Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.423
Поени од реакции
2.703
Imam podprasanja za tockata 1.
Zasto mora da gi zameni so PVC, pretpostavuvam deka glaven faktor tuka e cenata.
Moze da bide i so drveni prozori ama tie se znacitelno poskapi od PVC.
kako bi presmetal kolku bi zastedil so promena na prozori (izrazeno vo kw toplinska mok)
povrsinata na prozorite x energetskata vrednost x faktorot na gradot (zasto ne znam za skopje ili nekoj grad vo mkd ke ti gi pisam malmo=75, geteborg=83), pretpostavuvam deka skopje ima poniska vrednost od Malmo ama ne za mnogu, raspolagaat so slicna klima samo sto malmo ima dosta podolg period koga temperaturata e pod +7 stepeni, mada i geteborg ne e mnogu poladen ama koga ne znaeme ke zememe malmo za referentna tocna, ako nekoj znae za skopje ili drug grad vo mkd slobodno neka spodeli.
Znaci koeficientot za skopje e 75

Energetska vrednost na starite prozori so dve stakla (onie sto se otvaraat da iscistis megju niv) e 3, dodeka na novi PVC prozori e 1.2 (barem tuka vo svedska, ako nekoj najde vrednost vo mkd slobodno neka spodeli)

Za povrsina ke zemam deka @Aleksandar8888 ima 4 prozori so golemina od 1,44m2 po prozor vo toj prostor, znaci vkupno e 5,76m2 (ako sakas podobra matematika vnesi posle tvoite dimenzii na prozor/vrata sto i da imas vo prostort)
formulata povrsinata na prozorite x energetskata vrednost x faktorot na gradot
starite prozori -> (4 x 1,44m2) x 3 x 75 = 5,76 x 3 x 75 = 1296kw na godisno nivo
so novi prozori -> (4 x 1,44m2) x 1.2 x 75 = 5,76 x 1.2 x 75 = 518kw na godisno nivo
Znaci na godisno nivo bi ustedil potrosuvacka od 778kw toplinska energija so nekoj prosek od COP 2 sto e NISKO toa ti se 389kw elektricna energija

Ne vikam deka ne vlijae ama pa i ne e kojznae kolkav faktor promenata na prozori prozori, prostorot ima toplotni zagubi i niz dzidovite, tavanot itc sto ne e lesno tuku taka na forum da se presmeta. Toa se edvaj 40kw na mesec (zasto koeficientot ne e samo vrz baza na toa kolku ti treba greenje nego i kolku ladenje ti treba)


Eve ti primer za 50-55m2 sprat od kukja koja nema fasada (dvojna cigla so tervol pomegju) i drveni prozori od 2000godina so duplo izolaciono staklo (ovie prozori vo svedska imaat energetska vrednost 2), okolu 25m2 od spratot se vrz terasa sto nosi dopolnitelni toplotni zagubi od podot, mozese da se zagreat ekonomicno na 20-21 stepen so eden 3.5kw inverter ured. Licno iskustvo baraj moi postovi od 2016-2017 i ke se uveris


@Aleksandar8888 ne vikam deka treba da kupis 3.5kw ured i deka ke bides zgrean, treba ubavo da si go istrazis prostorot, verojatno 5.5 bi ti bila dobro dimenzionirana, toa sam ke go doznaes koga bi znael kolku toplina pobaruva tvojot prostor okolu 5kw toplina deluva logicno ama ne mozam da ti tvrdam druze.
Ovdeka ke najdes 2 tipa na lugje:
1) si go falat svojot konj (ima del od niv sto se i dosta objektivni)
2) prodavaci (kako na primer SvB ili eden sto u sekoj post mu e fujitsu spomnat, sto ni od blisku ne se objektivni i celta e samo sto e mozno poveke da prodade)
ne mozam da ti recam zemi go ovoj ili onoj ured zasto utre ako ne ti vrsi rabota nema jas da dojdam da ti dogrevam doma, uste pomalku nekoj od prodavacive sto melat kako papagali na temava so strucni predlozi

Koga ke znaes prostorot kakvi zagubi ima kolku toplina ti treba i slicno ke mozes da si najdes soodvetna klima, ona sto moze da ti pomogne e deka skapite (pretezno japonski) inverteri mozat ponisko da moduliraat i tie se odlicni za prostori koi imaat pomalu toplinski zagubi, za razlika od niv poeftinite kineski brendovi kako Haier retko moduliraat nisko i vo dobro izoliran prostor bi se slucilo da raboti kako on/off klima a ne kako inverter, no vo loso izoliran prostor kako tvojot toa ne bi trebalo da e slucaj.
Ako ne si siguren za 5.5kw pogledni dali mozes da si priustis klima od 7kw na primer (ili ako veke si resen za Haier i ne znaes dali 5.5kw e dovolna zemija onaa sto e 6.8kw)
Primerot so dvojna cigla so tervol pomegu e seriozna izolacija, zatoa ne davaj lazni nadezi na nekoj.
Vtoro, greenje na 20-21C e mrazarnik. Nikoj vo MK ne se gree pod 23C , od pricina sto e ladno, nemas custvo deka doma ti e toplo. Moze samo nekoj sto sedi so merac vo raka, sal okolu vratce i kapce, za da pokaze modulacija.
A za tipovite , ima i tipovi od Svedska koi glumat naucnici i delat soveti od rakav, kolku samo da se kontrira na se.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.392
Поени од реакции
4.873
Primerot so dvojna cigla so tervol pomegu e seriozna izolacija, zatoa ne davaj lazni nadezi na nekoj.
Vtoro, greenje na 20-21C e mrazarnik. Nikoj vo MK ne se gree pod 23C , od pricina sto e ladno, nemas custvo deka doma ti e toplo. Moze samo nekoj sto sedi so merac vo raka, sal okolu vratce i kapce, za da pokaze modulacija.
A za tipovite , ima i tipovi od Svedska koi glumat naucnici i delat soveti od rakav, kolku samo da se kontrira na se.
1. Prazna cigla e nula od izolacija, 5cm tervol izmegju bolje da go nema bar znaes nemas izolacija ama prodolzi da delis strucni soveti
Ciglata na ladno idi zatopli ja, a letno vreme koga ke se zagree nikad nema da ja oladis ali vazno dade "strucen" sovet
2. Jas kaj mene doma si gream na temperatura sto mi e komforna na mene, tvoeto mislenje za normalna temperatura cuvaj si go za tvojot dom (zimno vreme 20-21 bilo mrazarnik za prosecen makedonec, ama zatoa letno vreme stavanje klimata na 18 stepeni da se osvezel)
3. Imas pravo samo za so merac sum, ama ne zaboravaj toa sto go pisav da go proverat so postovite za 2016-2017 sum gi staval e za inverter od No.1 brend ne nekoja obicna japanarija :), milo mi e sto se razbirame koga vikame deka tolku im e mokta na No1 i za poveke temperatura ke treba da si platis ubavo na smetkata za struja.
Koga trolas za nekoj ured barem prasaj u kancelarija sto ured nekoj falel pred nekoja godina, a ne vaka sam da se stavas u nebrano i da si go "omalovazuvas" imeto sto te rani
4. Tipovite od svedska barem doagaat i ispituvaat prostor pravat merenja pred da ti dadat mislenje i glumat obrazovani, ne trubat kako navieni Gree pa Gree, ali sto znaat svegani za semokjnite Gree prodavaci vo mkd koj od forum moze da ocenat prosor i da dadat soodvetna merodavna preporaka
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.423
Поени од реакции
2.703
1. Prazna cigla e nula od izolacija, 5cm tervol izmegju bolje da go nema bar znaes nemas izolacija ama prodolzi da delis strucni soveti
Ciglata na ladno idi zatopli ja, a letno vreme koga ke se zagree nikad nema da ja oladis ali vazno dade "strucen" sovet
2. Jas kaj mene doma si gream na temperatura sto mi e komforna na mene, tvoeto mislenje za normalna temperatura cuvaj si go za tvojot dom (zimno vreme 20-21 bilo mrazarnik za prosecen makedonec, ama zatoa letno vreme stavanje klimata na 18 stepeni da se osvezel)
3. Imas pravo samo za so merac sum, ama ne zaboravaj toa sto go pisav da go proverat so postovite za 2016-2017 sum gi staval e za inverter od No.1 brend ne nekoja obicna japanarija :), milo mi e sto se razbirame koga vikame deka tolku im e mokta na No1 i za poveke temperatura ke treba da si platis ubavo na smetkata za struja.
Koga trolas za nekoj ured barem prasaj u kancelarija sto ured nekoj falel pred nekoja godina, a ne vaka sam da se stavas u nebrano i da si go "omalovazuvas" imeto sto te rani
4. Tipovite od svedska barem doagaat i ispituvaat prostor pravat merenja pred da ti dadat mislenje i glumat obrazovani, ne trubat kako navieni Gree pa Gree, ali sto znaat svegani za semokjnite Gree prodavaci vo mkd koj od forum moze da ocenat prosor i da dadat soodvetna merodavna preporaka
Tamo znaes da molcis i klimas so glava koga ke te lupnat 1000 evra za montaza i “mislenje”.
Sedi si na 20C i uzivaj.
Pozdrav od No.1 GREE
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Primerot so dvojna cigla so tervol pomegu e seriozna izolacija, zatoa ne davaj lazni nadezi na nekoj.
Vtoro, greenje na 20-21C e mrazarnik. Nikoj vo MK ne se gree pod 23C , od pricina sto e ladno, nemas custvo deka doma ti e toplo. Moze samo nekoj sto sedi so merac vo raka, sal okolu vratce i kapce, za da pokaze modulacija.
A za tipovite , ima i tipovi od Svedska koi glumat naucnici i delat soveti od rakav, kolku samo da se kontrira na se.
Sto znaes od izolacija I tipovi na gradba AJ glej si klimicinja a za -20 da ne zborime so No.1 na +20 neznaete pa ke se falite so Minus imate nekoj Sertifikat "Jok" na zimi Majka I zasto necini Haier Thundra a vie cinite so Ambercinja no comment neli ?!!!
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.392
Поени од реакции
4.873
Tamo znaes da molcis i klimas so glava koga ke te lupnat 1000 evra za montaza i “mislenje”.
Sedi si na 20C i uzivaj.
Pozdrav od No.1 GREE
Наплаќај и ти 1000€ ако ти се може друже, проблемот е што не ти се може, ни имаш знаење нит опрема за да дадеш мислење. Уште помалку за да наплатиш нешто.

Ако имаш нешто аргументирано да кажеш слободно, во спротивно продолжи да гледаш како растат бројките ама не заборавај дека всушност при броењето во предвид се земени само единиците доставени во отпад. За тоа ти верувам дека сте во убедливо водство и Но1 далеку пред сите
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Ve molam za sovet dali ke mozm da zagrejam prostorija salon od 45 m2 fasada bez stiropor kuka vtori sprat drvana stolarija vo dobra sostojba so Haier tundra 5.5 kw
Koga ke pocnat defrostite ke imas maka so taa klima za toj prostor.
Ako sakas da se grees i pod 0c i ispod ke ti treba klima od 24btu.
Naeftina opcija ti e Favorit od 24btu.Taa ima pdesingh 4,5kw.za 39 ooo denari,i taa ke te stopli.

https://www.elipso.mk/kupi/aux-inverter-klima-ured-asw-h18e3a4-qcr3di-hi-eff/ isto i ovaa e od 18btu ama e dost pojaka od tundrata 18 btu, i odi so set za montaza.So ovaj AUX sigurno ke ti zavrsi rabota,ima 47kg nadvoresna edinica i 1,4kg freon,dosta e jaka,ama e 1000 evra,ama stedis na montazata.Samo majstor ke platis,ili ako znajs sam montiraj si ja.
Inace od drugite modeli ima gree nordici 18btu ama se dosta poskapi,po okolu 1400-1500 evra.
Jas bi odel so Aux,gorenavedena,koga veke nemas sredstva za Japonec,koj ke te kosta 1300 evra.
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Ve molam za sovet dali ke mozm da zagrejam prostorija salon od 45 m2 fasada bez stiropor kuka vtori sprat drvana stolarija vo dobra sostojba so Haier tundra 5.5 kw
Кај мене успева, поткровје/спрат во куќа 42м2, од надвор гола цигла без никаква фасад но имам пластична столарија и 20 цм изолација на таван. Морам да напоменам дека има неколку различни модели а она што го пишав се однесува на мојот Haier Tundra Green AS50TDBHRA/1U50ЈEFFRA.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Кај мене успева, поткровје/спрат во куќа 42м2, од надвор гола цигла без никаква фасад но имам пластична столарија и 20 цм изолација на таван. Морам да напоменам дека има неколку различни модели а она што го пишав се однесува на мојот Haier Tundra Green AS50TDBHRA/1U50ЈEFFRA.
Tvojata Tundra e od postarite,nadvoresnata edinica i tezi 37kg,mislam deka e i so dvoen izmenuvac,a novava tundra e nesto pslaba od prvite i tezinata i e 33kg nadvoresna edinica.Mislam deka ima i poslab pdh.Ne e taja tundra starata sto bese.Plus imas 20cm izolacija na tavan.
Imavme problem vo Bitola pred dve godini edna Tundra 18 btu ne mozese da zagrej 45m2 na okolu 0c,i bese bucna.Spomnato e ovde na temava.
Zatoa zemame so rezerva.
Tundrata e dobra masina ,ama sepak za 18btu Tundra neizoliran 45m2 prostor e pregolem zalak.Da e Tundra od 24btu druga pesna e.
Jas ne bi rizikuval so ovaa Tundra 18btu vo dadeniot slucaj.Sepak mislam deka ke koci na defrostite.
Morame da imame na um 33kg nadvoresna edinica,a 45m2 prostor neizoliran.Duri i za faleniot AmberNordic 12btu e golem zalak toj prostor,toj e so pdesing h 3,5.
Racunaj na 0c ke ima potreba od 4kw toplina,a sto prajme na poniski temperaturi.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Дали tosot muse extreme 12 има греач како gree fairy, ме интересира дали ќе е проблем за tosot-от да е поставен на северозапад каде ќе нема сонце во зима.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.423
Поени од реакции
2.703
Дали tosot muse extreme 12 има греач како gree fairy, ме интересира дали ќе е проблем за tosot-от да е поставен на северозапад каде ќе нема сонце во зима.
Da , ima greac kako Fairy.
Nema da imas problem sto e postavena na severozapad. Uzivaj
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Дали tosot muse extreme 12 има греач како gree fairy, ме интересира дали ќе е проблем за tosot-от да е поставен на северозапад каде ќе нема сонце во зима.
Toj greac sluzi za reklama I nisto poveke vidi kolku e goleminata na nadveresnata I kilaza po toa ke znaes kolku ke ima efekt vo minus moe mislenje e deka na takvi modeli greacot I ne e funkcionalen dodeka Izmenuvacot na nadvoresnite e od znacenje za minus I defrost.Toa ime Extreme neznam od kade I e ama so 24 kg. I edno reden izmenuvac stvarno e ekstremna!
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.423
Поени од реакции
2.703
Дали tosot muse extreme 12 има греач како gree fairy, ме интересира дали ќе е проблем за tosot-от да е поставен на северозапад каде ќе нема сонце во зима.
Batali go gorniov “strucnjak”, klimata e super i nema da imas problem na minusni temperaturi.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Batali go gorniov “strucnjak”, klimata e super i nema da imas problem na minusni temperaturi.
Фала на одговорот, знам дека нема проблем, веќе ја користам грито, сега во новата куќа планирам исти големини да поставам ама тосот, само поинаква е ориентацијата.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Нема некој админ на оваа тема, зошто ги оставате овие корисници со ваков нецивилизиран однос да пишуваат. Поставив нормално прашање, добив нормален одговор, не дојдов да се расправам со 5то одделенци. Админ земи зачисти ја темата ќе се повлечат нормалните корисници.
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Нема некој админ на оваа тема, зошто ги оставате овие корисници со ваков нецивилизиран однос да пишуваат. Поставив нормално прашање, добив нормален одговор, не дојдов да се расправам со 5то одделенци. Админ земи зачисти ја темата ќе се повлечат нормалните корисници.
Moze da ni pustis slika od Tosotot sto si go zemal? Ili No.1 sto gi koristis ? Nie sme tuka vistinski korisnici so vistinski iskustva!!! Eve ako mislis deka gresam neka pustat Sertifikat Ili da kazat kolkav e Izmenuvacot na nadvoresnata ? A ne da si pravite reklami ubavo ti napisav so sreka da si ja koristis!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom