Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.353
Поени од реакции
4.492
Правиш грешка, Охридскиот, Преспанскиот и бугарскиот договор ги гледаш сепаратно, сите тие се делови од едно сценарио, мора да се гледаат заедно за да се согледа позадината и целта.
Да, токму така; сценариото е веќе напишано, се спроведува уште од Балканските војни, а целта постепено се постигнува-бришење на Македонците од Земјава и претворање на земјава Македонска во „ничија земја„ па кој сака, да може да ја земе.

Постепено, за да не се сетат Македонците (за малку ќе напишев-Власите, ама ајде...), оти ако сценариото се одвива пребрзо, на мнозина може да им текне...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.156
Поени од реакции
4.921
Да, токму така; сценариото е веќе напишано, се спроведува уште од Балканските војни, а целта постепено се постигнува-бришење на Македонците од Земјава и претворање на земјава Македонска во „ничија земја„ па кој сака, да може да ја земе.

Постепено, за да не се сетат Македонците (за малку ќе напишев-Власите, ама ајде...), оти ако сценариото се одвива пребрзо, на мнозина може да им текне...
Да, ако е многу брзо може жабата да скокне од лонецот.
Затоа и се работи со години-децении, за да генерациите не се “сетат“, секога со нови дечки, а материјал дал Бог има.
 
Ф

Флеш

Гостин
Абе Тед Банди е добро момче,зошто викате дека е убиец... Козлова факинг ретарда


 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.282
Поени од реакции
13.012
Абе Тед Банди е добро момче,зошто викате дека е убиец... Козлова факинг ретарда


Да беше жив таткои, ќе речеше не си крива ти, мајкати е за...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.156
Поени од реакции
4.921
Абе Тед Банди е добро момче,зошто викате дека е убиец... Козлова факинг ретарда
Еве и да се најде разбирање за “медиуми-партали и останати“ што пласираат вести со вакви ликови, да речеме мора да заработат за леб, но никако не ми е јасно зошто на вакви изроди им се дава простор, реклама и внимание на форум,...
Се работи за дистракција или е нешто друго во прашање што јас не го гледам?
 
Ф

Флеш

Гостин
Еве и да се најде разбирање за “медиуми-партали и останати“ што пласираат вести со вакви ликови, да речеме мора да заработат за леб, но никако не ми е јасно зошто на вакви изроди им се дава простор, реклама и внимание на форум,...
Се работи за дистракција или е нешто друго во прашање што јас не го гледам?
Женава е професор,крв на двајца легендарни актери,има соодветно образование,има меритет ....


Но Црнците се Кинези ..... Така рече сепак
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.156
Поени од реакции
4.921
Женава е професор,крв на двајца легендарни актери,има соодветно образование,има меритет ....


Но Црнците се Кинези ..... Така рече сепак
Често пати кај нас се мешат поимите “знаење“ и “звање“, така што можеби... има звање ама нема знање или е имбецил.
 
Ф

Флеш

Гостин
Да беше жив таткои, ќе речеше не си крива ти, мајкати е за...
Дали имаш забележано дека хронично става веќе каде Македонци кои оставиле белег во македонската историја,нивните деца се спротивното,бришат се како гумичка се позади нивните родители?

Толку ли имаат омраза нивните деца кон Македонија и општо ?! Дали е резултат како културното и национално образование ?! Блаже Коневски, Коловози се постара школа,оваа е од крајот на Југославија израсната/ти ....


Не ми е јасно каде е полипот на овој рак
Автоматски споено мислење:

Често пати кај нас се мешат поимите “знаење“ и “звање“, така што можеби... има звање ама нема знање или е имбецил.
Има знаење ама брате земала пари и сега е расипана . Алчност е болест . Расипана е . Види со ќерката на Блаже Конески.... За факинг закон и пари даде глас за смена на името
Автоматски споено мислење:

Извинете Блаже Ристовски,ги мешам со Коневски
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Со Охридскиот договор при добиена војна не натераа да потпишиме капитулација.Охридскиот или рамковниот договор е посрамен и поболен дури и од преспанскиот.Во Арачиново бели знамиња кренаа тие шо сега ти ја водат државата 20сет години и ја носат во амбисот.
Проблемот со овој верувачки став што таквите како тебе го имаат е што верувате во лажни работи.
Најпрвин војната во 2001 била далеку од добиена. Врз база на што го базираш ова ?
Размисли само концептуално. Во Арачиново имало околу 300 луѓе на УЧК.
Еве да кажеме хипотетички прејака била македонската страна и скроз го освоила селото, што уствари небило воопшто.
Што понатаму ? Вашата заблуда, претпоставувам е дека конфликтот ќе запрел ?

Јас сметам да странците не измедиирале тогаш дека и децении подоцна ќе сме биле во граѓанска војна и можда бетер од Судан.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.023
Проблемот со овој верувачки став што таквите како тебе го имаат е што верувате во лажни работи.
Најпрвин војната во 2001 била далеку од добиена. Врз база на што го базираш ова ?
Размисли само концептуално. Во Арачиново имало околу 300 луѓе на УЧК.
Еве да кажеме хипотетички прејака била македонската страна и скроз го освоила селото, што уствари небило воопшто.
Што понатаму ? Вашата заблуда, претпоставувам е дека конфликтот ќе запрел ?

Јас сметам да странците не измедиирале тогаш дека и децении подоцна ќе сме биле во граѓанска војна и можда бетер од Судан.
Да бе 100 милиони години ќе сме биле во војна, ама ете фала им на странските амбасади што не спасиле.
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
758
Поени од реакции
2.922
Каков шупак еј, па уште конфликт го вика, е од вакви си патиме. Од една страна прогресивното граџанство а од друга страна небањатите ама во буквална смисла на зборот. Мамицата ваша и на едните и на другите партиски послушници. Го јадеме стапот ние обичниот народ.
Автоматски споено мислење:

Ќути скриј се таму ти ебам тоа ропакот, не ми кажувај демагогии, нели името беше проблем ве гнасо една, го сменивме името, каде сме сега. Ви ебам тоа гнасите паразитски, најлесно е смени име, знаме, распродади се што имаш ама не сакате да се запотите и да се фатите за работа. Проблемот е во нашиот двор кај нас шупелко една прогресивна, кога ќе си го исчистиме ѓубрето во нашиот двор тогаш ќе бидеме у во ЕУ тогаш и ќе бидеме пример за другите тогаш може да бидеме се. Се додека имаме еден тон корупција, минимална доверба во судство,полиција и слично ние ќе бидеме на дното. Така залепи ја твојата погана уста и не кажувај приказни.
 
Последно уредено:
Член од
14 декември 2021
Мислења
758
Поени од реакции
2.922
Па се смее бе, а бе бекни нешто кажи како е во реалноста не само да се смееш. Повеќе од половина население ти живее на работ на сиромаштија, едвај сврзуваат крај со крај. Што ќе кажеш на ова кој е крив, името или знамето. Вие бе дечко вие и од едната и од другата страна (позиција и опозиција) вие сте криви. Штом заземаш став на едните или другите со нив си, не си обичен граѓанин/човек кој што не знае како да го преживее месецот.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Па се смее бе, а бе бекни нешто кажи како е во реалноста не само да се смееш. Повеќе од половина население ти живее на работ на сиромаштија, едвај сврзуваат крај со крај. Што ќе кажеш на ова кој е крив, името или знамето. Вие бе дечко вие и од едната и од другата страна (позиција и опозиција) вие сте криви. Штом заземаш став на едните или другите со нив си, не си обичен граѓанин/човек кој што не знае како да го преживее месецот.
Ти се што кажа е дека државата е корумпирана и сиромашна и дека затоа не не бива.
Јас се сто посто согласувам со тоа, не ваља ништо. Али за да барем малце добиеш надеж дека нешто ќе оди у права насока у иднина, треба да се стремиме кон ЕУ интеграции . Корупција има и ќе продолжи да има. Тоа е системски проблем кој не се решава со магично стапче.
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
758
Поени од реакции
2.922
Ти се што кажа е дека државата е корумпирана и сиромашна и дека затоа не не бива.
Јас се сто посто согласувам со тоа, не ваља ништо. Али за да барем малце добиеш надеж дека нешто ќе оди у права насока у иднина, треба да се стремиме кон ЕУ интеграции . Корупција има и ќе продолжи да има. Тоа е системски проблем кој не се решава со магично стапче.
Значи пак доаѓаме до тоа дека за да влеземе во ЕУ (што јас секако сакам тоа да се случи) проблем е сите тие работи што ги набројав и плус уште некои други, џабе распродавање на име на знамиња и на се друго што е дел од нас. Јас сум убеден се додека има корупција, незадоволство од институциите и слично, работи за кои и самите странци ти кажуваат ние никаде нема да мрднеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom