Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.774
Поени од реакции
8.415
Не оди подалеку ете и во 2020 на изборите Левица со 37к гласа добија 2 пратеници а Алијанса со 81к гласови имаа 12 пратеници
18000 vs 6700 гласа по пратеник
Значи ако има една изборна единица ќе има и праг (%) на гласови кој мора да се освои за да се добијат претставници. Во Европа е генерално 5% тој праг за една партија а ако се коалиции тогаш оди 7-8-10%. Немаше Левица да има 5 пратеника наместо 2 туку ќе имаше нула. Ќе бидат потребни 40-50 000 гласови за да се влезе во парламент во тој случај или 100 000 ако идете како коалиција.

И да се смилуваат СДС/ДПНЕ и ДУИ и стават 3% пак тоа се 30 000 гласови.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.156
Поени од реакции
4.921
Не оди подалеку ете и во 2020 на изборите Левица со 37к гласа добија 2 пратеници а Алијанса со 81к гласови имаа 12 пратеници
18000 vs 6700 гласа по пратеник
Многу поефикасен систем за “зауздување“ на Арнаутите е претседателски систем.
Пред некоја година и овде изнесов таква идеја но на повеќето не им беше прифатлива, претпоставувам заради лични интереси и партиска лојалност.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.404
Поени од реакции
21.968
Значи ако има една изборна единица ќе има и праг (%) на гласови кој мора да се освои за да се добијат претставници. Во Европа е генерално 5% тој праг за една партија а ако се коалиции тогаш оди 7-8-10%. Немаше Левица да има 5 пратеника наместо 2 туку ќе имаше нула. Ќе бидат потребни 40-50 000 гласови за да се влезе во парламент во тој случај или 100 000 ако идете како коалиција.
Ne mora da ima prag nitu pak mora da bide 5%. Tie 5% vo Germanija na primer se posledica od Vajmarksta republika kade parlamentot bese ekstremno fragmentiran sto doprinese za nefunkcionalnosta a posledicite gi znaeme. Takov prag moze da go stabilizira parlamentot da nemas 20 partii so po eden pratenik. Vo Makedonija ne postoi takva opasnost so ogled sto preku listite i malite krlezki partii vekje imas takva fragmentiranost. Ke izleze na kraj duri, deka pomalku partii ke imaat svoi pratenici vo sobranieto - ako se podraboti i na kusenje na listite sekako.
Автоматски споено мислење:

Многу поефикасен систем за “зауздување“ на Арнаутите е претседателски систем.
Пред некоја година и овде изнесов таква идеја но на повеќето не им беше прифатлива, претпоставувам заради лични интереси и партиска лојалност.
Moze da se razmisli ama pretsedatelski pa i semipretsedatelski sistemi imaat seriozni slabosti koi treba da se zemat predvid. Isto taka toa ne znaci, deka nema kontrolna instanca kako sobranie taka da ne sum ubeden deka bi bilo podobar.
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.021
Поени од реакции
635
Ќути, се намачи спротистувајќи се, кичма скрши. :D
Незнам јас дали се намачил или не , само знам во негово време ова го немаше. А секако он е крив што не ги спопика по затвори да не излезат Муртино и компанија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.609
Поени од реакции
82.316
Доста бе го обвинувате ДПМНЕ за ова што се дешава последните години со Албанците. Па СДСМ им го дозволи ова, никад во време на ДПМНЕ тие ја немале оваа сила. Наредните избори гласајте пак за СДСМ и за курци палци македонски партии, за да пак можат Албанциве да коалицираат со СДСМ и пак да си царуваат.

Сватете дека за Македонија да тргне напред на следните избори мора да има една партија која ќе отскокнува со околу 55 пратеника минимум за да може да ги скроти Албанците со нова влада. А сакале тоа да го слушнете или не единствена таква партија со ваква предиспозиција е токму ДПМНЕ (За жал или не ќе видиме).
- Груевски амнестираше воени злосторства на Албанци врз Македонци.
(никој никогаш до сега не амнестирал воени злосторства, посебно не врз свој народ)

- Донесе закон за знамиња според кој, знаме на туѓа држава ќе се вее на државни јарболи.
(нигде у свет тоа го нема, секогаш има барем мала вексиколошка разлика, кај нас не)

- Мицковски, согледувајќи ги методолошките промени донесени во 5 до 12, правилно истакна дека не е ова попис туку етнички инжинеринг. За само после некој месец и една средба со американскиот амбасадор, да повика на излезност на тоа што го викаат попис и си ги прифати сервираните бројки како попче.

- Врвните 5-10 општини по најмала наплата на данок во изминативе 20 години се албански. Наплатата на данок, таму е под 5%, во изминативе 20 години. Груевски владееше долго и цврсто и оваа пракса ја овозможи истоврмено не дозволувајќи такви преседани во неалбански средини (мое маало не може така како Арачиново одеднаш да не плаќа данок и да биде оставено на раат од државата 20 години). 20 години е статистиката! И ВМРО и СДСМ владееле тие години.

- Врвните 5-10 општини по најмала наплата на струја во изминативе 20 години се албански. Наплатата на струја, таму е под 5%, во изминативе 20 години. Многу слична статистика со данокот погоре. Груевски владееше долго и цврсто и оваа пракса ја овозможи истоврмено не дозволувајќи такви преседани во неалбански средини (мое маало не може така како Арачиново одеднаш да не плаќа струја и да биде оставено на раат од државата, струјата да не ни се исклучува). 20 години е статистиката! И ВМРО и СДСМ владееле тие години.

Имам уште примери за тоа како ВМРО не шитна на Албанците у овие 20 години. Сакаш?

Тоа што СДСМ е уште полош никако не го амнестира ВМРО.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.710
Поени од реакции
23.418
- Груевски амнестираше воени злосторства на Албанци врз Македонци.
(никој никогаш до сега не амнестирал воени злосторства, посебно не врз свој народ)

- Донесе закон за знамиња според кој, знаме на туѓа држава ќе се вее на државни јарболи.
(нигде у свет тоа го нема, секогаш има барем мала вексиколошка разлика, кај нас не)

- Мицковски, согледувајќи ги методолошките промени донесени во 5 до 12, правилно истакна дека не е ова попис туку етнички инжинеринг. За само после некој месец и една средба со американскиот амбасадор, да повика на излезност на тоа што го викаат попис и си ги прифати сервираните бројки како попче.

- Врвните 5-10 општини по најмала наплата на данок во изминативе 20 години се албански. Наплатата на данок, таму е под 5%, во изминативе 20 години. Груевски владееше долго и цврсто и оваа пракса ја овозможи истоврмено не дозволувајќи такви преседани во неалбански средини (мое маало не може така како Арачиново одеднаш да не плаќа данок и да биде оставено на раат од државата 20 години). 20 години е статистиката! И ВМРО и СДСМ владееле тие години.

- Врвните 5-10 општини по најмала наплата на струја во изминативе 20 години се албански. Наплатата на струја, таму е под 5%, во изминативе 20 години. Многу слична статистика со данокот погоре. Груевски владееше долго и цврсто и оваа пракса ја овозможи истоврмено не дозволувајќи такви преседани во неалбански средини (мое маало не може така како Арачиново одеднаш да не плаќа струја и да биде оставено на раат од државата, струјата да не ни се исклучува). 20 години е статистиката! И ВМРО и СДСМ владееле тие години.

Имам уште примери за тоа како ВМРО не шитна на Албанците у овие 20 години. Сакаш?

Тоа што СДСМ е уште полош никако не го амнестира ВМРО.
golem kur. ako ne go napravese toa ke go imavme segasnoto scenario pred 20 godini. fakt e deka uste togas sdsm im nudese sipak za premier samo da se naravi koalicija so niv. se duri komunjarite se spremni na sekakvi otstapki ke mora i drugite da go pravat toa do nekoj stepen. sfati ednas deka politika e kurva i deka nekogas mora i nesto apla glupo da se napravi za da se spreci pogolemo zlo.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.609
Поени од реакции
82.316
golem kur. ako ne go napravese toa ke go imavme segasnoto scenario pred 20 godini. fakt e deka uste togas sdsm im nudese sipak za premier samo da se naravi koalicija so niv. se duri komunjarite se spremni na sekakvi otstapki ke mora i drugite da go pravat toa do nekoj stepen. sfati ednas deka politika e kurva i deka nekogas mora i nesto apla glupo da se napravi za da se spreci pogolemo zlo.
Ако ти е голем кур, тоа што ВМРО го направи, од списокон, тогаш ја имам погрешна претстава за тебе. (а списокот не е целосен!)

СДСМ се посрање, ама што со тоа? СДСМ ќе те убие со бесење, ама ВМРО се бољи оти со куршум.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.710
Поени од реакции
23.418
Ако ти е голем кур, тоа што ВМРО го направи, од списокон, тогаш ја имам погрешна претстава за тебе. (а списокот не целосен!)

СДСМ се посрање, ама што со тоа? СДСМ ќе те убие со бесење, ама ВМРО се бољи оти со куршум.
ne. smeni go malku nacinot na razmisluvanje, i pocni da gi gledas realnite opcii. sfakam deka si napizden so pravo ama mora malku da se gleda so ladna glava na cela situacija.

imas 2 opcii i izborot e tvoj. znaci zaebi drugi seriozni opcii takvi nema. zaebi levica oni u start nitu ke opravat nesto nitu mozat da napravat nesto. od ona sto imas da biras treba da izberes edno. tolku e prosto.

u sporedba so sve sto napravi sdsm jas ne se somnevam da im se dadese vlast porano ke go napravea seto toa sto vmro go napravi, sve sto napravija i sega plus 100 pati poveke ke ispokradea i unistija. oni se na vlast pola od vremeto na grujo sto bese, veke go dupliraa dolgot a nisto ne izgradija... miljarda gluposti imaat napraveno sitni i krupni. nema sporedaba i sam znaes toa.

e sega dali ke mozese vmro da igra porazlico? toa tesko e da se proceni znaejki deka amerite te imaat za muda u sekoe vreme. ekonomski, politicki, voeno sekako u sekoe vreme mozea i ne otvorija. taka da ne veruvam deka mozelo bog znae kolku porazlicno za zal, ednostavno nemavme sila za poveke a greskata se napravi na pocetok, pred grujo koga ljubco ne prifati da ja vodi drzavata i vo tie formativni godini ne gi zauzidivme poasalno dur fokusot bese na bosna i srbija.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.609
Поени од реакции
82.316
Немам две опции.
ВМРО можеше во секој од тие примери да изигра подобро и додека не излезе гарнитура која ќе се огради од постапките на Мицковски и Груевски околу Албанците, јас лично ни во најлош сон не се враќам таму.
За предавствата од списокот нема изговор.
Сосема друга тежина имаат предавствата на ВМРО. Не е тоа СДСМ.

Прифаќањето на сервираните бројки на Албанци од страна на Мицковски е предавство пар екселанс. Особено затоа што самиот некој месец порано истакна дека методологијата е фалична и е обид за етнички инжинеринг.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.710
Поени од реакции
23.418
pa ne bas. jasni instrukcii stignaa koga ni gi vratija haskite slucaevi na primer. se znaese i zosto ni se vrateni. ne si realen malku...

kakvo prifakanje i kakva vrska ima toa? na site ni e jasno deka popisot bese edno golemo sranje, i vo idnina ke nema nekoja uloga ako si ja izvrsuvame rabotata kako treba pri izbori. realno nemas izbor dali ke prifatis ili ne, i nebitno e toa, od kale ti vikaat taka e i toa e. se dur ne sme vo pozicija da im zastaneme i da im se sprotistavime ko sto probaa u gruzija dzabe e. kaj nas toa e uste potesko zasto imas ogromna populacija sto e vrzana so nevladini i takvi sranja taka da tesko ke gledame toj film. mkd da zastane na noze i treba edno 10tina godini da pomini pod vistinska diktatura celosno da se ocistat site shareni i komunjari pa potoa moze da zborime za sistem koj bi bil funkcionalen za nas. do togas mozes kolku sakas da se lutis ama ako ne glasas za vmro realno gi pomagas sipcite i komunjarite, nisto drugo.

ps. da si znes levica e na mijalkov.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.404
Поени од реакции
21.968
Kano, prekini so glupostite ke misli nekoj neupaten deka site vo dijasporata se slepi dpmne-poddrzuvaci.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.710
Поени од реакции
23.418
Kano, prekini so glupostite ke misli nekoj neupaten deka site vo dijasporata se slepi dpmne-poddrzuvaci.
site sme vmro igorce. ovde sme 95% na poslednite izbori. vo usa bevme 80 i nesto, samo vo EU okulu 65%.

vo EU imate od oni so bugarski pasosi sto izbegale da se prehranat, sipci i sekako ti. ama ok e, i bez tebe sme ogromen del vmro. dva pati po 3 pratenika. :toe:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.404
Поени од реакции
21.968
site sme vmro igorce. ovde sme 95% na poslednite izbori. vo usa bevme 80 i nesto, samo vo EU okulu 65%.

vo EU imate od oni so bugarski pasosi sto izbegale da se prehranat, sipci i sekako ti. ama ok e, i bez tebe sme ogromen del vmro. dva pati po 3 pratenika. :toe:
Site sme VMRO da, ama ne DPMNE ako me sfakjas.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.404
Поени од реакции
21.968
ne te sfakam. ti si od onie sto vikaat vmro a glasaat za komunjarite?
DPMNE za mene e partija sto ne treba da go nosi VMRO vo imeto kako prefiks. Drugo se. Nemaat ni kontinuitet kako nekojsi naslednik na staroto VMRO iako toa e del od partiskiot folklor. Deneska uste pomalku od koga i da e.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom