Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.905
Поени од реакции
10.463
Кастро? Срушил режим? Или го создал режимот? Едно од двете е. Македонија не ни мора да стреми кон Куба. Тука негде сме.

Америка е најебано, најпаметната земја, на цел ебан глобус. Овие од Куба се токмеа да и фотнат нуклеарки на времето, се молеја кај Русија (СССР) да им ги даде - оваа ги откачи. Денес младите Руси во Москва носат блузи од Че прикажан како Мики Маус. Наводно шамаран бил со зборови ко бил Москва, и со свиткана глава се вратил на островот.
Зошто е Америка најпаметна? Ако веќе мора да го разглобувам очигледното. Па, на нејзиниот континент никогаш нема да се води војна. Војните се водат далеку од неа - секогаш. Таа беше, е, и засекогаш останува нејзината иницијална стратегија. Рузвелт еднаш 'шеговито' Европа ја нарече Замок, без покрив - разурната во 2ра. Пошто кутрата вечно потклекнува на туѓо с'скање, дупење за војни. Еве гледаме и денеска. Да имаа троа акал тоа Русите ќе знаеа дека ни моќ ни стабилност не ќе им донеси војната со Украина. Изгуби репутација и фининасиски партнери во Европа. Доби крвав непријател за вечни векови - во својот најблизок сосед. Затоа што е глупава.
Да не мислите дека ви ја кудам само неа. Англија е едно од најголемите Европски дна. Брегзитот беше стимулиран од Бате Трамп - одново биваа издупени од САД за тој јак акт. Реално САД ги игра ко папети, го користи и манупилра нивниот гнев и љубомора едни за други, и на крај ги остава на цедило, на дното пошто само таму припаѓаат.
Една земја ја научи оваа мртва игра на војни од кој никој не добива и истата има само просперитет од тогаш - Швајцарија. Германија (после така страорна и испровоцирана 2ра, а богами и се она што и следеше по 2ра) е денес, многу слична на Швајцарија некогаш низ вековите, ко и спизди од војните, доста зрела позиција. Русите не се мразени во Германија, ниту некогаш пак ќе бидат, се добредојдени во Германија, има 3 милиони од нив овде, сите се горе-долу супер луѓе со фамилии и статус. Се надевам дека и Русија некогаш ќе ја научи овва вредна лекција. Бог ќе ги награди само тие кои се паметни. Ко Швајцарија. За другите потешко, оти не покажале концепт за подобро.


Нема тоталитарна сила што можи да те манипулира ако сам си го чукниш прстот од чело. Нема.
Дудуци како тебе кои се палат кога ќе слушнат chuchichäschtli од депилиран педер од Базелштад не можат да разберат што знали достоинство, патриотизам, смелост.

Твоето мозоче е многу одамна испрано во тапанот на западната демократија каде се што е твој генетски код и твоја историја не чини а за возврат имаш да ги славиш новите вредности на твоите нови стопани - мулти-половни определби, мажи приморани да седат на шоља дур мочаат, сопругите екслузивно да бидат ебени од црнечки стапови од минимум 25 центима, е тие се вредностите за кои ти се залагаш.

Колку и да не се согласувам со комуњарската филозофија на Кастро (а мојата отворена омраза спрема се што е комуњарско е општо позната на форумов) апсолутно треба да му се признае за мадињата кои ги имал кога им се спротиставил на сите мафијашки шефови кои владееле де факто со Куба пред револуцијата, Куба едноставно бил еден куплерај, јавна куќа, курварница со казина на секој чекор. Кога Кастро ја нападнал војската заедно со народот, дотогашниот претседател киднал со 300 милиони долари во кеш во поткровителство на САД.

Така да, цуцни ја сламката од томато-ѓумбир-шејкот и не дели совети по принципиелност, о ти, изгубен малочовеку по Европа
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.645
Поени од реакции
21.021
Ем гласачкото тело го крадат од таму
Ова е она што треба да се знае за левица и нејзината суштина зашто постои, да го слабее ВМРО зашто се иделошки исти со СДС и на овој начин да ги одржуваат само СДС на власт.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.509
Поени од реакции
2.605
Го пуштаат ботот од време на време од комитет, стајте го на игнор.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.264
Поени од реакции
8.741
Не сакам да изигрувам адвокат на Жмицко...но не сте прочитале добро.
Мицко прифати промена на преамбулата по хрватскиот модел, бидејќи цело време му го спомнуваа хрватскиот устав, во кој устав се наведени хрватскиот народ и останатите 22 малцинства

Тоа е доста пониско ниво од нашиот устав, каде албанците и останатите се напишани како делови од народ

Со ваква промена македонскиот народ се издигнува над останатите, па нека ги има ако сакаат и бугарите внатре

Но албанците тоа нема да го дозволат
Namerno ne go spomnav toa samo da vidam kolku ke se iztrcaat bez da procitat sto bilo, zatoa samo spomnav “da vidime sega kolku se sds i dui za evropa”.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.028
Поени од реакции
16.114
Не сакам да изигрувам адвокат на Жмицко...но не сте прочитале добро.
Мицко прифати промена на преамбулата по хрватскиот модел, бидејќи цело време му го спомнуваа хрватскиот устав, во кој устав се наведени хрватскиот народ и останатите 22 малцинства

Тоа е доста пониско ниво од нашиот устав, каде албанците и останатите се напишани како делови од народ

Со ваква промена македонскиот народ се издигнува над останатите, па нека ги има ако сакаат и бугарите внатре

Но албанците тоа нема да го дозволат
Ke bide na kraj Albanci, ziteli na Severdjanija i 22 drugi malcinstva
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.531
Поени од реакции
47.929
Ова е она што треба да се знае за левица и нејзината суштина зашто постои, да го слабее ВМРО зашто се иделошки исти со СДС и на овој начин да ги одржуваат само СДС на власт.
ВМРО треба свеќа да им пали на Левица за тоа што ги држеа актуелни националните прашања за кои вмро имаше млитав или никаков став и на тој бран незадоволство, воглавно граден од Апасиев, ВМРО доби градоначалници кои со ништо не ги заслужи.
Незадоволството беше артикулирано и подгревано од Левица, ВМРО беа гневни на цените на малините и го викаа Заев на тв дуел, зошто од Ири и Аденауер тие теми им ги препорачаа.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.166
Поени од реакции
15.172
ВМРО ги спакува УЧК ама дека има изроди од СДС кои за фотеља ќе продадат и мајка и ќерка ... не им претставува проблем у сред конфликт да ги предаваат позициите на тогашната арм / мвр. Македонија пати од внатрешни предавници, а не од надворешен непријател, а СДС е докажан непријател на Македонија од 91ва навака, предавствата не можам да ги набројувам дека се многу, од знаме до име.
Инаку да незнам колку пратевте деновиве се одвиваше судење за ТАРГЕТ / ТВРДИНА ... прислушкувањето било нарачано од надвор / нашиот јужен сосед, снимките знаете каде завршија и кој после тоа дојде на власт да прави договор за преомена на името.
Али јебига, биполарни шизи без мозок, лапајте и гутајте што ви сервираат левица / сдс / дуи.
Тоа е тоа што Грујо го кажуваше со жолтите комбиња. Така вероватно му кажале, а всушност странските служби му биле влезени до џигери.
Или како што се коментира-грците све снимале, и со помош на тие снимки успеаја да ни го сменат името.

Тие што му помогнаа се најобични куртони за еднократна употреба на поголемите играчи
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.727
Поени од реакции
6.231
A VMRO pomogna vo promena na ime dodeka Levica se protivese.
Nekoi greski se pogolemi od drugite.
I ja da osvezam malku memorija.
Левица е исто дно ко Вмаро и Сдсм, разбуди се. Ако не и бетер. Тоа се едни од најситните профитери на чело со лидерот со скапа кола, му дреми курот него за Македонија. Едно го интересира него. Ако ти кажам што неславно ќе ме наречиш среброљубец. Јас ќе те исправам дека сум златољубец, среброто ist nicht so meins.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.166
Поени од реакции
15.172
Левица е исто дно ко Вмаро и Сдсм, разбуди се. Ако не и бетер. Тоа се едни од најситните профитери на чело со лидерот со скапа кола, му дреми курот него за Македонија. Едно го интересира него. Ако ти кажам што неславно ќе ме наречиш среброљубец. Јас ќе те исправам дека сум златољубец, среброто ist nicht so meins.
Се согласувам, освен во делот со скапа кола. Па истата ја имам и јас , и тоа во истата боја. Цените и се движат од 2000-3500 евреи, што е во долниот ранг на коли
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Левица е исто дно ко Вмаро и Сдсм, разбуди се. Ако не и бетер. Тоа се едни од најситните профитери на чело со лидерот со скапа кола, му дреми курот него за Македонија. Едно го интересира него. Ако ти кажам што неславно ќе ме наречиш среброљубец. Јас ќе те исправам дека сум златољубец, среброто ist nicht so meins.
Добро бе чоек дали ти се разбираш од коли воопшто?Таква Алфа во Германија можиш да најдиш за 500 евра,алооо!
 
Член од
9 август 2014
Мислења
482
Поени од реакции
1.521
Се согласувам, освен во делот со скапа кола. Па истата ја имам и јас , и тоа во истата боја. Цените и се движат од 2000-3500 евреи, што е во долниот ранг на коли
Добро бе чоек дали ти се разбираш од коли воопшто?Таква Алфа во Германија можиш да најдиш за 500 евра,алооо!
Проштевајте, тој е скромен дечко, не се разбира од коли, впрочем и нема кола. Доколку треба да оди до некаде(што е ретко), оди исклучиво со велосипед. По потреба со Bus или со U-Bahn. А и како просветлен Европеец со високи морални вредности, постојано се грижи за животната средина.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Kajgana Shop

На врв Bottom