Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.349
Поени од реакции
4.485
Доста бе го обвинувате ДПМНЕ за ова што се дешава последните години со Албанците. Па СДСМ им го дозволи ова, никад во време на ДПМНЕ тие ја немале оваа сила. Наредните избори гласајте пак за СДСМ и за курци палци македонски партии, за да пак можат Албанциве да коалицираат со СДСМ и пак да си царуваат.

Сватете дека за Македонија да тргне напред на следните избори мора да има една партија која ќе отскокнува со околу 55 пратеника минимум за да може да ги скроти Албанците со нова влада. А сакале тоа да го слушнете или не единствена таква партија со ваква предиспозиција е токму ДПМНЕ (За жал или не ќе видиме).
Оваа беља која не‘ снајде последниве 5-6-7 год. од пропаста од владеењето од комуњарско-шќипериската коалиција е последица од слабоста од ДПНЕ, кога Грујо попушти пред опинокот Муртински...така да нема(ш) потреба од фалење на ДПНЕ, за чие тековно млако (не)делување сите сме сведоци.

А шќиповите и вака и така пак ќе бидат дел од власта, оти имаат своја „позадина„ која ем ги брани ем ги користи за своите намери и цели во „севернава„.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.313
Поени од реакции
3.273
Доста бе го обвинувате ДПМНЕ за ова што се дешава последните години со Албанците. Па СДСМ им го дозволи ова, никад во време на ДПМНЕ тие ја немале оваа сила. Наредните избори гласајте пак за СДСМ и за курци палци македонски партии, за да пак можат Албанциве да коалицираат со СДСМ и пак да си царуваат.

Сватете дека за Македонија да тргне напред на следните избори мора да има една партија која ќе отскокнува со околу 55 пратеника минимум за да може да ги скроти Албанците со нова влада. А сакале тоа да го слушнете или не единствена таква партија со ваква предиспозиција е токму ДПМНЕ (За жал или не ќе видиме).
Не туку Левица треба да има 30+ пратеника па да не може да се направи влада без нив, така и функционерите на Дпмне нема да аздисуваат многу.

Иако да го добијат тој број на пратеници е тешко, 70% од народов гласа за сдс/дпмне поради некаков личен бенефит (вработување во администрација) а поголемиот дел од тие останатите 30% слабо гласаат или планираат да киднат од државата па ништо не ги интересира
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.023
Доста бе го обвинувате ДПМНЕ за ова што се дешава последните години со Албанците. Па СДСМ им го дозволи ова, никад во време на ДПМНЕ тие ја немале оваа сила. Наредните избори гласајте пак за СДСМ и за курци палци македонски партии, за да пак можат Албанциве да коалицираат со СДСМ и пак да си царуваат.

Сватете дека за Македонија да тргне напред на следните избори мора да има една партија која ќе отскокнува со околу 55 пратеника минимум за да може да ги скроти Албанците со нова влада. А сакале тоа да го слушнете или не единствена таква партија со ваква предиспозиција е токму ДПМНЕ (За жал или не ќе видиме).
Една деценија имаа да се реши проблемот со нив, го пикаа под тепих, направија невидлива граница и сето тоа му ја даде силата на Дуи кога дојдоа овие другите на власт. Додека му копаа гроб на дпмне, (дуи и сдс заедно), партијата се замараше со глупости наместо да почнеше да апси и тепа онаму каде што застанавме пред 22 години. Јас сум убеден дека дпмне да ја тераше искрено таа агенда анти дуи која ја тера сега Левица, никогаш нема да биде во опозиција. А наместо тоа имаш аудио снимка каде првиот човек на државата, единстевениот во тоа време кој мислеве дека се спротиставува на Албанците, се моли да рушат дивоградба, како би дал глас за тоа. Истото е со сите, секој што не е анти дуи ќе го нема гласот на искрениот Македонец.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.554
Поени од реакции
36.513
Проевропски те политики на оваа Влада ја направија Македонија нај евроскептична земја на Балканот. Голем успех на оваа гарнитура. Успех што ни Груевски не можеше да го постигне. Ако се земе во предвид дека и брачата учествуваат во овие бројки со барем 20%, резултатот кај Македонците е уште полош.

79BE2C5A-9080-43A4-A647-C076F6E845AB.jpeg 52AFCE75-6F96-4335-813C-B33234AD0481.jpeg
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.021
Поени од реакции
635
Една деценија имаа да се реши проблемот со нив, го пикаа под тепих, направија невидлива граница и сето тоа му ја даде силата на Дуи кога дојдоа овие другите на власт. Додека му копаа гроб на дпмне, (дуи и сдс заедно), партијата се замараше со глупости наместо да почнеше да апси и тепа онаму каде што застанавме пред 22 години. Јас сум убеден дека дпмне да ја тераше искрено таа агенда анти дуи која ја тера сега Левица, никогаш нема да биде во опозиција. А наместо тоа имаш аудио снимка каде првиот човек на државата, единстевениот во тоа време кој мислеве дека се спротиставува на Албанците, се моли да рушат дивоградба, како би дал глас за тоа. Истото е со сите, секој што не е анти дуи ќе го нема гласот на искрениот Македонец.
Па се спротистави на Албанците, се што рече ќе се случи се случи си бараше 61 пратеник да формира сам влада , ама јебига народ гласаше за укинување радиодифузна такса , родител 1и 2 , паради на гордоста , за пробугарчување за преспански договори… си го донесе муртинецот на власт и тоа е тоа . Сеа нека не плачат тие што го гласаа државата била за никаде.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Па се спротистави на Албанците, се што рече ќе се случи се случи си бараше 61 пратеник да формира сам влада , ама јебига народ гласаше за укинување радиодифузна такса , родител 1и 2 , паради на гордоста , за пробугарчување за преспански договори… си го донесе муртинецот на власт и тоа е тоа . Сеа нека не плачат тие што го гласаа државата била за никаде.
Ќути, се намачи спротистувајќи се, кичма скрши. :D
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.404
Поени од реакции
21.968
Доста бе го обвинувате ДПМНЕ за ова што се дешава последните години со Албанците. Па СДСМ им го дозволи ова, никад во време на ДПМНЕ тие ја немале оваа сила. Наредните избори гласајте пак за СДСМ и за курци палци македонски партии, за да пак можат Албанциве да коалицираат со СДСМ и пак да си царуваат.

Сватете дека за Македонија да тргне напред на следните избори мора да има една партија која ќе отскокнува со околу 55 пратеника минимум за да може да ги скроти Албанците со нова влада. А сакале тоа да го слушнете или не единствена таква партија со ваква предиспозиција е токму ДПМНЕ (За жал или не ќе видиме).
Nemoj ziti se so starive lenti.
Автоматски споено мислење:

Проевропски те политики на оваа Влада ја направија Македонија нај евроскептична земја на Балканот. Голем успех на оваа гарнитура. Успех што ни Груевски не можеше да го постигне. Ако се земе во предвид дека и брачата учествуваат во овие бројки со барем 20%, резултатот кај Македонците е уште полош.

Прегледај го приврзокот 371731Прегледај го приврзокот 371732
Nisto cudno. Sve se prodade so izgovor, da se vleze vo EU. Momentalno sme podaleku od EU od sto mislime. Uste atomska da frlat za da vlezeme vo EU drugo nisto ne ostana.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.774
Поени од реакции
8.415
Доста бе го обвинувате ДПМНЕ за ова што се дешава последните години со Албанците. Па СДСМ им го дозволи ова, никад во време на ДПМНЕ тие ја немале оваа сила. Наредните избори гласајте пак за СДСМ и за курци палци македонски партии, за да пак можат Албанциве да коалицираат со СДСМ и пак да си царуваат.

Сватете дека за Македонија да тргне напред на следните избори мора да има една партија која ќе отскокнува со околу 55 пратеника минимум за да може да ги скроти Албанците со нова влада. А сакале тоа да го слушнете или не единствена таква партија со ваква предиспозиција е токму ДПМНЕ (За жал или не ќе видиме).
Дај ми одговор на овие прашања и гласам за за ДПНЕ:
  1. Талат Џафери кога беше поставен за министер за одбрана и излегоа луѓе да протестираат, кој прати полиција да ги тепа?
  2. Артан Груби кога тепаше луѓе на кале, кој го амнестираше од каква било казна и со тоа му ја почна политичката кариера?
  3. Кој активно работеше секоја навивачка група, секоја патриотска организација, секоја иселеничка огранизација да ја осакати и уништи?
Какво црно скротување? Малоумни ли мислите дека сме сите? И ова беше каква таква асалната влада на Никола Груевски.

Кој ќе ги скроти шиптaрите денес? Мицковски, Тимчо , Николовски и Шунката? Тие ќе скротат некој?

Па ајде да видиме од опозиција само до сега што направија. Мицковски им организираше попис и два пати до сега спречува да падне влада, Тимчо јавно ти кажува дека не е против ниту Преспански нити закон за јазици ниту пак против внесување на бугари во устав, оној Николовски пред некое време на говорница јавно зборува за федерализација. Цела пратеничка група им подржа македонскиот народ да се претвори во етничка заедница во лични карти.

Те молам не се шегувај, Тимчо и Мицко ќе скротеле некој.


Не туку Левица треба да има 30+ пратеника па да не може да се направи влада без нив, така и функционерите на Дпмне нема да аздисуваат многу.

Иако да го добијат тој број на пратеници е тешко, 70% од народов гласа за сдс/дпмне поради некаков личен бенефит (вработување во администрација) а поголемиот дел од тие останатите 30% слабо гласаат или планираат да киднат од државата па ништо не ги интересира
Најдоброто решение е да се фрагментира македонскиот политички блок во едно 4-6 партии кои ќе имаат од 5 до 30 пратеника. Така веднаш ќе се отвори патот до 61 пратеник без учество на ДУИ, АА и останатите терористички групации + и ќе се отвори можност за отварање на повеќе центри на моќ а со тоа и демократизација и идеолошка база на партиите.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.404
Поени од реакции
21.968
Problemot e do politickiot i izborniot sistem sto gi favorizira golemite partii. Kako prvo edna izborna edinica ne bi bilo loso. Diskutabilno e ucestvoto na dijasporata ama posto Makedoncite se pobrojni od Albancite nadvor, pametno moze da se izvede da imaat korist Makedoncite. Zabrana na listi so 30 partii vo nea ne bi bilo loso znaci cistenje na krlezite. Ima potencijal ama vozot e odamna zaminat. Aj sto ne mozat takvi reformi da donesat, Albancite imaat sega alati da sprecat a dobro znaat sto e vo nivna korist i na nivna steta, tuku i Makedonskite partii ocigledno nemaat interes za toa. Licna i partiska mokj e pred sve.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.156
Поени од реакции
4.921
Не се сложувам зошто не гледам никаква причина за таков чекор во сегашната ситуација, таков потег се повлекува ако сакаш да си обезбедиш сигурна власт врз одредена територија каде што имаш подршка, они тоа веќе го имаат. Али они во моментов ја имаат шансата да со помалку од 20% од гласовите на избори да ги контролираат сите позиции во државата.

Претседател
Премиер
Претседател на парламент
Министер за внатрешни работи
Судство
Министерство за надворешни работи

Три позиции им фалат за комплетна контрола во државата. А тек тогаш ќе видат сите што е понижување и грабеж. За четири години камен врз камен нема да остават, се ќе соберат. Има ние да плачеме и да молиме за федерализација.

А СДС и ДПНЕ членството ќе се кара дали се црвените или плавите подобри и ќе чекаат од партија да им пуштат по едно вработување во водовод кај што не мора да одат на работа за едно 20 000. Што и така старите се пред умирање, па станот што ќе го продадат може еден добар пасат на старо да си земат и долговите од коцкање да ги покријат.
Тоа е само мое мислење, не мора да се сложуваш.
Би сакал твоево да биде точно а моето да остане во сферата на спекулации.
Автоматски споено мислење:

Доста бе го обвинувате ДПМНЕ за ова што се дешава последните години со Албанците. Па СДСМ им го дозволи ова, никад во време на ДПМНЕ тие ја немале оваа сила. Наредните избори гласајте пак за СДСМ и за курци палци македонски партии, за да пак можат Албанциве да коалицираат со СДСМ и пак да си царуваат.

Сватете дека за Македонија да тргне напред на следните избори мора да има една партија која ќе отскокнува со околу 55 пратеника минимум за да може да ги скроти Албанците со нова влада. А сакале тоа да го слушнете или не единствена таква партија со ваква предиспозиција е токму ДПМНЕ (За жал или не ќе видиме).
А да бидеме искрени и работите ги погледнеме без очила може...
Како прво Македонците дадоа глас на ДПсМНЕ тие со тие гласови тргуваа, на првата кривина се откажаа од гласовите на Македонците и почнаа д барат по-дршка од гувернерскиот клуб. И покрај евидентното мајтапење со гласовите на Македонците тие и понатаму имаат најмногу гласови.
За игранкава со Арнаутите и двете инсталации (СССДС и ДПсМНЕ) имаат своја заслуга, земањето на терористи во влада го направи и ДПсМНЕ...
На наредните избори се надевам ќе има подобар избор па и излезност, ако останат само инсталацииве и нивните подопашници излезноста ќе биде околу 35-40%, значи демоНкратија на стероиди.

Македонците многу добро сфатија и се свесни, остави тоа приказните дека народот не бил свесен, многу добри дури и подобри се покажаа од своите елити и тнр интелигенција со својата “свесност“ и “разбирање“ на работите на сите им покажа со одбивањето да одговара на прашање дали се Северџгани, тоа што инсталацииве одлучија да не го слушат гласот на Македонците се знае како се вика.
Автоматски споено мислење:

Problemot e do politickiot i izborniot sistem sto gi favorizira golemite partii. Kako prvo edna izborna edinica ne bi bilo loso. Diskutabilno e ucestvoto na dijasporata ama posto Makedoncite se pobrojni od Albancite nadvor, pametno moze da se izvede da imaat korist Makedoncite. Zabrana na listi so 30 partii vo nea ne bi bilo loso znaci cistenje na krlezite. Ima potencijal ama vozot e odamna zaminat. Aj sto ne mozat takvi reformi da donesat, Albancite imaat sega alati da sprecat a dobro znaat sto e vo nivna korist i na nivna steta, tuku i Makedonskite partii ocigledno nemaat interes za toa. Licna i partiska mokj e pred sve.
Проблемот е во политичкиот систем а изборниот систем е инструмент на тој и таков политички систем.
Една изборна единица и понатаму ќе тера по истиот политички систем, само шминка.
Иселеништвото би требало да има право на глас само доколку не поседува двојно-тројно државјанство, во колку има на таквите лица не би требало да им се дозволи да имаат право на глас.
Не смета што постојат коалиции кои имаат повеќе партии многу поголем проблем е што тие коалиции и партии се инсталации на странски центри на моќ и одработуваат за нив а на штета на Македонците.
Арнаутите и нивната “корист и штета“ почнуваат и завршуваат во Тирана или на Калето, тие се инструментализирани и единствен нивен интерес е да опстане картелот.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.774
Поени од реакции
8.415
Problemot e do politickiot i izborniot sistem sto gi favorizira golemite partii. Kako prvo edna izborna edinica ne bi bilo loso. Diskutabilno e ucestvoto na dijasporata ama posto Makedoncite se pobrojni od Albancite nadvor, pametno moze da se izvede da imaat korist Makedoncite. Zabrana na listi so 30 partii vo nea ne bi bilo loso znaci cistenje na krlezite. Ima potencijal ama vozot e odamna zaminat. Aj sto ne mozat takvi reformi da donesat, Albancite imaat sega alati da sprecat a dobro znaat sto e vo nivna korist i na nivna steta, tuku i Makedonskite partii ocigledno nemaat interes za toa. Licna i partiska mokj e pred sve.
Тоа со повеќето изборни единици е изговор на арогантните/глупавите политички водства и нивната непособност и не знаење да тераат политичка кампања. 90% од водствата на малите партии се арогантни суштества кои се буквално во чудење како ете они се помачиле и дале опција на народот а он не можел да ја препознае нивната големина.

А нивниот "труд" се состои од 5 објави на фејсбук и две појавувања на "Само Вистина". Додека во Америка, сенатори кои претставуваат по неколку милиони луѓе, преку цел мандат одат и држат трибини по некој утепани школски сали и културни домови пред 5-20 луѓе. И цело време оформуваат врски и системи на доверба и взаемно помагање со сите можни организации, цркви, синдикати, трговски комори, индивидуалци, кој било. Нашиве во исто време зошто и така 90% од нив се произлезени од СДС/ДПНЕ структурите се што знаат е да тргуваат со клиентелистите ( али они немаат со што да тргуваат ) па така влагаат во его-трипот како ете народот не им ја препознал генијалноста.

И тоа е причината за неуспехот на нашите "мали партии". Мислам и смешно е партија која не може да освои 7000 гласови во Скопје или Битола/Прилеп/Куманово да мисли дека ете таа фамозна една изборна единциа би им сменила нешто. Ако има една изборна единица ќе има и праг од 3-5%, и пак ниту една од нив нема да влезе. Само ВМРО-Народна мислам на времето дека еднаш освои 25 000+ а ги наместија резулатите да им фалат насекаде по 100-200 гласови.

Таа една изборна единица е класичен дефокус од главниот проблем а тоа се партиските листи. Тие се основата за воспоставуање на систем чисто воден од најглупавите и најнеспособните. Колку и да сака нека е почетното јадро квалитетно, партиските листи полека/пополека ќе почнат да ги истиснуваат и на крај само најголемите сплеткари ќе останат.

Со директен систем на претставници, првин ќе се отвори простор за нови кандидати зошто партиите ќе немаат комплетна контрола врз тоа кој ќе биде претставник. Второ ќе се отвори можноста за отповикување на пратениците па така истите ќе нема ни да можат да се продаваат како на сточен пазар. И најважно и внатре во партиите ќе се отворат повеќе центри на моќ зошто пратениците директно ќе си имаат свој круг за подршка. Нема повеќе борбата да биде кој има најголема подршка во партијата, туку кој има најголема подршка меѓу народот.

Ова е и главната причина за експериментирањето со изборните системи во 90тите се додека не дојдоа до овој сега. Видете ги моделите и ќе видите дека главната цек е како да се стави поголема моќ и контрола во рацете на партиските шефови.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.156
Поени од реакции
4.921
Тоа со повеќето изборни единици е изговор на арогантните/глупавите политички водства и нивната непособност и не знаење да тераат политичка кампања. 90% од водствата на малите партии се арогантни суштества кои се буквално во чудење како ете они се помачиле и дале опција на народот а он не можел да ја препознае нивната големина.

А нивниот "труд" се состои од 5 објави на фејсбук и две појавувања на "Само Вистина". Додека во Америка, сенатори кои претставуваат по неколку милиони луѓе, преку цел мандат одат и држат трибини по некој утепани школски сали и културни домови пред 5-20 луѓе. И цело време оформуваат врски и системи на доверба и взаемно помагање со сите можни организации, цркви, синдикати, трговски комори, индивидуалци, кој било. Нашиве во исто време зошто и така 90% од нив се произлезени од СДС/ДПНЕ структурите се што знаат е да тргуваат со клиентелистите ( али они немаат со што да тргуваат ) па така влагаат во его-трипот како ете народот не им ја препознал генијалноста.

И тоа е причината за неуспехот на нашите "мали партии". Мислам и смешно е партија која не може да освои 7000 гласови во Скопје или Битола/Прилеп/Куманово да мисли дека ете таа фамозна една изборна единциа би им сменила нешто. Ако има една изборна единица ќе има и праг од 3-5%, и пак ниту една од нив нема да влезе. Само ВМРО-Народна мислам на времето дека еднаш освои 25 000+ а ги наместија резулатите да им фалат насекаде по 100-200 гласови.

Таа една изборна единица е класичен дефокус од главниот проблем а тоа се партиските листи. Тие се основата за воспоставуање на систем чисто воден од најглупавите и најнеспособните. Колку и да сака нека е почетното јадро квалитетно, партиските листи полека/пополека ќе почнат да ги истиснуваат и на крај само најголемите сплеткари ќе останат.

Со директен систем на претставници, првин ќе се отвори простор за нови кандидати зошто партиите ќе немаат комплетна контрола врз тоа кој ќе биде претставник. Второ ќе се отвори можноста за отповикување на пратениците па така истите ќе нема ни да можат да се продаваат како на сточен пазар. И најважно и внатре во партиите ќе се отворат повеќе центри на моќ зошто пратениците директно ќе си имаат свој круг за подршка. Нема повеќе борбата да биде кој има најголема подршка во партијата, туку кој има најголема подршка меѓу народот.

Ова е и главната причина за експериментирањето со изборните системи во 90тите се додека не дојдоа до овој сега. Видете ги моделите и ќе видите дека главната цек е како да се стави поголема моќ и контрола во рацете на партиските шефови.
хм, значи мајката му е 120 изборни единици или тнр мнозински изборен модел.
Во секој случај на “лобистиве“ ќе им биде многу потешко да поткупат-уценат-корумпираат поединечно 120, вака си го ставаш Црпе или брат му на Црпе во скут и завршена работа.

Туку да прашам велиш во САДето зад сенатор стои неколку милиони гласови, а се знае ли колку милиони или милијарди долари и нивни медиуми стојат.
(се додека капиталот има пресудна улога кој ќе биде избран, само се играме демокреатија)
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.404
Поени од реакции
21.968
Тоа со повеќето изборни единици е изговор на арогантните/глупавите политички водства и нивната непособност и не знаење да тераат политичка кампања. 90% од водствата на малите партии се арогантни суштества кои се буквално во чудење како ете они се помачиле и дале опција на народот а он не можел да ја препознае нивната големина.

А нивниот "труд" се состои од 5 објави на фејсбук и две појавувања на "Само Вистина". Додека во Америка, сенатори кои претставуваат по неколку милиони луѓе, преку цел мандат одат и држат трибини по некој утепани школски сали и културни домови пред 5-20 луѓе. И цело време оформуваат врски и системи на доверба и взаемно помагање со сите можни организации, цркви, синдикати, трговски комори, индивидуалци, кој било. Нашиве во исто време зошто и така 90% од нив се произлезени од СДС/ДПНЕ структурите се што знаат е да тргуваат со клиентелистите ( али они немаат со што да тргуваат ) па така влагаат во его-трипот како ете народот не им ја препознал генијалноста.

И тоа е причината за неуспехот на нашите "мали партии". Мислам и смешно е партија која не може да освои 7000 гласови во Скопје или Битола/Прилеп/Куманово да мисли дека ете таа фамозна една изборна единциа би им сменила нешто. Ако има една изборна единица ќе има и праг од 3-5%, и пак ниту една од нив нема да влезе. Само ВМРО-Народна мислам на времето дека еднаш освои 25 000+ а ги наместија резулатите да им фалат насекаде по 100-200 гласови.

Таа една изборна единица е класичен дефокус од главниот проблем а тоа се партиските листи. Тие се основата за воспоставуање на систем чисто воден од најглупавите и најнеспособните. Колку и да сака нека е почетното јадро квалитетно, партиските листи полека/пополека ќе почнат да ги истиснуваат и на крај само најголемите сплеткари ќе останат.

Со директен систем на претставници, првин ќе се отвори простор за нови кандидати зошто партиите ќе немаат комплетна контрола врз тоа кој ќе биде претставник. Второ ќе се отвори можноста за отповикување на пратениците па така истите ќе нема ни да можат да се продаваат како на сточен пазар. И најважно и внатре во партиите ќе се отворат повеќе центри на моќ зошто пратениците директно ќе си имаат свој круг за подршка. Нема повеќе борбата да биде кој има најголема подршка во партијата, туку кој има најголема подршка меѓу народот.

Ова е и главната причина за експериментирањето со изборните системи во 90тите се додека не дојдоа до овој сега. Видете ги моделите и ќе видите дека главната цек е како да се стави поголема моќ и контрола во рацете на партиските шефови.
Boro abe sto si zapnal okolu edna izborna edinica. Toa e edna merka od mnogu. Jasno e deka politicarite i partiite ni imaat politicka kultura ni kapacitet, ni ideologija ni nesto za sto se zalagaat odnosno vizii i vrednosti. Ama da reces deka temata okolu izborniot model odnosno izbornite edinici e defokus e pogresno. Mozam i da ti dadam primer. Izbori 2011: VMRO-NP na drzavno nivo zema 28.217 glasovi ili 2,51%. Ostanuva na 0 pratenici. DPA zema 29.996 glasovi ili 2,67% i dobiva 2 pratenici. Aj sto ovoj primer pokazuva kako izborniot sistem pravi jaki nepravilnosti tuku i e vo korist na Albanskite partii. E sega imame partija kako Levica koja od ovoj model trpi steti. Momentalno sekoj pratenik plus sto ke go dobijat na smetka na drugite e dobro a i ja odslikuva realnata sostojba od izborite.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.774
Поени од реакции
8.415
хм, значи мајката му е 120 изборни единици или тнр мнозински изборен модел.
Во секој случај на “лобистиве“ ќе им биде многу потешко да поткупат-уценат-корумпираат поединечно 120, вака си го ставаш Црпе или брат му на Црпе во скут и завршена работа.

Туку да прашам велиш во САДето зад сенатор стои неколку милиони гласови, а се знае ли колку милиони или милијарди долари и нивни медиуми стојат.
(се додека капиталот има пресудна улога кој ќе биде избран, само се играме демокреатија)
Ништо не е совршено се си има мана, невозможно е да спречиш корумпираните и предавниците никаде да не се пробијат. Конкретно ако ја земеме Америка нивната дегенерација во оваа сегашна форма, почнува со постепеното јакнење на политичките партии, нивната консолидација на политичкиот систем во два блока и тенденцијата да го стават политичкиот систем под нивна комплетна контрола.

Али мнозинскиот систем дури еве и во случај на америка каде што се прават максимални манипулации со границите на изборните единици и има огромен инфлукс на пари, сепак на крајот на денот овозможува барем една шака на квалитетни луѓе вака или така да се пробијат. Системот со партиски листи комплетно ја елиминира таа можност. И уште поважно комплетно ја префрла дебата за претставници од меѓу народот директно во партијата.

Ова што го имаме во моментов е најтоталитарниот систем можен, кој сам по себе е способен да ја уништи каква било опозиција на истиот ако му се даде доволно време.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.313
Поени од реакции
3.273
Boro abe sto si zapnal okolu edna izborna edinica. Toa e edna merka od mnogu. Jasno e deka politicarite i partiite ni imaat politicka kultura ni kapacitet, ni ideologija ni nesto za sto se zalagaat odnosno vizii i vrednosti. Ama da reces deka temata okolu izborniot model odnosno izbornite edinici e defokus e pogresno. Mozam i da ti dadam primer. Izbori 2011: VMRO-NP na drzavno nivo zema 28.217 glasovi ili 2,51%. Ostanuva na 0 pratenici. DPA zema 29.996 glasovi ili 2,67% i dobiva 2 pratenici. Aj sto ovoj primer pokazuva kako izborniot sistem pravi jaki nepravilnosti tuku i e vo korist na Albanskite partii. E sega imame partija kako Levica koja od ovoj model trpi steti. Momentalno sekoj pratenik plus sto ke go dobijat na smetka na drugite e dobro a i ja odslikuva realnata sostojba od izborite.
Не оди подалеку ете и во 2020 на изборите Левица со 37к гласа добија 2 пратеници а Алијанса со 81к гласови имаа 12 пратеници
18000 vs 6700 гласа по пратеник
 

Kajgana Shop

На врв Bottom