Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.924
Daj sega klipce od kontraofanzivata na Ukraincite i kako toa se pravi za nekolku dena, a ne skoro nepolna godina.
Абе со Ефтов да не сте колеги? Тој малку порано од тебе го продаде кучата :D
Автоматски споено мислење:

Владе има поента, одпрвин и јас ја имав неговата поента. Ама мислам дека многу поглема игра игра Русија, одколку да е само слеп јуриш. Како можеме да ги цениме акциите како успешни и неуспешни, ако не им ја знаеме целта. Не се покрена нато за џабе, цело оружје да го даде во Украина. Ние буквално све што имавме, дадовме. Ни го одземаа оружјето, буквално немаме со што да се браниме. Не само нас, на цел источен блок на нато. Не е дека нато не е во паника, како што сакаат да покажат, оружје од неколку источноевропски армии до сега Русите уништија во Украина. Кој си мисли дека тоа е успех на Украина, гадно се лаже, заедно со опремата, гинеа највеќе Украинците. Сега демек се надеваат на западново оружје, ама незнам... Како што ми оставаат впечаток про-Руските медиуми, Русите едвај чекаат да дојдат леопардите, челенџерите, а поготово бредлињата.
Со 2% од буџетот на секоја земја од НАТО ако не изедат нуклеарка оваа година, нема кога. А и ако не сиби пиперот цела Европа :D
Автоматски споено мислење:

Прашање е дали РФ може да се впушти во децениска војна. Имаше процени дека секој ден на фронт чинел 966 милиони долари. Не знам дали е тоа точно но и да не е, сепај расходите се огромни.
Тука се и мртви, ранети, инвалиди, дезертирани, забегани, исчезнати, заробени...
Мислам дека ќе се согласиш дека крајна цел на Путкин е бришење на украинската државност и окупација на таа земја, колку е реалнично тоа да биде успешно окончано. Па дури ви такво сценарио цел народ по Украина е вооружен и ќе си имаат проблеми со асиметрикал ворфер.
Автоматски споено мислење:



Не, тоа беше на план на сите Макодонци па и остали етницитети.
Јас никому не забранувам нешто нит сум во позиција тоа да го правам. А несогласувањата се основа на секоја дебата. Не сум вреѓал никој кој бранел име или знаме. На крају краева ова е виртуелен форум ништо повеќе ништо помалку.
Жалосно. Како и во личниот живот така и со живот на државите доаѓаат решавачки моменти, а тоа беше 1991.
Тука беше и еден друг момент кој им даде на арнаутите ветар во едра.
Не им треба под окупација, туку да ја вратат во среден век, и да се потпише договор на писмено за неутралност, фактички купување на време. Малку територија имаат тие, до Украина им е дојдено ;)
Евентуално да им ја дадат на чеченците и Вагнер, и да им ебат мајката со диктатура.
Автоматски споено мислење:

Русија влече Т-55ки во Запорожје заедно со тие пешадиските возила 80 години стари, а тука на темава се пишува “Русија уште сериозно не почнала да војува” или дека Русија ја потрошила целата воена опрема на НАТО.

Хесусе Кристе ова ни по српски форуми го нема.
Па не почнала, која гледаш нуклеарки досега?
Ако почне и јас и ти ќе си куцаме од некој бункер, или пак ќе мирисаме на скара.
Автоматски споено мислење:

Sto so Afganistan? Si mislis deka si zaminaja od tamu radi edni kozoebaci.
Globalnite interesi se izmestija i Afganistan ednostavno go izgubi strateskoto znacenje sto go imase koga go okupiraa i povekje ne se isplakjase da go drzat pod svoja kontrola. A go okupiraa za kolku vreme, mesec dva? I ne zaboravaj deka im ostavija na poklon oruzje koe ni na son nemozea da go imaat Talibancite. Mislis toa e slucajno?


Smetam.
Pred faktite i bogovite molcat, ne pak jas.


Ova vesela matematika so Darko ke si ja pravis ;).


Ne ti ja sledis. I ne ne mora da mi veruvas na zbor. Slobodno proveri sto jas napisav, a sto ekspertite tuka pri samiot pocetok na vojnata, operacijata ili kako i da miluvas da ja narekuvas. Ova vie sega sto go pisite, Jas uste togas vi go napisav detalno objasneto, ko na deca so se veli.
Не заебавај козарите едвај имаа RPG-7, противоздушна одбрана каква што се користи тука, и количински, плус артилерија, немало во ниедна војна на САД.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.343
За жалење. M113 се исто 100 години стари ама за нив не гледам да го дрвиш.

Каков копиум хисисусе. Не ти спасува ни српски форум тебе.
Русија користи 80 години стари возила од што нема што друго да фрли на фронт во моментов. Украина користи М113 кои што стоеле во магацини како пензионирани возила кај западните држави. Добива Абрамси со послаба заштита и послаби перформанси и постари верзии на Леопарди. Не знам како не ви е јасно колку малку добива Украина во споредба со тоа што САД и Западот го имаат на располагање. Ова што го добиваат се кикиритки во споредба се што може да добијат.
Автоматски споено мислење:

Заборави да ги спомне T-34ките што ги носат на фронт. :unsure:

Сакаш да кажеш дека нема Т-55ки во Запорожје?

Епа тогаш да им пишеме на проруските акаунти на телеграм и твитер што ги објавија сликите како истите тенкови се растовараат од воз кај Мелитопол.
Автоматски споено мислење:


Еве значи ги извадиле the good stuff. Сеа срањето ќе стане сериозно.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.187
Поени од реакции
12.749
Русија користи 80 години стари возила од што нема што друго да фрли на фронт во моментов. Украина користи М113 кои што стоеле во магацини како пензионирани возила кај западните држави. Добива Абрамси со послаба заштита и послаби перформанси и постари верзии на Леопарди. Не знам како не ви е јасно колку малку добива Украина во споредба со тоа што САД и Западот го имаат на располагање. Ова што го добиваат се кикиритки во споредба се што може да добијат.
Автоматски споено мислење:



Сакаш да кажеш дека нема Т-55ки во Запорожје?

Епа тогаш да им пишеме на проруските акаунти на телеграм и твитер што ги објавија сликите како истите тенкови се растовараат од воз кај Мелитопол.
Автоматски споено мислење:


Еве значи ги извадиле the good stuff. Сеа срањето ќе стане сериозно.
Сметаат дека т-55ките се доволно јаки за конфронтација со западниве тенкови :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.343
Според западни извори, Украина во моментов има 250 Леопарди. Па добра сума има за сериозен напад. Незнам колку друга опрема имаат.
113 Bradley IFV
50 CV90
40 AMX
Неколку стотина Т-72ки
31 Абрамс
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.343
Подготвување на Украински одбранбени позиции надвор од Бахмут. Тактички поставени на повисоко место.

IMG_9359.jpeg
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.404
Поени од реакции
12.135
@Ne_sum_ja
Украина користи М113 поради тоа што уништена им е цела механизација од СССР. Исто исчистени се и резервите на НАТО земјите. Ниту еден бандеровец нема да ти избере М113 пред БТР или незнам наведи кој сакаш возило.

Така да патетики ти се обидиве да се обидеш да кажеш дека Украинциве имаат на располагање што сакаат да бираат.



Второ. Слики видеа од преместување на возила е баш поради таквите како тебе направено. Да бидеш на тастатура 90% од времето и да бладаш со овие сценаријава. Јас не ти напишав дека нема т55, туку ти напишав дека кмаше и Армати и тоа демек во Укрина веќе. Ама ти за тоа не напиша ништо, туку напиша абе тие 10 комада ако имаат на број. Видиш како ти е сетиран мозокот? Земи малце освести се.
Така и јас сега ќе се водам за т55киве. И џаве оставаш линкови од телграм.
Линковите од Арматите беа исто од телграм, па тебе сеедно ти беше.

Тоа е тоа лицемерие преку кое пишуваш тука некои лирики и епики а во суштина две везе немаш.


Трето.
Остави ми те молам кај користат т55 во Украина, Русиве. Поточно во воени дејствија. Пошто м113 се користат, и доста беа уништени. Ако не стај се на муте и не ме замарај. И научи да читаш малце пред да испревртуваш што сум напишал.
Автоматски споено мислење:

Подготвување на Украински одбранбени позиции надвор од Бахмут. Тактички поставени на повисоко место.

Прегледај го приврзокот 377785
Ја напраи сликава на лице место? :icon_lol:

Како оној Сара леши плавушата си. Све знаеш.

Од Бахмут холдс-> Бахмут не е битен-> Две ниви и пола трафика-> До тактички поставени на висини околу Бахмут.


Лудници сте :LOL:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.924
Русија користи 80 години стари возила од што нема што друго да фрли на фронт во моментов. Украина користи М113 кои што стоеле во магацини како пензионирани возила кај западните држави. Добива Абрамси со послаба заштита и послаби перформанси и постари верзии на Леопарди. Не знам како не ви е јасно колку малку добива Украина во споредба со тоа што САД и Западот го имаат на располагање. Ова што го добиваат се кикиритки во споредба се што може да добијат.
Автоматски споено мислење:



Сакаш да кажеш дека нема Т-55ки во Запорожје?

Епа тогаш да им пишеме на проруските акаунти на телеграм и твитер што ги објавија сликите како истите тенкови се растовараат од воз кај Мелитопол.
Автоматски споено мислење:


Еве значи ги извадиле the good stuff. Сеа срањето ќе стане сериозно.
Поарно да ја горат муницијата во Украина, отколку да се удрат на трошок за расходовање :D
За топ арни се, ќе рокаат по цел ден, па кај падне падне, нешто ќе сруши.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.804
Поарно да ја горат муницијата во Украина, отколку да се удрат на трошок за расходовање :D
За топ арни се, ќе рокаат по цел ден, па кај падне падне, нешто ќе сруши.
Имаат 100мм гранати кои ако не ги искористат сеге никад нема и плус имаат тенковите биолошка и нуклеарна заштита како и заштита од ЕМП, односно немаат електроника.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.343
@Ne_sum_ja
Украина користи М113 поради тоа што уништена им е цела механизација од СССР. Исто исчистени се и резервите на НАТО земјите. Ниту еден бандеровец нема да ти избере М113 пред БТР или незнам наведи кој сакаш возило.

Така да патетики ти се обидиве да се обидеш да кажеш дека Украинциве имаат на располагање што сакаат да бираат.



Второ. Слики видеа од преместување на возила е баш поради таквите како тебе направено. Да бидеш на тастатура 90% од времето и да бладаш со овие сценаријава. Јас не ти напишав дека нема т55, туку ти напишав дека кмаше и Армати и тоа демек во Укрина веќе. Ама ти за тоа не напиша ништо, туку напиша абе тие 10 комада ако имаат на број. Видиш како ти е сетиран мозокот? Земи малце освести се.
Така и јас сега ќе се водам за т55киве. И џаве оставаш линкови од телграм.
Линковите од Арматите беа исто од телграм, па тебе сеедно ти беше.

Тоа е тоа лицемерие преку кое пишуваш тука некои лирики и епики а во суштина две везе немаш.


Трето.
Остави ми те молам кај користат т55 во Украина, Русиве. Поточно во воени дејствија. Пошто м113 се користат, и доста беа уништени. Ако не стај се на муте и не ме замарај. И научи да читаш малце пред да испревртуваш што сум напишал.
Автоматски споено мислење:


Ја напраи сликава на лице место? :icon_lol:

Како оној Сара леши плавушата си. Све знаеш.

Од Бахмут холдс-> Бахмут не е битен-> Две ниви и пола трафика-> До тактички поставени на висини околу Бахмут.


Лудници сте :LOL:
Резервите на НАТО земјите биле испразнети. Друже не ме заебавај :D

Вие мислевте Бахмут сеа ќе падне и Русите до Днипро ќе се прошетаат :LOL:
Тоа можеше да се случи ако Бахмут паднеше во првата недела кога Русите почнаа да го напаѓаат. Тоа беше пред една година ако ти текнува. Сега патот до Славјанск и Краматорск е прилично далечен.

За тоа како една офанзива треба да изгледа види ја Украинската контра офанзива во Харковскиот регион. На 8ми септември ја заземаа Балаклија. На 10ти септември паднаа Купианск и Изум. Русите оставање цели складови со муниција и артилерија позади себе, тенкови, оклопњачи. Распад систем. Цела северна оска за напад на Донбас им исчезна а со тоа и шансите дека ќе го заземат регионот во скоро време.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.404
Поени од реакции
12.135
Резервите на НАТО земјите биле испразнети. Друже не ме заебавај :D

Вие мислевте Бахмут сеа ќе падне и Русите до Днипро ќе се прошетаат :LOL:
Тоа можеше да се случи ако Бахмут паднеше во првата недела кога Русите почнаа да го напаѓаат. Тоа беше пред една година ако ти текнува. Сега патот до Славјанск и Краматорск е прилично далечен.

За тоа како една офанзива треба да изгледа види ја Украинската контра офанзива во Харковскиот регион. На 8ми септември ја заземаа Балаклија. На 10ти септември паднаа Купианск и Изум. Русите оставање цели складови со муниција и артилерија позади себе, тенкови, оклопњачи. Распад систем. Цела северна оска за напад на Донбас им исчезна а со тоа и шансите дека ќе го заземат регионот во скоро време.
Гледаш како бегаш од цела тема на дискусија меѓу мене и тебе. И пак првртуваш. Јас ти напишав дека испразнети се магацините за советско оружје на твоите НАТОВЦИ. Земи прочитај пак.


Сам си го тераш наративот за офанзиви ова она. Јас ти зборам конкретно за Бахмут како се понашаше. Што пишуваш. Ти ми штелуваш муабет за офанзива на Днипро. Нешто што не ги разговарав моментално со тебе. Навика ти е да си праиш вакви дискусии?

Сериозно колку години имаш?

Јас незнам за која е целта после Бахмут.
Логички, Славјанск и Крематорск нели би биле следни. Но не сум во МО на РФ.
А изглеа ти од прва рака имаш инфо и за едните и за другите. А на крајот со прстот вуста си цело време. И благе везе немаш што пишуваш:) За контраофанзивата кај Харков, благодарение на тебе во Вест Поинт ќе ка учеле:icon_lol:





Како што кажав, очекувам видеа од дејствуање на т55 во Украина. Јас за М113 имам доволно. Но ниту се исмевав ниту искоментирав. Напротив реков, се што имаат нека дадат. Чекам да оставиш.

Но пред се, те советувам . Прочитај што ти напишал и не му испревртувај напишаното.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
bc7.jpg


Све било спремно за утрешната парада,само реквизитите малце ќе биле фејк ,пошто вистинските се уништени,ама
нема везе..Битно да се слави..
Него друго ми није јасно..Како може најголемите фашисти и убијци во 21 век,да слават ден против победа на фашизмот..?
Некако не иде,мора да де мења парола,ало Москва...друже диктаторе!
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Прегледај го приврзокот 377793


Све било спремно за утрешната парада,само реквизитите малце ќе биле фејк ,пошто вистинските се уништени,ама
нема везе..Битно да се слави..
Него друго ми није јасно..Како може најголемите фашисти и убијци во 21 век,да слават ден против победа на фашизмот..?
Некако не иде,мора да де мења парола,ало Москва...друже диктаторе!
Стрико, а нуклеарките што ќе се возат по Москва, макети ли ќе бидат?
:icon_lol:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.343
Гледаш како бегаш од цела тема на дискусија меѓу мене и тебе. И пак првртуваш. Јас ти напишав дека испразнети се магацините за советско оружје на твоите НАТОВЦИ. Земи прочитај пак.


Сам си го тераш наративот за офанзиви ова она. Јас ти зборам конкретно за Бахмут како се понашаше. Што пишуваш. Ти ми штелуваш муабет за офанзива на Днипро. Нешто што не ги разговарав моментално со тебе. Навика ти е да си праиш вакви дискусии?

Сериозно колку години имаш?

Јас незнам за која е целта после Бахмут.
Логички, Славјанск и Крематорск нели би биле следни. Но не сум во МО на РФ.
А изглеа ти од прва рака имаш инфо и за едните и за другите. А на крајот со прстот вуста си цело време. И благе везе немаш што пишуваш:) За контраофанзивата кај Харков, благодарение на тебе во Вест Поинт ќе ка учеле:icon_lol:





Како што кажав, очекувам видеа од дејствуање на т55 во Украина. Јас за М113 имам доволно. Но ниту се исмевав ниту искоментирав. Напротив реков, се што имаат нека дадат. Чекам да оставиш.

Но пред се, те советувам . Прочитај што ти напишал и не му испревртувај напишаното.
Работата е што без разлика дали ги потрошиле залихите моите натовци ( :LOL: ) имаат од каде да го надоместат. Практично имаат непресушен извор на воени залихи кои зависат од политичката волја на САД. Дали уништиле некои старо М113 не е толку битно кога ако САД сака утре ќе им донесе уште пет илјади такви и уште толку понови верзии од други возила. Русија го нема тој непресушен извор на воена техника.

Ја за Бахмут сигурно не сум вртел некои Bahnut holds или штотијазнам приказни. Напротив вие тука од јануари вртите една иста лента, дека градот бил опколен, готово ете последниот пат бил пресечен, па бил под fire control, па бојлерот го затворале вагнерци. Мислам веќе мај сме и очајно е да се чита ова за град кој одамна го изгуби тактичкото значење. Имал градот некое значење во сценарио кога Русите пробиле кај Попасна па на тој бран да потегнат офанзива. Сега градот има изгубено секакво значење освен за драпање мадиња на твитер. Нови десет зони на одбрана имаат поставено Украинците и за секој сантим земја душа ќе им извадат.

Како сеа не знаеме која е целта. Нели беше демилитаризација, денацификација на Украина и неутрализирање на воената закана од нив. Па по два месеци целта стана уствари ослободување на Донбас. Очигледно и тоа нема да го биде па сега не знаеме која е целта. Тајна е само за воениот врв, играат они 4Д шах. Руси гинат ко кучиња а никој не знае за што гинат.

А во врска со двојните стандарди, можам само да замислам какви оргазми ќе имаше на форумов ако Америте заглавеа во Ирак и извадеа Патон тенкови.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.197
Поени од реакции
21.901
Абе со Ефтов да не сте колеги? Тој малку порано од тебе го продаде кучата :D
Nema mojot muabet vrska so Eftov ili bilo koj. Fakti se toa. Taka treba da izgleda edna uspesna ofanziva, mu se dopagjalo toa nekomu ili ne. Se drugo e kako mali djokica zamislja rat ili muabeti od tipot nece Rusi na Amere, da im ovi ne zamere.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom