Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Да, ама тоа е проблем на Русија, како што можеби бил на Ирак.
Кој им е крив на Русите што не постигнаа СЕАД на почетокот на војната? Кој им е крив што не вложуваа во такви системи? Да имаа оперативен стелт, во голема мера ќе беа поуспешни на фронтот. Не мораа да трошат ресурси и да ја потиснат целосно противничката ПВО (дури и САД тоа ги кошташе многу во Ирак), доволно ќе беше да можат да гаѓаат единици на фронтот со прецизни бомби.
Се борат против Америка, да, но тоа е причина повеќе за ова што го зборувам.

Знаеш како функционира против-воздушна одбрана?

Ако знаеш, зошто Русите не летаат над Украина?
Многу тешко е да го спроведеш тоа ти што го збориш над Украина, дури и американците да би се пробале сигурно би изгубиле десетици авиони додека не го постигнат тоа. ПВО, поготово советското/руско може да биде многу непредвидливо за разлика од америчкото кое гледа само према таа страна на каде што очекува удар.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.576
Да, ама тоа е проблем на Русија, како што можеби бил на Ирак.
Кој им е крив на Русите што не постигнаа СЕАД на почетокот на војната? Кој им е крив што не вложуваа во такви системи? Да имаа оперативен стелт, во голема мера ќе беа поуспешни на фронтот. Не мораа да трошат ресурси и да ја потиснат целосно противничката ПВО (дури и САД тоа ги кошташе многу во Ирак), доволно ќе беше да можат да гаѓаат единици на фронтот со прецизни бомби.
Се борат против Америка, да, но тоа е причина повеќе за ова што го зборувам.

Знаеш како функционира против-воздушна одбрана?

Ако знаеш, зошто Русите не летаат над Украина?
Ај објасни ми како ќе постигнат СЕАД кога американците имаат константни AWACS патроли на самата граница во Полска и Романија, и го мониторираат целиот воздушен простор и се во директна комуникација со Украинската против - воздушна одбрана. Исто така имаат и константни патроли со дронови и во црното море и целата сателитска мрежа им е насочена кон еден регион.

Баш би сакал да видам како Американците ќе го потиснеа Ирачкото ПВО, ако Русите и Кинезите имаа поставено радари во Иран и Сирија како и AWACS летови и констатни патроли во Персискиот Залив. Како и целата Руска и Кинеска сателитска мрежа насочена кон набљудување на Американските сили во Саудиска Арабија. Па Ирачаните ќе знаеја што ќе направат Американците и каде одат пред самите Американски војници да знаат точно.

Ова што го прават Американците е огромен преседан, зошто ниту една од големите сили не рачуна на вакво водење на војна. Кога би имало конвенционална војна помеѓу големите сили рачунај дека ниту сателиттите ќе постојат ниту пак AWACS авиони ќе летаат поблиску од 300 км од фронт, повторно ќе се отвори позадинскиот простор за концентрација на сила и со тоа за маневарска војна. Ова во моментов е буквално како играње шах со себе си.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Ирак беше вооружен со слична опрема што денес Украина ја поседува, минус воздушна одбрана и наведувани ракети.
Ирак во војната со САД влегува после искуство од две војни, со Иран и Кувајт.
Имаат огромна армија со огромен број на опрема.
Може да се речи дека се споредливи со Украина.

Да, на Ирак му фалеа делови во одбраната за да се спротистави на подобро опремен противник, но тоа што му се случи беше катастрофа, веројатно и не постои друга војна каде некој изгубил толку убедливо.
Минус логистичка подршка и дотур на оружје од 40тина држави. 2003 Ирак беше препуштен сам на себе, војската му беше преполовена во 1991. Под тешки санкции 12 години, опремата неодржувана, армијата воопшто незаинтересирана да пружи отпор. Во моментот кога напаѓа САД, грото на армијата (спремна за борба) се прешалтува за герилска војна, која дефакто никад и не престана. Неможе да има никаква споредба.

Да не збориме за С300 кое е неколку генерации над било што со што се соочиле САД.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.500
Знаеш како функционира против-воздушна одбрана?

Ако знаеш, зошто Русите не летаат над Украина?
Лесно е да уништиш радар, тешко е да уништиш возила со ракети за лансирање. Мора како сега што прават, од блиску, им пуштаат dummy ракети за да им ги лоцираат лансерите за да после ги уништат со ракети или артилерија. Ги користат аваксите за лоцирање на авиони у комбинација со нивните ракетни ситеми. Треба русите да сјебат или на некој начин да ги неутрализираат сателити и се што лета и извидува во околина на Украина за да го направат тоа што ти го викаш
Автоматски споено мислење:

Ај објасни ми како ќе постигнат СЕАД кога американците имаат константни AWACS патроли на самата граница во Полска и Романија, и го мониторираат целиот воздушен простор и се во директна комуникација со Украинската против - воздушна одбрана. Исто така имаат и константни патроли со дронови и во црното море и целата сателитска мрежа им е насочена кон еден регион.

Баш би сакал да видам како Американците ќе го потиснеа Ирачкото ПВО, ако Русите и Кинезите имаа поставено радари во Иран и Сирија како и AWACS летови и констатни патроли во Персискиот Залив. Како и целата Руска и Кинеска сателитска мрежа насочена кон набљудување на Американските сили во Саудиска Арабија. Па Ирачаните ќе знаеја што ќе направат Американците и каде одат пред самите Американски војници да знаат точно.

Ова што го прават Американците е огромен преседан, зошто ниту една од големите сили не рачуна на вакво водење на војна. Кога би имало конвенционална војна помеѓу големите сили рачунај дека ниту сателиттите ќе постојат ниту пак AWACS авиони ќе летаат поблиску од 300 км од фронт, повторно ќе се отвори позадинскиот простор за концентрација на сила и со тоа за маневарска војна. Ова во моментов е буквално како играње шах со себе си.
Фала Богу, многу проста работа....имаше руси кои предлагаа уништување на сателити што се користат против Русија, и комерцијални и воени.
Автоматски споено мислење:

Многу тешко е да го спроведеш тоа ти што го збориш над Украина, дури и американците да би се пробале сигурно би изгубиле десетици авиони додека не го постигнат тоа. ПВО, поготово советското/руско може да биде многу непредвидливо за разлика од америчкото кое гледа само према таа страна на каде што очекува удар.
100 батерии С300 имаа пред војната украинците, 300 Км идат тие ракети...да не збориме за Бук и т.н. Сега се вртат некои цифри од 250, тоа значи преку 1000 ракети у секој момент спремни залансирање.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Што не извадите паралела со Ирак кај што САД ја прегази целата земја за две недели и имаше помалку од 200 загинати војници. Ама за таму одма ќе почнете да смислувате изговори.
Ако сакаш паралела, Ирак во споредба со Украина ти е како да тепаш мртов лав.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Ирак беше вооружен со слична опрема што денес Украина ја поседува, минус воздушна одбрана и наведувани ракети.
На почеток го зборев ова, и у меѓу време спомнав неколку пати...Русија е Баба Рога за копнено војување. Имаат најголемо искуство, најголем артилериски арсенал, најголем арсенал на тактички ракети и најдоброто ПВО у светов.
Да, ама ги читаш ли момциве. Ситуацијата со споредбата меѓу украинската и ирачката воена подготвеност била слична минус: ПВО, ракети ... И СОЈУЗНИШТВО СО САД + НАТО.

Значи освен ПВО, ракети, и секаква техника и оружје што ја добиваат од САД и вазалите, тенкови, артилерија, дронови, муниција за сето тоа, сателитско и интернет покривање на терен, авакс тип на надгледување и контрола, па дури директно учество со војници/платеници (демек доброволци)... Освен тоа Ирак бил во „слична“ ситуација како Украина денес.


Инаку право да ти кажам јас сум во „слична“ тепачка спремност со Мајк Тајсон, МекГрегор и Нурмагомедов, само малку ми фали: сила, кондиција, вежбање, талет и било какво практично знаење за ММА/борилачки вештини. Освен тоа „слично“ сум спремен за тепачка како и тие. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Воздушната супериорност на САД беше одлучувачка за победата во Ирак.
Поназад сам кажа дека Ирак немал ПВО (вредна за спомнување).

Каков потфат е авијациски да победиш непријател без ПВО (или со многу инфериорно ПВО)?

SEAD е, во превод, потиснување на противничката противвоздушна одбрана.
Русија, до ден денеска нема пуштено авион никаде блиску до границите на конфликтот и Украина.
Неточно, летаат ама многу ниско и не секаде. Но поентата ти стои, не користат доволно авијација - и прашањето е зошто е тоа така?
Одговорот е многу очигледен. Затоа што Украина има солидно (руско) ПВО.




Да, ама тоа е проблем на Русија, како што можеби бил на Ирак.
Кој им е крив на Русите што не постигнаа СЕАД на почетокот на војната? Кој им е крив што не вложуваа во такви системи? Да имаа оперативен стелт, во голема мера ќе беа поуспешни на фронтот.

Знаеш како функционира против-воздушна одбрана?
Ако знаеш, зошто Русите не летаат над Украина?
За момент да го игнорираме постоењето на MAD нуклеарното сценарио... САД би можеле ли авијациски да дејствуваат против Русија?
Остај Русија... САД да ја водеа оваа војна против Украина, ќе можеа ли да користат авијација со целата таа нивна експертиза во стелт технологија?

Не заебавај, спушти се малку на земја. Руското ПВО во последниве децении е целосна промена на парадигма за воената доктрина на Америте, не само они истото важи и за било која авијација.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Initial reports that in the evening "Wagner" completely took control of the settlement of Krasnaya Gora

Waiting for photo and video evidence
Прегледај го приврзокот 364961
:icon_lol:
Јасно е дека Бахмут ќе падне, дали ќе трае месец-два е небитно, важното е дека се решени да го заземат од пред месец дена, пред тоа буквално се пукаа за автобуска и не мрдињаа педа, има раздвижување на целиот тој дел и какви и се планивите на русите за иднина е тешко да се каже,
всушност се зависи што планираат да прават во иднина дали ќе се влечат како полжав или ќе удрат жестоко.

Еве мене ми се гледа дека кога ќе падне Бахмут ќе има спуштање одозгора од кај Купјанск кон Изум и заобиколување од запад на Славјанск и Краматорск и можеби некоја друга точка на таа долгоочекувана зимска офанзива.
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
314
Поени од реакции
382
Sjeverna Makedonija planira do 2028. godine obnoviti nekoliko svojih helikoptera Mi-8MT, kao i nabaviti nekoliko novih aviona. Moguće je da se pod popravkom krije priprema za pretprodaju za naknadni transfer u Ukrajinu
Секој ден летаат МИ8 од Петровец не е
чудо Американциве и тие да ни ги земат.
Уште во декември летаа по невообичаени маршути,повеќе ми личеше на тренирање,обука
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Лично го немам гледно видеото но читав ЧВК ја заробиле некоја неонацистка во Бахмут која се заканувала дека на сите руски деца ќе им го пресече грлото.
Видеото било ужасно нешто како кога ја заробиле бразилската платеничка...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.793
Поени од реакции
21.203
Демилитаризација?
Па отстранување на Украина како воена закана. Овака или онака... Исто ако нешто не можеш да го направиш брзо - тогаш подобро е да го направиш споро, отколку никако.
Pa voeno porazena Ukraina ne pretstavuva voena zakana povekje, toa se podrazbira. Zarobeni ili predadeni vojnici isto ne pretstavuvaat voena zakana.
Ali ova ti e tocno, ako nemozes ili neznaes brzo togas mora vaka ulica po ulica. Efektot okolu demilitarizacijata ke bidi ist samo sto ke treba mnogu povekje vreme, vojska i resursi koi sekako kostaat pari, pari koi inaku bi se upotrebile za drugi potrebi.
Ако не им чини тактиката, што прават тие десетици украински батаљони таму кои според сите сознанија редовно се десеткуваат. Ако не им чини тактиката зошто на руска страна нема повеќе загуби?

А ако падне Артемовск, идат на следно ниво. Додека не падне заглавени се на ова ниво.
Ja drzat linijata na odbrana, sto drugo.
Sto pravat Rusite zaglaveni so meseci za edno gratce malce pogolemo od Aracinovo.
Ako mislis deka toa e nekoja taktika, da taktika e vo nemoznost da napravat nisto povekje okolu toa. Da mozea ili znaeja veruvaj ke napraveja :toe: .
Taka da ne si pravite bajram so umot deka ova e nekoj master plan, nekoja bozem superiorna taktika ili neznam sto za neznam sto.
Vojnata e skapa rabota, kolku pobrzo zavrsi tolku podobro i sekako poeftino za pobednikot. Nikoj nejki da se vlecka so meseci za edno gradce i da reci ova nas ni e taktikata, bas toa ni bese planot.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ја овде читам само оправдувања. Ниеден од овие факти не ви беше познат пред да почне војната, сеа навидум прогледавте :D
Испадна Украина да ти била светска сила.
Автоматски споено мислење:

Pa voeno porazena Ukraina ne pretstavuva voena zakana povekje, toa se podrazbira. Zarobeni ili predadeni vojnici isto ne pretstavuvaat voena zakana.
Ali ova ti e tocno, ako nemozes ili neznaes brzo togas mora vaka ulica po ulica. Efektot okolu demilitarizacijata ke bidi ist samo sto ke treba mnogu povekje vreme, vojska i resursi koi sekako kostaat pari, pari koi inaku bi se upotrebile za drugi potrebi.

Ja drzat linijata na odbrana, sto drugo.
Sto pravat Rusite zaglaveni so meseci za edno gratce malce pogolemo od Aracinovo.
Ako mislis deka toa e nekoja taktika, da taktika e vo nemoznost da napravat nisto povekje okolu toa. Da mozea ili znaeja veruvaj ke napraveja :toe: .
Taka da ne si pravite bajram so umot deka ova e nekoj master plan, nekoja bozem superiorna taktika ili neznam sto za neznam sto.
Vojnata e skapa rabota, kolku pobrzo zavrsi tolku podobro i sekako poeftino za pobednikot. Nikoj nejki da se vlecka so meseci za edno gradce i da reci ova nas ni e taktikata, bas toa ni bese planot.
Владе, не е возможно мастемајнд како Путин да нема бекап. Се е ова дел од планот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.793
Поени од реакции
21.203
Владе, незнам сега каква е работата во Бахмут и дали веќе конечно почнале да влагаат Русите, ама до пред 2 дена, Русите буквално не ни пробале да влезат во Бахмут, чисто само го бомбардираат. Јас незнам од каде испадна муабетот дека Русите брзале да го завземат Бахмут. Го заобиколуваат цело време, им го сечат дотурот цело време, ама дека пробале да влезат не е вистина.
Neznam sto pravele no znam deka okapaa pred Bahmut.
Od kade planiraat da go zaobikolat, od Polska?
Drugiot del od postot najblago receno ti e neseriozen.
Автоматски споено мислење:

Види Влатчето, како да ми те регрутира некој тебе да осамнеш вака на темата за Украина, а?
Nemam osamnato samo ne postiram cesto oti nema sto posebno da se postira, ali generalno toa sto ke go postiram drzi voda, mu se dopagjalo toa na nekomu ili ne. Sigurno nema da se zamaram za sekoja postojka vo Bahmut kako herojski i superiorno takticki bese zavzemena.
Toa sto tebe taka ti se cini prvo e nebitno, a vtoro ednostavno ne e tocno. Kako sto rekov, nemam namera da se zamaram za sekoja postojka niti da izmisluvam nekoj nevideni taktiki kolku da se opravda ociglednoto :toe:.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Во првите два месеци од војната, западната помош за Украина се состоеше од Џавелини, стингери и nlaw. Два месеци имаа Русите да воспостават воздушна супериорност, барем над источна Украина. Не успеаја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom