Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.862
Поени од реакции
22.004
Situation west of Donetsk city: During the last 48 hours Russian Army and DPR forces secured the Fire station and the dentist plant in the western side of Druzhby avenue in the center of Marinka town.

photo_2023-04-19_18-24-44.jpg

Situation at Luhansk front: Recent video footage confirms Ukrainian Army recaptured some positions in front of Chervonopopivka town.

photo_2023-04-19_18-33-59.jpg

Situation at Bakhmut: Recent video footage shows clashes between Russian Army and Ukrainian Army west of the railway where Russians are aproaching to the high buildings (48.593617, 37.983366). In addition, troops advanced from old hospital area and Krainia streets where they are trying to enter in the garage area.

photo_2023-04-19_18-46-04.jpg
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.574
Поени од реакции
82.223
Ако си ти со лично искуство во војна вмешан, веројатно имаш обука примено да разбереш дека тактичка нуклеарка не остава кратер, детонира над површина за максимален ефект.
Не знам зошто било која нуклеарка би детонирала на земја, при удар. За да направи помала штета? Да има повеќе пречки?

Не гледам некоја логика во тоа.
Само изнад целта, у воздух.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.830
Поени од реакции
8.956
Не знам зошто било која нуклеарка би детонирала на земја, при удар. За да направи помала штета? Да има повеќе пречки?

Не гледам некоја логика во тоа.
Само изнад целта, у воздух.
За бункери, логистички центри, командни центри, депоа на оружје и т.н. логички би било да експлодира у земја.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.271
Поени од реакции
12.973
Мислам дека ги детонираат над земја исто за да ја минимизираат радијацијата.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.144
Поени од реакции
3.701

Според мене најдоброто видео до денеска од војнава.
3-4 vagnerovci gi ubija kako sto vidov..
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.862
Поени од реакции
22.004
Situation at Bakhmut: Russian Army took control over the remaining area east of the railway and reached the high buildings from this axis. In addition, troops made new advance in the northwestern outskirts and are close to cut Khromove road.

FuI3g_RXoAASB97.jpeg
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Не знам зошто било која нуклеарка би детонирала на земја, при удар. За да направи помала штета? Да има повеќе пречки?

Не гледам некоја логика во тоа.
Само изнад целта, у воздух.
Исто зборуваме, не ми е јасно зошто ме цитираш
За бункери, логистички центри, командни центри, депоа на оружје и т.н. логички би било да експлодира у земја.
Ништо од ова што го наброја не е цел на тактичка нуклеарка, има други бомби за различни намени
 

Kajgana Shop

На врв Bottom