало луѓе кои со радост ги пречекувале бугарите. Како што реков предавниците и изродите се присутни од самиот почеток. Тие се тие истите кои ги цинкареле нашите борци во замена за некоја ситна пара.
Најверојатно и таков ти е коренот, па не гледаш проблем во се ова шо се случува.
За разлика од тебе мојот корен не е таков.... Пиреј пријателе, како пиреј сме, не за бадијала кажал човек попаметен и од мене и од тебе.

И не... Не ги менувам тезите за да испаднам во право, затоа што реално ме боли кур дали во твоите очи сум прав или не. Јас си знам на што сум, поради тоа што некој ми ги пренесол овие вредности и ми раскажувал што се случувало, исто како и на тебе претпоставувам, па затоа претпоставив дека потекнуваш од оние кои се радувале на администраторите и се сителе на маките на своите соселани и сограѓани кои пружале отпор на окупаторите.

Тоа е тоа од мене.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.226
Поени од реакции
21.031
Lol , линкот што ти го пратив е од sobranie.mk .

Официјално референдумот е распишан за консултирање на граѓаните. Ништо што ќе кажеш нема да биде доволно битно кога фактите зборуваат сами за себе.

А тоа дека Македонија била посетувана од сета белосветска багра никој не негира. Ради притисокот гласаа пратеници од вмроњата, онака не очекувам идиот од нивните редови да направи паметна одлука.

Али имаше и огромна лажна пропаганда од Кремлин у исто време. Затоа ве индоктринираа и ден денес да ширите лажни вести за невалиден референдум и остали очајнички обиди.
Вие овциве комуњарски може до утре да квичите, но референдумот беше неуспешен и невалиден. Тоа го потврди и институцијата надлежна за тоа, и пастирот твој, јавно, на говорница. :icon_lol:

Така да, џабе уште коси кубење, само испаѓаш очаен кловн, не дека ќе разубедиш некој. :D
Референдумот беше неуспешен и невалиден, а промената на уставното име беше направена насилнички, на севернокорејски начин, при неуспешен референдум, со уценување пратеници, со поткупи, со амнестии, со полнење кутии. Пуштаа пратеници од притвор еден ден пред гласањето. Твоите "демократски" пастири газот си го избришаа со демократијата и правната држава, баш како во некој режим, и тоа е тоа.

Сакаа да има цензус за да може да си ги мијат рацете со народот, демек народот така одлучил, да не е вината само на Заев, ама јеби га, не им успеа обидот за damage control, и тоа е тоа, редно е вие штабскиве куртони да си продолжите со вашиот мизерен живот и да си барате други нешта за релативизирање.

Еве што вели надлежната институција која одлучува дали бил валиден референдумот или не:

(Видео) ДИК: Одлуката не е усвоена бидејќи не гласале повеќе од половината запишани во Избирачкиот список


Еве и пастирот твој што вели:

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
ne be druze kaj mene e prosto jas pisuvam onaka kako e. ti si ovde praten od stab ili nevladina da laesh kako dzukela. zaebi doktor ili psiholog jas tebe direkt kaj grobar bi te pratil. taman da odmorime od tebe i drugite shareni kurtoncinja na temava.
Иако вака на прв поглед прилично радикално решение, сепак делува како единствен рационален излез.
Можеби е време да се размисли за враќање на смртната казна меѓу другото или најпрво и за велепредавство.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
@SharpShooter

„Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот.“

Знаеш чии се овие зборови. Ти ја одредил категоријата во која припаѓаш уште пред 100 и кусур години.
Ако почнеме од мисли, ке испаднеме бугари секако. Очајнички обид е да селектираш реченица која точно ти одговара на пристрасот, а се друго да отфрлаш колку и да е порелевантно.
Тоа се нарекува Confirmation bias.
Македонец во 19ти век не е етникум, туку е регионален идентитет.
Имаш писмо од Гоце Делчев кој кажал дека е бугарин, имаш преродбеници кои по книгите јасно суделе за историскиот контекст во кој живеат. И биле горди на тоа.
Види му ги книгите на Кузман Шапкарев. Голѣма б'лгарска читанка hahahha lol.


Тоа твоето де факто де јуре, дека презимињата и имињата или пак топонимите немале врска со националната свест е страшно погрешно мислење. Секој кој ја окупирал земјава, а при тоа се задржал подолг период тука, се залагал за промена на имињата, презимињата јазикот... и нивна адаптација во рамки на јазикот на земјата окупатор. Сигурно не го правеле тоа без причина, собери 2 и 2. Но имало и такви кои и покрај се останале свои на своето...

Името на таткото на мојот дедо (прадедо ми) било Павле. Името на неговиот татко (пра пра) е Дончо, а неговата сестра Даница.
Како за луѓе со бугарска национална свест нивните родители им дале прилично македонски имиња, зарем не?
Значи се пукаш у колено со аргументите за имињата. Види, барем у денешно време можеш лесно да валидираш вакви работи.
Еве ти потекло на името Даница, баш интересно име: https://www.behindthename.com/name/danica
Еве ти потекло на името Павле: https://www.behindthename.com/name/danica

Даница е словенско име што се користи во неколку држави. Павле оди од Paul романско.
Ништо македонско ексклузивно.
Име не ти е најголем индикатор на поврзан народ туку јазикот и обележјата се.

Затоа претпоставив дека потекнуваш од оние кои се радувале на администраторите и се сителе на маките на своите соселани и сограѓани кои пружале отпор на окупаторите.
Празни претпоставки ти се тоа, ништо точно. Едноставно битно е да си ја знаеш историјата каква била, а не митолошки да се лажеш и да си ја штимаш како ти одговара.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.181
Поени од реакции
4.322
Lol , линкот што ти го пратив е од sobranie.mk .

Официјално референдумот е распишан за консултирање на граѓаните. Ништо што ќе кажеш нема да биде доволно битно кога фактите зборуваат сами за себе.

А тоа дека Македонија била посетувана од сета белосветска багра никој не негира. Ради притисокот гласаа пратеници од вмроњата, онака не очекувам идиот од нивните редови да направи паметна одлука.

Али имаше и огромна лажна пропаганда од Кремлин у исто време. Затоа ве индоктринираа и ден денес да ширите лажни вести за невалиден референдум и остали очајнички обиди.
Младиќу,

немаат сите рибино паметење попут тебе, туку паметат кој што кажал и кој кога кажал...:icon_lol:

А ти слободно повикувај се на закони и правилници, кои се претворени во ќенеф хартија токму од тековната власт.
Автоматски споено мислење:

Иако вака на прв поглед прилично радикално решение, сепак делува како единствен рационален излез.
Можеби е време да се размисли за враќање на смртната казна меѓу другото или најпрво и за велепредавство.
Колку ми е познао, велепредавство постои како чин кој се казнува, ама некои ликови со „севернава„ се неодпирливи и нив не ги стигнува никаква казна, оти има кој да им задава задачи за исполнување (како „компензација„ за нележење во апсана...), а за возврат им го штити г‘зот...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.045
Ако почнеме од мисли, ке испаднеме бугари секако. Очајнички обид е да селектираш реченица која точно ти одговара на пристрасот, а се друго да отфрлаш колку и да е порелевантно.
Тоа се нарекува Confirmation bias.
Македонец во 19ти век не е етникум, туку е регионален идентитет.
Имаш писмо од Гоце Делчев кој кажал дека е бугарин, имаш преродбеници кои по книгите јасно суделе за историскиот контекст во кој живеат. И биле горди на тоа.
Види му ги книгите на Кузман Шапкарев. Голѣма б'лгарска читанка hahahha lol.




Значи се пукаш у колено со аргументите за имињата. Види, барем у денешно време можеш лесно да валидираш вакви работи.
Еве ти потекло на името Даница, баш интересно име: https://www.behindthename.com/name/danica
Еве ти потекло на името Павле: https://www.behindthename.com/name/danica

Даница е словенско име што се користи во неколку држави. Павле оди од Paul романско.
Ништо македонско ексклузивно.
Име не ти е најголем индикатор на поврзан народ туку јазикот и обележјата се.


Празни претпоставки ти се тоа, ништо точно. Едноставно битно е да си ја знаеш историјата каква била, а не митолошки да се лажеш и да си ја штимаш како ти одговара.
Abe pred nekoe vreme te prasav daj kazhi kako ja zduvna od bardovci ama sega znam ,
Ne uspeale ni oni da te izdrzhat!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom