Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.526
Поени од реакции
38.314
Ова го слушнав од оној дебелион аналитичар во Само Вистина. Преку ку**в ми, ако толку му е за ЕУ нека се изгуби од државава, никој не му брани да врти плескавици во Франкфурт и да си го живее сонот како горд анационален Еуропјанин. Ама не, он сака да паразитира тука, не е способен да преживее на друго место оставен сам на себе.

Прегледај го приврзокот 367277
Колку пари фрлија на паркинг дебилниве комуњари, колата почнаа да ја распродаваат, не знам веќе ни со што ќе влеземе.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Македонците се бореле за држава у WW2
Кои Македонци? И оние кои биле контрачетници? Оние кои работеле во администрација на Бугарите?

ја заслужиле државата на која и се посраа комуњарите денеска.
Да не беа комунистите, а не овие кои ги нарекуваш комуњари, кои всушност не се комуњари, туку се испрдок на комунистите, независна Македонија дури во рамки на Југославија немаше да постои. Оваа лекција како оче наш да си ја научиш.

Исто се бореа и у Грција и да не беа британските копилиња ќе добиеа барем некоја автономија.
Во грција не се бореа за независна македонија дечко, затоа што пред тоа на Јалта Сталин, Черчил и Рузвелт беа се договориле границите да се вратат во состојба пред започнување на втората светска војна. Егејските македонци, се бореа во редовите на ДАГ (комунистичката партија) и верувај дека ти комунисти немале и немаат ни 2% сличности во ставовите во врска со политиките на т.н. севернамакедонија со 99% од форумџииве што коментираат политика.

У уста да ве ебам сите што мислите дека државава сме ја добиле поклон!
Ајде бе еднаш извадете ги тие куревите, се нешто ебете, тепате, доминирате, а во живо прдловци.
 

пеперутка16

најубава
Член од
9 декември 2009
Мислења
55
Поени од реакции
19
За никој! Се грижат само за својот џеб, а не за потребите на луѓето!
Автоматски споено мислење:

За никој! Се грижат само за својот џеб, а не за потребите на луѓето!
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.526
Поени од реакции
38.314
73ца пратеници си земале вкупно 360.000 евра патни трошоци за 2022 година или по 5000 евра од човек во просек.

133.000 си земале од сдс, а и војводите не заостануваат многу зад нив, само 1000 евра помалку.

Се гледа дека ептен им е гајле за Македонија, особено овие со револверите и камите. Со комуњариве барем знаеш на што си, кур ги боли за Македонија, за идентитет, за јазик, историја, знаме, химна, да можат све ќе сменат. Овие патриотиве преварантски све да им изнаебам што се шлепаат цел живот на Вмро и Македонија за да лапаат пари.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.701
Поени од реакции
29.321
aj vidi sega kolku % ziveat na breg i ostorvite a kolku u planinite. vidi i dali na primer e tesko da se najde oktopod od drugata strana na granicata, onaka u prvoto selo... jas ne sum siguren deka cela grcija ima tocka sto e podaleku od 100-150 km od more. pozicijata im e takva, sekade e dostapna morskata hrana.

ne mi gi listaj 3-4 te jadenja sto ni se isti/slicni... toa ne ni 5% od grcka hrana...
eve ti tipicna grcka sofra, sto znaes od ova i sto imame slicno?


Прегледај го приврзокот 367298
osven morskata hrana bukvalno se drugo.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.689
Поени од реакции
23.371
osven morskata hrana bukvalno se drugo.
da da... se utepavme jadenje giro i suvlaki u mkd. si gi probala nivnite peciva? slicni se ama ne se isti. grav imame nie krupen ko nivniot? maslinki vo mkd na sekoja strana i jademe maslinovo kolku 3 litra godisno? saganaki ili moze ti si gi smetas pohovanite zdenki za isto? duri i onie slicni jadenja ko polnet modar patlidzan ni se relativno razlicni mada ajde sekoj toa si go pravi po svoj vkus... kolku se jade kaj nas kozjo meso? posto oni pogotovo po ostrovite isto go jadat mnogu.

se na se 5% dali ni e slicna kujnata ne za dzabe si postoi niz svetot "balkanska" i mediteranska...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.574
Поени од реакции
82.223
...и ја заслужиле државата на која и се посраа комуњарите денеска. ...
Не.

Комуњарите и се посраа на државата одма, истиот момент кога Бранко реши наместо со акции (како во Словенија и Словачка) државата да ја "приватизира на пазар" , што всушност значеше - да ги пропадне фирмите и да ги даде по багатела на своите директорски пријателчиња.
Од тој потег натаму, сите, наизменично и се посеруваа на државата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.076
Поени од реакции
17.946
Ѓерманија сеа на печлба нема,умреа тие времиња.Може само жртва да се даде за наредна генерација да види некаков каков таков живот под услов ако се школоваат,пошто се што е гнаса од цел свет,таму,во Шведска и во Англија е собрано.
Никој не ни сака печалба сеа, преселбата е one-way ticket.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.830
Поени од реакции
8.956
Не.

Комуњарите и се посраа на државата одма, истиот момент кога Бранко реши наместо со акции (како во Словенија и Словачка) државата да ја "приватизира на пазар" , што всушност значеше - да ги пропадне фирмите и да ги даде по багатела на своите директорски пријателчиња.
Од тој потег натаму, сите, наизменично и се посеруваа на државата.
Не баш, може да се убедуваме...ама постоела намера да се створи нешто во одреден период додека рестото(владеење на СДС) имало намера да се уништи.
Можеби некој у иднина ќе направи реална анализа на која ќе бидеме сведоци, и сигурен сум дека е така. Ако ништо друго постоела намера, а капацитетот кој бил тоа е друга работа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.154
da da... se utepavme jadenje giro i suvlaki u mkd. si gi probala nivnite peciva? slicni se ama ne se isti. grav imame nie krupen ko nivniot? maslinki vo mkd na sekoja strana i jademe maslinovo kolku 3 litra godisno? saganaki ili moze ti si gi smetas pohovanite zdenki za isto? duri i onie slicni jadenja ko polnet modar patlidzan ni se relativno razlicni mada ajde sekoj toa si go pravi po svoj vkus... kolku se jade kaj nas kozjo meso? posto oni pogotovo po ostrovite isto go jadat mnogu.

se na se 5% dali ni e slicna kujnata ne za dzabe si postoi niz svetot "balkanska" i mediteranska...
Кано бе... :pos:

Индиска кујна за тебе е меѓу најдобрите. А гледам и козјо поише поштуваш од чисто свинско.

Грчкото гиро е секад од старо отпадок свинско направено.

А и медитеранската фета од ефтини палмитиново масло и нивната павлака од ефтини растителни масти е стварно кујна која може некој да ја посака пред беровското сирење.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.701
Поени од реакции
29.321
da da... se utepavme jadenje giro i suvlaki u mkd. si gi probala nivnite peciva? slicni se ama ne se isti. grav imame nie krupen ko nivniot? maslinki vo mkd na sekoja strana i jademe maslinovo kolku 3 litra godisno? saganaki ili moze ti si gi smetas pohovanite zdenki za isto? duri i onie slicni jadenja ko polnet modar patlidzan ni se relativno razlicni mada ajde sekoj toa si go pravi po svoj vkus... kolku se jade kaj nas kozjo meso? posto oni pogotovo po ostrovite isto go jadat mnogu.

se na se 5% dali ni e slicna kujnata ne za dzabe si postoi niz svetot "balkanska" i mediteranska...
1676395662122.png

I voj ajvar e razlicen, go pravat so maslinovo a ne soncogledovo. Original grcki.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.524
Поени од реакции
47.849
Cela bivsa otomanska imperija ista hrana jademe manje vise. Se Toa se tursko arapski iranski jadenja.
Освен свинско со праз , и уште некој друг бучкуруш од џигер и изнутрици, каурот нема свое јадење.
Кога ќе ги чујам како за пастрамјлијата зборат дека е македонски деликатес, дланкава сама ми се стиска во тупаница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom