Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.421
што да праат, грешка пилотска или дефектна ракета, сигурно нема шарена револуција да праат за тоа.
Незнам други ќе влагаа у собрание да гаѓаат со стативи од камери.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
ФАБ бомба им паѓа у сред град на 30 метра од станбена зграда, откопуе земја до јадро, ни еден протест ни некој да каже ало шо праите. Каков безкичмењачки усран народ. И тој треба да наметне некакво си влијание или моќ у светот. И у зграда да паднеше да ја срушеше со 50 мртви у рушевини, ќутенката ќе си беше. Е тоа е отприлика сликата на просечниот рус денес.
Кажа северЏан на кого име му сменија, ц*ган го направија, историја му украдоа, комшиите у фаца му се мочаат… (и да не редам, се си знаеме..)
:aplauz::aplauz::aplauz:
Автоматски споено мислење:

Незнам други ќе влагаа у собрание да гаѓаат со стативи од камери.
Да, да.. сигурно ;)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Кажа северЏан на кого име му сменија, ц*ган го направија, историја му украдоа, комшиите у фаца му се мочаат… (и да не редам, се си знаеме..)
:aplauz::aplauz::aplauz:
Автоматски споено мислење:


Да, да.. сигурно ;)
Енџио и административните паразити не се запознаени со “кој работи и греши” пошто нели паразитите се безгрешни.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.421
Кажа северЏан на кого име му сменија, ц*ган го направија, историја му украдоа, комшиите у фаца му се мочаат… (и да не редам, се си знаеме..)
:aplauz::aplauz::aplauz:
Автоматски споено мислење:


Да, да.. сигурно ;)
Кажа пичката што се закануваше дека само ако му сменат име ќе гори државата…и отиде на прошетка во битолските села. За сега, изговор да му е “мене таа северна курвештија не ме интересира”. Прејаки сте.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300

Кај и да е, Путин ќе умре по 27ми пат.
Не бе па ти! Не паѓај на пропаганди..
Путин е умрен уште 2014! Овој му е 27 двојник..
Кремљ не бил уреден по фенг-шуи, па затоа ваков малер ги тера сите..
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499

Кај и да е, Путин ќе умре по 27ми пат.
Ко некромансер е
Или можда воскресна се за Велигден, да не ширам предрасуди може и за Бајрам да има воскреснато, онака од навика
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.112
Поени од реакции
10.868
Моментално 350грама патлиџани 260 рубљи.

Прегледај го приврзокот 376218

Реалниот курс е 1денар=10рубљи или 1евро=600рубљи
Значи кило ке дојде околу 800 рубљи или речиси 1,5е додека кај нас кило е 180ден или 3е како сакаш така
И ај сега објасни го тролањето на русите или сакаше да кажеш дека подобро е под санкции одколку во западна демократија, м?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.695
Поени од реакции
11.942
Значи кило ке дојде околу 800 рубљи или речиси 1,5е додека кај нас кило е 180ден или 3е како сакаш така
И ај сега објасни го тролањето на русите или сакаше да кажеш дека подобро е под санкции одколку во западна демократија, м?
" Попрво Евреин кој ќе гласа за Хитлер, отколку комунист кој ќе гласа за Советски Сојуз " - вака отприлика гласи логиката на корисните идиоти.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.406
Поени од реакции
12.141
Моментално 350грама патлиџани 260 рубљи.

Прегледај го приврзокот 376218

Реалниот курс е 1денар=10рубљи или 1евро=600рубљи
Како одреди реален курс?

Според централната банка

1 евро во однос на рубљата е 89,75.


Или од дома така си одреди?

Ии одиме сега во еден од најголемите ланци на маркети ви Русија о достава до дома.



Вика 258 рубљи за килограм.

Односно според курсот на рубљата тоа е. 2 евра и 87 центи или 172 денари.

За споредба во Швабистан.




Кило парадајз за цена од 9 евра. Или 540 денари за кг. Не ми е целта да ги спордувам цени Германија и Русија. Туку само да ти укажам колку глупава то е споредбата. Имаш маркети био и во Москва кои директ од оранжерија свежи со уште земја на нив до дома ќе ти донесат некоја врвна класа домат за мераклиите.



Туку гледам жив си бил. Така да ми останеш. Да не си ти нема да ми е интересно на темава :icon_lol:

До наредно читање , научи барем претходно што какви се цените пред да лупаш глупости. Болест е ова твоево моментално. Да пишеше пример Ајфонче колку чини во Русија попаметно ќе ти беше со оглед дека ги шверцуваат па за некои 5-10% поскпи се.
Автоматски споено мислење:

На темава.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.471
Поени од реакции
31.382
Немој сега толку со факти кога момкот се потрудил да најде некои скапи патлиџани од којзнае каде (и да направи весела математика со курсните листи), а ти ете воопшто не му го цениш трудот. :unsure:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.406
Поени од реакции
12.141
Немој сега толку со факти кога момкот се потрудил да најде некои скапи патлиџани од којзнае каде (и да направи весела математика со курсните листи), а ти ете воопшто не му го цениш трудот. :unsure:
Не за боља на вистината еве ги тие што ги има оставено.


Пинк прадајз увезни од Узбекистан.

620 рубљи за кг. 7 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom