Најекономично греење и ладење

Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Јас можам да кажам за Fujitsu, поточно за моделите кои се наведени во мојот потпис (12 LUCA и 07 LMCA). Одвлажнувањето е посебен мод во кој работи климата и се користи за благо разладување на просторијата. За потсетување уредите со кои располагам ги имаат следните модови во кои работат :
-Греење
-Ладење
-Одвлажнување
-Само Вентилатор
 
Член од
16 април 2019
Мислења
378
Поени од реакции
531
Јас можам да кажам за Fujitsu, поточно за моделите кои се наведени во мојот потпис (12 LUCA и 07 LMCA). Одвлажнувањето е посебен мод во кој работи климата и се користи за благо разладување на просторијата. За потсетување уредите со кои располагам ги имаат следните модови во кои работат :
-Греење
-Ладење
-Одвлажнување
-Само Вентилатор

Pa mnogu malku modove ima tvojata klima moze da go sliknes dalinskoto da videme kakov e toj mod na odvlaznuvanje ama sigurno mislis na znakot Kapka Voda
Eve ti od mojava klima Invertor Nemesis 7kw kolku moda na rabota ima ova e od upatstvoto za upotreba sega go sliknav.
Автоматски споено мислење:

Ova e tocno nemaat nikakva modulacija osobeno poskapite modeli!!! Ovoj model go prodavaa 80k pa go spustija magicno na 40k??? Denes 100% mi potvrdija deka Amber modelite nemaat samocistenje isto I drugite modeli bile taka samo najevtinite navidno imale ama ne e ni toa sigurno!

A kako go zamisluvas ti samocistenjeto na bilo koj klima ured ?
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.201
Поени од реакции
2.245
Pa mnogu malku modove ima tvojata klima moze da go sliknes dalinskoto da videme kakov e toj mod na odvlaznuvanje ama sigurno mislis na znakot Kapka Voda
Eve ti od mojava klima Invertor Nemesis 7kw kolku moda na rabota ima ova e od upatstvoto za upotreba sega go sliknav.
Pa i Toshibata gi ima istite modovi kako Fujitsu.
E sega,tvojata ima mod g-10 tehnologija.Aj poja sni mi i mene i na drugive ovde.
So prestavuva toa G-10 tehnologija.
Tosibava ja nema taa tehnologija,pa me interesira sto tehnologija e taa,tvojata Gree oem ja ima a japoncive ja nemaat.Bas ne interesira.10 godini citam,a toaa tehnologija nikogas ne ja razbrav.
So patent e toa G-10 tehnologija.
Pojasni te molam.Kako ja upotrebuvas,vo mod na ladenje-greenje.codo od tehnologija.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Се извинувам сум го пропуштил модот Auto. Повторно ќеги набројам модовите изворно онака како што е наведено на далечинско: Auto, Cool, Dry, Fan и Heat
 
Член од
16 април 2019
Мислења
378
Поени од реакции
531
Pa i Toshibata gi ima istite modovi kako Fujitsu.
E sega,tvojata ima mod g-10 tehnologija.Aj poja sni mi i mene i na drugive ovde.
So prestavuva toa G-10 tehnologija.
Tosibava ja nema taa tehnologija,pa me interesira sto tehnologija e taa,tvojata Gree oem ja ima a japoncive ja nemaat.Bas ne interesira.10 godini citam,a toaa tehnologija nikogas ne ja razbrav.
So patent e toa G-10 tehnologija.
Pojasni te molam.Kako ja upotrebuvas,vo mod na ladenje-greenje.codo od tehnologija.

Ti vo sekoja manga mirudija stavas sto me bole mene za mod g10 ili samo da se najdes na muabet ovde kade go vide toj mod G 10 ubavi si pisuva i se gleda sto modove ima koga e kupiv me ni znaev deka ova e podbrend ma Gree deka e amber premuim mldel do -20 stepena ne nordik
Jas gi prasav gore doticnive tie neka dadat odgovor a ne ti .
Автоматски споено мислење:

Се извинувам сум го пропуштил модот Auto. Повторно ќеги набројам модовите изворно онака како што е наведено на далечинско: Auto, Cool, Dry, Fan и Heat

Pa me bidi sizik kazi koj e toj mod na odvlaznuvanje na koe kopce pretiskas i kako raboti kolku vreme raboti ?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.201
Поени од реакции
2.245
Ti vo sekoja manga mirudija stavas sto me bole mene za mod g10 ili samo da se najdes na muabet ovde kade go vide toj mod G 10 ubavi si pisuva i se gleda sto modove ima koga e kupiv me ni znaev deka ova e podbrend ma Gree deka e amber premuim mldel do -20 stepena ne nordik
Jas gi prasav gore doticnive tie neka dadat odgovor a ne ti .
Автоматски споено мислење:




Pa me bidi sizik kazi koj e toj mod na odvlaznuvanje na koe kopce pretiskas i kako raboti kolku vreme raboti ?
Abe te prasav kako delva G-10 patentot modot.
Tosibata nema mod G-10 pa se zaenteresirav,ako brka rabota toa so G-10,da svrtam na taa tehnologija,mozi poubo ke raboti vo toj mod.
Автоматски споено мислење:

Се извинувам сум го пропуштил модот Auto. Повторно ќеги набројам модовите изворно онака како што е наведено на далечинско: Auto, Cool, Dry, Fan и Heat
Cudno , zar nema kaj tebe G-10 mod?
Nisto ne prajme nie so japonskive bez G-10.
Автоматски споено мислење:

Evo ovde citam G-10 ama nikoj ne saka da obrazlozi sto e toa G-10.
Perpetomobile li e?!
 
Член од
16 април 2019
Мислења
378
Поени од реакции
531
Abe te prasav kako delva G-10 patentot modot.
Tosibata nema mod G-10 pa se zaenteresirav,ako brka rabota toa so G-10,da svrtam na taa tehnologija,mozi poubo ke raboti vo toj mod.
Автоматски споено мислење:


Cudno , zar nema kaj tebe G-10 mod?
Nisto ne prajme nie so japonskive bez G-10.
Автоматски споено мислење:


Evo ovde citam G-10 ama nikoj ne saka da obrazlozi sto e toa G-10.
Perpetomobile li e?!

Greska e be toa da ti znacelo G10 da ti znacelo 10 inca.

Gledas kolku si nekulturen na kakov jazik pisuvas abe na sto lice toj zbor abe ne sme na selo be drkagijo
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.201
Поени од реакции
2.245
Greska e be toa da ti znacelo G10 da ti znacelo 10 inca.

Gledas kolku si nekulturen na kakov jazik pisuvas abe na sto lice toj zbor abe ne sme na selo be drkagijo
Pa ti imas oem GREE ,pa sigurno ima mod ili so i da e G-10 i zatoa te prasuvam.Sto e toa,obja sni ni.Evo na reklamata pisuva g-10 inverter.
Ne go vrti sega muabetot,deka nekulturno pisuvam.
Ubavo ti napisav kako ja koristis taa G-10 tehnologija.
Imas klima so G-10 a neznajs da ja koristis taa opcija.
Objasni ni ubavo sto opcija e taa.
Ne go vrti muabetot deka sum nekulturen ,ubavo ti pisuvam.
Sto znaci G-10?
Ili pak znaci 10 godini garancija.
Ajde pej.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
378
Поени од реакции
531
Pa ti imas oem GREE ,pa sigurno ima mod ili so i da e G-10 i zatoa te prasuvam.Sto e toa,obja sni ni.Evo na reklamata pisuva g-10 inverter.
Ne go vrti sega muabetot,deka nekulturno pisuvam.
Ubavo ti napisav kako ja koristis taa G-10 tehnologija.
Imas klima so G-10 a neznajs da ja koristis taa opcija.
Objasni ni ubavo sto opcija e ttaa.
Ne go vrti muabetot deka sum nekulturen ,ubavo ti pisuvam.
Sto znasi G-10.
Ili pak znaci 10 godini garancija.
Ajde pej.


Jas ubavo go prasav @Kandilce kako go koristi toj mod na odvlaznuvanje a ti se vmesa vo razgovorot za G 10 a tebe ne te prasav ti objasni deka tvojata raboti vo mod na odvlaznuvanje i deka toa vreme ladi vo nekoj si mod i vrsi odvlaznuvanje.
A na DRY mode ne raboti kompresorot samo turbinata vnatre vrte i go susi izmenuvavot za da ne se razvivat gabi bakterii.
Znaci ni ti ni toj ne znaete sto pisuvate a ne sakate da napisete koj mod e toa a toa da ti bilo modot DRY hahahaha sto sekoja klima go ima.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.201
Поени од реакции
2.245
Jas ubavo go prasav #Kandilce kako go koristi toj mod na odvlaznuvanje a ti se vmesa vo razgovorot za G 10 a tebe ne te prasav ti objasni deka tvojata raboti vo mod na odvlaznuvanje i deka toa vreme ladi vo nekoj si mod i vrsi odvlaznuvanje.
A na DRY mode ne raboti kompresorot samo turbinata vnatre vrte i go susi izmenuvavot za da ne se razvivat gabi bakterii.
Znaci ni ti ni toj ne znaete sto pisuvate a ne sakate da napisete koj mod e toa a toa da ti bilo modot DRY hahahaha sto sekoja klima go ima.
Koga e DRY mod raboti kompresorot,a na ventilator mod,togas kompresorot ne treba da raboti,taka treba da e.
Tuku jas tebe dopolnitelno te prasuvam.
Kako kaj tebe deluva G-10 modot.Sto e toa?
Za ovie 3-4 godini sto ja imas klimava kako deluva toa G-10
Objasni ni ni.
Jas go nemam toa na tosibava,aj sega ubavo objasni sto e toa G 10.
Navistina sum ljubopiten.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
378
Поени од реакции
531
Koga e DRY mod raboti kompresorot,a na ventilator mod,togas kompresorot ne treba da raboti,taka treba da e.
Tuku jas tebe dopolnitelno te prasuvam.
Kako kaj tebe deluva G-10 modot.Sto e toa?
Za ovie 3-4 godini sto ja imas klimava kako deluva toa G-10
Objasni ni ni.
Jas go nemam toa na tosibava,aj sega ubavo objasni sto e toa G 10.
Navistina sum ljubopiten.


DRY sto znaci prevod na makedonski Susenje znaci go suse izmenuvacot .
A G-10 ne znam sto znaci toa ne me ni interesira bitno da sum stoplen ekonomicno e sigurno me moze da se ramne so tosibata tvoja se gleda po samata cena.

A eve sto najdov na net za toa

 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Ti vo sekoja manga mirudija stavas sto me bole mene za mod g10 ili samo da se najdes na muabet ovde kade go vide toj mod G 10 ubavi si pisuva i se gleda sto modove ima koga e kupiv me ni znaev deka ova e podbrend ma Gree deka e amber premuim mldel do -20 stepena ne nordik
Jas gi prasav gore doticnive tie neka dadat odgovor a ne ti .
Автоматски споено мислење:




Pa me bidi sizik kazi koj e toj mod na odvlaznuvanje na koe kopce pretiskas i kako raboti kolku vreme raboti ?
Копче наслоено : MODE со секое притискање се одбира еден од посакуваните модови во кој сакаме уредот да работи. Се надевам дека сум јасен и патем немам намера да се правам "шизик". Само кажувам за уредите кои ги користам. Како што и кажа filipinec кај модот dry-одвлажнување компресорот работи работи и надворешниот и внатрежниот вентилатор. Овој , според упатството се користи за благо разладување со одземање на влажноста на воздухот особено во перод кога нема потреба од поинтезивно ладење на просторот. Како што кажаfilipinec во MODE _FAN не работи компресорот туку само внатрешниот вентилатор. Мислам дека тоа е јасно.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.201
Поени од реакции
2.245
DRY sto znaci prevod na makedonski Susenje znaci go suse izmenuvacot .
A G-10 ne znam sto znaci toa ne me ni interesira bitno da sum stoplen ekonomicno e sigurno me moze da se ramne so tosibata tvoja se gleda po samata cena.

A eve sto najdov na net za toa

DRY toa go susi ambientalniot vozduh ,toa znaci ja namaluva vlagata vo prostorot,a ne da go susi izmenuvacot.
Za susenje na izmenuvacot dovolno e da pustis samo ventilator.
A za g-10 pisuva deka raboti na ultra niski obrtaj kaj dvostepeni kompresori,prema ona sto go pusti ti.
Ama kaj tebe raboti na ultra visoki obrtaj,i na Veligden i za Bozik ne spusta pod 1000w modulacija.
Znaci badijala e taa G-10 patentirana tehnologija,ili kopce nekoe na dalinskoto,sto i da e.
Mozebi kaj tebe toa kopce G-10 ne funkcionira,jdaba posoi.
Kaj mene nema kopce G-10 ama modulira i do 300W ako e od 24btu.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom