Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
Добро бе уште има некој што го обвинува бојкотот на референдумот за она што се случи на крај?(промената на името во собрание)

До сите со таков став, што мислите, што треба да се случи со прашањето што се решава на референдум? По автоматизам да оди собранието да го решава тоа прашање ако пропадне референдумот?
ostaj toa, eve i da nemashe bojkot, shto kje gi sprecheshe pak istoto da go napraat so vevchanecot najgolemiot patriot i taa mivkata za kultura
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
ostaj toa, eve i da nemashe bojkot, shto kje gi sprecheshe pak istoto da go napraat so vevchanecot najgolemiot patriot i taa mivkata za kultura
Ти ја разбирам поентата, ама нема тоа да оставам, зашто со мојот коментар зборувам за нешто што се случи во реалноста.

Најмногу корисно е да се разјаснат работите што се случија или во блиска иднина би се случиле.

Безвредно е да се зборува за нешто што не се случи во реалноста.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.771
Поени од реакции
8.389
ostaj toa, eve i da nemashe bojkot, shto kje gi sprecheshe pak istoto da go napraat so vevchanecot najgolemiot patriot i taa mivkata za kultura
Ама немаше никогаш да има референдум на кој победило Против, исто како што никогаш немаше да има попис со помалку од 30% Шиптaри. Тоа се приказни за мали деца. За референдумот немаше воопшто набљудувачи, и како тогаш ќе верифицираш какви било неправилности?

1683715414230.png

И во тие 600 000 што имаа "гласано" имаше барем едно 50-100к ливчиња од полнење кутии и беше и математичи докажано зошто во последните 2 сааати од гласањето имаше огромни скокови во бројот на гласови што би значеле гласање на секој 3 секунди.

Истото важи и за пописот, нема како да верификуваш податоци а они знаеш дека се преваранти со агенда. Системот не им работи, они попишуваат по 50 000 на ден треба да си будала да им веруваш.

Знаеш како знаеш дека комуњар те лаже, ДИШЕ.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Ама немаше никогаш да има референдум на кој победило Против, исто како што никогаш немаше да има попис со помалку од 30% Шиптaри. Тоа се приказни за мали деца. За референдумот немаше воопшто набљудувачи, и како тогаш ќе верифицираш какви било неправилности?

Прегледај го приврзокот 378010

И во тие 600 000 што имаа "гласано" имаше барем едно 50-100к ливчиња од полнење кутии и беше и математичи докажано зошто во последните 2 сааати од гласањето имаше огромни скокови во бројот на гласови што би значеле гласање на секој 3 секунди.

Истото важи и за пописот, нема како да верификуваш податоци а они знаеш дека се преваранти со агенда. Системот не им работи, они попишуваат по 50 000 на ден треба да си будала да им веруваш.

Знаеш како знаеш дека комуњар те лаже, ДИШЕ.
Резултати од пописот онака како што треба изгледа уште нема, во 2002 мислам дека и по мала ги имаше сега ставија на крупно по општини некој бројки и исгледа уште не ги пресметале по населени места, поточно кажано не ги наштелувале, тешко е да пишеш на некое село од 5 души други податоци.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Види Бафра, ти сакаш да ја имаш перспективата у крајна линија, да речам.
Не дека не си у право. У крајна линија ти си у право. А не другите.

Али не си у право. Другиве се у право.

Не знам како да објаснам.
:D
Види Берик, во крајна линија јас друго сакам. женски со обликувано газе, а за перспектива гајле ми е.

Ај може ова ќе знаеш да објасниш.
Ако другите се во право, оти на крајот пак есапот не излегува по нивно, оти само офкате и се жалите...

Името сменето, народот си заминува приморан да се пишува бугар за да обезбеди парче леб, државата се позадолжена, а услугите кои треба да ги обезбеди се полоши, муслиманите поголема моќ, поимотни и побројни, црквата и директно се вклучи да ќари од градежниот корумпиран бизнис, задолженоста на населението расте, почнаа лекови да фалат, се повеќе луѓе користат дијазепами, дрога, алкохол, на соседите се што посакаа им дадовме, останаа уште на твоите да им се удоволи, малку потешко иде оти шќиптарите и власите не ги сакаат Бугарите, но и тоа ќе бидне, веќе кога на сите даваме.
Е добро во НАТО сме, па ко ќе видиш во крајна линија супер е вашата перспектива, само од која страна на линијата гледаш :anco:

gi brkate svesno oti ne mozete kritika da prifatite deka makedoncheto e meshanie od pacifist, pichketina i ugnetuvan rob.
nigde vo svetot nema vakva odbivnost kon svojata dijaspora,
Од кого бе критика, од луѓе со австралиски пасош, што еднаш во 10г ќе дојдат, што мислат дека сеуште живееме во услови ко пред 100г.

kano za se e vo pravo, edna e tatkovinata, bez razlika kaj ziveesh. i mn boli koga gledash od strana od druga drzava shto se sluchuva vo tvojata tatkovina i izglea tolku ednostavno reshenieto (sloga i drzavnishtvo) za da se otarasime od cel cancer, a nikoj od tie shto faktichki ziveat vo Mkd ne pravi nishto.
Дај бе живти се кажи ти и Кано одалечни 1000ци километри што ќе направите за да се отарасиме од ракот...
Прво дефинирај кој спрема тебе е ракот во државата, шќиптарите, Македонците што останале тука да живеат и се слепи послушници на партиите ли, кажи кој, зашто и како, а не округло и на ќоше.

Секој што земал пасош од друга држава, притоа се откажал од Македонскиот нека си гледа за таа држава чиј пасош има, оти ниту живеете тука, ниту плаќате даноци, ниту на било кој начин учествувате во ова општество. Едноставно немате никакво право да покажувате со прсти или северџани, комуњари кон граѓаните кои живеат тука. Во татковината никој не ви забранува да дојдете, ама па солење памет, демек големи патриоти, а пребегани, е тоа не знам па како на вас не ви е јасно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.092
Види Берик, во крајна линија јас друго сакам. женски со обликувано газе, а за перспектива гајле ми е.

Ај може ова ќе знаеш да објасниш.
Ако другите се во право, оти на крајот пак есапот не излегува по нивно, оти само офкате и се жалите...

Името сменето, народот си заминува приморан да се пишува бугар за да обезбеди парче леб, државата се позадолжена, а услугите кои треба да ги обезбеди се полоши, муслиманите поголема моќ, поимотни и побројни, црквата и директно се вклучи да ќари од градежниот корумпиран бизнис, задолженоста на населението расте, почнаа лекови да фалат, се повеќе луѓе користат дијазепами, дрога, алкохол, на соседите се што посакаа им дадовме, останаа уште на твоите да им се удоволи, малку потешко иде оти шќиптарите и власите не ги сакаат Бугарите, но и тоа ќе бидне, веќе кога на сите даваме.
Е добро во НАТО сме, па ко ќе видиш во крајна линија супер е вашата перспектива, само од која страна на линијата гледаш :anco:



Од кого бе критика, од луѓе со австралиски пасош, што еднаш во 10г ќе дојдат, што мислат дека сеуште живееме во услови ко пред 100г.



Дај бе живти се кажи ти и Кано одалечни 1000ци километри што ќе направите за да се отарасиме од ракот...
Прво дефинирај кој спрема тебе е ракот во државата, шќиптарите, Македонците што останале тука да живеат и се слепи послушници на партиите ли, кажи кој, зашто и како, а не округло и на ќоше.

Секој што земал пасош од друга држава, притоа се откажал од Македонскиот нека си гледа за таа држава чиј пасош има, оти ниту живеете тука, ниту плаќате даноци, ниту на било кој начин учествувате во ова општество. Едноставно немате никакво право да покажувате со прсти или северџани, комуњари кон граѓаните кои живеат тука. Во татковината никој не ви забранува да дојдете, ама па солење памет, демек големи патриоти, а пребегани, е тоа не знам па како на вас не ви е јасно.
vidi bafra najgolemi gomna ste vie i komunjatite. vie ste rakot i glavniot razdor go pravite tokmu vie. prvo vas bi ve strelal onaka do 3to koleno. picki ko tebe sto se em glupi em nisto ne razbiraat se totalno nepotrebni sekako.

posle toa ke sredime se drugo prilicno lesno. ke bideme sploteni ko narod i duplo poveke od skipovite.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.350
Поени од реакции
81.618
Види Берик, во крајна линија јас друго сакам. женски со обликувано газе, а за перспектива гајле ми е.

Ај може ова ќе знаеш да објасниш.
Ако другите се во право, оти на крајот пак есапот не излегува по нивно, оти само офкате и се жалите...

Името сменето, народот си заминува приморан да се пишува бугар за да обезбеди парче леб, државата се позадолжена, а услугите кои треба да ги обезбеди се полоши, муслиманите поголема моќ, поимотни и побројни, црквата и директно се вклучи да ќари од градежниот корумпиран бизнис, задолженоста на населението расте, почнаа лекови да фалат, се повеќе луѓе користат дијазепами, дрога, алкохол, на соседите се што посакаа им дадовме, останаа уште на твоите да им се удоволи, малку потешко иде оти шќиптарите и власите не ги сакаат Бугарите, но и тоа ќе бидне, веќе кога на сите даваме.
Е добро во НАТО сме, па ко ќе видиш во крајна линија супер е вашата перспектива, само од која страна на линијата гледаш :anco:
Не ми се чини дека ја знаеш мојата перспектива на нештата.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Па нормално бе Кано копито едно дека Македонци ќе стрелаш, штом си слуга на кралицата, не ни може поинаку.
Затоа велам одродени со туѓ пасош нема што да попуваат и да кажуваат за Македониа, тие знаат дека се вистинските предавници, кукавици, ги боли па пробуваат да се исперат.

Не ми се чини дека ја знаеш мојата перспектива на нештата.
Не реков дека со сигурност ја знам, а и ти кажав во крајна линија што сакам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.092
Па нормално бе Кано копито едно дека Македонци ќе стрелаш, штом си слуга на кралицата, не ни може поинаку.
Затоа велам одродени со туѓ пасош нема што да попуваат и да кажуваат за Македониа, тие знаат дека се вистинските предавници, кукавици, ги боли па пробуваат да се исперат.



Не реков дека со сигурност ја знам, а и ти кажав во крајна линија што сакам.
ti ne si makedonec. ti si u najmala raka severdzan. si kaza makedoniJa ti smetala, severna bilo oficijalno drn drn jarinja...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Кано, може бидејќи на кирилица пишувам или си неписмен, па тоа што го кажуваш за мене не е точно.

Штом живеам во Македониа, пишувам на кирилица, плаќам даноци (од што морам јбг), ја сум официјално Македонец. А ти ем имаш странски пасош, ем сакаш да не стрелаш во Македониа, значи граѓани на држава во која не ни живееш, ти си продадена ментално пореметена личност. Бидејќи англосаксонците не те прифаќаат, ти си спремен на све за да бидеш прифатен од нив, ама џабе, предавник никој не сака.

@Con Artist бидејќи сум политички неписмен, оваа градоначалничкава Данела со помош на која партија дојде да биде "мајка" на Скопје?

Прашувам оти читам истата таа од 2012 нема платено кирија и струја за салата Расадник во Кисела Вода, во износ од 230.000 евра, сега салата ја предале на општината, а за долговите јбг, една е мајка.
Можеби знаеш оној беџот што го носеше во повеќе бои, а и други светски познати личности на чија организација припаѓаат.

На зеленово сако беџот:

1683725374774.png
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.092
Кано, може бидејќи на кирилица пишувам или си неписмен, па тоа што го кажуваш за мене не е точно.

Штом живеам во Македониа, пишувам на кирилица, плаќам даноци (од што морам јбг), ја сум официјално Македонец. А ти ем имаш странски пасош, ем сакаш да не стрелаш во Македониа, значи граѓани на држава во која не ни живееш, ти си продадена ментално пореметена личност. Бидејќи англосаксонците не те прифаќаат, ти си спремен на све за да бидеш прифатен од нив, ама џабе, предавник никој не сака.

@Con Artist бидејќи сум политички неписмен, оваа градоначалничкава Данела со помош на која партија дојде да биде "мајка" на Скопје?

Прашувам оти читам истата таа од 2012 нема платено кирија и струја за салата Расадник во Кисела Вода, во износ од 230.000 евра, сега салата ја предале на општината, а за долговите јбг, една е мајка.
Можеби знаеш оној беџот што го носеше во повеќе бои, а и други светски познати личности на чија организација припаѓаат.

На зеленово сако беџот:

Прегледај го приврзокот 378022
sve e tocno be bafra. ti si idiotot sto izlegol na referendum. ti odmagas. ti si idiot sto pravis raskol megu makedoncite vo mkd i tie nadvor. ti si tolku glup ne razbiras osnovni raboti za toa sto i kako treba da se napravi za MKD da ide napred. sam prasa i ne prozva mene i opsestvo da ti kazeme sto treba - ti kazav, gomna kako tebe da gi snema. stom ke te snema polesno ke bide se drugo. ti si pogolem problem od sponovite. ti si rakot sto go spomna vo tvojot post. jasno ti e?

i zaebi toa kralici, anglosaksonci, danoci, koj kade zivee i razni gluposti. jas u mkd imam poveke kapital od tebe. plakam poveke danok i trosam poveke od toa sto tokmak kako tebe bi mozel da zaraboti iako e najnebitno toa. tolku gluposti treskash da se gubis veke i sto prasuvas i sto diskutirame. tipicna budala...
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.371
Поени од реакции
21.898
Кано, може бидејќи на кирилица пишувам или си неписмен, па тоа што го кажуваш за мене не е точно.

Штом живеам во Македониа, пишувам на кирилица, плаќам даноци (од што морам јбг), ја сум официјално Македонец. А ти ем имаш странски пасош, ем сакаш да не стрелаш во Македониа, значи граѓани на држава во која не ни живееш, ти си продадена ментално пореметена личност. Бидејќи англосаксонците не те прифаќаат, ти си спремен на све за да бидеш прифатен од нив, ама џабе, предавник никој не сака.

@Con Artist бидејќи сум политички неписмен, оваа градоначалничкава Данела со помош на која партија дојде да биде "мајка" на Скопје?

Прашувам оти читам истата таа од 2012 нема платено кирија и струја за салата Расадник во Кисела Вода, во износ од 230.000 евра, сега салата ја предале на општината, а за долговите јбг, една е мајка.
Можеби знаеш оној беџот што го носеше во повеќе бои, а и други светски познати личности на чија организација припаѓаат.

На зеленово сако беџот:

Прегледај го приврзокот 378022
Sto bedz e?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom