Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
shlajm obicno se druzi i zivee so shlajm... sto da ti pravam koga takov ti e krugot. jas imam sosema razlicno iskustvo do nasite vo EU i USA a da ne zboram za AUS. so sreka ako mislis deka random sipo, arap ili svaba ke ti pomogne pred nekoj nash.
Се јави загрижениот патриота од другата страна на планетата и тоа колонија на кралство кое маме мамино им ебавало на Македонците, а и богами и сеуште. :tapp:

Никој од тебе не бара ништо да правиш, не знам ни како сфати дека од тебе нешто се бара... :toe:

Ене читај го Византиецот, се срамел од Македонците кои биле во истиот камењарник.
Ти и остали тендер патриоти цело време го користите зборчето "северџан", а кога требаше да се излезе и да се даде гласот (само глас, не да војуваме) полесно им беше бојкот, ајвар, смешки правевте.
Шќиптарите меѓу себе се ебаваат, ама кога се работи за заедничката кауза одма се сплотени.

Пак ќе повторам, шќиптарите ни прават што ни прават, работата е што ние правиме врска тоа.
Ние сакаме лавот да не ја јаде овцата.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
748
Поени од реакции
1.610
sekoja nacija ima % na dobri luge i olosh... fati si rabota so sponovi i imas 50% sansi da zavrsis zad resetki. fati si rabota so nasi dali imas 0,002% sansi za zavris na robija... ali teraj kako mislis, relano na tie sto mislat ko tebe i ne vredi da im se pomaga. :toe:
Така е Кано.Секој албанец на светот е криминалец.:facepalm:
Јесте дека кај нив како нација имаш многу повеќе криминалци од останатите нации на Балканов,ама да влегуваме во некои апсолутни филмови...:toe:
Сум си фаќал работа со нив многу често еден период во животот,никогаш влакно не ми фалело.И тоа на нивна територија.
Заеби ти тој филм што го верглате цело време овде на форумов истите десетина души.
На крај краева кој тоа го зборува? Македонецот? Олицетворението на корупцијата? Оној кој си ги избрка своите граѓани по странство поради екстремна корупција и криминал?
Ах бе Кано,Кано,јагне едно австралиско.

Да не бидам погрешно сфатен,зборувано е овоа повеќе пати.Процентуално кај нив има многу повеќе криминалци,убијци,терористи,дилери,шверцери...
Ама кога зборуваме за помош и човечност,Македонецот може вода да му носи на Албанецот.
Автоматски споено мислење:

Се јави загрижениот патриота од другата страна на планетата и тоа колонија на кралство кое маме мамино им ебавало на Македонците, а и богами и сеуште. :tapp:

Никој од тебе не бара ништо да правиш, не знам ни како сфати дека од тебе нешто се бара... :toe:

Ене читај го Византиецот, се срамел од Македонците кои биле во истиот камењарник.
Ти и остали тендер патриоти цело време го користите зборчето "северџан", а кога требаше да се излезе и да се даде гласот (само глас, не да војуваме) полесно им беше бојкот, ајвар, смешки правевте.
Шќиптарите меѓу себе се ебаваат, ама кога се работи за заедничката кауза одма се сплотени.

Пак ќе повторам, шќиптарите ни прават што ни прават, работата е што ние правиме врска тоа.
Ние сакаме лавот да не ја јаде овцата.
90-те кога државата беше наша се испосравме како нација.Газди мамето им го ебаваа на работниците,ги ставаа под уцена,џандарите еден куп местенки правеа на свои сограѓани,ги третираа како кучиња,политичарите за прв пат конечно седнаа на власт и не се наситија од крадење.
Јас не знам зошто кукаме? По што тоа кукаме?

Значи својот сограѓанин ти го правел сето овоа,својот те избркал од државата.
 
Последно уредено:

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
824
Поени од реакции
1.297
sekoja nacija ima % na dobri luge i olosh... fati si rabota so sponovi i imas 50% sansi da zavrsis zad resetki. fati si rabota so nasi dali imas 0,002% sansi za zavris na robija... ali teraj kako mislis, relano na tie sto mislat ko tebe i ne vredi da im se pomaga. :toe:
Нај отепана дијаспора е таму кај што живееш ти. Вие болест да имате нема да му ја дадете на човек не па некаква помош.

Зборувам колективно, ако си ти исклучок од сите тогаш секоја чест за тебе.

И на крај луѓето се мерат по хуманост, не по националност.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Јас не знам зошто кукаме? По што тоа кукаме?
Па ваљда да ни олесни на душата, а и полесно ни е други да обвинуваме, место на себеси да работиме, тоа е многу потешко.

Мене трагикомични ми се Кано и Пунтер. Отишле да живеат, да работат за Кралицата, да плаќаат даноци на кралство, кое мамето и го расплаче на Македониа, тука изиграваат некакви си квази патриоти, солат памет, а излегува лицемерни предавници дека се, бидејќи од нивниот труд, побогата е УК.
Дојди тука живеј, тука создавај, па продавај муда за бубрези.

Добро е што ги нашле у Кисела Вода, а не у некоја друга населба.
Големи женски биле тие, си имале и пари, не требало толкава врева да се крева :facepalm:
Зошто кренавте толкава паника, ние имавме пари, ќе си фатевме такси и ќе си дојдевме – им рекле девојчињата на загрижените родители.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.093
Нај отепана дијаспора е таму кај што живееш ти. Вие болест да имате нема да му ја дадете на човек не па некаква помош.

Зборувам колективно, ако си ти исклучок од сите тогаш секоја чест за тебе.

И на крај луѓето се мерат по хуманост, не по националност.


Sent from my iPhone using Tapatalk
nemas poima sto zboris... daleku naj organizirana i finansiski naj mokna zaedinca e ovaa ovde.

pocni od crkvi, fudbaski klubovi, skoli, staracki domovi, kafani, restorani, biblioteki, sekakvi organizacii od pistaleski/literaturni, igraorni, dobrotvorni gradski, selski drustva, tv/radio programi i kanali, 1000ci biznisi... ovde ti e ko MKD u malo ako sakas da zivees bas balkanski/makedonski zivot ne e ic tesko. do tebe e, ako sakas toa lesno mozes a mozes i da limitras kolku ke se druzis i zvees so toj svet ili celosno da go preskoknes i da zivees so sipci, germanci, aboridzini i sto ti dusa saka posto ima sve ovde.

a za toa kolku imame pomognato lol, jas sum siguren deka imame nekolku kratno poveke pomognato nego cela mkd dijaspora vo ostatokot na svetot zaedno. seedno dali zborime finansiski ili bilo kakva druga pomos.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
748
Поени од реакции
1.610
nemas poima sto zboris... daleku naj organizirana i finansiski naj mokna zaedinca e ovaa ovde.

pocni od crkvi, fudbaski klubovi, skoli, staracki domovi, kafani, restorani, biblioteki, sekakvi organizacii od pistaleski/literaturni, igraorni, dobrotvorni gradski, selski drustva, tv/radio programi i kanali, 1000ci biznisi... ovde ti e ko MKD u malo ako sakas da zivees bas balkanski/makedonski zivot ne e ic tesko. do tebe e, ako sakas toa lesno mozes a mozes i da limitras kolku ke se druzis i zvees so toj svet ili celosno da go preskoknes i da zivees so sipci, germanci, aboridzini i sto ti dusa saka posto ima sve ovde.

a za toa kolku imame pomognato lol, jas sum siguren deka imame nekolku kratno poveke pomognato nego cela mkd dijaspora vo ostatokot na svetot zaedno. seedno dali zborime finansiski ili bilo kakva druga pomos.
Не Кано,не ми зборувај за помош.Дојди тука во пеколот и помагај,бори се за Македонија па тогаш ќе зборуваме.
Лесно е да изиграваш патриот од милион километри далечина.Остај ти таквото лицемерие.
Ако толку ја сакаш Македонија,дојди тука во пеколот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.093
Не Кано,не ми зборувај за помош.Дојди тука во пеколот и помагај,бори се за Македонија па тогаш ќе зборуваме.
Лесно е да изиграваш патриот од милион километри далечина.Остај ти таквото лицемерие.
Ако толку ја сакаш Македонија,дојди тука во пеколот.
zosto pekol? imate demokratija, srusivte rezim so penkalo, gi izbrkavte oligarsite, u nato e republika nasa zemja sto poveke sakas?

toa sto ti zivees mizerno e prvo i osnovno tvoja krivica i na vas tamu pretezno. sto sakas od nas ovde? nie mozeme da vi pomogneme kolku tolku dokolku sakame, nemozam jas tebe da ti go sredam zivotot ili da ti ja sredam ekonomijata, familijata ili sto te muci tebe tamu. realno ne e moja obvrska nitu sakam toa da go pravam.

ps. jas sum ziveel i na polosi mesta od MKD i sum zarabotuval i mi bilo super, ama toa sum jas, za tebe neznam.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
824
Поени од реакции
1.297
nemas poima sto zboris... daleku naj organizirana i finansiski naj mokna zaedinca e ovaa ovde.

pocni od crkvi, fudbaski klubovi, skoli, staracki domovi, kafani, restorani, biblioteki, sekakvi organizacii od pistaleski/literaturni, igraorni, dobrotvorni gradski, selski drustva, tv/radio programi i kanali, 1000ci biznisi... ovde ti e ko MKD u malo ako sakas da zivees bas balkanski/makedonski zivot ne e ic tesko. do tebe e, ako sakas toa lesno mozes a mozes i da limitras kolku ke se druzis i zvees so toj svet ili celosno da go preskoknes i da zivees so sipci, germanci, aboridzini i sto ti dusa saka posto ima sve ovde.

a za toa kolku imame pomognato lol, jas sum siguren deka imame nekolku kratno poveke pomognato nego cela mkd dijaspora vo ostatokot na svetot zaedno. seedno dali zborime finansiski ili bilo kakva druga pomos.
Тоа дека далеку најорганизирана дијаспора сте може во Мелбурн и Сиднеј да се тапшате по рамо и да си праите филмови

За тоа колку сте сложни немој да ми објаснуваш те молам. Од 10 Македонци таму 9 не сакаат да те видат на успех и на убаво. Тоа само по себе кажува колку сте сложни и каква дијаспора сте.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
748
Поени од реакции
1.610
zosto pekol? imate demokratija, srusivte rezim so penkalo, gi izbrkavte oligarsite, u nato e republika nasa zemja sto poveke sakas?

toa sto ti zivees mizerno e prvo i osnovno tvoja krivica i na vas tamu pretezno. sto sakas od nas ovde? nie mozeme da vi pomogneme kolku tolku dokolku sakame, nemozam jas tebe da ti go sredam zivotot ili da ti ja sredam ekonomijata, familijata ili sto te muci tebe tamu. realno ne e moja obvrska nitu sakam toa da go pravam.

ps. jas sum ziveel i na polosi mesta od MKD i sum zarabotuval i mi bilo super, ama toa sum jas, za tebe neznam.
Зборувам за цела Макeдонија бе,не за мене.Јас лично не живеам лошо,ама луѓево во државава како колектив како во пеколот да сме.
И немој со цинизми ќе те замолам,тие што срушија режим со пенкало беа како истите нивни претходници.Далеку од тоа дека сите ние сме срушиле режим со пенкало.Обичниот народ секогаш на крајот го крка и од едните и од другите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.093
Тоа дека далеку најорганизирана дијаспора сте може во Мелбурн и Сиднеј да се тапшате по рамо и да си праите филмови

За тоа колку сте сложни немој да ми објаснуваш те молам. Од 10 Македонци таму 9 не сакаат да те видат на успех и на убаво. Тоа само по себе кажува колку сте сложни и каква дијаспора сте.


Sent from my iPhone using Tapatalk
daj kazi koj se poorganizirani te molam? :icon_mrgr:

za toa kolku sme slozni zborat delata. a delata vikaat deka u melburn imas 10tina fudbalski klubovi, 10tina crkvi, stracki domovi i red drugi raboti sto gi izgradil narodot kako ZAEDNICA. a za uspeh i deka nekele da te vidat na ubavo toa si e individualno. i ti ko drugite izgleda se druzis so sljam... jas takvo nesto ne gledam ovde, naprotiv zaednicata prilicno dobro funkcionira od sponzorstva od mak bizinisi, koj odvojuvaat sredstva ne samo za MKD nego i za ovde, poznavam mnogu luge sto se butkaat napred vo razni sferi od doktori do bankari... imase (neznam dali seuste) regularno mak disko veceri za mladite da se druzat, mak ruceci/pijacki posle rabota za da se stvori mak mreza na profesionalci sto rabotat u centar i sto se ne... kolku i da sakas da plukas dzabe e, ti rekov ovde funkcionirame na prilicno zavidno nivo u sporedba so bilo koja mak zaednica vo dijasporata. samiot fakt deka ovde imas ogromni zaednici a ne se razprsnale ko vo USA ili EU treba da ti kaze deka narodot si se drzi i e obedinet vo golema mera.

e sega deka se zagleduvaat koj do kade ili sto znam jas, toa mene ne mi smeta, mozes da go svatis kako zavist ili kako natprevar za da ides napred. jas go sfakam ko vtoroto neka ima duh i neka butkaat site napred.
Автоматски споено мислење:

Зборувам за цела Макeдонија бе,не за мене.Јас лично не живеам лошо,ама луѓево во државава како колектив како во пеколот да сме.
И немој со цинизми ќе те замолам,тие што срушија режим со пенкало беа како истите нивни претходници.Далеку од тоа дека сите ние сме срушиле режим со пенкало.Обичниот народ секогаш на крајот го крка и од едните и од другите.
epa ako ti zivees ok sto e problemot? sekoj da e ko tebe ke nema problem taka?

sto sakas od nas ovde? nie ovde ziveeme OK, ne vi sme teret, prakame pari, trosime tamu koga sme na odmor i sto ti ne... eve sto si pomognal ti za nekoj tuka? :toe:

i nema cinizmi, seriozen sum. kolektivno tamu ste za nikade. poima nemate sto pravite bukvalno na sekoe pole seedno dali politika, sport, zdrastvo, turizam, avijacija ili zemjodelstvo...

pak ke te prasam, sto sakas od nas ovde?
Автоматски споено мислење:

Се јави загрижениот патриота од другата страна на планетата и тоа колонија на кралство кое маме мамино им ебавало на Македонците, а и богами и сеуште. :tapp:

Никој од тебе не бара ништо да правиш, не знам ни како сфати дека од тебе нешто се бара... :toe:

Ене читај го Византиецот, се срамел од Македонците кои биле во истиот камењарник.
Ти и остали тендер патриоти цело време го користите зборчето "северџан", а кога требаше да се излезе и да се даде гласот (само глас, не да војуваме) полесно им беше бојкот, ајвар, смешки правевте.
Шќиптарите меѓу себе се ебаваат, ама кога се работи за заедничката кауза одма се сплотени.

Пак ќе повторам, шќиптарите ни прават што ни прават, работата е што ние правиме врска тоа.
Ние сакаме лавот да не ја јаде овцата.
ostaj go vizantiecot on si e klovn. koga trebalo da se izleze be? na namesten referendum koj ne uspea za na kraj pak da go smenat imeto?

izlegovme druze... MNOGU POVEKE od vas.

MELBURN

1683644897863.png

1683645151643.png

SIDNEJ

1683644948641.png

1683645043161.png

eve ti i od protestot u kanbera godina dena podocna pred severdzanskata ambasada, uste ednas da gi potsetime deka e neprifatlivo toa so go pravat...


1683645364099.png
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
koga trebalo da se izleze be? na namesten referendum koj ne uspea za na kraj pak da go smenat imeto?

izlegovme druze... MNOGU POVEKE od vas.
Оправдувањето дека бил наместен не држи вода, аман веќе со тоа. Како ќе наместиш ако излезе и младо и старо да гласа, зар дпне тендер патриотите не знаат како да се спречат местенки... Не можеа да организираат чартер летови или по амбасадите да се гласа, или електронски со матичен број....
Наместо тоа, тендер патриотите повикуваа бојкот, а тоа автоматски значи кур не боли што сакате прајте.
Кога нешто многу ти значи, ти е битно, не може бојкот, најлесно е така да се переш, ама после тендер патриотите немаат право друг да нарекуваат северџан, а вие со странски пасоши па уште помалку. Вие директно со вашиот труд, интелект, ја помагате економијата на тие што се згнале за Македониа без Македонци. (не ве обвинувам, со среќа нека ви е, ама бар вие не продавајте пуфки).

Тоа што повеќе сте излегле од нас во Македониа е само потврда за тоа што го пишувам, а и небитно е што вие од Австралија, САД, ЕУ сте излегле на улица, какво влијание имаше :toe:

Шќиптарите со децении праќаат пари, градат куќи, се враќаат и отвараат фирми, економски се јакнат, нормално без да плаќаат сметки, даноци, главни се за шверц, а се тоа кој со децении им го дозволува... БЦ, Грујо (во негово време најмногу ојачаа), Зајко (овој не е ни Македонец), односно Македонец.

Затоа не сфаќам која е поентата да плачеш дека шќиптарите се успешни во својата цел :toe:. Работата е како ние да си ја оствариме нашата цел, но финтата е изгледа немаме цел.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Како бе љунгиве исти ставови имаат и цело време се подржаваат,овде на форумов одма се поделивме? Ти бе море мочко^ немој многу гомна да јадеш да ти ебам фацата гнасна да ти ебам
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.093
Оправдувањето дека бил наместен не држи вода, аман веќе со тоа. Како ќе наместиш ако излезе и младо и старо да гласа, зар дпне тендер патриотите не знаат како да се спречат местенки... Не можеа да организираат чартер летови или по амбасадите да се гласа, или електронски со матичен број....
Наместо тоа, тендер патриотите повикуваа бојкот, а тоа автоматски значи кур не боли што сакате прајте.
Кога нешто многу ти значи, ти е битно, не може бојкот, најлесно е така да се переш, ама после тендер патриотите немаат право друг да нарекуваат северџан, а вие со странски пасоши па уште помалку. Вие директно со вашиот труд, интелект, ја помагате економијата на тие што се згнале за Македониа без Македонци. (не ве обвинувам, со среќа нека ви е, ама бар вие не продавајте пуфки).

Тоа што повеќе сте излегле од нас во Македониа е само потврда за тоа што го пишувам, а и небитно е што вие од Австралија, САД, ЕУ сте излегле на улица, какво влијание имаше :toe:

Шќиптарите со децении праќаат пари, градат куќи, се враќаат и отвараат фирми, економски се јакнат, нормално без да плаќаат сметки, даноци, главни се за шверц, а се тоа кој со децении им го дозволува... БЦ, Грујо (во негово време најмногу ојачаа), Зајко (овој не е ни Македонец), односно Македонец.

Затоа не сфаќам која е поентата да плачеш дека шќиптарите се успешни во својата цел :toe:. Работата е како ние да си ја оствариме нашата цел, но финтата е изгледа немаме цел.
aj be ne zamaraj so gluposti, namesteno bese ako ne ti e jasno togas si beter i od vizantiecot. imaa veke spremni listovi i ke gi zamenea, na nekolku mesta glasaa po 200 dusi u minuta posledniot saat ako se sekavas, so izlezenost samo ke se dadese legimitet, nisto poveke. ocigledno si premnogu naiven. sekako referendumot bese neuspesen, celta bese ostvarena. ebate toa severdzanot glup ako uste mislis deka bojkotot ne bese edinstvena opcija.

i ne tuku seri za drugite drzavi, tie si go gledaat interesenot. treba od niv da se uci.

nie izlegovme da si kazeme nie sto mislime i kako poddrska na nasite vistinski braka u mkd. ti ne si od tie.

nasive ne prakaat pari i ne gradat a? daj be izvadi toa glavata od pesokot lol

vo vremeto na grujo se plasea na "covekot" imeto da mu kazat a sega se cela vlada ebate toa severdzanot glup...

jas ne placam, vie gi velicite tuka. ocigledno si imate nekakov severdzanski kompleks na inferiornost. jas jasno kazuvam deka se kriminalogeni i deka u nikoj slucaj nekoj takov nema da mu pomogne na makedonec povise od makedonec. toa sto ti i uste 2-3 clena ste u sostojba da se natrtite i da gi zadovolite analno toa si e pred se VASHA LICHA odlika. ne planiram da vi se mesham, ocigledno ubavo vi e. :toe:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
aj be ne zamaraj so gluposti,
Да де ти ќе ми кажеш дали се глупости и да не серам за други држави, а ти само сереш за МКД. Тркало едно, продаден изрод кој работи за УК што ја ебава Македониа со векови.
Од Австралија ти најде да ни продаваш пуфки и да не учиш за патриотизам.


Чуварот на улични џукели, прво нека научи што да јаде, не може мочалото да си го најде, ќе ебавал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom