Христос Воскресе!

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Слободна волја у каузален свет не постои. Ако сме ние тотална креација тогаш немаме слободна волја.
На болдот не можам со сигурност да ти одговорам пошто не сум на тоа ниво сеуште дојден,и што и да ти одговорам ќе биде само моја проекција односно видување на работите а немам намера да ти давам лажни одговори..само знам дека покајанието игра голема улога а има многу примери кои довеле до тоа голем грешник да е прогласен за светец преку покајание и консолидирање на ,,црвите” односно зауздување на гревовите преку неговата слободна волја во функција Господар (Тој)-роб (гревот)...
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.268
За горенаведеното да се мрзи да се сака да исчезне не треба да си некој верник или мистик, треба да си само со здрава логика.
Исто како што е факт дека не постои добар голман црнец (секако освен Дида и Мањан). :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:


А знаеш што има правено христијанството на почетокот додека не станало актуелно ?! И не само христијанството и исламот е исти кур. Све што потекнува од тоа еврејските изроди не е на арно.

Непопуларно мислење осбено кај верниците на монотеистичкиве пропаганди ( не се ова религии) е дека исламот и христијанството се воукот на нивното време. Одма преку ноќ промена на цел општествен систем и строго, грубо и бритално канселирање (убивање) на секој што нема да ја прифати новата реалност.

Фактот што 90% од првите цркви и џамии се градени врз пагански храмови е посебна тема на муабет на ново ниво во канселирање и бришење на остатоците од стариот систем.
Е сега една друга работа.Во паганството имаш жртвување во христијанството го немаш тоа.Проблемот е во злупотребата н христијанството од страна на тогашните моќници,за жал.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Е сега една друга работа.Во паганството имаш жртвување во христијанството го немаш тоа.Проблемот е во злупотребата н христијанството од страна на тогашните моќници,за жал.
Па таа злоупотреба сеуште трае, ништо не е променето, дури и на полошо, а вие иако го знаете сето тоа, пак сте спремни други на клада да ги ставите.

Хепта лајк дис...а каде е тука покајанието у целава прича? Или ќе го игнорираме као да не постои како и гревот кое ни ги отфрла чувствата и не прави као животинскиот свет капиталистички гледано...
И што ако се покаеш... работата е да не правиш грешки против самиот себеси или на друг. Ќе убијам човек, или некое помало злодело, ќе се покајам и господ ќе прости. Не функционира така. Мислам супер да беше така, но за секоја акција неизбежно е да има реакција.

Ти бидејќи си по духовните работи, ислушај го од 12:30 мин, би требало да ти е интересно.

Охоооо, не само што му се свиѓа туку и скромно се клешти во позадина, а во приватни пораки гарант го храбри и му вели супер браво, ајде уште 20 лица вака на фб залови ги и ќе те иницираме.
Знае Хепта дека нема шанси со нив да сум, многу пати сум му контрирал по темите, исто и на Пророкот. Тоа со заловување, повеќе е за доброто на верниците кои сакаат повеќе да знаат, бидејќи не го негирам постоењето на господ, туку споделувам појасни информации. Слично ко што им споделував на ковид верниците, додуша таму го негирав постоењето на вирус со уништувачки својства :гик:

Како може раѓањето да е на фиксен датум, а умирањето и воскреснувањето (нели е поважно од раѓањето) на флексибилен? Тоа што многу работи во религиските учења се поврзани со движењето на небесните тела, планетите, месечината и сонцето, сигурно е случајност, иако целосно се поклопува.:cautious:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.389
Е сега една друга работа.Во паганството имаш жртвување во христијанството го немаш тоа.Проблемот е во злупотребата н христијанството од страна на тогашните моќници,за жал.
Мољим? Не колете јагне за Велигден?
Прасе за Божиќ?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.572
Е сега една друга работа.Во паганството имаш жртвување во христијанството го немаш тоа.Проблемот е во злупотребата н христијанството од страна на тогашните моќници,за жал.
А што има лошо во жртвувањето ?
Башка курбан не колете за да фрлите во темели на нова градба ? Колење на прасе за Божиќ и јагне за Велгден што се ?
Прашај го попот што означуваат виното и нафората во христијанската религија.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.632
Поени од реакции
34.822
...во текот на еволуцијата на човекот, се верувало во разни работи, па дури и во разни животни како Божества, при што се принесувало човечки жртви, невини млади девојки, деца, преминот на жртвување од човек на јагне веќе напреднала свеста на човекот и едно пет шест скалила погоре да стане човекот идеално свесно суштество и верување во еден Бог.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.315
Поени од реакции
4.702
...во текот на еволуцијата на човекот, се верувало во разни работи, па дури и во разни животни како Божества, при што се принесувало човечки жртви, невини млади девојки, деца, преминот на жртвување од човек на јагне веќе напреднала свеста на човекот и едно пет шест скалила погоре да стане човекот идеално свесно суштество и верување во еден Бог.
Се во ред, само тоа зборчето „идеално“ ми боде очи...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.181
Па таа злоупотреба сеуште трае, ништо не е променето, дури и на полошо, а вие иако го знаете сето тоа, пак сте спремни други на клада да ги ставите.
Не те сметав дека си некој што вади муабет од контекст и цитира со дефокус.
Ќе ти одговорам многу кратко:

СЕКОЈА религија е ПРЕмногу приватна работа
ТОА е што јас мислам за религиите. Верувај во што сакаш, ПРЕмногу лична работа е тоа, не мора ниту мене да ми се објаснуваш ниту јас тебе.

Муабет може да правиме ама да јадиш гомна на мој празник (не ти лично) за мојата религија НЕ. Ниту јас на твои празници, ниту ти на мои. Тоа е моето „ставање на клада“ (да ги искористам твоите зборови) и причината за истото.

Затоа и му реков на кумановецот ПАРВА ако е толку храбар нека оди на Рамазам пред локалната џамија и нека ги запраша било што на начин на кој тука прашува за христијанство па ако може се' уште да оди нека се врати дома, уклучи компјутер и нека пиши како си поминал.

Знае Хепта дека нема шанси со нив да сум, многу пати сум му контрирал по темите, исто и на Пророкот.
Никаде не посочив дека си со или против Хепта, ниту во цитирањата или пишувањето не мислев на тебе али океј.
Има теми за религија, може да правиш таму муабет со било кого *иако ќе налеташ само на секташи како Хепта и религиски фанатици али јбг.

Доколку навистина не го знаеш одговорот или разговарај со некој што го знае - религиски поткован или изгуглај го, не е нешто спектакуларно и впрочем сосема е едноставно.
Можно е и само со логични прашања да бараш световни решенија на духовните проблеми, не знам, иако тоа не оди така.

Од друга страна, јас лично избегавам муабети за религија бидејќи тоа е лична работа и верување, не е нешто обопштено што јас преку дискусија треба да ти го наметнам тебе или ти мене или пак да дојдеме до некој "common groung". Тоа е работа на теолози, на проповедници за било која религија и слично, да те привлечи, насочи, не се впуштам во такви работи бидејќи поинаку ја поистоветувам религијата (однос меѓу мене и Бог и сосема доволно ми е тоа, не сакам да го дискутирам).

За разлика од Берик, јас немам влакна на јазикот затоа што е Велигден или сега се пости па да му одговарам на овај акмакот на провокацијата, тоа беше што ме испровоцира да го отерам Парва каде му е место, а не дека нешто паметно праша, уште помалку тоа што пишува за христијанство.
Може кој што сака да дебатира и христијанство или било што друго, но презирам вакви завиткани во обланда буцкања испод маса на религиски празници. Не е во ред.
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.315
Поени од реакции
4.702
За ликот @парва... Мое видување за Воскресение.

За мене, душата е поим кој опфаќа кои сме ние во срцето. Заеднички термин за сопствената личност, психата, чувствата, светот на мислите. Ова не е нужно религиозен термин, иако обично се толкува како таков. Таа душа, таа енергија што го придвижува ова наше тело, по смртта не се губи, на тоа не учи физиката нели, енергија ниту може да се создаде, ниту пак да се изгуби, може само да се претвори од еден во друг вид на енергија. Материјалното ни тело се распаѓа, го јадат црви, и на тој начин повторно влегува во животниот круг на оваа наша планета.
Енергија, ДУШАТА, талка низ просторот, за неа нема граници, нема никакви ограничувања, посебно не овоземски, и може да се претвори во друг вид на енергија или пак да влезе во друго новонастанато материјално тело...

... Јас не верувам дека некому нешто треба да се форсира, како што овде пробаа тоа да го сторат одредени ликови. Ниту јас нема да форсирам некого да верува во Господ или пак да менува вероисповест. Во основа, можете да допрете до луѓето само ако имаат одредена внатрешна подготвеност за промена, ако веќе забележале дека нешто не е во ред. Ова се однесува на начинот на живот и психата. Да ми беше кажано на 30-годишна возраст дека морам да внимавам на исхраната, ќе му се изнасмеав, бидејќи не страдав од тој проблем. Колку и да звучи тоа трагично, само кога ќе сфатиме дека нешто не е во ред, стануваме љубопитни, како тоа би можело да се промени. И тогаш почнуваме да се молиме, драг мој @парва...
А Бог е Тој кој прв ми паѓа на памет, кому би требало јас во ТОЈ момент да се обратам.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Не те сметав дека си некој што вади муабет од контекст и цитира со дефокус.
Што беше извадено од контекст од тоа што на членот му споделив факти? Тој потврди дека религијата се злоупотребувала, јас кажав дека и сега е исто. Ватикан зашто илјадници документи чува и не дава пристап на било кого...

Никаде не посочив дека си со или против Хепта, ниту во цитирањата или пишувањето не мислев на тебе али океј.
Како тоа никаде... Мене Лаик ми одговара со :
Хепта лајк дис...
Ти се надоврзуваш со:
Охоооо, не само што му се свиѓа туку и скромно се клешти во позадина, а во приватни пораки гарант го храбри и му вели супер браво, ајде уште 20 лица вака на фб залови ги и ќе те иницираме.
Значи на одговорот од Лаик према мене, ти се надоврзуваш, јас сфаќам дека се однесува за мене. :toe:

Затоа и му реков на кумановецот ПАРВА ако е толку храбар нека оди на Рамазам пред локалната џамија и нека ги запраша било што на начин на кој тука прашува за христијанство па ако може се' уште да оди нека се врати дома, уклучи компјутер и нека пиши како си поминал.
Па и пред црква не иде да ги прашува.
Плус гајле ми е за муслиманите, нека веруваат дека ќе добијат 72 девици, нека ги држат жените потчинети, нека живеат ко пред 5 века, јас гледам со своите како подобри да бидеме.

Доколку навистина не го знаеш одговорот или разговарај со некој што го знае - религиски поткован или изгуглај го, не е нешто спектакуларно и впрочем сосема е едноставно.
Па различни одговори има, зашто па баш на религиски "поткован" би му верувал, а не на некој поради кого сега имаме многу подобри услови за живот и кој смета дека технологијата и духовноста треба заедно да се, а не од крајност во крајност.

Не знам каде ја гледате провокацијата, но не би требало да ви сметаат прашања на кои немате одговор, а ни одговорите секако не мора да ги прифатите.

Нашиве беа во Ерусалим и оп метеорит поминал над Палестина. :cool:


1681583081302.png
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Што беше извадено од контекст од тоа што на членот му споделив факти? Тој потврди дека религијата се злоупотребувала, јас кажав дека и сега е исто. Ватикан зашто илјадници документи чува и не дава пристап на било кого...



Како тоа никаде... Мене Лаик ми одговара со :


Ти се надоврзуваш со:


Значи на одговорот од Лаик према мене, ти се надоврзуваш, јас сфаќам дека се однесува за мене. :toe:



Па и пред црква не иде да ги прашува.
Плус гајле ми е за муслиманите, нека веруваат дека ќе добијат 72 девици, нека ги држат жените потчинети, нека живеат ко пред 5 века, јас гледам со своите како подобри да бидеме.



Па различни одговори има, зашто па баш на религиски "поткован" би му верувал, а не на некој поради кого сега имаме многу подобри услови за живот и кој смета дека технологијата и духовноста треба заедно да се, а не од крајност во крајност.

Не знам каде ја гледате провокацијата, но не би требало да ви сметаат прашања на кои немате одговор, а ни одговорите секако не мора да ги прифатите.

Нашиве беа во Ерусалим и оп метеорит поминал над Палестина. :cool:


Прегледај го приврзокот 375592
бафра, не туку галами, појди во црква како секој рисјанин и кршкај се вечер.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
бафра, не туку галами, појди во црква како секој рисјанин и кршкај се вечер.
Зашто бе тебе да те слушам, кој што кажуваш дека религијата е застарена работа, кој сака чип да му стават за да му се подобрел капацитетот на мислење...
Иако религијата е застарена работа,
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Зашто бе тебе да те слушам, кој што кажуваш дека религијата е застарена работа, кој сака чип да му стават за да му се подобрел капацитетот на мислење...
Сега тоа е факт, но тоа не значи дека треба да отфрламе нешто кое не поврзува како луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom