Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.554
Поени од реакции
36.513
ВМРО-ДПМНЕ: Левица направи кворум за владина реконструкција, го спасува Ковачевски и Ахмети од бламирање
што викаше Његош, у муци се познају јунаци :icon_mrgr: ; сега Апашиев ќе побара министерство за бричење на бради ала Маркс/Енгелс, ЧЕ и слични
Како може Левица да им направила кворум кога имаа 62 пратеници за владина реконструкција.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.824
Поени од реакции
2.783
Ова го слушнав од оној дебелион аналитичар во Само Вистина. Преку ку**в ми, ако толку му е за ЕУ нека се изгуби од државава, никој не му брани да врти плескавици во Франкфурт и да си го живее сонот како горд анационален Еуропјанин. Ама не, он сака да паразитира тука, не е способен да преживее на друго место оставен сам на себе.

Прегледај го приврзокот 367277
Какво ЕУ не заебавај, Македонците во влада на РМ неможат да влезат а камоли во ЕУ. :icon_lol:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.689
Поени од реакции
23.372
ja gledas grcija, kako popoznat pretstavnik na balkanskata hrana. 90% od jadenjata ni se isti. pa sporedi.
3 od top 5 zemji se mediteran.
jas ja gledam i francija pod thailand iako ne se soglasuvam so toa.

za grckata kuja taka ti se cini na prv pogled posto se sto znaes e sto si videla u 2 nedeli na odmor tamu... grcka kujna nema kebapi i skara so sh kategorija na meleno meso nego giro, suvlaki, jagnesko i opsto mnogu pocisto meso... vo grcka kujna ima i mnogu riba i morska hrana, imaat miljarda sorti na vino, kaskaval i sirenje, mnogu poveke se koristat maslinki i maslinovo vs soncogledovo maslo kaj nas plus limon, troopsko ovosje.... ima mnogu razliki iako ima i slicnosti. ne bi rekol deka nivnata hrana e tipicno "balkanska" eks ju...
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Шо убав муабет си направија аусландери во австралија, германија и други европски држави за тоа колку е "блам северна македонија".
Автоматски споено мислење:

mizerija e zborot sto go baras.... ostaj utopija, daleku e toj zivot od nekakva perfekcija.

daleku od ekspert eu kako eu u princip ne me ni zanima ali interesno mi e koga jebi vetar drzavi/narodi/luge dobivaat isti prava i glas ko onie sto gradele i znacele nesto i kako fino toa se unistuva. nesto ko so sipcite u mkd, taka na svabite redenka im udiraat so godini turcite, grcite, bugarite, poljacite, migrantite od tunguzija i sve toa moraat da trpat pa uste i del se ubedeni deka taka treba samo da ne gi nalutat gospodarite od preku okeanot... toa e toa, banana drzava stanuvaat pred nivni oci i glas ne im se slusa. mizerija.
Македонците граделе, па шипците сега разградуваат, кога ќе му се смени устата со шупакот, вакви мудроштони излегуваат. Македонците држава ќе немаа да беа комунистите бе акмак, тоа што изградиле со волонтерски акции братучедите твои не можат да го искречат.
Друго, како колонијална наци реднек свест оперира, швабите давале права, па токмак глуп како тебе што два реда историја не знае, секако дека мема да знае да после 2 светска војна, особено западна германија е изградена од Балканци и турци, ама да, државата е германска и германците над аусландерите (каков што си ти) затоа што се мнозински народ.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Какво ЕУ не заебавај, Македонците во влада на РМ неможат да влезат а камоли во ЕУ. :icon_lol:
Шо ќе ти се македонците. 20 и кусур години беа, се посраа до небо. Сега вкусно ќе ги пцуеш шипурките за твојата беда и никому ништо.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.249
Поени од реакции
8.672
Шо ќе ти се македонците. 20 и кусур години беа, се посраа до небо. Сега вкусно ќе ги пцуеш шипурките за твојата беда и никому ништо.
Zosto da gi pcueme sipurkite ko mozeme sestra ti da ja ebeme .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.574
Поени од реакции
82.227
, па токмак глуп како тебе што два реда историја не знае, секако дека мема да знае да после 2 светска војна, особено западна германија е изградена од Балканци и турци,
Не можеш да обвинуваш некого дека е глуп заради тоа што не знае неточен податок.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.574
Поени од реакции
82.227
СДСМ ги брани грујовите остатоци од Апасиев.


Ова го слушнав од оној дебелион аналитичар во Само Вистина. Преку ку**в ми, ако толку му е за ЕУ нека се изгуби од државава, никој не му брани да врти плескавици во Франкфурт и да си го живее сонот како горд анационален Еуропјанин. Ама не, он сака да паразитира тука, не е способен да преживее на друго место оставен сам на себе.

Прегледај го приврзокот 367277
А додатните привилегии на Албанците што ќе се внесат у устав, и тоа ли е дел од влезницата? Дали заедницаа на албански општини е исто урачуната у тие 50 денари?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.701
Поени од реакции
29.321
jas ja gledam i francija pod thailand iako ne se soglasuvam so toa.

za grckata kuja taka ti se cini na prv pogled posto se sto znaes e sto si videla u 2 nedeli na odmor tamu... grcka kujna nema kebapi i skara so sh kategorija na meleno meso nego giro, suvlaki, jagnesko i opsto mnogu pocisto meso... vo grcka kujna ima i mnogu riba i morska hrana, imaat miljarda sorti na vino, kaskaval i sirenje, mnogu poveke se koristat maslinki i maslinovo vs soncogledovo maslo kaj nas plus limon, troopsko ovosje.... ima mnogu razliki iako ima i slicnosti. ne bi rekol deka nivnata hrana e tipicno "balkanska" eks ju...
Pa realno, ne jade ni cela grcka morska hrana, samo bregot na moreto. Vo Egej se jade isto pechenje, a i vo cela MK ne se jade isto. Na primer, vo Ohrid poveke bi se jadelo riba od Bitola.
Glavnite jadenja, musaka, sarma, lekja, i taka natamu ne gi pravat so riba, gi pravat so meleno meso.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.830
Поени од реакции
8.956
Македонците држава ќе немаа да беа комунистите бе акмак
Македонците се бореле за држава у WW2 и ја заслужиле државата на која и се посраа комуњарите денеска. Исто се бореа и у Грција и да не беа британските копилиња ќе добиеа барем некоја автономија.
У уста да ве ебам сите што мислите дека државава сме ја добиле поклон!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.689
Поени од реакции
23.372
Pa realno, ne jade ni cela grcka morska hrana, samo bregot na moreto. Vo Egej se jade isto pechenje, a i vo cela MK ne se jade isto. Na primer, vo Ohrid poveke bi se jadelo riba od Bitola.
Glavnite jadenja, musaka, sarma, lekja, i taka natamu ne gi pravat so riba, gi pravat so meleno meso.
aj vidi sega kolku % ziveat na breg i ostorvite a kolku u planinite. vidi i dali na primer e tesko da se najde oktopod od drugata strana na granicata, onaka u prvoto selo... jas ne sum siguren deka cela grcija ima tocka sto e podaleku od 100-150 km od more. pozicijata im e takva, sekade e dostapna morskata hrana.

ne mi gi listaj 3-4 te jadenja sto ni se isti/slicni... toa ne ni 5% od grcka hrana...
eve ti tipicna grcka sofra, sto znaes od ova i sto imame slicno?


1676369319584.png
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Македонците се бореле за држава у WW2 и ја заслужиле државата на која и се посраа комуњарите денеска. Исто се бореа и у Грција и да не беа британските копилиња ќе добиеа барем некоја автономија.
У уста да ве ебам сите што мислите дека државава сме ја добиле поклон!
Едит... македонците во Грција ( тие што ги задржаа презимињата), за време на Метаксас , воочи ВВ2, беа жртви на блгарската пропаганда и антиблгарската хистерија, која ЈАВНО траеше се до влезот на Блгарија во ЕУ.. а што се однесува до Граѓанската војна, таму беаа жртва на лажните ветувања на грчките комунисти, а кој суштински беа и сега се националисти - унитаристи, па Ципраз комуњарот ги укина и здружениата на ГРЧКИ граѓани кој се чувствуват античките македонци, демек не постоеле никогаш, и од антиката сите биле само Грци ...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
СДСМ ги брани грујовите остатоци од Апасиев.



А додатните привилегии на Албанците што ќе се внесат у устав, и тоа ли е дел од влезницата? Дали заедницаа на албански општини е исто урачуната у тие 50 денари?
матен ми е Апашиев... па Началнико им беше и може пак да им биде БИТЕН на СДС, башка Застарувањето не може ? да биде СЕЛЕКТИВНО; во фиоката на СЈО има пун куфер работи, па и митото од Т-Хоме на СДС и ДУИ, случај Надеж1 и 2 на Бране и други
 

Kajgana Shop

На врв Bottom