Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Мислам дека е многу веројатно бидејќи секојдневно излегуваат видеа со ФАБ од целиот фронт.
Автоматски споено мислење:

Наводно резултат на ФАБ 1500.

Само мене ли ми е чудно што има куќа веднаш до кратерот?

Бомбава ископа 7м длабока дупка ама куќичка од 3м си стои до неа.

Нема црнила и траги од горење, и тоа ми е чудно
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
129
Поени од реакции
178
Само мене ли ми е чудно што има куќа веднаш до кратерот?

Бомбава ископа 7м длабока дупка ама куќичка од 3м си стои до неа.

Нема црнила и траги од горење, и тоа ми е чудно
Na veliki petok ja pustile a vo pon go slikale kraterot..
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.626
Поени од реакции
12.530
Расцутени листопадни дрвја во Украина во април. Сигурно е од годинава :LOL:
Има наведено авторот дека е старо видео. Што се зелениш ? Ја промаши пак? Нели намале авиација Русиве од старт според твојата експертиза? :D

Еве ти тазе.
:LOL:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.703
Поени од реакции
36.670
Има наведено авторот дека е старо видео. Што се зелениш ? Ја промаши пак? Нели намале авиација Русиве од старт според твојата експертиза? :D

Еве ти тазе.
:LOL:
Како ја сум ја промашил работата кога постирате видео од пред една година за тоа колку е јака руската авијација :LOL:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.626
Поени од реакции
12.530
Како ја сум ја промашил работата кога постирате видео од пред една година за тоа колку е јака руската авијација :LOL:
Чекај сега она од Бахмут од вчера. Зошто се правиш на 90ет.
Не ти оди по наративот , капирам.
Колку да пресечеме. Кога нешто ти е по терк, тогаш прв си да дробиш зелени. Кога не, игнорираш.


Цела година дробиш дека е непостоечка Руската авијација :pos:
Имаш ете видео од минатата година, и видеа од сега.
Со што ги бомбардираат со банани ондак?

Или некој ти го користи профилот да пишува беседи? :pos:

Дај прибери се. Голем си.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.298
Поени од реакции
5.048
Само мене ли ми е чудно што има куќа веднаш до кратерот?

Бомбава ископа 7м длабока дупка ама куќичка од 3м си стои до неа.

Нема црнила и траги од горење, и тоа ми е чудно
... чудно е нели, ништо не е според учебникот по кој учевме, чудна војна, тоа ти е.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
... чудно е нели, ништо не е според учебникот по кој учевме, чудна војна, тоа ти е.
Ако го погледнеш видеото од Бејрут кога експлодира докот, уништува повеќе блокови на згради. Оваа има куќичка до неа на едно метро што си стои. Тебе ти прави логика тоа?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.084
Поени од реакции
41.380
Ако го погледнеш видеото од Бејрут кога експлодира докот, уништува повеќе блокови на згради. Оваа има куќичка до неа на едно метро што си стои. Тебе ти прави логика тоа?
ова е сигурно во некое филмско студио правено и Путин ја има надгледувано работава лично да испадне уверливо.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.001
Поени од реакции
22.322
Situation west of Bakhmut: Ukrainian Army launched counterattack and recaptured new positions south of Stupochky around the old quarry. There is no truth about a breakthrough of the Russian defenses in the canal.

photo_2023-04-18_09-01-43.jpg
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.298
Поени од реакции
5.048
Ако го погледнеш видеото од Бејрут кога експлодира докот, уништува повеќе блокови на згради. Оваа има куќичка до неа на едно метро што си стои. Тебе ти прави логика тоа?
Да, секако дека има логика, а таа е дека во војна нема и не може да има никаква логика. (лично искуство)
Како прво не знаеме со сигурност дека се работи за ФАБ500 туку само следиме тг канали и други достапни извори, врз база на тие ПЛАСИРАНИ информации градиме свои мислења околу СВО во Украина, еве на пример ти не сакаш да прифатиш дека се работи за СВО а изборот да биде СВО а не објава на војна сигурно има своја позадина за која само можеме да нагаѓаме.
Ако добро разбрав си имал некаква врска со војска-безбедносни сили и самиот знаеш дека “истекување“ на информации никогаш не е случајно дека тоа има своја цел -најчесто подготовка на јавноста за идните чекори- но никогаш не се случило некој извор да ги пласира во јавност без некоја намера и цел и последниве случувања се во таа рамка, ете можеби токму заради некакви претпоставени цели е дозволено и објавено видео за кое се тврди дека е нешто за што ние само можеме да веруваме или не во зависност од нашите преференции и сознанија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.142
Поени од реакции
26.835
Мислам дека е многу веројатно бидејќи секојдневно излегуваат видеа со ФАБ од целиот фронт.
Автоматски споено мислење:

Наводно резултат на ФАБ 1500.

И јас не верувам ова да е од бомба предизвикано. Има премногу блиску до епицентарот многу трошни куќички и речиси нефиксирана ограда. За да некоја експлозија направи толкава дупка, а наоколу ништо нема чепнато. Не верувам дека е експлозија во прашање.

Башка работа е вишакот земја. Кога експлозијата прави кратер, фактички дел од земјата ја изфрла надвор, а дел ја потиснува према краевите. И така кратерот на ивицата треба да е подигнат, а земјата расфрлена наоколу. Во случајов кратерот е само дупка, без подигнат крај. дефинитивно не е од експлозија дупкава.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.298
Поени од реакции
5.048
@Klinton , еве уште едно видео за ФАБ1500, што мислиш за ова


кои се димензиите на кратерот, која е разликата на оваа со да речеме тактички нуклерани проектил?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
@Klinton , еве уште едно видео за ФАБ1500, што мислиш за ова


кои се димензиите на кратерот, која е разликата на оваа со да речеме тактички нуклерани проектил?
Далеку поуверливо!
Водата на дното на кратерот, пеплосаните дрва наоколу, се останато срамнето со земја, покриено со земја се наоколу.... Изгледа поуверливо

Ако си ти со лично искуство во војна вмешан, веројатно имаш обука примено да разбереш дека тактичка нуклеарка не остава кратер, детонира над површина за максимален ефект.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.329
Поени од реакции
4.925
Кратерите не се од експлозија на бомба фрлена од авион, најверојатно се работи за подземна експлозија на складиште на експлозиви, муниција. Ни најмоќната бомба што може да ја фрли авион не може да направи толкави кратери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom