Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Imav iskustvo da rabotam nekolku godini vo Germanija vo gradezena firma I na nekolku objekti kade sto se instaliraa sistemi so TP bea strogo predvideni Inatalirani od licencirani proektantski Firmi samo kaj Nas mozes da kupis TP I vo trafika od prodavaci na Maruli a da ti ja montira nekoj koj najverojatno nikogas poveke nema da go vidis a ni cues a Garancija?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Imav iskustvo da rabotam nekolku godini vo Germanija vo gradezena firma I na nekolku objekti kade sto se instaliraa sistemi so TP bea strogo predvideni Inatalirani od licencirani proektantski Firmi samo kaj Nas mozes da kupis TP I vo trafika od prodavaci na Maruli a da ti ja montira nekoj koj najverojatno nikogas poveke nema da go vidis a ni cues a Garancija?
У Шведска живеам друже и пред некој месец кога се преселив у куќа викнав таква лиценцирана компанија да ми провери топлотна загуби ова она и да ми кажат како најоптималните да го греам просторот.
Дојдоа видоа што е како е зашто е, немам инсталација за радијатори нит па подно греење во објектот. Според нивните пресметки да одам со радијатори зашто подно ќе бараше уште повеќе инвестиција и реновирање топлотна пумпа која би црпела енергија од под земја би уштедил 200кв одколку да се греам на инвертер/и.
Топлотна пумпа воздух вода како пазарџија а што ја нуди тука без подно греење според нивните калкулации (ама Ок они не слушнале за Грее и нивната технологија) предвидената потрошувачка и беше околу 400кв на годишно ниво повеќе од инвертер.
Инсталација на инвертер (најскупиот митсубиши/тошиба/даикин) околу 2500-3000€ за мојава куќа.
Подземна топлотна пумпа со бушење и инсталација на радијатори беше инвестиција од 27-32000€, за подно каде би била најекономична барем уште 10000
Топлотна пумпа воздух вода како што ја фалат тука со инсталацијата за радијатори 20-25000€

нивен совет (пази најмалку ќар имаат на инсталација од клима) беше инсталација на клима зашто за другото не е економски исплатливотолкава инвестиција нема да се врати во животниот век на пумпата. Ама има разлика помеѓу продавач кој се грижи за тоа да бидеш задоволен и да го препорачаш, и оној кој труби како папагал едно па исто по форуми.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
Moje je misljenje da covek nece da pogresi ni sa kaminom na drva ako mu se svidja takav nacin grejanja. A ovo sto neki opet spominju Eurovent i preve neki cirkus sa tim ..... da li inverter bez Euroventa, da li kamin na drva, sve je to isto.
Не ја спамирај темава со глупости!

@bul_dozer нешто кратко напиша, а и треба цела тема, ТП е наука сама по себе..!
Има каде, кога и како да се инсталира ТП, и е баш господски начин на греење!
Ама кошта! И кошта превише оти не е само пумпата, туку за неа треба и посебен систем и добро изолиран објект, и се! Само еден деаератор со магнетен филтер кошта 400-500€ или колку една клима…

За мали објекти не е исплатлива ама баш никако!

@Sv B оди да продаваш марули со твоево знаење и “убедувачки вештини”!
Izvinjavam se za moj spam. >.....Takodje mislim da je za tako malu kvadraturu TP utopija zbog cene. Totalno nerentabilno. Bolje je 10x da se za takvu povrsinu postave 3-4 dobro izabrana splita.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Подземна топлотна пумпа со бушење и инсталација на радијатори беше инвестиција од 27-32000€,
Подземна ТП е најекономична, со оглед да на 50-60 см под земја Т никогаш не пага под 0, што е особено поволно во Шведска каде воздухот е ладен, веројатно често е и -15 и поладно, зависи колку северно си. Е сега пак, од друга страна, таму е работната рака прескапа, така да инвестицијата би се исплатела на долг рок. Инаку, и да рикне ТП (па не би ваљда ГРЕЕ да купуваш), големиот дел од инвестицијата останува во функција.
Туку, чудна ми е нивната пресметка дека ТП во земја (каде средината е постојано +2-+4) ке потроши само 200 КВч годишно помалку од инвертер кој ќе зема топлина од воздух а кој во добар дел од годината ќе биде -5 или -10 и пониско. КОП-от на -10 е два до дваипол пати помал од тој на +5, а они ти пресметале по 15-тина КВч месечно заштеда?!
Слична калкулација би била и за лето, каде што топлина треба да се предаде во земја на средина со +5 а не во воздух со +25-30.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Kako ve rabotat, ko mali majmuni, sisanje do daska.
Uzivaj vo Svedska….hahaha
Па смени го бизнисот у Буњаковец гледаш дека тезга џабе држиш за марулчињата, почни со банани за мајмуните.
Или страв ти е дека ти ќе ги јадеш како алфа мајмун СВ Б Конг па ништо нема да остане за продажба.

бар со таа промена ќе се држиш до мотото на тимот не е битно што купуваш битно е да од буњаковец.
Подземна ТП е најекономична, со оглед да на 50-60 см под земја Т никогаш не пага под 0, што е особено поволно во Шведска каде воздухот е ладен, веројатно често е и -15 и поладно, зависи колку северно си. Е сега пак, од друга страна, таму е работната рака прескапа, така да инвестицијата би се исплатела на долг рок. Инаку, и да рикне ТП (па не би ваљда ГРЕЕ да купуваш), големиот дел од инвестицијата останува во функција.
Туку, чудна ми е нивната пресметка дека ТП во земја (каде средината е постојано +2-+4) ке потроши само 200 КВч годишно помалку од инвертер кој ќе зема топлина од воздух а кој во добар дел од годината ќе биде -5 или -10 и пониско. КОП-от на -10 е два до дваипол пати помал од тој на +5, а они ти пресметале по 15-тина КВч месечно заштеда?!
Слична калкулација би била и за лето, каде што топлина треба да се предаде во земја на средина со +5 а не во воздух со +25-30.
За да ти работи со радијатори треба да грееш на повисока температура што автоматски ти ја крева потребната енергија за загревање. А за да биде со подно греење е скоро 40000€ поскапо од обичен инвертер. Пресметај сам колку време ќе треба за да вратиш толкава инвестиција пред да почнеш да уживаш во економијата.

температурата од октомври до сега преку ден била под нула во вкупно 20 дена. Се останато биле температури помеѓу 2 и 7 степени.

Али не се секирај сега ќе земат професорот и докторов од факултетот во Буњаковец и ќе ни објаснат и видови на топлотни пумпи и начини на греење и потрошувачка и се па полесно ќе разбереме.
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Vo normalni Drzavi ke montiraat I prodavaat sekakvi ne go gledaat toj film najzastapeni vo Germanija Bea Nibe TP za Kineski proizvodi retko koj se odlucuva da rizikuva osobeno so TP a da ne zborime I za Deklaracija na proizvod so somnitelni Servisni ona sto go gledam po objavi pisuva za odredena kvadratura pa me interesira na koj nacin go presmetaa toa?Najgolema greska bese sto se podlazav da zemam klima zaradi subvencii ni subvencii zemav ni sum zadovolen od proizvodot !Takvi Serviseri kako Marula ke ti prodadat nesto I posle veke nikoj ne ti kreva na mob.Posle tolku fuseraj prodaden ke I'm dojde pametot na tie sto gi narekuvate "Ovci"!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Vo normalni Drzavi ke montiraat I prodavaat sekakvi ne go gledaat toj film najzastapeni vo Germanija Bea Nibe TP za Kineski proizvodi retko koj se odlucuva da rizikuva osobeno so TP a da ne zborime I za Deklaracija na proizvod so somnitelni Servisni ona sto go gledam po objavi pisuva za odredena kvadratura pa me interesira na koj nacin go presmetaa toa?Najgolema greska bese sto se podlazav da zemam klima zaradi subvencii ni subvencii zemav ni sum zadovolen od proizvodot !Takvi Serviseri kako Marula ke ti prodadat nesto I posle veke nikoj ne ti kreva na mob.Posle tolku fuseraj prodaden ke I'm dojde pametot na tie sto gi narekuvate "Ovci"!
Ne mi e jasno vo koj svet ziveete, kako sami sebe se lazete i ste si ubedeni vo nekoi demagogii.
Cela Evropa se ubi od kupuvanje na TP od Kina, 80% od pazarot vo EU e od kineski brendovi.
Site EU brendovi se made in China, koj vo Gree, koj vo Midea…..
A za Nibe ne mi kazuvaj prikaski….rasprasaj se malce poveke i se ke ti bide jasno.
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Ne mi e jasno vo koj svet ziveete, kako sami sebe se lazete i ste si ubedeni vo nekoi demagogii.
Cela Evropa se ubi od kupuvanje na TP od Kina, 80% od pazarot vo EU e od kineski brendovi.
Site EU brendovi se made in China, koj vo Gree, koj vo Midea…..
A za Nibe ne mi kazuvaj prikaski….rasprasaj se malce poveke i se ke ti bide jasno.
Da cel svet se samo Kineski proizvodi kupiva Abe kako Sekta ste za 1000 den.ke trubite kako Prodavaci od Tezga ajde odgovorimi kako gi najdovte m2 za Deklaracija?
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Жално е што вие препорачувате ТП на радијатори, каде веќе има инсталација, и уште потрагично каде и нема, а треба да се прави…
Радијатор=/=ТП

Ама додека има офци, ќе има и волна!
И ич не ги жалам тие што се з@ебале така!
Требало прво да се запрашаат што е тоа FCU(што така ко демек “стручно” го нарече), и зошто е уопшто измислена таа скаламерија…
Па ќе им било јасно дека ТП грее на 30ц.

На 50-60ц колку и е COP-от? 1.35? 1.50?
Животниот век? Буката?
Tocno. Na radijatori zagreva ama ekonomija nema. Imav sansa da sporeduvam ista pumpa, vi slucni kukji so slican izolacija. Vi ednata kukja TP so podno a vo deugata so radijatori. Najmalku 50-60% razlika vo potrosuvavkata.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Па смени го бизнисот у Буњаковец гледаш дека тезга џабе држиш за марулчињата, почни со банани за мајмуните.
Или страв ти е дека ти ќе ги јадеш како алфа мајмун СВ Б Конг па ништо нема да остане за продажба.

бар со таа промена ќе се држиш до мотото на тимот не е битно што купуваш битно е да од буњаковец.

За да ти работи со радијатори треба да грееш на повисока температура што автоматски ти ја крева потребната енергија за загревање. А за да биде со подно греење е скоро 40000€ поскапо од обичен инвертер. Пресметај сам колку време ќе треба за да вратиш толкава инвестиција пред да почнеш да уживаш во економијата.

температурата од октомври до сега преку ден била под нула во вкупно 20 дена. Се останато биле температури помеѓу 2 и 7 степени.

Али не се секирај сега ќе земат професорот и докторов од факултетот во Буњаковец и ќе ни објаснат и видови на топлотни пумпи и начини на греење и потрошувачка и се па полесно ќе разбереме.
За да одговорат “докторот” и “асистентот” на науки…
Прво треба да изгуглаат, да поднаучат нешто, па да смислат како да ја свртат водата на нивната воденица!
Најчесто не можат ни да смислат нешто, па ја завлекуваат работата во друг правац.
А имаше и моменти кога сме ги избомбардирале со факти така јако, па ги немаше со денови! …додека некои други тролчиња тука не накуцаа дузина страни, па да го заборавиме муабетот!

Како јас сега до го учам од 0, дека ТП грее исклучиво со ΔT од 5ц?! Нуклеарна физика е тоа за него…
За добро упуцан систем со ТП, идеално би било ΔT од 3ц.
Он многу знае што е тоа…

Али навали народе на тезгава… Грее Н.1

П.С. и далеку од тоа дека грее не чинат! Туку овие што продаваат тезгаџиски со лаги и превари, колку да се продаде било што..
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Podzemna….hahaha, sto se covek nema da cue od novive naucnici.
Polupismeni eden kup, pa uste solat pamet….hahaha
Не е срамота човек да не знае, срамота е да знае дека не знае, да не сака да дознае а тоа малку знаење погрешно да го пренесува на други кои не мора да знаат со оглед да не им е тоа професија, туку се едноставно потрошувачи и немаат потреба да знаат, а веруваат на “професионалци“. Срамота е ти како “професионалец“ да немаш чуено за подземни ТП, одн. за ТП со изменувач-цевки ставени под површина на земјата, а оваа технологија е во пракса барем 50-60 години. И наместо тоа незнаење да го криеш и да потајно научиш во меѓувреме нешто за таквите ТП, ти овде јавно си го кажуваш нивото на стручност, па очекуваш да ти веруваат и сите да се стрчаат кај вас по GREE... Убаво спомнав еднаш вие ГРЕЕвчиња поарно ништо да не пишувате, со начинот на пишување и изнесеното знаење само го рушите оној каков таков углед на фирмата.

За да ти работи со радијатори треба да грееш на повисока температура што автоматски ти ја крева потребната енергија за загревање. А за да биде со подно греење е скоро 40000€ поскапо од обичен инвертер. Пресметај сам колку време ќе треба за да вратиш толкава инвестиција пред да почнеш да уживаш во економијата.
Ама се согласувам дека не е исплатливо за тие услови, туку ми беше муабетот дека годишна заштеда од 200 КВч ми изгледа премала.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Ете те поправив.

не знам што да ти кажам за камин и дрва, ама реално гледано тој простор би требало лесно да го згрееш со две инвертер клими. Претпоставувам дека потрошувачката на струја би ти била како да си потрошил околу 8-9м2 дрва во една грејна сезона.
Ако тоа е добра потрошувачка можеш да размислуваш на промена кон инвертер, ако ти е многу барај друго решение.
Имам инвертер клима трииполка, ама само за "преодни" месеци (септември, октомври, април, мај), сепак дрво си е дрво (за зимски месеци), 6, 7 кубици ми се ок, така да најисплатливо мислам е дрвото.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Ама се согласувам дека не е исплатливо за тие услови, туку ми беше муабетот дека годишна заштеда од 200 КВч ми изгледа премала.
Не знам тоа друже дали е премалку или премногу со нив да збориш :)
Може ако би била пресметка за подно ќе било поголема разлика ама не сум јас стручен тоа да то зборам, она што можам а пренесам е што мене ми е кажано.
Имам инвертер клима трииполка, ама само за "преодни" месеци (септември, октомври, април, мај), сепак дрво си е дрво (за зимски месеци), 6, 7 кубици ми се ок, така да најисплатливо мислам е дрвото.
Тогаш друже барај некој од брендовите кои ти ги пишаа, имаат и за поголеми површини.
Дома моите имаа трајножареча гусена печка која беше над 100м2 и стварно си бркаше работа
Nepismen, ne e TP podmornica ili metro, pa da ima “podzemna” TP, nauci gi terminite pa komentiraj.
Ајде докторе повели објасни какви топлотни пумпи има допринеси со нешто квалитетно на темава. Ако не си во можност да го сториш тоа можеш слободно да почнеш со барање во златна книга за добавувачи на банани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom