Машина за садови

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Masinata za sadovi mi trosi premnogu sol....
Kupena e pred 1 godina, markata e Favorit MS 3000.
1.3kg sol sobira koga e skroz prazna I go trosi za 4-5 perenja.
Go proveriv dihtungot I kapaceto si zatvoraat super.
Citam na net za nekoj regenerator na jakost na voda, ama za 1 godina da otkaze?
Nekoe slicno iskustvo?


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Дали од почеток троши толку или ова ти е понов проблем?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Првата машина ја купив некаде во 83, беше марка Искра и многу добар дизајн... е сега имаше една мана , пумпата за исфрлување беше и алуминиум, како за веш машините и бргу скапа. Тогаш падна идеја да вградам пластична, ама мајсторот што ми вгради пластична( половна, со изгорен мотор имаше) не ја санира со нов туку со винлуван мотор, циганчење за мала работа... тераше таа некаде до селењето во нов стан,1989..тогаш, во новиот стан некаде 1990 ми откажа... немаше тогаш баш мајстор , а и начекав поволно па купив Горење машина, а Искра-та ја стаив на балкон, за отпад...
Новата машина Горење бешемногу проблематична, веднаш под гаранција се затнаа коморите за влез на вода, а и бргу по гаранцијата, а тогаш гаранција беше 1 година, не како сега 5 години.Случајно еден мајстор кој ја праеше рече ај да ти ја видам старата машина Искра и испадна ништо не и е, само винклуваното роторче од пумпата за исфрлување изгорело, мала работа.....но бидејќи стоеше на Балкон-солта за Регенерација смрзна, па пак и таа ја фрлив, не се исплати замена на сол..
Некаде во 2002 мислам, купивме нова машина, Аристон Хотпоинт...Се покажа добра, прв дефект беше пумпата за перење, 2005...тогаш имаше во Темс за 1850мкд комплет со мотор, ама ми ја скри пред нос продавачот за пријател и морав да ја репарирам старата, ново пласрично тело , замена на лагерот,исто ме фати а стар мотор, оштетена осовина...по 3 години, 2018, се расипа пумпа за исфрлување, ама поминав со стандардна од 400мкд, само се скрати малце пластиката од страна да влезе...еве сега пушти репарираната пумпа, гледам нови биле 3500-4000мкд и размислувам за НОВА машина...
Дилемата е дали пак Аристон, сличен нов модел ама од 45цм ширина или Беко ??? цените се околу 15000мкд, не сакам некој нонамуси од 11000мкд...
може и да го почекам Блек Фридај, ќе видиме ...
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Има ли некој 45цм ширина? Е доволно простор или е премалце? во живо ми изгледа многу мал, а 60цм не ми одговара никако.

Кабелот за електрика кај сите е приближно 1.5м долг?
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
Има ли некој 45цм ширина? Е доволно простор или е премалце? во живо ми изгледа многу мал, а 60цм не ми одговара никако.

Кабелот за електрика кај сите е приближно 1.5м долг?
Зависи колку луѓе сте дома. Да речеме за три до четиричлено семејство, да, мала е таа машина. Ако си сам тогаш е доволна.

За кабелот не би знаел да ти кажам.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Dali nekoj gi probal tabletite za mienje sadovi od dm, 62 tableti se 250 den?
Po cenata se isplati no dali dobro gi mijat sadovite?
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
Dali nekoj gi probal tabletite za mienje sadovi od dm, 62 tableti se 250 den?
Po cenata se isplati no dali dobro gi mijat sadovite?
Јас земав од ДМ од оние гел што се и убаво ги миеше садовите. Од овие тврдиве таблети немам купено.
Инаку ги фалат на Fairy па можеш и од нив да пробаш. Следни ми се тие на листа.
 
Член од
4 јули 2016
Мислења
13
Поени од реакции
2
Која машина е подобра со лед дисплеј или од старите со вртење на колото?
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
Која машина е подобра со лед дисплеј или од старите со вртење на колото?
Мојата е со дисплеј ама не како оние на Беко што се. Нема врска дали е со дисплеј или не, гледај потрошувачката на струја и вода и што перформанси има.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.824
Да ве прашам мислење за машина за садови. Се мислам помеѓу овие три модели.

Bosch
Hotpoint - Ariston
Beko

Прва опција ми беше моделот на Бош, ама тие во продавница не ми го фалеа нешто многу бидејќи е entry model и нешто што посебно не ми се свиѓаше е тоа што внатрешноста за разлика од повеќето други модели не е цела иноксна туку има некоја пластична обвивка на дното од комората над иноксот. Тоа изгледа вака.

81e0XibDmEL.jpg



Другите две како и повеќето машини се целосно инокс внатре. Овие два модели највеќе ми ги фалеа дечкото од Сетек за таа Хотпоинт - Аристон и дечкото од Нептун за таа од Беко. И двете имаат 3D перење со дополнителни прскалки, трета кошница горе и тон функционалности.

Е сеа муабетот ми е Бош си е Бош, ама па некако не сум сигурен посебно што овие другиве две делуваат повеќе профи од овој модел на Бош. Посебно за Беко сум скептик иако лично ништо немам користено од нив.

Шо викате?

П.С.

Заборавив да наведам. Бош има две години гаранција, Хотпоинт и Беко моделите имаат по пет години гаранција.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Да ве прашам мислење за машина за садови. Се мислам помеѓу овие три модели.

Bosch
Hotpoint - Ariston
Beko

Прва опција ми беше моделот на Бош, ама тие во продавница не ми го фалеа нешто многу бидејќи е entry model и нешто што посебно не ми се свиѓаше е тоа што внатрешноста за разлика од повеќето други модели не е цела иноксна туку има некоја пластична обвивка на дното од комората над иноксот. Тоа изгледа вака.

Прегледај го приврзокот 362208



Другите две како и повеќето машини се целосно инокс внатре. Овие два модели највеќе ми ги фалеа дечкото од Сетек за таа Хотпоинт - Аристон и дечкото од Нептун за таа од Беко. И двете имаат 3D перење со дополнителни прскалки, трета кошница горе и тон функционалности.

Е сеа муабетот ми е Бош си е Бош, ама па некако не сум сигурен посебно што овие другиве две делуваат повеќе профи од овој модел на Бош. Посебно за Беко сум скептик иако лично ништо немам користено од нив.

Шо викате?

П.С.

Заборавив да наведам. Бош има две години гаранција, Хотпоинт и Беко моделите имаат по пет години гаранција.
Jas imam favorit ms3000 45sm, cela inox, i predniot kapak i vnatre, sega na 01 april ke pravi 5godini, uste ima garancija, do sega ne se slucilo nisto so nejze, se koristi mnogu-najmalce 3/4pati nedelno minimum i povejke, potroseni se mn, tabletki/sjaj/sol, pretezno se koristi na 1h programa i 65° poradi brzinata na miejne
Mislam i beko deka e ista a mozi i zaednicka vo vestel da gi pravat, imam kaj moi bliski rodnini/kolegi/prijateli site imaat samo koj 45/nekoj 60ka, samostoecki,! samo kumot ima vgradna 60ka,nee zadovolen, imase problemi od start...
Tolku mozam da ti pomognam za drugite marki samo toj sto ima da ti spodeli iskustvo...
jas mozam da ti potvrdam i so koi tableti imase najmnogu efikasnost...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Да ве прашам мислење за машина за садови. Се мислам помеѓу овие три модели.

Bosch
Hotpoint - Ariston
Beko

Прва опција ми беше моделот на Бош, ама тие во продавница не ми го фалеа нешто многу бидејќи е entry model и нешто што посебно не ми се свиѓаше е тоа што внатрешноста за разлика од повеќето други модели не е цела иноксна туку има некоја пластична обвивка на дното од комората над иноксот. Тоа изгледа вака.

Прегледај го приврзокот 362208



Другите две како и повеќето машини се целосно инокс внатре. Овие два модели највеќе ми ги фалеа дечкото од Сетек за таа Хотпоинт - Аристон и дечкото од Нептун за таа од Беко. И двете имаат 3D перење со дополнителни прскалки, трета кошница горе и тон функционалности.

Е сеа муабетот ми е Бош си е Бош, ама па некако не сум сигурен посебно што овие другиве две делуваат повеќе профи од овој модел на Бош. Посебно за Беко сум скептик иако лично ништо немам користено од нив.

Шо викате?

П.С.

Заборавив да наведам. Бош има две години гаранција, Хотпоинт и Беко моделите имаат по пет години гаранција.

Рецензии за Бошот не изгледаат толку лошо во глобала. Ако е до брендот секогаш Бош пред други ама не ги знам другите за да можам да коментирам.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.824

Рецензии за Бошот не изгледаат толку лошо во глобала. Ако е до брендот секогаш Бош пред други ама не ги знам другите за да можам да коментирам.
Чим Германец става четири ѕвездички, ја тоа го рачунам како седум Македонски :LOL:

Бош ми е секогаш префериран за wet appliances, али тука највеќе ми е ради гаранцијата од само две години и тоа пластикаријата внатре во комората што ужасно ме нервира. Другиве модели ми ги зборат, ваква прскалица таква прскалица имале, све е тоа ок ама шо праам ако работи под просечно или треба да се сервисира цело време.

Го гледав и тој поскапиот модел на Бош од 500 и кусур евра, ама ништо посебно нема разлика со овој, освен вифи курац таму. Ги гледав Електролукс овој модел ама мислам дека се заебани за сервис во Македонија.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Чим Германец става четири ѕвездички, ја тоа го рачунам како седум Македонски :LOL:

Бош ми е секогаш префериран за wet appliances, али тука највеќе ми е ради гаранцијата од само две години и тоа пластикаријата внатре во комората што ужасно ме нервира. Другиве модели ми ги зборат, ваква прскалица таква прскалица имале, све е тоа ок ама шо праам ако работи под просечно или треба да се сервисира цело време.

Го гледав и тој поскапиот модел на Бош од 500 и кусур евра, ама ништо посебно нема разлика со овој, освен вифи курац таму. Ги гледав Електролукс овој модел ама мислам дека се заебани за сервис во Македонија.
Гледај само да има функција за сушење. Кај ефтините прво на тоа штедат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom