Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.717
Поени од реакции
8.752
За жал така е... Инаку не ме разбра погоре, се зезав малку. :)
Те разбрав, сакав малку да подобјаснам....луѓево се наивни у принцип. Ма да после коронава им доаѓа памет малку.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.084
Поени од реакции
4.858
Го подржуваш НАТО а за аватар си го стајл Тито?Која извртена логика???
Што ти е чудно, тој го празнува Денот на Европа.

Смели зборови за човек кој нема контрола на тоа што се случува во границите на неговата државата.

Тебе изгледа не ти е јасно зошто му дадоа име Стево Стока!

... еве ги членовите 106 и 107 од Повелбата, па кој има врски со Стевота нека му ги испрати.

член 106.
Додека не стапат на снага посебните договори споменати во член 43 и кои на Советот за безбедност според негово мислење, му овозможуваат да почне да ги врши своите функции според член 42, страните на Декларацијата четирите нации, потпишани во Москва на 30 октомври 1943 година и Франција ќе пристапи меѓусебна консултација во согласност со одредбите од став 5 на оваа Декларација, а доколку е потребно и консултации со други членки на Обединетите нации, со цел да се преземат — во име на Организацијата — заеднички активности кои може да бидат неопходни за зачувување на меѓународниот мир и безбедност.

член 107.
Ништо во оваа Повелба не ги оневозможува или спречува акција во однос на ма било која држава која за време на Втората светска војна, била непријател на кој било од потписниците на оваа Повелба, преземена или одобрена - како последица на таа војна - од владите одговорни за таквата акција.
Деновиве налетав на една многу интересна вест, некој во руската Дума како одговор на грабежот на 300 милијарди изјавил дека РФ може и има со што да се компензира,... имено меѓу повеќето варијанти и излезни решенија во договорот за Аљаска нашле нешто како “отстапи“ па велат дека тоа може и времено да се толкува, интересни времиња.
 
Член од
9 мај 2023
Мислења
162
Поени од реакции
469
ti najde da komentiras, klasicen degen sto drka na hrvatska i united, umren starec ist kako ekipata sto navivas, gledam go butna grujo i odlicno trgna rabotata za da vlezeme u evropska unija so tvoite politicki analizi koi gi serese. Ebate kurtonot severdzanski.
Немаш терапија земено денес, очигледно.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.336
Поени од реакции
11.962
Наводно прокетиливе што ги извадија на изложба денеска Клитчко се идентификувал како трансКинжали :ROFLMAO:

Многу се јаки. На една слика остаток од еден проектил, на друга од друг. Сфе тоа на крај кинжали. Апапа што ќе праат сороти Руси. Ем без тенкови ем кинжалите раписани :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.781
Поени од реакции
26.346
Наводно прокетиливе што ги извадија на изложба денеска Клитчко се идентификувал како трансКинжали :ROFLMAO:

Многу се јаки. На една слика остаток од еден проектил, на друга од друг. Сфе тоа на крај кинжали. Апапа што ќе праат сороти Руси. Ем без тенкови ем кинжалите раписани :D
Ете Ѓоко кажа и Вагнеровци ги разбиле, тоа е тоа, кај да е ќе тргнат за Москва. Само старци и жени им се во одбранбените линии.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.789
Од симболична гледна точка со ова сака да се покаже дека Русија повторно сама се бори против злото, ко и во светската војна.

И Макрон сам талкаше по улица додека оддаде почит пред споменикот но никој овде нема тоа го спомнато и зошто.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.398
Од симболична гледна точка со ова сака да се покаже дека Русија повторно сама се бори против злото, ко и во светската војна.

И Макрон сам талкаше по улица додека оддаде почит пред споменикот но никој овде нема тоа го спомнато и зошто.
Не, не е тоа симболиката на споредбата.

И во светската војна русија никад не се борела, се борел СССР и тоа вечина украинци. И не, не се бореле само они. Да те боли уште поише јетрата од нервоза еве ти листа на лендлиз према тогашен СССР од лошите американци:

  • 400,000 jeeps & trucks
  • 14,000 airplanes
  • 8,000 tractors
  • 13,000 tanks
  • 1.5 million blankets
  • 15 million pairs of army boots
  • 107,000 tons of cotton
  • 2.7 million tons of petrol products
  • 4.5 million tons of food
Или у превод денешни 180 миљарди долари.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Не, не е тоа симболиката на споредбата.

И во светската војна русија никад не се борела, се борел СССР и тоа вечина украинци. И не, не се бореле само они. Да те боли уште поише јетрата од нервоза еве ти листа на лендлиз према тогашен СССР од лошите американци:

  • 400,000 jeeps & trucks
  • 14,000 airplanes
  • 8,000 tractors
  • 13,000 tanks
  • 1.5 million blankets
  • 15 million pairs of army boots
  • 107,000 tons of cotton
  • 2.7 million tons of petrol products
  • 4.5 million tons of food
Или у превод денешни 180 миљарди долари.
Се е ова точно!
Но некако намерно заборави(или па не знаеш) кога почнал ленд-лизот!?
41’-ва абер немале, тек во Ноември почнала првата количина да стасува! Битката за Москва, како прв масивен пораз на германците скоро воопшто не зависела од ленд-лизот!
До 43’та Валентајн тенкови им праќале, што биле инфериорни према сите други на источен фронт, па русите само за обука во позадина ги користеле! (на пр.)

Клучен бил ленд-лизот и тоа никој не го оспорува, па ни русите!
Ама дека СССР сам ја исплескал Германија, и тоа стои!
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.459
Од симболична гледна точка со ова сака да се покаже дека Русија повторно сама се бори против злото, ко и во светската војна.

И Макрон сам талкаше по улица додека оддаде почит пред споменикот но никој овде нема тоа го спомнато и зошто.
Многу потценувате воена парада.
Русија имаше улога на контратежа на западот, сега има улога на меме.

Во 2010 на воената парада на 9 мај во москва имаше американска, британска, полска и украинска војска како коучесници на парадата. Путин беше поим за стратег и центар на моќ. Годинава извади еден тенк, браос.

Пред две гпдини имаше Армата на парадата, малце зариба, ама имаше, каде се сега?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.398
Се е ова точно!
Но некако намерно заборави(или па не знаеш) кога почнал ленд-лизот!?
41’-ва абер немале, тек во Ноември почнала првата количина да стасува! Битката за Москва, како прв масивен пораз на германците скоро воопшто не зависела од ленд-лизот!
До 43’та Валентајн тенкови им праќале, што биле инфериорни према сите други на источен фронт, па русите само за обука во позадина ги користеле! (на пр.)

Клучен бил ленд-лизот и тоа никој не го оспорува, па ни русите!
Ама дека СССР сам ја исплескал Германија, и тоа стои!
Ја исплескал на источниот фронт, на запад плескале америте и енглезите, незнам што е толку тешко да се признаат фактите. Исто така незнам зашто не се коментира заедничката парада на СССР со Нацистите у 38ма или 39та кога заеднички и го учукаа на Полска. Па СССР стана као антифашистичка само и само ради инвазијата према СССР. Да не се десела таа инвазија можда заедно со братот по убедување и идеологија, чувени аустриски Пикасо, хер Бркич, ќе ги уништеа енглезите и американците.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Ја исплескал на источниот фронт, на запад плескале америте и енглезите, незнам што е толку тешко да се признаат фактите. Исто така незнам зашто не се коментира заедничката парада на СССР со Нацистите у 38ма или 39та кога заеднички и го учукаа на Полска. Па СССР стана као антифашистичка само и само ради инвазијата према СССР. Да не се десела таа инвазија можда заедно со братот по убедување и идеологија, чувени аустриски Пикасо, хер Бркич, ќе ги уништеа енглезите и американците.
Отвори си тема за алтернативна историја, па таму филозофирај за шта би било кад би било!
И бтв, Чемберлејн ја “продал” Чехословачка на Хитлер, ама betch ya незнаеш дека и Полска ќарила нешто од таму ;)
Добрите сироти полјаци, кои само “маалку” нападнале натаму…

Ама терајте си агенда…
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
Не, не е тоа симболиката на споредбата.

И во светската војна русија никад не се борела, се борел СССР и тоа вечина украинци. И не, не се бореле само они. Да те боли уште поише јетрата од нервоза еве ти листа на лендлиз према тогашен СССР од лошите американци:

  • 400,000 jeeps & trucks
  • 14,000 airplanes
  • 8,000 tractors
  • 13,000 tanks
  • 1.5 million blankets
  • 15 million pairs of army boots
  • 107,000 tons of cotton
  • 2.7 million tons of petrol products
  • 4.5 million tons of food
Или у превод денешни 180 миљарди долари.
Вечина Украинци? Тие што се сметале за Украинци тогаш, се бореле на другата страна.
Автоматски споено мислење:

Многу потценувате воена парада.
Русија имаше улога на контратежа на западот, сега има улога на меме.

Во 2010 на воената парада на 9 мај во москва имаше американска, британска, полска и украинска војска како коучесници на парадата. Путин беше поим за стратег и центар на моќ. Годинава извади еден тенк, браос.

Пред две гпдини имаше Армата на парадата, малце зариба, ама имаше, каде се сега?
Не си никаков центар на моќ ако треба тие земји да те валидираат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
хахахахаха, ај разгледај ги, провери што се користело таму, а што тука, и ќе разгледаме.
Владе, САД во Ирак и Авганистан цело време користеше А-10 и маме им еба и на лесна артилерија и на пешадија, не влегуваа без да го дигнат брмчалото.
Зошто мислиш дека нема пратено ни еден во Украина?
Зошто мислиш дека имаш се повеќе и повеќе платеници кои пиштат од ваму? Истите тие кои правеа по 10 тури на Блиски Исток пиштат и бегаат од ваму. Нели пратија и најдобри снајпертисти, баба јеговци и џон виковци, ама кој во ковчег, кој никогаш нема да го најдат ;)
Iskreno ne me interesira sto koristele, koj placel , vreskal ili go spakovale vo limen sandak. Se se toa izgovori i nasla mi se mana muabeti.
Uspesna ofanziva ili kontraofanziva imas mal milion primeri kako treba da izgleda. Isto imas i neuspesni obidi za ofanzivi i kontraofanzivi uste tolku za sporedba taka da stvarno ne gledam pricina da se izmisluva topla voda. Navivajte si vie, ne e problem toa no djabe vi e navivanjeto koga situacijata na teren ne ja biva.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Многу потценувате воена парада.
Русија имаше улога на контратежа на западот, сега има улога на меме.

Во 2010 на воената парада на 9 мај во москва имаше американска, британска, полска и украинска војска како коучесници на парадата. Путин беше поим за стратег и центар на моќ. Годинава извади еден тенк, браос.

Пред две гпдини имаше Армата на парадата, малце зариба, ама имаше, каде се сега?
Прва точка. Мемиња си играте вие со западната пропаганда… и ќе продолжите оти тоа ви е наративот. F*ck reality!

Втора точка. И кај нас се вртеа сите генерални секретари, еврокомесари, Меркелки се јавуваа, Могерини све сиот џган собран! По твојата логика, светска сила бевме…
(Ама у ствари идеа за да ни го начукаат!)

Трета точка. Зини да ти кажам!
Циа газ отвори за да разбере кај се и што спремаат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.924
Поени од реакции
35.790
Iskreno ne me interesira sto koristele, koj placel , vreskal ili go spakovale vo limen sandak. Se se toa izgovori i nasla mi se mana muabeti.
Uspesna ofanziva ili kontraofanziva imas mal milion primeri kako treba da izgleda. Isto imas i neuspesni obidi za ofanzivi i kontraofanzivi uste tolku za sporedba taka da stvarno ne gledam pricina da se izmisluva topla voda. Navivajte si vie, ne e problem toa no djabe vi e navivanjeto koga situacijata na teren ne ja biva.
Еве батали муабетот, де пиши какви орудија се користеја против козарите, какви орудија имаа козарите, и што беше асот да ги прегазат?
Или ако ти е полесно ете ја Србија за анализа, гарант имаш повеќе податоци?

И нема навивање, сакале или не светот се смени, и не очекува доста тежок период (веројатно уште позаебан од почеток на Студена војна).
Денес БРИКС, утре воен сојуз од истите земји, а во тој случај секоја прокси војна ќе биде како оваа во Украина. Ако ја почне НАТО ќе пратат купишта оружје другите и ќе се толчат до последен војник од таа земја, и обратното.
Автоматски споено мислење:

Многу потценувате воена парада.
Русија имаше улога на контратежа на западот, сега има улога на меме.

Во 2010 на воената парада на 9 мај во москва имаше американска, британска, полска и украинска војска како коучесници на парадата. Путин беше поим за стратег и центар на моќ. Годинава извади еден тенк, браос.

Пред две гпдини имаше Армата на парадата, малце зариба, ама имаше, каде се сега?
Да доаѓаа овие зборови од некој врховен генерал на САД ајде и да разберам, нели јака сила, ама нели ви е малку срам да коментирате како некоја држава била за сеир а имате измислена позиција, и сте дел од протекторат кој е сеир на векот?

Во мкд треба да се срамиш да кажеш дека си дел од војската,во 2001ва не можевте да освоите едно село со 2 автобуси терористи, некое топче, 2-3 митралеза и некој калаш, а демек имавте и авијација/артилерија/специјалци и што ти не.
Дотолку ве имаат земено на сеир што се укина дури и воен рок (тоа треба да ти каже дека е небитно дали постоите како институција или не).
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom