Правна помош и совети

Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.719
ми дојде ферманче од една ЕУ држава... на мене и сите наследници... потенцијални трошоци за санација, поголеми може и од вредноста на недвижнината..
Дали има во правотоа наследник покасно да се откаже од наследниот дел , н.пр. во полза на општината ???
Инаку знам за случај кај нас, лице сака да ја подари земјата на општината, НЕ МУ ЈА ПРИМААТ ???
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
ми дојде ферманче од една ЕУ држава... на мене и сите наследници... потенцијални трошоци за санација, поголеми може и од вредноста на недвижнината..
Дали има во правотоа наследник покасно да се откаже од наследниот дел , н.пр. во полза на општината ???
Инаку знам за случај кај нас, лице сака да ја подари земјата на општината, НЕ МУ ЈА ПРИМААТ ???
Не верувам дека е различно во таа ЕУ држава, суштината е секаде иста, различни се само правните термини, и роковите, инаку, негативна наследничка изјава се дава до завршување на оставинска постапка, по правосилноста на решението за наследување не може да се даде негативна наследничка изјава или да се отстапи наследен дел.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Адвокат за сообраќајки некој препорака?
 
Член од
10 март 2022
Мислења
138
Поени од реакции
141
Адвокат за сообраќајки некој препорака?
Ако ти треба за оштета од осигурување Срѓан Алексиќ ми го имаат пофалено. Немам број или локација али на google би требало да го најдеш.
 
Член од
8 ноември 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
Znae li nekoj dali moze da dadam otkaz od rabota dodeka sum na boleduvanje koe ke trae sigurno povekje od 1 mesec odnosno celiot otkazen rok da se pomine na boleduvanje
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
231
Поени од реакции
154
Може ли да ми препорачате некој адвокат кој што има познавања од областа на законот за здравствена заштита и закон за работни односи?
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
2.141
Живеам во странство, прочитав дека до февруари 2024 македонскиот пасош морало да го продолжам поради внесување на наставката Северна Македонија, иако ми важи до 2029 пасошот моментално што го имам, инаку се водам со ЕУ пасош а не со македонскиот, прашањето ми е дали ќе плаќам казна во случај да не го продолжам до рокот и колку? Колку е казната за 2 до 3 години непродолжување на пасошот од рокот.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Живеам во странство, прочитав дека до февруари 2024 македонскиот пасош морало да го продолжам поради внесување на наставката Северна Македонија, иако ми важи до 2029 пасошот моментално што го имам, инаку се водам со ЕУ пасош а не со македонскиот, прашањето ми е дали ќе плаќам казна во случај да не го продолжам до рокот и колку? Колку е казната за 2 до 3 години непродолжување на пасошот од рокот.
неможит никој со сила да те натерат да вадиш пасош,ако немаш потреба не вади,од фебруари 2024 треба лк,пасош,возачка..... да се менвит.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Живеам во странство, прочитав дека до февруари 2024 македонскиот пасош морало да го продолжам поради внесување на наставката Северна Македонија, иако ми важи до 2029 пасошот моментално што го имам, инаку се водам со ЕУ пасош а не со македонскиот, прашањето ми е дали ќе плаќам казна во случај да не го продолжам до рокот и колку? Колку е казната за 2 до 3 години непродолжување на пасошот од рокот.
Фала на коментаров! Не знаев дека морам да го сменам, мене до 2031 ми важи…

Ова го пишува н нет: Изработка на нови лични документи кои ќе бидат со името Република Северна Македонија ќе започне од септември 2020 година,

Јас пасошот го извадив во 2021…знам дека бев една од последните со рм, имаше буквално истиот ден после мене со северна….се враќам дома реркп и на викенд само. Во амбасада често не нудат такви опции а и далеку ми е да одам за пасош…
 
Последно уредено:

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
2.141
неможит никој со сила да те натерат да вадиш пасош,ако немаш потреба не вади,од фебруари 2024 треба лк,пасош,возачка..... да се менвит.
Прашањето ми е во врска со казна, дали ако се пропушти рокот следува казна кога ќе одам да го продолжам или не? Кој знае да одговори.
 
Член од
9 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
1
здраво, имам две прашања до некој правник/адвокат од областа на градење згради (ете така да кажам).. значи вака, кај мене во населба се прават згради, одн. кај мене и сите во маркицата (на почеток) бевме 6 луѓе што се потпишавме на договорите. Тројца од потписниците ја сочинуваат мојата фамилија (три сестри) кои потпишаа договори 2021 година, четвртиот и петиот потписник потпишаа договор лани, а шестиот воопшто и не потпишал. Во договорот (последиот) пишува дека истиот важи 24 месеци од потпишување на самиот договор, ме занима дали тоа важи поединечно одн. бидејќи мојата фамилија потпишала 2021 нашите не важат више или пак важи севкупно одн. треба сите да бидат потпишани па после 24 месеци од последниот потпишан да престанат да важат? И второ прашање, ме занима, во мојата фамилија додека се средуваше нашиот договор се уфрли уште еден член во имотниот лист со кој инвеститорот нема потпишано никаков договор, па ме занима дали правно гледано, инвеститорот би не викнал повторно да се потпишеме на сите договори од почеток како би бил вклучен и тој што отпосле се појави во имотниот лист?
 
Член од
31 август 2018
Мислења
9
Поени од реакции
7
Zdravo.. dali nekoj mozi da mi objasni sto znaci ako na nekoe mesto/niva na imoten list zapisano e sopstvenost "nepoznati" i kako doslo do toa
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Zdravo.. dali nekoj mozi da mi objasni sto znaci ako na nekoe mesto/niva na imoten list zapisano e sopstvenost "nepoznati" i kako doslo do toa
пред 2 год јас требаше да купам место и барајки ја парцелата видов стоит непознат....чаре,ги прашував сите шо имаа место околу и никој незнаше бидејки не виделе некој тука да го исчистит местото последниве 30 год....во случаен разговор со еден од мештаните ми кажа кој е газдата,го побарав му понудив цена не одговори и си реков ко те ј.....ето заборајв да го прашам зошто стоит непознат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Фала на коментаров! Не знаев дека морам да го сменам, мене до 2031 ми важи…

Ова го пишува н нет: Изработка на нови лични документи кои ќе бидат со името Република Северна Македонија ќе започне од септември 2020 година,

Јас пасошот го извадив во 2021…знам дека бев една од последните со рм, имаше буквално истиот ден после мене со северна….се враќам дома реркп и на викенд само. Во амбасада често не нудат такви опции а и далеку ми е да одам за пасош…
Им пишав јас на амбасадата, ми одговорија дека министерството за надворешни работи им нема дадено официјална информација.
Автоматски споено мислење:

Zdravo.. dali nekoj mozi da mi objasni sto znaci ako na nekoe mesto/niva na imoten list zapisano e sopstvenost "nepoznati" i kako doslo do toa
Неизложени, или останале без запишани права за време на систематското запишување. Ако има газдата документи, може да си поднесе барање во катастар и да ја упишат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom