Wizz Air летови од/до Македонија

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.539
Zlobno covece proveri pred 4 god koi bea dimenziite za racen bagaz vo Wizz. Samo toa go ocekuvam da se vrati. A ako letas od vcera so avion i nemas info kako bilo do skoro, educiraj se.
druze neznam ti u koj svet zivees ama sekoja kompanija si odlucuva za dimenziite i kilazata. vo aus i azija ne samo sto si ogranicen so dimenzii (mada se pogolemi od wizz) ali si ogranicen i so kila, znaci 7kg mozes da vnesis bez doplata. budget letovi bez bagaz se uglavno za biznis eventualno za vikend da isteras nekade, taa e zamislata a ne ti 2 nedeli odmor da teras so racen bagaz.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Zlobno covece proveri pred 4 god koi bea dimenziite za racen bagaz vo Wizz. Samo toa go ocekuvam da se vrati. A ako letas od vcera so avion i nemas info kako bilo do skoro, educiraj se.
Zlobno covece
Proveri pred toa kako bea pravilata na wizzair (ama bas isto kako sega) pa resija da bidat darezlivi i da go vklucat prioriti bagazot u osnovnata karta i sega se predomislija (toa so pogolemiot bagaz da bide dozvolen traese godina/dve i tolku).
Ako poslednive 4 godini letas so avion i nemas info kako bilo do skoro , educiraj se.

Decko u tie 4 godini ne znam dali znaes imase pandemija, avio soobrakaj bese mrtov 90% od aerodromite niz svet bea zatvoreni. Milion luge bea otpusteni ...

4 godini e se ama SKORO NE.

Koga zborime za ocekuvanjata, jas ocekuvam benziont da e 30 denari. Samo toa go ocekuvam da se vrati.

druze neznam ti u koj svet zivees ama sekoja kompanija si odlucuva za dimenziite i kilazata. vo aus i azija ne samo sto si ogranicen so dimenzii (mada se pogolemi od wizz) ali si ogranicen i so kila, znaci 7kg mozes da vnesis bez doplata. budget letovi bez bagaz se uglavno za biznis eventualno za vikend da isteras nekade, taa e zamislata a ne ti 2 nedeli odmor da teras so racen bagaz.
da zememe grupno da se educirame nekade moze popust ke ni dadat, znaes do skoro kako bese (toa skoro 4 godini)
Ама ние сме злобни што и тој несерот максимална тежина што не е стандардна што ќе ставиш у 7-8кг ранец па нема ни 5 тегли ајвар у тоа а ракијата каде
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Пред 4 години и Кока-Колата беше 500 мл, сега е 450, па не отидов Пепси да пијам.

Не ја разбирам потребата за/без доплата, ти објасни викса дека тоа е игра со цената. Може цената на основната карта да ти е 10 евра, и приорити 15 евра, па вкупно ќе платиш 25. Ама македончето сака да добие нешто гага, и се пали дека со Аустриан за 200 евра е боље, пошо давале 175 евра во авионот кога ќе се качиш.

10+15 евра е поевтино него 150 евра + бесплатен куфер, ако сака нека биде и голем колку 3 куфери. Аустриан, Туркиш и тие другите високобуџетни компании се за луѓе што не ја гледаат толку цената, дали била ваму 370 а кај овие другиве 345. Да, може македонец/балканец ќе прави есап да го заебе системот, ама не е тоа поентата на таквата компанија.

Јас не заработувам толку многу за да не ми менува, па затоа се клацкам со Виз за 25 евра, наместо да сум господин во Аустриан за 170. Не значи дека ако платиш 25 евра во Виз, треба да однесеш роба внатре како за 200. Колку пари, толку музика.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Zasto neli nekoj ne moze da razbere deka vo avion prostorot i tezinata se ograniceni so pricina.
Kakvi banalni raboti se implementirani za da zastedat kolku mozat poveke


Pravilnik kako da seces limoni (u ohrid na plaza koa sluzat skopjani ne pazat do volku), ili cefki nema da davame (patentot od ranecot ti tezi poveke od cefka ama ete i so toa se stedelo) ...
Imase isto mislam deka bese Quintas ili kako i da e na avstralija nacionalnata aviokompanija namalile maslinki vo obrokot mesto 3 davale po 2, isto zastedile nad 500000 toni gorivo na godisno nivo.
Za cudo lugjeto ne ostanale gladni
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399

Prodolzete da gi opravduvate. Makedonskite merino ovci se sekogas megju najdobrite za sisanje. Imaat 0 ocekuvanja, trpat samari i kloci, a se spremni da platat za se sto ke im se kaze. Ustvari bogata nacija sme upm. Priority od 4700 den po pravec na karta od 900 den nema golemo znacenje. Sledno im predlazam na Wizz da vi naplakaat obleceni ako sakate da letate. Kartata od 900 da e samo za goli.
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447

Prodolzete da gi opravduvate. Makedonskite merino ovci se sekogas megju najdobrite za sisanje. Imaat 0 ocekuvanja, trpat samari i kloci, a se spremni da platat za se sto ke im se kaze. Ustvari bogata nacija sme upm. Priority od 4700 den po pravec na karta od 900 den nema golemo znacenje. Sledno im predlazam na Wizz da vi naplakaat obleceni ako sakate da letate. Kartata od 900 da e samo za goli.
900+4700 e 5600 denari, otprilika 95 evra.

Ako za istata ruta, vo istiot den, nema poevtina karta od 95 evra kaj Turkish ili Austrian ili Qatar, ili AirSerbia, togas ne gledam kade e problemot vo wizz deka e najevtin.

Ajde kaj drugive i 120 da e, pak e posigurno. Ama karta ispod 150-200 evra nema da najdes.

Eve daj konkreten primer, pa da sporedime. Vo pomalce od 20% slucai ke najdes poevtina karta kaj drug avioprevoznik.

I mnogu e vazno koj gi dava reviewsot na bilo toa dali e avion, hotel, restoran i slicno.

Za eden ist hotel, Francuzin ke dade 5/10, Makedonec 8/10, poradi izminatoto iskustvo i standardite koi gi ima postaveno.

Francuzin ke ostavi loso review zatoa sto nemalo nesto vo hotelskata soba, a makedonecot ke bide prezadovolen zatoa sto jadenjeto bilo vkusno i se naspal kako covek.

Zapadnjacite se mnogu tersene narod. Oni mislat deka ako plati 50 evra i 200 evra, treba da dobie ist kvalitet na usluga.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Prodolzete da gi opravduvate. Makedonskite merino ovci se sekogas megju najdobrite za sisanje. Imaat 0 ocekuvanja, trpat samari i kloci, a se spremni da platat za se sto ke im se kaze. Ustvari bogata nacija sme upm. Priority od 4700 den po pravec na karta od 900 den nema golemo znacenje. Sledno im predlazam na Wizz da vi naplakaat obleceni ako sakate da letate. Kartata od 900 da e samo za goli.
Abe ovcar eden, koj gi opravduva niv, site se protiv tebe tuka ne zasto si protiv aviokompaniite nego zasto zivees nadvor od realnosta barem edno 4 godini vo minatoto.
racen bagaz po kompanii:
wizz: 40 x 30 x 20 https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/travel-information/baggage
ryan: 40 x 25 x 20 https://help.ryanair.com/hc/en-gb/articles/360017824658-Ryanair-s-Bag-Policy
easy: 45 x 36 x 20 https://www.easyjet.com/en/help/baggage/cabin-bag-and-hold-luggage

koa ke vidis pa i ne bile najlosi wizz u toa sto mozes da go vneses, ne se ni najdobri ama od skopje/ohrid toa ti se opciite. Drugite gi nema.

qatar airlines ne stavile dimenzii ama ti vika 7kg (i da nekogas gi merat)

turkish smees 2: edno golemo sto go baras (ne poveke od 8kg, 2,5-3kg e samo kuferot) i eden neseser sto go vikas od 4kg

Ne letam so wizz zasto se eftini ili dobri, NEKOGAS letam so niv zasto mi nudat direktna konekcija a ne da gubam 20 saati po aerodromi.
Ama ova razumen covek ke go svatese uste pred nekoj den koga se otvori temava, ameba i posle nacrtanovo ke ima prasalnici.
 
Член од
23 август 2015
Мислења
240
Поени од реакции
434
Навистина не знам зошто толку големо хејтање има кон Визер. Па ако не беше Визер 80 посто од македонските граѓани немаше да знаат каде е аеродромот а не да се качат во авион. Не велам дека се совршени но тоа е нискобуџетна компанија, таква им е политиката да може основна карта да се купи и за 900 денари. Не знам какви привилегии очекувате да добиете за тие пари. За викенд дестинации, за посета на роднини и пријатели во дијаспората се сосема солидни. Имаат доста дестинации покриено и освен за трансфер за прекуокеански лет не знам зошто би патувал со друга компанија. Сигурно нема да дадам 200 евра во еден правец до Виена со Аустрија ерлајнс кога со Виз имам патувано за 60 евра повратна карта. Разликата во цените е огромна
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Абе разберете дека ВизЕр се поевтини/поисплатливи за луѓе што шетаат на кратки екскурзии и викенди, кои се флексибилни и можат да си планираат однапред. Тоа што на вас ви текнува на 2 недели пред поаѓање во шпиц сезона (празници, настани) да патувате е само ваш проблем. Сите тука нешто кажувате демек прв и последен пат со ВизЕр ќе летаат, небаре секој втор лет ви е со КатарЕрвејс.

Ако ти е скапо со ВизЕр, ќе си платиш со Туркиш и тоа е тоа.

Јас освен еднаш на 2-3 дена пред лет што платив повисока цена за карта, другите карти ми биле максимум 40 евра правец со приорити.

Ем читаат правила, ем штиклираат дека се согласуваат со истите, ем се бунат кога ќе им фрлаат вина, пива и сокови, ајвари од рачен багаж или ако им наплатат за поголем куфер. Наместо да си купат чекиран багаж за 20-30 евра, ако стварно имаат потреба (кога секако знаат дека нема да поминат горе), они се лутат коа ќе ги репнат по 30 и кусур евра од лет.

Другар исто така се надеваше дека ќе пројде, нема да го приметат, и ранецот го кошташе 50 евра правец, а приорити ако си купеше на време, ќе му беше 10.

Јас имам доста пати летано со ВизЕр и РајанЕр - не се најсјајни, а и за среќа немало некое поголемо каснење кога сум летал. Ниту еднаш не ми наплатиле плус на шалтер (нормално си ги почитувам правилата за кои сум стиснал дека се согласувам).

Инаку на авиокомпаните им се може, ќе намалуваат багаж, ќе качуваат цени. Ако најдете поасални, одете со нив, или бојкотирајте ги веќе постоечките.
Ова е океј, ама има доста работи кој не се океј. Секој лет имаат по некој извисен да нема место, а веќе има и масовни настани каде 50 души останале без лет поради вишок. Потоа се влечкаат за исплата на оштетата која ти следува. Инаку радо би летале луѓето со друго, ама за некој од дестинациите нема алтернатива. Така да тоа е, ќе ги пцуеме зашто друг избор немаме.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Ова е океј, ама има доста работи кој не се океј. Секој лет имаат по некој извисен да нема место, а веќе има и масовни настани каде 50 души останале без лет поради вишок. Потоа се влечкаат за исплата на оштетата која ти следува. Инаку радо би летале луѓето со друго, ама за некој од дестинациите нема алтернатива. Така да тоа е, ќе ги пцуеме зашто друг избор немаме.
За сите дестинации имаш алтернатива, преку Turkish, Austrian, AirSerbia, CroatiaAirlines. Подобро кажи немаме пари како народ за другите алтернативи, отколку да кажеш дека воопшто нема алтернативи. Ко божем македонците одат на викенд на Фарски острови, па нема како да се стигне? Има, само кошта (повеќе) пари.

Ако си дојдеш 2 саата пред лет, и се чекираш на време, или пак се чекираш онлајн ден-два претходно, шансите да бидеш извисен на аеродром се сведени на минимум. А ако Аустриан се евтини, тогаш не разбирам што е проблемот за Визер да се доплати 15 евра за седиште, и да си бидеш сигурен дека ќе бидеш чекиран и влезен во авион?

Со сите авиокомпании се дешава overbooking, само што овие поасалните ќе се помачат да ти најдат друг алтернативен лет, и ќе ти надоместат нешто. Ама и онака зимаат премногу пари, така да што они секако се покриени и не се во загуба.

А ако мислиш на директен лет до дестинација,можеби нема, ама нема ни со Austrian, ни со AirSerbia, ниту со Turkish директни летови освен до Виена, Белград и Истанбул соодветно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
За сите дестинации имаш алтернатива, преку Turkish, Austrian, AirSerbia, CroatiaAirlines. Подобро кажи немаме пари како народ за другите алтернативи, отколку да кажеш дека воопшто нема алтернативи. Ко божем македонците одат на викенд на Фарски острови, па нема како да се стигне? Има, само кошта (повеќе) пари.

Ако си дојдеш 2 саата пред лет, и се чекираш на време, или пак се чекираш онлајн ден-два претходно, шансите да бидеш извисен на аеродром се сведени на минимум. А ако Аустриан се евтини, тогаш не разбирам што е проблемот за Визер да се доплати 15 евра за седиште, и да си бидеш сигурен дека ќе бидеш чекиран и влезен во авион?

Со сите авиокомпании се дешава overbooking, само што овие поасалните ќе се помачат да ти најдат друг алтернативен лет, и ќе ти надоместат нешто. Ама и онака зимаат премногу пари, така да што они секако се покриени и не се во загуба.

А ако мислиш на директен лет до дестинација,можеби нема, ама нема ни со Austrian, ни со AirSerbia, ниту со Turkish директни летови освен до Виена, Белград и Истанбул соодветно.
Види ја не ги споредувам со други авио превозници достапни кај нас. Како што кажав, алтернатива неаме и затоа ги пцуеме. Да имаше алтернатива ќе се заебеш еднаш и тоа е, ќе прекинеш да ја користиш нивната услуга. Инаку ја сум немал некој значаен проблем, ама задње време ко да зачестија со глупостите.
Пример ова со overbookingot, не сум сигурен ни доплатата за седиште или доаѓањето порано дали ќе те заштити. Ти секако коа чекираш имаш седиште. Не ми е баш јасно како бираат кој ќе се качи кој не.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Види ја не ги споредувам со други авио превозници достапни кај нас. Како што кажав, алтернатива неаме и затоа ги пцуеме. Да имаше алтернатива ќе се заебеш еднаш и тоа е, ќе прекинеш да ја користиш нивната услуга. Инаку ја сум немал некој значаен проблем, ама задње време ко да зачестија со глупостите.
Пример ова со overbookingot, не сум сигурен ни доплатата за седиште или доаѓањето порано дали ќе те заштити. Ти секако коа чекираш имаш седиште. Не ми е баш јасно како бираат кој ќе се качи кој не.
Прв дојден прв услужен најверојатно. Инаку има алтернативи, ама се поскапи од Виз. А ако ги читаш коментарите претходните страни, има тврдења дека Виз е поскап или тука некаде со цени како Аустриан, ЕрСрбија и Туркиш, што во најмала рака е смешно.

Има алтернативи, нема пари, едноставно е.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
Искрено јас читајќи ве тука за седиштата си букирав седишта и платив 30 евра за две седишта, поскапи од картите. Досега сум немала таков проблем.
Во право е и Kawa додуша, мене ме коштаа две карти 170 евра отприлика со се голем багаж, и тоа ова кажувам оти не се информирав совреме и ме репнаа на аеродром 70 евра за две рачни торби, да си доплатев уште еден голем куфер од 26 кг на пример ќе платев 130 евра, дури не мораше и приорити да земам во тој случај.
За истите услуги за две карти ќе платиш 700 евра и згора со друга компанија,епа за два сати не се исплати толку пари.
Пак ќе речам ако картата од виз е џаба за кратка релација ќе летам со нив ама ако картата е над 200 евра правец јок.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
WizzAir ретко кога картата е 200 евра правец, тоа може ако е на ден два пред летање, или е е за некој празник или шпиц сезона. Еве чолисмо рече дека и Тирана и е блиску, па од таму има 50 дестинации каде што можеш да леташ, а и за доста мала сума.

Треба да се планира, да се следат попусти, промоции, да си купите визз дискаунт и да си летате на раат.

Јас во Октомври летав Скопје-Болоња за 1250 денари со приорити. Во Февруари летав Скопје-Дортмунд за 2300 со приорити. За Лондон, Стокхолм може се поскапи, ама па тоа си повлекува и други трошоци, повисок стандард на патниците, поголеми трошоци за аеродромот во Шведска/Англија и слично.


Ако е така, за Братислава/Будимпешта се наоѓа карта со ранец за 3000 денари максимум повратна, што мислам дека е фер. Виена ви е на саат време :)

А ако не си флексибилен со време и планирање, плаќаш тоа што ти е најевтино во моментот на одлука. Ако треба да патуваш утре итно за Франкфурт, и имаш летови за 200, 400 и 600 евра, тогаш најевтиното е 200 евра, и не се буниш дека си можел да леташ за 10 евра од некаде на друго место.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Искрено јас читајќи ве тука за седиштата си букирав седишта и платив 30 евра за две седишта, поскапи од картите. Досега сум немала таков проблем.
Во право е и Kawa додуша, мене ме коштаа две карти 170 евра отприлика со се голем багаж, и тоа ова кажувам оти не се информирав совреме и ме репнаа на аеродром 70 евра за две рачни торби, да си доплатев уште еден голем куфер од 26 кг на пример ќе платев 130 евра, дури не мораше и приорити да земам во тој случај.
За истите услуги за две карти ќе платиш 700 евра и згора со друга компанија,епа за два сати не се исплати толку пари.
Пак ќе речам ако картата од виз е џаба за кратка релација ќе летам со нив ама ако картата е над 200 евра правец јок.
Прашањето е дали и тоа букирање на седиште ќе те спаси. Ако има некој искуство нека сподели :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom