Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.076
Поени од реакции
4.853
Прво, ако изгубат пари ќе испечатат нови чудо големо
Второ, кој ќе ги натера да ги напуштат тие земји? Кој се тие земји?
Трето, зошто да ги врати? Кој ќе ги натера? Што ќе се случи ако не ги врати?
и печатењето има крај (се вика end of the game);
се разбира Руската Федерација, ти што мислеше?;
затоа што ќе ги принуди Русија!
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
793
Поени од реакции
1.242
Каде пишува дека не смееш да бидеш член на форумот ако не живееш таму, или ако не сакаш да живееш таму?
Ако кренеш раце од Македонија треба да си на форумов?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.495
Поени од реакции
22.940
Ако кренеш раце од Македонија треба да си на форумов?


Sent from my iPhone using Tapatalk
apsolutno. mora vas severdzanite da ve potsekame sto gomna ste. eve ti na primer, da bi gorel, ne bi mocal na tebe da te izgasam. ti si obicno severdzansko gomno, nisto poveke.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
793
Поени од реакции
1.242
apsolutno. mora vas severdzanite da ve potsekame sto gomna ste. eve ti na primer, da bi gorel, ne bi mocal na tebe da te izgasam. ti si obicno severdzansko gomno, nisto poveke.
Ти неписмен можеш за куров да ми се фатиш мене само, ебате клошар еден отепан. Оди прво научи да пишуваш после дели патриотизам на форумов.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.495
Поени од реакции
22.940
Ти неписмен можеш за куров да ми се фатиш мене само, ебате клошар еден отепан. Оди прво научи да пишуваш после дели патриотизам на форумов.


Sent from my iPhone using Tapatalk
koj kur be picko edna... idi tamu lubrikanti da ti podelat i ne dosagaj
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
429
Поени од реакции
611
Мислам дека ќе оди вака како што оди на фронтот, бавно, мачно, тешко завземање територии се додека Русија полека не ги завземе анектираните територии и се задоволи со нив, да падне Договор, Украина ќе добие милијарди помош за обнова, Русија ќе ги добие анектираните територии. Ќе се прави теза дека Украина победи тоа што ја спаси останатата територија, а кај Русија ќе биде дека Русија победи и си ги анектира своите територии со Руско население. Мое размислување...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.903
Поени од реакции
35.761
Ти стварно имаш шизофренија изгледа. Скролај нагоре и види што си пиша сам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ај шетај сега, и по дома давај им дијагнози.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Мислам дека ќе оди вака како што оди на фронтот, бавно, мачно, тешко завземање територии се додека Русија полека не ги завземе анектираните територии и се задоволи со нив, да падне Договор, Украина ќе добие милијарди помош за обнова, Русија ќе ги добие анектираните територии. Ќе се прави теза дека Украина победи тоа што ја спаси останатата територија, а кај Русија ќе биде дека Русија победи и си ги анектира своите територии со Руско население. Мое размислување...
Западот, меѓународната заедница, нашите пријатели и сојузници, никогаш нема да признаат било каков пораз на Украина се додека територијалниот интегритет на Украина не се врати во рамките на состојбата од пред 2014 година. Најдобро што може да се извлече е некој прекин на огнот, од типот на Северна/Јужна Кореја, кој веќе трае 70 години. Русија од друга страна, долго време ќе биде под санкции, и ќе го има епитетот Баба Рога држава. Ќе им биде забрането да вејат знамиња, да учествуваат на олимпијади, светски првенства, и сите други битни споредни работи.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.076
Поени од реакции
4.853
За оваа војна Т-90М е најдобар тенк. Многу е заштитен со реактивен оклоп од најнова генерација. Плус има заштита на муницијата да не дојде до катастрофална експлозија каде што летаат куполи како кај постарите тенкови. Има термални камери и тракери за барање мета. У глобала тенкот е бомбона, и мислам дека е тенкот што ќе ја добие војнава.
Т-90М е современ тенк, има термовизија и сите други работи кои си ги наброил но и сите новите верзии на Абрамс исто така се опремени со тие уреди, само не знам овие серии кои сакат да ги вклучат во војната во Украина дали имаат автоматско полнење или...
Инаку никогаш не би влегол во тие мртвечки конзерви ма какви и да имаат оклопи, денес едноставно не знаеш од каде се те гаѓаат од воздух со дрон, мини (овие љубителите на абрамсите, што велат каков е оклопот горе може ли со Лансет да се буши) со хеликоптери,... ма со што сакат, пробав да влезам во ПАТ-57 кој беше на постоље на т-55 ми се чини и да те фати ... од ширината на просторот за екипажот, така да ако веќе мора подобро во воздухопловство или пешак отколку во тие конзерви.

Гледам се развива непотребна дискусија околу тенкови и друга опрема која се носи во Украина. Дури и да однесат 150 па и 2000 тенкови авиони и друго нема да ја направи нациУкраина победник, Украина не постои, таа е завршена приказна, војната е помеѓу ОТАН и Русија, но многу поголема војна за промени во светот се води на економско поле но заради ... таа е помалку атрактивна за следење.

Ќе испратат тенкови овие ќе ги уништат ќе испратат авиони (ова со авионите е малку проблерматично, во низок лет може да летат во соседна земја ((закривеност на земјата е 150-450 метри на 50 км, значи многу тешко се открива со стационарен радар)) членка на ОТАН и од таму назад,...) така да тоа со авионите во голема мерка може да ја ескалира состојбата.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom