Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.908
Еве батали муабетот, де пиши какви орудија се користеја против козарите, какви орудија имаа козарите, и што беше асот да ги прегазат?
Или ако ти е полесно ете ја Србија за анализа, гарант имаш повеќе податоци?

И нема навивање, сакале или не светот се смени, и не очекува доста тежок период (веројатно уште позаебан од почеток на Студена војна).
Денес БРИКС, утре воен сојуз од истите земји, а во тој случај секоја прокси војна ќе биде како оваа во Украина. Ако ја почне НАТО ќе пратат купишта оружје другите и ќе се толчат до последен војник од таа земја, и обратното.
Sto e bitno koj kakvi oruzja ima( bitno e ali ne e toa poentata ). Ima vrska oruzjeto, no ne e samo oruzjeto odlucuvacki faktor, ima i komandata, generalite, stratezite koi go osmisluvaat planiraat seto toa, vo slucajot Rusite. Dobro be od voena gledna tocka ova vi lici na uspesna akcija, deka ova im bil planot. Da se baftaat za edno ebeno gradce cela godina, da izgubat za nekolku dena teritorija i gradovi koi gi osvoile so maka i krv i se toa da bidi nekoj master plan, kao taka trebalo da bide.
Eve ti ja spomnav Oluja kako primer za uspesna ofanziva na dve srazmerno ednakvi armii i po vojnici i tehnika. Tamu nekoj dobro si ja zavrsil domasnata, nekoj ocigledno spiel na casovi.
Znaci ne zboruvam globalno so se desava, strogo za voenata operacija vo Ukraina zboram. I mene mi e od interes Rusite rastur da napravat, no na teren cisto fijasko im se desava sega zasega, navivale vie ili ne. Zosto kako ne znam, ali sto ne ja biva rabotata, ne ja biva.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Sto e bitno koj kakvi oruzja ima( bitno e ali ne e toa poentata ). Ima vrska oruzjeto, no ne e samo oruzjeto odlucuvacki faktor, ima i komandata, generalite, stratezite koi go osmisluvaat planiraat seto toa, vo slucajot Rusite. Dobro be od voena gledna tocka ova vi lici na uspesna akcija, deka ova im bil planot. Da se baftaat za edno ebeno gradce cela godina, da izgubat za nekolku dena teritorija i gradovi koi gi osvoile so maka i krv i se toa da bidi nekoj master plan, kao taka trebalo da bide.
Eve ti ja spomnav Oluja kako primer za uspesna ofanziva na dve srazmerno ednakvi armii i po vojnici i tehnika. Tamu nekoj dobro si ja zavrsil domasnata, nekoj ocigledno spiel na casovi.
Znaci ne zboruvam globalno so se desava, strogo za voenata operacija vo Ukraina zboram. I mene mi e od interes Rusite rastur da napravat, no na teren cisto fijasko im se desava sega zasega, navivale vie ili ne. Zosto kako ne znam, ali sto ne ja biva rabotata, ne ja biva.
Добро Владе…
А ти текнало ли дека воените операции освен бојното поле, се водат и на други полиња?!
Украина е веќе социо-економски уништена…
Три наредни генерации не ја управаат…
Освен војската, народот им е раселен, избеган, огромно мнозинство буквално со 2$ на ден преживуваат(читај едвај за леб имаат)!
Индустрија, извоз, економија… пропадната.
Земјоделство кое и онака моќници со илјадници хектари го работеа(обичниот народ само сервови за минимална плата) итн итн.

Моментално преживуваат на инфузија од западот. Ама таа ќе секне кога тогаш..
Не кријат дека ги гледаат само како топовско месо!

Еве обратна теза ќе ти дадам! Замисли дека русите го освоија Киев. Баграта ќе им организираше партизански отпор по цела земја! Бетер ќе беше! (А Западот за тоа и ги спремаше!)
Вака барем имаат фронт, црно на бело се знае каде и против кого се тепаат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.970
Поени од реакции
35.931
Sto e bitno koj kakvi oruzja ima( bitno e ali ne e toa poentata ). Ima vrska oruzjeto, no ne e samo oruzjeto odlucuvacki faktor, ima i komandata, generalite, stratezite koi go osmisluvaat planiraat seto toa, vo slucajot Rusite. Dobro be od voena gledna tocka ova vi lici na uspesna akcija, deka ova im bil planot. Da se baftaat za edno ebeno gradce cela godina, da izgubat za nekolku dena teritorija i gradovi koi gi osvoile so maka i krv i se toa da bidi nekoj master plan, kao taka trebalo da bide.
Eve ti ja spomnav Oluja kako primer za uspesna ofanziva na dve srazmerno ednakvi armii i po vojnici i tehnika. Tamu nekoj dobro si ja zavrsil domasnata, nekoj ocigledno spiel na casovi.
Znaci ne zboruvam globalno so se desava, strogo za voenata operacija vo Ukraina zboram. I mene mi e od interes Rusite rastur da napravat, no na teren cisto fijasko im se desava sega zasega, navivale vie ili ne. Zosto kako ne znam, ali sto ne ja biva rabotata, ne ja biva.
Не сум на терен за да знам што е успешно, а што не.

Ај пак, техниката што се користи во моментов е неспоредлива со тоа што било, и во иднина ќе го промени целото војување. Аваксите, сателитите и дроновите летаат 24/7, пиле нема да прелета без да биде видено, а не пак блицкриг стратегии, или било какви други, за брзо нема ни да ти требаат генерали затоа што софтвер ќе ги победи во стратегија 10/10 пати.

AI и дронови, тоа ти е иднината, 24/7/365 денови ќе прави аналитика и ти ги дава сите можни стратегии, и некој батка наместо да плеска кол оф дјути ќе си гаѓа цели во реален живот. И не заборавај, тоа што го гледаш како технологија во цивилен сектор е мачкина кашлица за тоа што е веќе изработено во воен сектор кај големите сили. Ако народот се восхитува што може да направи еден бот за 20 долари месечно, рачунај какви модели имаат таму.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.421
Оние вадат тенкови од музеј и рѓосани пушки, AI ќе праела стратегија.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.770
Поени од реакции
21.843
Време е за ретро трип.

"Руските војници јадат кучиња"

Russian soldiers are eating dogs.png

"Русите не знаат дека ја изгубија војната."

FiZn3maXgAER3-s.png

*За тие кои не следат, Орикс е првиот, најважен и најреалистичен извор на загуби на руската армија за западните медиуми и проукранската страна. Најчесто кога западните медиуми и проукраинците зборуваат за руски загуби, го цитираат Орикс.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
362
Поени од реакции
459
Јаки ви се споредбите, Олуја на Хрватска+ НАТОvs Србија или НАТО vs Авганистан. Овие можат да се споредат со на пр. Руската интервенција во Грузија. Тешко да се најде нешто слично со актуелната војна на НАТО со Русија, можеби 1СВ и западниот фронт.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.908
Добро Владе…
А ти текнало ли дека воените операции освен бојното поле, се водат и на други полиња?!
Украина е веќе социо-економски уништена…
Три наредни генерации не ја управаат…
Освен војската, народот им е раселен, избеган, огромно мнозинство буквално со 2$ на ден преживуваат(читај едвај за леб имаат)!
Индустрија, извоз, економија… пропадната.
Земјоделство кое и онака моќници со илјадници хектари го работеа(обичниот народ само сервови за минимална плата) итн итн.
Mi teknalo be, kako ne no tuka sega komentiram cisto za voeniot del.
I greska ste i so muabetite za opravanjeto. Ako se javi interes da vidis kako se sredva se toa za nekoja godina. Ko novi ke bidat, nema da gi prepoznaes, taka da batalete tie muabeti.


Еве обратна теза ќе ти дадам! Замисли дека русите го освоија Киев. Баграта ќе им организираше партизански отпор по цела земја! Бетер ќе беше! (А Западот за тоа и ги спремаше!)
Вака барем имаат фронт, црно на бело се знае каде и против кого се тепаат.
Zamisluvam, samo sto pravi razlika pomegju voeno da gi porazi i voeno da gi okupira.
Ako voeno bea porazeni, ke se instalirase proruska vlada, ke se formiraa nekolku bazi onaka kolku da ne im pagjaat ludi idei i posle samite ukrainci ke si ja sreduvaa rabotata. Nisto novo i nisto nevideno dosega. Jas ne se sekjavam deka idejata celo vreme bila voeno da se okupira Ukraina tuku da se srusi prozapadniot rezim sto e instaliran tamu. Toa so teritoriite otposle dojde, od ko zaglibija mada i toa ne im odi sega zasega bas najdobro.
Автоматски споено мислење:

Не сум на терен за да знам што е успешно, а што не
Ne treba da bidis. Ete ti dadov nekolku primeri za uspesni ofanzivi, tie neka ti sluzat za reper kako treba toa da izgleda.
Drugiot del od postot ti e kako sto rekov, izgovori i nasla mi se mana muabeti. I toa ja pravi edna operacija uspesna ili fijasko. Tie sto si planirale trebalo i na toa da si mislat i da go zemat vo predvid vo ravenkite.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Многу потценувате воена парада.
Русија имаше улога на контратежа на западот, сега има улога на меме.

Во 2010 на воената парада на 9 мај во москва имаше американска, британска, полска и украинска војска како коучесници на парадата. Путин беше поим за стратег и центар на моќ. Годинава извади еден тенк, браос.

Пред две гпдини имаше Армата на парадата, малце зариба, ама имаше, каде се сега?
Мемето им го уништи и редот и поредокот хегемонистички, инфлација, сменети влади, премиери, задуженост, рецесии, сад е пред технички банкрот, воено ги бричи на терен цел комплот од 30+ армии, сами кажуваат не би имале муниција за 2 дена отворена војна, се врати у топ 10 екомомии у свет...ама меме биле, ок.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.908
Јаки ви се споредбите, Олуја на Хрватска+ НАТОvs Србија или НАТО vs Авганистан. Овие можат да се споредат со на пр. Руската интервенција во Грузија. Тешко да се најде нешто слично со актуелната војна на НАТО со Русија, можеби 1СВ и западниот фронт.
Oluja ne deka imase direktna pomos od Nato, ona bas direktna tuku povekje na kaj logisticka, a i toa vo kolkava mera bese e znak prasalnik.
No nema ni toa vrska, zborot e kako treba da izgleda edna ofanziva koga e dobro osmislena i sprovedena.
I ok ajde kolku za sporedba posto ete Nato. Ajde da sporedime so Vukovar. Od edna strana To na Hrvatska opremena so nisto sto se veli i od druga JNA, koja togas vazese za respektabilna voena sila posebno vo sporedba so novoformiranata Hrvatska armija. Zaglavija vo Vukovar, nesto slicno kako Rusite vo Bahmut.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.970
Поени од реакции
35.931
Ne treba da bidis. Ete ti dadov nekolku primeri za uspesni ofanzivi, tie neka ti sluzat za reper kako treba toa da izgleda.
Drugiot del od postot ti e kako sto rekov, izgovori i nasla mi se mana muabeti. I toa ja pravi edna operacija uspesna ili fijasko. Tie sto si planirale trebalo i na toa da si mislat i da go zemat vo predvid vo ravenkite.
Vlade ako ja napravat ovaa uspesna, ke sedime i jas i ti na front.
Lekot za takva uspesna e da ispalat raketi da gi turnat satelitite sto im kruzat nad glava, i awaksite sto se setkaat okolu granica, eve ti mapa da razgledas sto leta sekoj den tamu.
1683785698491.png

E vo takov moment ke moze da ima uspesni akcii, so dronovite kolku i da sobiraat podatoci toa se samo za pesadijata i delumno artilerija, no daleku od toa sto se sobira so avionite i satelitite.
E arno ama ova ke znaci oficijalna treta svetska.

Vo sekoja druga kombinacija ke si bide dolga vojna, so mnogu zrtvi i unistena oprema, i brisenje od mapata na sekoe mesto kade ke ima pogolem otpor.

Drugata opcija za ubrzuvanje e ako gi pritisnat vo kjos da upotrebat nuklearno oruzje, zasega se uste daleku od toa, i da se nadevame deka taka ke ostane.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
605
Поени од реакции
1.210
Во гласањето за резолуцијата на ОН на 23 април со која се признава руската агресија врз Украина, Русите видоа колку се сами. Целиот БРИКС гласаше за резолуцијата. Бразил, и покрај тоа што левичарскиот претседател гласаше „Да“, Индија, која забележа пораст од 80% во извозот на гориво благодарение на евтиноста по која купува руска нафта, исто така им заби нож во грб. Но, најтешко им е дефинитивно гласањето „Да“ за Кина, земјата на која Путин полагаше најголеми надежи за да го извлече од мочуриштето во кое се најде самиот.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Во 2010 на воената парада на 9 мај во москва имаше американска, британска, полска и украинска војска како коучесници на парадата. Путин беше поим за стратег и центар на моќ. Годинава извади еден тенк, браос.

Пред две гпдини имаше Армата на парадата, малце зариба, ама имаше, каде се сега?
Биди прецизен и јасен, дали заклучокот ти е дека отсуството на премногу техника на парадата е резултат на немање или нешто друго?

До толку снемале тенкови што ни еден не успеале да извадат на парадата, а баш сакале?
Автоматски споено мислење:

Во гласањето за резолуцијата на ОН на 23 април со која се признава руската агресија врз Украина, Русите видоа колку се сами. Целиот БРИКС гласаше за резолуцијата. Бразил, и покрај тоа што левичарскиот претседател гласаше „Да“, Индија, која забележа пораст од 80% во извозот на гориво благодарение на евтиноста по која купува руска нафта, исто така им заби нож во грб. Но, најтешко им е дефинитивно гласањето „Да“ за Кина, земјата на која Путин полагаше најголеми надежи за да го извлече од мочуриштето во кое се најде самиот.
Ептен ги скина резолуцијата, ептен сами останаа, до толку што топ 10 економии влегоа. У сред војна против цел нацистички запад.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.368
Iskreno ne me interesira sto koristele, koj placel , vreskal ili go spakovale vo limen sandak. Se se toa izgovori i nasla mi se mana muabeti.
.... Navivajte si vie, ne e problem toa no djabe vi e navivanjeto koga situacijata na teren ne ja biva.
Владе, а да почекаш да заврши војната пред да судиш кој го бива или не го бива? :)
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.770
Поени од реакции
21.843
Во гласањето за резолуцијата на ОН на 23 април со која се признава руската агресија врз Украина, Русите видоа колку се сами. Целиот БРИКС гласаше за резолуцијата. Бразил, и покрај тоа што левичарскиот претседател гласаше „Да“, Индија, која забележа пораст од 80% во извозот на гориво благодарение на евтиноста по која купува руска нафта, исто така им заби нож во грб. Но, најтешко им е дефинитивно гласањето „Да“ за Кина, земјата на која Путин полагаше најголеми надежи за да го извлече од мочуриштето во кое се најде самиот.
Не разбрав од твојот пост што ќе смени ова гласање, Кина и остатокот од светот ќе воведат санкции кон Русија, ќе и дадат оружје на Украина или нешто друго?
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
362
Поени од реакции
459
Oluja ne deka imase direktna pomos od Nato, ona bas direktna tuku povekje na kaj logisticka, a i toa vo kolkava mera bese e znak prasalnik.
No nema ni toa vrska, zborot e kako treba da izgleda edna ofanziva koga e dobro osmislena i sprovedena.
I ok ajde kolku za sporedba posto ete Nato. Ajde da sporedime so Vukovar. Od edna strana To na Hrvatska opremena so nisto sto se veli i od druga JNA, koja togas vazese za respektabilna voena sila posebno vo sporedba so novoformiranata Hrvatska armija. Zaglavija vo Vukovar, nesto slicno kako Rusite vo Bahmut.
За Олуја, ЈНА веќе беше повлечена, ги заеб. србите кои очекуваа дека ќе се решава на зелена маса, или сами се заеб.аа и настапија се големи барања, сеедно. Важно на терен не беше ЈНА, само силите на локалните срби кои не се ни бранеа, изгледа е донесена одлука да се повлечат, а се сведе се на едно хаотично повлекување во последен момент. Да имаше организиран отпор не верувам дека така ефтино ќе поминеа хрватите. Слично е и во Грузија, ни ова не е резултат на некаква брилијантна воена тактика, се повлекоа грузијците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom