Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Ајде ти како широко образована персона објасни ми што јас не разбрав од енглескиов.
Просветли ме
Возвиши ме
О
Големоглав мудрецу
430 tanks, and other combat armored vehicle

А под ова се подразбира све, вклучително и Хамви со митраљез.

Повели и другпат :)
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.188
Поени од реакции
12.750
Димбек.мислиш чита некој реферати,ули го интересираат глупости?
Стрико, викаат дека снемало оружје, па ќе праќаат доброволци во Украина. Ќе идиш да се бориш против русите? Ќе ти даат со шмајзер да ги тепаш тие со лопати шо ќе јуришаат накај тебе...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Стрико, викаат дека снемало оружје, па ќе праќаат доброволци во Украина. Ќе идиш да се бориш против русите? Ќе ти даат со шмајзер да ги тепаш тие со лопати шо ќе јуришаат накај тебе...

FB_IMG_1682278846118.jpg

Не се замарам со глупи деца.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.188
Поени од реакции
12.750

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
430 tanks, and other combat armored vehicle

А под ова се подразбира све, вклучително и Хамви со митраљез.

Повели и другпат :)
430 tanks, and other combat armored vehicles
И
430 tanks and other combat armored vehicles
Имаат две различни мислења. Според жалосното образование јас што го имам примено по албански, интерпукциските знаци имаат функција.
А тоа што за вас суперинтелегентните сезналици што ви тече мозок низ ногавици, една запирка не мењава ништо, можете да ми се фатите, за запиркава.
Автоматски споено мислење:

oxford-comma-meme.jpg
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.529
Поени од реакции
23.038
430 tanks, and other combat armored vehicles
И
430 tanks and other combat armored vehicles
Имаат две различни мислења. Според жалосното образование јас што го имам примено по албански, интерпукциските знаци имаат функција.
А тоа што за вас суперинтелегентните сезналици што ви тече мозок низ ногавици, една запирка не мењава ништо, можете да ми се фатите, за запиркава.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 377303

According to the data of the Russian Defense Ministry, in the past month alone, the Kiev regime lost over 15,000 troops, eight combat aircraft and 277 unmanned aerial vehicles, 430 tanks and other armored combat vehicles, 18 multiple rocket launchers and 225 artillery guns and mortars.

Eve go tocno napisano od TASS.

Zapirkata ja imaat sibnato ili po greska ili namerno da napravat zabuna od toj (mislam e americki) portal.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
430 tanks, and other combat armored vehicles
И
430 tanks and other combat armored vehicles
Имаат две различни мислења. Според жалосното образование јас што го имам примено по албански, интерпукциските знаци имаат функција.
А тоа што за вас суперинтелегентните сезналици што ви тече мозок низ ногавици, една запирка не мењава ништо, можете да ми се фатите, за запиркава.
430 tanke dhe mjete të tjera të blinduara luftarake

Вака сега појасно е?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499

According to the data of the Russian Defense Ministry, in the past month alone, the Kiev regime lost over 15,000 troops, eight combat aircraft and 277 unmanned aerial vehicles, 430 tanks and other armored combat vehicles, 18 multiple rocket launchers and 225 artillery guns and mortars.

Eve go tocno napisano od TASS.

Zapirkata ja imaat sibnato ili po greska ili namerno da napravat zabuna od toj (mislam e americki) portal.
Фала, сега прави повеќе смисла, ама пак си наддале малце појќе
430 tanke dhe mjete të tjera të blinduara luftarake

Вака сега појасно е?
Po, Te qifsha nonen
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
sigurno, i ednite i drugite preteruvaat mada koj znae sto se desava tamu. premnogu tehnika i municija se trosi.
Ај да направиме математика, може ли?
По претпоставка дека се 430 оклопни возила вклучувајќи тенкови, ќе речеме дека е механизирана пешадиска единица. Тоа што америте го нарекуваат коњица, сепак имаше пишано и доста авијација.

Едно возило е еден тим/одделение/squad од 3 до 10 луѓе во зависност од возилото.
Три одделенија прават вод.
Три вода прават чета 9- возила, плус едно за командир 10
Три чети прават баталјон, плус HHC ќе заокружиме на 40 возила, не рачунајќи органска артилерија.
Три баталјони би направиле полк, а бидејќи е родова единица полкот, треба да биде бригада.
Ќе ставиме 4 баталјони во бригада. Тоа се 160 оклопни возила во бригадата, по претпоставка дека штабот, логистиката, огнената поддршка, инженерите и специјалистички додадени единици не се на борбена линија и не тепи загуби.
Три бригади би направиле дивизија од 480 возила. Пази, правиме муабет во вакуум, по претпоставка дека дивизијата била во полна борбена готовност на почетокот на април, што нема шанси после година дена војување. Имајќи предвид дека над 85% борбена готовност е оценка за офанзивни намени, можеме да заклучиме дека:

Украина во месец април има изгубено цела една оклопна механизирана дивизија, борбено способна за офанзивни дејствија.

Една напомена, дивизијава би требало да се користи на отворен простор во борба со маневри. Во одбрана на урбани средини воопшто не треба оклопна дивизија, треба специјализирана пешадија и инеженерија да би се укопала, па да брани.

Значи според русково министерство, Украина изгуби ударна дивизија наменета за напад, во одбрана на урбана средина, сето тоа во еден месец.

Едно прашање: кој кого лаже?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
sigurno, i ednite i drugite preteruvaat mada koj znae sto se desava tamu. premnogu tehnika i municija se trosi.
Не што не претерано, туку јас би рекол и дека е премалку! Зборувам за уништени борбени возила!
Извештајот е за цел месец Април, што му доаѓа во просек дека секој ден им уништувале по ~14!
Ништо не е тоа на толкав фронт! Веројатно само на снимки има по толку уништено секој ден.
(ако рачунаат само потврдено уништени не се далеку од вистината!)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Не што не претерано, туку јас би рекол и дека е премалку! Зборувам за уништени борбени возила!
Извештајот е за цел месец Април, што му доаѓа во просек дека секој ден им уништувале по ~14!
Ништо не е тоа на толкав фронт! Веројатно само на снимки има по толку уништено секој ден.
(ако рачунаат само потврдено уништени не се далеку од вистината!)
Па можно е и да нема толку интензивни борби периодов. Статичка војна, помали загуби на возила.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.118
Поени од реакции
6.770
Ај да направиме математика, може ли?
По претпоставка дека се 430 оклопни возила вклучувајќи тенкови, ќе речеме дека е механизирана пешадиска единица. Тоа што америте го нарекуваат коњица, сепак имаше пишано и доста авијација.

Едно возило е еден тим/одделение/squad од 3 до 10 луѓе во зависност од возилото.
Три одделенија прават вод.
Три вода прават чета 9- возила, плус едно за командир 10
Три чети прават баталјон, плус HHC ќе заокружиме на 40 возила, не рачунајќи органска артилерија.
Три баталјони би направиле полк, а бидејќи е родова единица полкот, треба да биде бригада.
Ќе ставиме 4 баталјони во бригада. Тоа се 160 оклопни возила во бригадата, по претпоставка дека штабот, логистиката, огнената поддршка, инженерите и специјалистички додадени единици не се на борбена линија и не тепи загуби.
Три бригади би направиле дивизија од 480 возила. Пази, правиме муабет во вакуум, по претпоставка дека дивизијата била во полна борбена готовност на почетокот на април, што нема шанси после година дена војување. Имајќи предвид дека над 85% борбена готовност е оценка за офанзивни намени, можеме да заклучиме дека:

Украина во месец април има изгубено цела една оклопна механизирана дивизија, борбено способна за офанзивни дејствија.

Една напомена, дивизијава би требало да се користи на отворен простор во борба со маневри. Во одбрана на урбани средини воопшто не треба оклопна дивизија, треба специјализирана пешадија и инеженерија да би се укопала, па да брани.

Значи според русково министерство, Украина изгуби ударна дивизија наменета за напад, во одбрана на урбана средина, сето тоа во еден месец.

Едно прашање: кој кого лаже?
дефинитивно англискиот ти е тапа и врска немаш од реалноста ,препрочитај одново али викни преводилац од генералштаб да ти стани појасно,шојгу репортира за месец април iN UKRAINE ,а не за артемовск
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Па можно е и да нема толку интензивни борби периодов. Статичка војна, помали загуби на возила.
Ипак е преголем фронтот… често го забораваме тоа.
Плус статичка одбрана не значи дека позициите не добиваат поддршка од тенкови или апц. Не значи дека не довезуваат пешадија со транспортери! Не значи дека буквално секаде се укопани. Ете околу Угледар е прилично динамичен фронтот!
Хамвија и такви брзи транспортни оклопни возила често се користат и во урбана средина!
Носи, изнесува, дополнува…
Во позадина па да не зборуваме…(а се во домет, често на артилерија, а дронови/авијација па ич муабет да не правиме..)
Автоматски споено мислење:

дефинитивно англискиот ти е тапа и врска немаш од реалноста ,препрочитај одново али викни преводилац од генералштаб да ти стани појасно,шојгу репортира за месец април iN UKRAINE ,а не за артемовск
Ете, баш од Бахмут(како за чудо) доаѓаат и највеќе снимки од уништена техника..

Затоа и реков, дури и мала ми е бројката и не знам како рачунаат..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.529
Поени од реакции
23.038
Ај да направиме математика, може ли?
По претпоставка дека се 430 оклопни возила вклучувајќи тенкови, ќе речеме дека е механизирана пешадиска единица. Тоа што америте го нарекуваат коњица, сепак имаше пишано и доста авијација.

Едно возило е еден тим/одделение/squad од 3 до 10 луѓе во зависност од возилото.
Три одделенија прават вод.
Три вода прават чета 9- возила, плус едно за командир 10
Три чети прават баталјон, плус HHC ќе заокружиме на 40 возила, не рачунајќи органска артилерија.
Три баталјони би направиле полк, а бидејќи е родова единица полкот, треба да биде бригада.
Ќе ставиме 4 баталјони во бригада. Тоа се 160 оклопни возила во бригадата, по претпоставка дека штабот, логистиката, огнената поддршка, инженерите и специјалистички додадени единици не се на борбена линија и не тепи загуби.
Три бригади би направиле дивизија од 480 возила. Пази, правиме муабет во вакуум, по претпоставка дека дивизијата била во полна борбена готовност на почетокот на април, што нема шанси после година дена војување. Имајќи предвид дека над 85% борбена готовност е оценка за офанзивни намени, можеме да заклучиме дека:

Украина во месец април има изгубено цела една оклопна механизирана дивизија, борбено способна за офанзивни дејствија.

Една напомена, дивизијава би требало да се користи на отворен простор во борба со маневри. Во одбрана на урбани средини воопшто не треба оклопна дивизија, треба специјализирана пешадија и инеженерија да би се укопала, па да брани.

Значи според русково министерство, Украина изгуби ударна дивизија наменета за напад, во одбрана на урбана средина, сето тоа во еден месец.

Едно прашање: кој кого лаже?
rusite u posledno vreme im ja unistuvaat tehnika samo sto ke im stigne na ukraincite, golem del uste u sklad bar toa go imaat izjaveno medvedev i uste nekolku pobitni licnosti.

definitivno nemaat tolkavi zagubi na teren dali i 20% od toa ama pa i nema ofanziva a urkite uste kukaat deka nemaat dovolno vozila iako vidovme kolku stignaa u polska pred nekoja nedela.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom