Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Sakas da kazis ako nema dobar rezultat vo Q1 mozno e i da ne isplatat dividenta kako izminative godini,daleku e april za da miruva akcijata vaka vleci za ponisko od 5000:P
Ne, imaat pari za dividenda. Taa e za minatata godina. Prasanjeto e dali ke imaa guts i zelba da ja podelat vo povisok iznos od lani. Inaku sekoj kvartal iden treba da bide podobar od lani. So ke praat vo q3 i q4, ne znam .
 
Член од
4 август 2022
Мислења
38
Поени од реакции
38
Некаде прочитав на интернет не ме држете за збор дека во УНИ има само околу 320-330 акционери. Не може со мал број на акционери да има некоја голема ликвидност.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Некаде прочитав на интернет не ме држете за збор дека во УНИ има само околу 320-330 акционери. Не може со мал број на акционери да има некоја голема ликвидност.
Untitled.png

Точно сине . Само не слушај туку извади си . јавен податок е у ЦД
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.149
Поени од реакции
8.944
Прегледај го приврзокот 369605

Според мене, данокот за солидарност ќе биде трошок за 2023 година - трошок за јавна давачка.
Тоа би значело помала бруто добивка и EBITDA за 2023.
Сега прочитав едно објаснување, изгледа ова ќе биде прифатено како трошок што всушност значи дека ефективната стапка не е 30 проценти. Има две варијанти за пресметка, која што ќе се прави на посебен дополнителен формулар. Коректно ќе биде од компаниите на берза да објават дали и колку ќе платат.

Како и да е изгледа уште не е изгласано во Собранието.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.128
Поени од реакции
3.345
Сега прочитав едно објаснување, изгледа ова ќе биде прифатено како трошок што всушност значи дека ефективната стапка не е 30 проценти. Има две варијанти за пресметка, која што ќе се прави на посебен дополнителен формулар. Коректно ќе биде од компаниите на берза да објават дали и колку ќе платат.

Како и да е изгледа уште не е изгласано во Собранието.
Јас колку што се разбирам законите не важат наназад, со прости зборови не треба да платат за нешто што однапред не било дефинирано во закон, се зависи дали бизнисмените ги имаат во раце уставните судии, познавајќи го северџанистанскиот менталитет ќе се стави во некоја фиока и ќе се чека некое погодно време да се искористи против некоја непријателска влада и после да се труби како владата се презадолжува за да враќа пари.

Да се разбереме едно е да си фер и да го делиш профитот (што не верувам баш дека сакаат да го делат) и друго е на незаконски начин да ти го одзимаат, ако толку сакаат да биде легално нека изгласаат вечерва дека од 02.03.2023г ќе има 50% поголем данок на тие што ќе заработат повеќе од лани, полани... па така фирмите ќе си прават калкулации како да не го платат тој данок.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.149
Поени од реакции
8.944
Јас колку што се разбирам законите не важат наназад, со прости зборови не треба да платат за нешто што однапред не било дефинирано во закон, се зависи дали бизнисмените ги имаат во раце уставните судии, познавајќи го северџанистанскиот менталитет ќе се стави во некоја фиока и ќе се чека некое погодно време да се искористи против некоја непријателска влада и после да се труби како владата се презадолжува за да враќа пари.

Да се разбереме едно е да си фер и да го делиш профитот (што не верувам баш дека сакаат да го делат) и друго е на незаконски начин да ти го одзимаат, ако толку сакаат да биде легално нека изгласаат вечерва дека од 02.03.2023г ќе има 50% поголем данок на тие што ќе заработат повеќе од лани, полани... па така фирмите ќе си прават калкулации како да не го платат тој данок.
Еве со пример како изгледа тоа, всушност во пресметките релеватен податок е основата за данок на добивка а не самата добивка. 1.jpg
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.128
Поени од реакции
3.345
Еве со пример како изгледа тоа, всушност во пресметките релеватен податок е основата за данок на добивка а не самата добивка. Прегледај го приврзокот 369687
Одамна немам коментирано на темава оти не ми беше интересна, МСЕ се сведе на компании кој се бројат на прсти од една рака, немам некоја корист од тоа што го пишувам, ама сакам фер услови за водење бизниз со однапред дефинирани правила на игра, а не заебанции, владата (народот) солидарно не и плаќа на компаниите кога пропаѓаат (Топлификација на пример), сега откако државата се презадолжи и нема пари за ништо, ајде да воведеме данок да доукрадеме уште некоја пара.

Данокот е трошок и секоја компанија си смета однапред што и како и одговара и гледа да плати што е можно помалку.

Било кој закон кога се донесува тој важи од денот на донесувањето, па додека не го укинат, не може законот да важи за нешто што поминало, во овој случај оданочување врз основа на добивката остварена претходните години, ако е така зошто не ги оданочат компаниите и за добивката 1900г што Али Паша ја направил, добро тој пашата си избегал во Турција, ама ете ни ги Прилепска и Скопска пивара создадени во 1924 да ги оданочеме за секоја година од 100-годишното успешно работење и Алкалоид е од тие постарите, знаете колку пари ќе се соберат, мислам што е поразлична 2022г од 1991г или 2001г или 2008г.

Ете затоа законот важи од денот на донесување и сигурно ќе падне на уставен (освен во постот погоре) , овие сега ќе ги лапнат парите, а компаниите ќе си ги вратат парите еден ден.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Фино двегодишно цедење на Реплек. А може ли поинаку од вековен двофамилиски мегдан па во ,,јас, тате и бате'' ДОО.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.310
Поени од реакции
2.373
Фино двегодишно цедење на Реплек. А може ли поинаку од вековен двофамилиски мегдан па во ,,јас, тате и бате'' ДОО.
Не разбирам сред се уште незавршена војна, и на сред битка да го правиш ова со зголемената амортизација и да ја уништуваш „преметковната“ добивка.
Ја поздравувам идејата тоа да се среди и да биде како што треба, но мислам дека е одбран погрешен момент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom