Политиките на Бугарија кон Македонија

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.799
Поени од реакции
5.461
Глупости! Тој вели дека во отсуство на редовна влада, Радев може да прави што сака.
Никој за ништо не ви се заканува.
Случајот е ист како и со полицајците кои наводно ги нарекувале цигани. Го слушав видеото многу внимателно. Нема такво нешто, уште една провокација
Дали го гледаше клипот со полицајците? Полицаецот му вика на тој мисирот, системот е заглавен, тој скока вика, се дери.. Па и тој стариот едно време прискокува, покажува сила некоја...Полицајците беа претолерантни. Оди во Унгарија викај му онака и дери му се на граница на Унгарски полицаец, другиот ден нема да знаеш кај ти е грбот каде стомакот, ќе си заборавиш и име и презиме и наместо Бугарин ќе те врати на фабричко подесување,ако треба и ќе викаш Еским сум само не ме тепајте.

Тој Виктор јавно објавува слика од Македонски полицајци нуди пари за да му кажат име и презиме, и на крајот дури и изигравате жртви? Такви плачковци сте биле цела историја, а и денеска ништо не сте подобри.
Автоматски споено мислење:

Мислев дека Ставро е најпатетичен лик на форумов, ама ти ја земаш наградата. Види како изледаш од наша перспектива: ломотиш за анти-македонисти до коска, кои колеле и беселе (ми се тресат мадлаците), кхм, на македонски форум. Ако тоа не е синоним за патетика и тага, незнам што е. Шо прајш со својот живот? Сериозно ситен лик.

Неможам да се замислам себе да го правам истото. Да се најавам на бугарски форум и да ломотам за антибугаристи до коска таму, и така да тепам време. Очај. Искрено ми е жал за тебе, ова не е сарказам ни заебанција. Дека човек нема концепт за повеќе и подобро од тоа, е само тажно.
Немој аман не го вреѓај седмак е. Толку му фаќа црпката што ја носи на рамена.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.783
Поени од реакции
6.332
Темата е политиката на Бугарија кон Македонија, а не лични немири и чувства на Византиецот.
Тоа и го правам - коментирам актуелни настани и ги предвидувам оние поврзани со двете земји.
Ако нешто те нервира и не ти се допаѓа, лесно можете да ја смениш темата и да идеш на онаа за парфеми или женски газиња.
вие не можите ни чесно да застаните зад своите акти и да речите, да, македонци ќе колиме, туку само релативизирате. И после се чудите што ни мрсулот не го фрламе на вас. Комплетна незаинтирисираност за вас и вашиот малоумен универзум. Летаргично игнорирање.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.368
Поени од реакции
16.568
Случајот е ист како и со полицајците кои наводно ги нарекувале цигани. Го слушав видеото многу внимателно. Нема такво нешто, уште една провокација
Очигледно имаш проблем со слухот.
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
вие не можите ни чесно да застаните зад своите акти и да речите, да, македонци ќе колиме, туку само релативизирате. И после се чудите што ни мрсулот не го фрламе на вас. Комплетна незаинтирисираност за вас и вашиот малоумен универзум. Летаргично игнорирање.
Многу е перверзно луѓето кои живеат надвор од Македонија, под различни социјални и економски услови, да даваат совети што и како да одлучуваат во Македонија. Барем 50% са вакви и повекето от нив со Б'лгарски паспорти
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.596
Поени од реакции
3.709
Во секој случај бугарите ќе ви го вратат.
Бев сигурен дека ќе има циркус, мислев дека ќе биде во Скопје, он се случи на граница.
Целата приказна е голема простотиja, но бугарите уште еднаш ги постигнаа своите цели.
Се обложувам дека сакаа проблеми овоj ден, и тоа се случи.
Ви ја поставија стапицата пред 2 години и вие сами секогаш паѓате во неа.
На еден или друг начин тие генерират тензии во вашето општество.
Нивната главна и единствена цел е историjaта и ве излажаа да потпишете договор со кој тоа се среди.
Кога видоа дека ова нема да помине , излегоа со брилиjaнтениот казус со вклучување на бугарското малцинство во уставот , натераа ЕУ да го прифати и ви ставиja во шах мат.
Ако ги ставите бугарите во уставот , многу работи можат да добијат радикален и неочекуван пресврт - лошо.
Ако не ги ставите - нема преговори ,нема ЕУ - пак лошо.
Сметам дека воопшто не ги интересира и преку к..р им е за бугарското малцинство во МК, они знаат дека нема да ги ставите во уставот , затоа нивната главна агенда е да ве поделат ,да ве натерат да реагирате агресивно ,да праите ексцеси , потоа да ве опишуваат како примарни, несигурни луѓе , на кои не може да се потпре и да има вера.
А вие по детски , без да го сфатите доброволно им помагате. :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.238
Поени од реакции
37.010
Не дека бугарите нема да им го вратаат десетократно. Стоj та гледаj, во наредните месеци ке има Action. :D Сега кога нема нормална влада, Радев коли и беси , а он е злопаметен и антимакедонист от мозака до коските.Очекувам големо пискане на форумот.
... баче, како мала со моите родители моравме да идеме во твојата БГ нешто медицински совет да добиеме, најнормално со сопствен автомобил, не застанале неколку пати, не’ малтретираа без причина, а на враќање не ни дозволија да пренесеме кашкавалот сечен и мартаделата сечена што ја јадевме по пат.
-„Не“ велат, на граница овде мора да го изедето тоа, това ванка не може! ми остана траума како дете од твоите Бугари, такви биле, такви останаа, па воопшто нема да ме чуди сега да се полоши, оти лоши биле одсекогаш што би да се сменат тоа им е во крвта (татарско потекло, како би било поинаку). :toe:
П.С.
нема да напишам што направив со кашкавалот и мартаделата на граница!
Бегај да ја бараш улицата Гоце Делчев во Београд и кога ќе ја најдеш jави ми се.
..ами, исто како што ќе го најдеш кај нас булеварот „Маршал Тито“, да ни се јавиш! :toe:
Нормално е, откако ќе држат 4 часа на студ, со смешни објаснувања зошто, да се дојде до револт на граѓаните.
Генерално, организирањето на прославите за прослава на роденденот на Гоце Делчев беше целосно фијаско и ја покажа институционалната слабост на вашата влада, особено на Спасовски - многу слаб министер.
...ами истите тие блгарски гражџјани дали биле на пример пред четири години на гробот на Гоце Делчев, тој не е вчера закопан таму? еееееехеееех еее знаеш колку години е таму?
... онака, дали било кој од таде ваша страна бил? а? што ви текна сега наеднаш? али пак не ве кривам вас, ЗЗ „потпишал“ и сега вие си го барате „потпишаното“, ама ако кажете колку му дадовте еврича на ЗЗ за тој потпис ќе ве разбереме!
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.596
Поени од реакции
3.709
... баче, како мала со моите родители моравме да идеме во твојата БГ нешто медицински совет да добиеме, најнормално со сопствен автомобил, не застанале неколку пати, не’ малтретираа без причина, а на враќање не ни дозволија да пренесеме кашкавалот сечен и мартаделата сечена што ја јадевме по пат.
-„Не“ велат, на граница овде мора да го изедето тоа, това ванка не може! ми остана траума како дете од твоите Бугари, такви биле, такви останаа, па воопшто нема да ме чуди сега да се полоши, оти лоши биле одсекогаш што би да се сменат тоа им е во крвта (татарско потекло, како би било поинаку).
П.С.
нема да напишам што направив со кашкавалот и мартаделата на граница!
Убо ,ама мене тоа не ме интересира.
Не сум роден во Бг и никогаш не сум живеел во Бг. Имам друга националност и друг пасош.
Ако сакаш да кажеш нешто поврзано со мене, коментирај Германија каде што сум роден или Австрија каде живеам.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.565
Поени од реакции
48.131
Тој е комуњар. Ти изгледа не ги познаваш доволно. Тие за ништо немаат свој став. Порано беа слепи послушници и извршители на Белград, денес на Брисел. Не можат да бидат релевантни по ниту едно прашање.
Не е свесен дека за година дена, кога Стево ќе се бори за реизбор ќе се претвори во Страхил Гигов и Михало Апостолски. Комуњарските вратоломии се нешто непоимливо за некој што не ги знае.

Комуњарите уствари имаат проблем само со групацијата околу Каракачанов, Џамбазки, Радев, Преродба, кои се сметаат за руски играчи во Бугарија и кои се гласни, напорни, со агресивни тонови и со тоа им го рушат рејтингот на СДС овде.

Пример, со Петков, америкнскиот џак, беа баш кул и лабави, иако барањата на Бугарија си беа скроз исти и зад тие барања стоеја и овие гореспоменати руски играчи и бараа исходот да е токму овој.
Разликата е што Петков ги оставаше дома да замајуваат и да мафтаат зошто од заедничките амерички спонзори имал инструкции дека нема да е убаво да ги руши со навреди или триумфализам, додека првиве сакаа со таа нивна нахалност да си го билдаат и својот рејтинг дома и затоа беа и се екстра напорни

На комуњарите им пречат каракачановци ради нив самите, не ради некои навреди кои они не ги ни осеќаат.
За комуњарот постои само СДС. Нема друго, нема трето.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.238
Поени од реакции
37.010
Убо ,ама мене тоа не ме интересира.
Не сум роден во Бг и никогаш не сум живеел во Бг. Имам друга националност и друг пасош.
Ако сакаш да кажеш нешто поврзано со мене, коментирај Германија каде што сум роден или Австрија каде живеам.
...ако де, това е сшто, крвта вода не бидува, барем не најмалку 100 години, тоа се пренесува во ДНК_то, да не ти дадам пример со други слични, кои иако се родени таму пак си носат кече и по потреба менуваат националност! ;)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.881
Поени од реакции
14.319

Интересно интервју со 100 годишен Егеец, посебно делот каде што збори за кој е најголем непријател на Македонците.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.629
Поени од реакции
5.268
Убо ,ама мене тоа не ме интересира.
Не сум роден во Бг и никогаш не сум живеел во Бг. Имам друга националност и друг пасош.
Ако сакаш да кажеш нешто поврзано со мене, коментирај Германија каде што сум роден или Австрија каде живеам.
Мртов нацист добар нацист.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.783
Поени од реакции
6.332
Многу е перверзно луѓето кои живеат надвор од Македонија, под различни социјални и економски услови, да даваат совети што и како да одлучуваат во Македонија. Барем 50% са вакви и повекето от нив со Б'лгарски паспорти
уште поперверзно е луѓе кои не се македонци да коментираат и да даваат совети што и како да одлучуваат во Македонија. Вакви, такви или онакви, барем мој народ се. Туку ти што правиш со твојот?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.253
Поени од реакции
8.884

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Политиката на Бугарија кон Македонија е окупаторска како и што била во 40-те.

Да можат политички да си го оправдаат нештото, тие би убивале и би окупирале слободно... но не им е дозволено тоа, сеуште.

Да ни се помили македонските работи повеќе од донациите (парите) од ЕУ ќе можевме да кажеме - ајде пријатно ЕУ не мора кај вас штом минимум една држава членка на ЕУ не може да си ги признае историските грешки и не може да признае на себе си прво, потоа и на другите дека Македонецот е различен од еден Бугар.

Тоа што го бара Бугарија (па и албанците) за нашиот устав може да се реши само ако уставот еднаш засекогаш се измени во стилот на германскиот устав!
Таму кај нив убаво си стои:

Преаумбула:

Inspired by the determination to promote world peace as an equal partner in a united Europe, the German people, in the exercise of their constituent power, have adopted this Basic Law. Germans in the Länder of Baden-Württemberg, Bavaria, Berlin, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hesse, Lower Saxony, Mecklenburg-Western Pomerania, North Rhine-Westphalia, Rhineland-Palatinate, Saarland, Saxony, Saxony-Anhalt, Schleswig-Holstein and Thuringia have achieved the unity and freedom of Germany in free self-determination. This Basic Law thus applies to the entire German people.

И потоа следи ова:

Article 1
[Human dignity – Human rights – Legally binding force of basic rights]
(1) Human dignity shall be inviolable. To respect and protect it shall be the duty of all state authority.
(2) The German people therefore acknowledge inviolable and inalienable human rights as the basis of every community, of peace and of justice in the world.
(3) The following basic rights shall bind the legislature, the executive and the judiciary as directly applicable law.

Уставот се однесува на Германцот и што го обврзува истиот во однос на државата и другите, опфаќајќи ги слободите и правата и на другите кои живеат во Германија!

Нема французи, нема австијци, нема белгијци, нема македонци во нивниот устав... НЕМА НИШТО ОСВЕН ГЕРМАНСКИОТ НАРОД!
Бугарите, албанците, власите, роми и што се не живее тука - ќе немаат што да креваат врева - бидејќи слободата и правата ги опфаќа и нив нели :)

Замислете кај нас да е така уставот... или да го изменат еднаш засекогаш да биде Македонскиот народ :)

Замислете член 2 да биде:

Во Република Македонија суверенитетот произлегува од македонскиот народ и им припаѓа на македонскиот народ. Граѓаните на Република Македонија власта ја остваруваат преку демократски избрани претставници, по пат на референдум и други облици на непосредно изјаснување.

Исто член 9 на пример да биде:

Македонскиот народ и другите националности во Република Македонија се еднакви во слободите и правата независно од полот, расата, бојата на кожата, националното и социјалното потекло, политичкото и верското уверување; имотната и општествената положба. Македонскиот народ и припадниците на другите националности пред Уставот и законите се еднакви.

Замислете да ја имавме оваа моќ во својата држава да се донесеше ваков устав или сега да се направат вакви измени без оние 20% националност, бугари кои негираат македонштина да влегуваат во устав и слични глупости?
Не може да замислите нели... бидејќи сме премногу brain washed со глупости за ЕУ и како мора „компромис и дипломатија“ за да не знам што постигнеме...
А реално ние не моежеме како држава да ја отфрлиме парата која што доаѓа од ЕУ во секакви облици - премногу станавме зависни од тие пари!
А Бугарија го знае тоа и насилно и постојано ќе бара сешто и ќе зборува сешто, а нашите политичари и луѓе на власт нема да може да кажат ништо концизно и спротивно од тоа што Бугарија отворено зборува непријателски за македонскиот народ и македонската држава!

Обичниот човек само се лути и вака пишува по форуми или се оди кон сарказам, добро познатиот лек на македонецот кога нема излез на гневот и лутината заради надворешни фактори.

П.С. Се изморив од пишување на вакви теми - одвратни! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom