Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 јануари 2020
Мислења
107
Поени од реакции
265
Fake anketa, vo ovoj kovacevski ne veruvaat ni 2% od glasacite. I na najvatrenite od sdsm toa im e jasno.
Ja vakov kalibar politicar ne bi go stavil ni na izbiracka lista u sovet valandovo :)
Shteta shto na nashiot lider NITU EDEN ni namalile 30%
Автоматски споено мислење:

- Министерот за економија Крешник Бектеши најави дека од 1 март ќе ја замрзне цената на овие два продукта и ќе изнесува 33 денари

Odgovor

– Ако Владата ја донесе мерката за ограничување на цената на лебот, од следниот ден нема да има леб на пазарот, изјави денеска Горан Малишиќ, престедател на Групацијата за мелничко-пекарската индустрија по состанокот во Стопанската комора на Северна Македонија.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.976
Поени од реакции
16.021
Ти не разбираш, они се во опозиција и со ова си ја дигаат вредноста. Да не мислиш дека стварно сакаат вакво нешто.
Dobro e ama ako Albanija ili vujche gi snabduva so free struja
Автоматски споено мислење:

Ima po taze prislushkuvanje, Zoki Burevesnik svirka... a toa za Bojkotiram shto go obelodeni Palcho brgu se Zaboshoti
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.172
Поени од реакции
4.318
Fake anketa, vo ovoj kovacevski ne veruvaat ni 2% od glasacite. I na najvatrenite od sdsm toa im e jasno.
Ja vakov kalibar politicar ne bi go stavil ni na izbiracka lista u sovet valandovo :)
Shteta shto na nashiot lider NITU EDEN ni namalile 30%
Во случајов со газоглавиот, се чини дека листата била прилично празна па работата им била сведена на онаа „...дај што ќе дадеш...„ па нека е и од дната од членските листи кај се-де-се-то....

А сето тоа нема ништо со Валандово...ќе да е до пратијата им....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.575
УЧК сака да го уништи свињарството во Македонија.

Напраиле на увоз на замрзнато свинско да нема давачки.
Така, ем им учинија на трговците кои увезуваат свинско, ем ја исчистија (односно ќе ја исчистат) земјава од тие харам животни. Колку што знам, ова само за свинско важи.

Секако, СДСМ се тука во улога на ароматизер у кола.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.064
Поени од реакции
8.632
УЧК сака да го уништи свињарството во Македонија.

Напраиле на увоз на замрзнато свинско да нема давачки.
Така, ем им учинија на трговците кои увезуваат свинско, ем ја исчистија (односно ќе ја исчистат) земјава од тие харам животни. Колку што знам, ова само за свинско важи.

Секако, СДСМ се тука во улога на ароматизер у кола.
Не у кола, туку у WC шолја.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.976
Поени од реакции
16.021
УЧК сака да го уништи свињарството во Македонија.

Напраиле на увоз на замрзнато свинско да нема давачки.
Така, ем им учинија на трговците кои увезуваат свинско, ем ја исчистија (односно ќе ја исчистат) земјава од тие харам животни. Колку што знам, ова само за свинско важи.

Секако, СДСМ се тука во улога на ароматизер у кола.
Neka se forsiraat jagninja. Na vremeto imashe i jagneshki glavi, djigercinja, sega nekoj somnitelni uvozni mesa od Brazil i koj znae kade
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338

Дури беше 100 денари нафтата викаа скапо е горивото, скапо е ова, скапо е она.

Сега горивото падна на 75, добиваат субвенции, а цената на лебот е непроменета...

Тоа е тој синдром наш Македонски на самоуништување и брзо богатење.

Јас да сум на власт не само што ќе им ја замрзнам цената, туку на денот кога ќе се замрзни цената ќе пуштам инспекции во сите пекари, да видиме колку пријавени работници има, колку работат на црно, колку се продаваат лебови без фискална, фактури, документи, ХАСАП стандард, Исо мисо, ќе ги чешлам до најмала пајажина.

Профитери на маката на народот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.525
Поени од реакции
40.491
све цениве што ги качија за време на кризава нема абер да ги симнат. И после ќе се жалат кога ќе згусти, а народот го дерат секој ден и прават огромни профити додека на кооперантите им ги земаат сировините за беспари.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990

Дури беше 100 денари нафтата викаа скапо е горивото, скапо е ова, скапо е она.

Сега горивото падна на 75, добиваат субвенции, а цената на лебот е непроменета...

Тоа е тој синдром наш Македонски на самоуништување и брзо богатење.

Јас да сум на власт не само што ќе им ја замрзнам цената, туку на денот кога ќе се замрзни цената ќе пуштам инспекции во сите пекари, да видиме колку пријавени работници има, колку работат на црно, колку се продаваат лебови без фискална, фактури, документи, ХАСАП стандард, Исо мисо, ќе ги чешлам до најмала пајажина.

Профитери на маката на народот.
Големите пекари немаат проблем со прикривање на даноци и непочитување закони. Тешко е државата да ја добие оваа битка со нив, едноставно во моментов нивната карта е посилна. Министерот за економија изгледаше како очајник.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Големите пекари немаат проблем со прикривање на даноци и непочитување закони. Тешко е државата да ја добие оваа битка со нив, едноставно во моментов нивната карта е посилна. Министерот за економија изгледаше како очајник.
Море не сме држава, инаку газдите на големите пекари ќе киснат пред Влада 2 саати да молат да продаваат леб за 25 денари.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.776
Поени од реакции
17.609

Дури беше 100 денари нафтата викаа скапо е горивото, скапо е ова, скапо е она.

Сега горивото падна на 75, добиваат субвенции, а цената на лебот е непроменета...

Тоа е тој синдром наш Македонски на самоуништување и брзо богатење.

Јас да сум на власт не само што ќе им ја замрзнам цената, туку на денот кога ќе се замрзни цената ќе пуштам инспекции во сите пекари, да видиме колку пријавени работници има, колку работат на црно, колку се продаваат лебови без фискална, фактури, документи, ХАСАП стандард, Исо мисо, ќе ги чешлам до најмала пајажина.

Профитери на маката на народот.
И го направија лебот кифла, ни 400 грама не тежи еден сомун.
Полн со адитиви и конзерванси, море марш, нека го запрат услуга ќе му направат на народот.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Pa i neka si gi zatvorat biznisite bre ako ne im odgovara... Sakaat da go doteraat lebot do sto denari, epa ku.ac, lebot e najosnoven prehranben proizvod i mora da bide eftin i dostapen za site, ako ne im čini neka si staat katanci na biznisite im... treva ke paseme ama lebot im od sto denari ne im go kupuame !
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.477
Поени од реакции
47.458
Ценовно еластични и нееластични проиводи во втора средно се учи .
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И го направија лебот кифла, ни 400 грама не тежи еден сомун.
Полн со адитиви и конзерванси, море марш, нека го запрат услуга ќе му направат на народот.
Da ama tie 400 gramčinja lebče ke ti gi opnat sto denari na kasa... :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom