Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
ептен си ми смешен. Имаш многу двојни стандарди. Потрошените лубриканти ги браниш пошто си еден од нив ваљда.
Немам двојни стандарди, ти лепиш етикети од ракав. И Минск ако кршат приватен имот демонстрантите оправдувам да бидат приведени. Ако протестираат мирно не, ниту во Франција ниту Белорусија. Исти аршини имам, ама така ви работи вас мозокот, не можам да ве променам. Ако примате вие пари и лубрикати, не прима секој :)
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.290
Поени од реакции
1.788
Поминат е тој воз кај нас, а со давање на станови и слични глупости само се произведеш проблеми, кај што сум сега давале „субвенции“ пред 20тина години, секоја будала налупала деца и ги оставила да се снаоѓаат на улица, погоди со што се занимаваат најголем дел од нив ;)

Друга работа кај увоз на готова сила се: потребата од способен кадар веднаш, и цената за градење на тој кадар. Тие западните земји увезуваат спремен кадар затоа што: друг го образувал, кај друг носел бурек и учел занает, тие го земаат во најдобра возраст и тој придонесува од прв ден.

Не навлегувам што прават во Русија, не навлегувам што прават во други земји, јас го зборувам само од аспект на просперитет за државата и одржување на чекор со светот.

Ако Македонија сака да привлече странски инвестиции, и да ги задржи тие што се веќе дојдени таму, потребно е што побрзо да го образува тој народ што е останат/ преквалификува согласно потребите, да донесе што е можно повеќе кадар и да состави тимови кои постојано ќе бркаат инвеститори и да им се нуди: ниски даноци, финти за перење на парите, тотални даночни ослободувања, бесплатно давање на земјиште за градба на фабрики со условување да ги градат домашни компании и тн (битно е да влезе што е можно повеќе кеш од надвор).

Затоа и зборував дека Украинците се идеални бегалци за кај нас, словенско христијанско население со кое гарантирам ќе поминеме подобро отколку со шипците, и да се прашувам јас би организирал групи кои ќе направат анализа на тие што се бегалци и понуди за државјанство/смештај/работа по итна постапка.
Либерали, либерсти, сето тоа треба да се лечи со електрошокови. Многу сте отворени, тоа главите ви станале квадратни.
Викаш зашто да правиме деца, кога може комшијата да ни направи, ние ги земаме готови образовани, пораснати, ќе придонесуваат за развојот на државата?
Имаше една клетва: племето да ти се сотри, тоа е тоа во целиот запад, нешто како аушвиц но само за основните народи. Разни отворковци како тебе бутаат мигранти.
Пример на Лондон му треба работна рака, ќе чека 20 години, ги научи како се прават деца, хетеросксуален секс, ги мотивира и си имаат свој кадри. Што направија сега , Градоначалник муслиман, премиер Индиец, дури не им го честита божиќ.
Културниот марксизам, франкфуртска школа е идеологија, доста стара, тоа е дел од тој сатанизам што се гради на запад.
Особено богатите држави, зашто да не се национални држави, имаат пари, место геј паради водат патриотска популациона политика, имаат и институти за статистика, популација, развој, си водат сето тоа комплексно, образование какви кадри ќе требаат, ќе имаат ли работна сила после 20 години...
Викаш да населиме Украинци, зашто да чекаме 20 години?
Да се разбереме не сум нацист, пример голема љубов и се ожениш за некоја украинка или дури и црнкиња. Но тоа треба да се исклучоци, случајно се случило, тоа ќе се интегрира во идната генетиката на народот. Но ти да земаш цели гета, којшто и не се интегрираат не е многу паметно.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
Пансловенството има една мана: сите сакаат да бидат над другите почнуваќи од Русија.
Еве против што Русија се бори, транџи “читаат“ приказни на деца во градинка:
Screenshot 2023-01-09 at 10.11.59 AM.png

Изгуби ли Русија во Украина, транџи низ цел свет има да читаат приказни на деца в градинка. Нема врска со панславизмот, само панславистите ја поддржувале Русија и такви некои други подметачини.
Везеш тука за панславизмот а во меѓународните одреди на доброволци кои се борат на страната на Донбас и Луханск пуно Италијани. Што е сега, Италијаните се Словени?!
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.771
Поени од реакции
21.844
Украина се заблагодарува за помошта но вели дека сепак ниту една страна не направила доволно да и се помогне во војната против Русија.

 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Еве против што Русија се бори, транџи “читаат“ приказни на деца во градинка:
Kolku ste mi interesni vie bachinjata rusoljubi, koga sakate da pretstavite kako Rusija se bori protiv se shto e loso na planetata, a go satanizirate zapadot. Koj vi e filmot? Mislite deka nekoj vi veruva vo vasata glupa kgb za sirotinje propaganda? A polovinata od vas ribate podovi vo Berlin i Dizeldorf. Zosto ne odite da poribate malce wc shkolki vo Moskva, St.Peterburg, Vladivostok..Tamu ete e rajot, nema trandzovi, pederi, homosi itn? Ete ponapredni se od zapadot spored vas, podobri uslovi, vamu imalo nemiri policijata sekoj den tepala vo Francija, umirale od stud itn. Tuka hvalospevi eden ni stavase od Moskva i St.Petersburg itn. Probajte tamu malku. Malce licemerno e toa...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.999
Поени од реакции
7.386
ептен си ми смешен. Имаш многу двојни стандарди. Потрошените лубриканти ги браниш пошто си еден од нив ваљда.
Што погрешно напиша членот:
или веќе ако планираш да одиш на сила, немој да кршиш приватен имот на недолжни граѓани. Оди крши му на директниот виновник за тоа што протестираш.
Значи кога народ не е задоволен од власта, нема што да блокира улици, идеш кај тој што е одговорен и тоа ем пред институцијата, ем пред неговиот дом.
Не си задоволен од условите во болниците, идеш пред министерство за здравство и таму блокираш.
Не си задоволен од Данела што те превеслала, нема што автобусите низ цел град, туку кај нејзе пред канцеларија и ако за 2ч не излезе со контра аргументи дека не им должела пари, народ има право да влезе и на клоци да ја изнесе, бидејќи ем лаже, ем за леб страда народ. Притоа треба што повеќе народ да излезе и тоа гласачите на тие што се на власт (Данела / Зајо / Грујо) бидејќи сигурно не сакаат лажови и клептомани да ги водат.
Но такво нешто не гледаме да се случува, значи народ нема проблеми лажговци и клептомани да им се на власт, бидејќи таков си е народот.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.290
Поени од реакции
1.788
Kolku ste mi interesni vie bachinjata rusoljubi, koga sakate da pretstavite kako Rusija se bori protiv se shto e loso na planetata, a go satanizirate zapadot. Koj vi e filmot? Mislite deka nekoj vi veruva vo vasata glupa kgb za sirotinje propaganda? A polovinata od vas ribate podovi vo Berlin i Dizeldorf. Zosto ne odite da poribate malce wc shkolki vo Moskva, St.Peterburg, Vladivostok..Tamu ete e rajot, nema trandzovi, pederi, homosi itn? Ete ponapredni se od zapadot spored vas, podobri uslovi, vamu imalo nemiri policijata sekoj den tepala vo Francija, umirale od stud itn. Tuka hvalospevi eden ni stavase od Moskva i St.Petersburg itn. Probajte tamu malku. Malce licemerno e toa...
"Чудни се патиштата Господови"
Може да си македонец во Македонија и да ја сакаш османската империја, Султанот, Бегот, може и да ја мразиш таа власт. Или македонец во Македонија и да го мразиш Заев,претседателот, самата власт, политички систем...
Меѓу другото 93 се готвев за Мурманск, за малку фалеше, еден пријател Зоран што работеше таму, вика два месеца ден, околу месец поларна ноќ, но не станаа стварите.
Не е важно кој каде, во повеќе случаи немаш избор за секаде, башка и западот многу се промени последните 20 години, никој не би поверувал во тие конспирации, што гледаме дека денеска и не се баш конспирација а агенда, некаква темна антиутопија.
Уопште не е важно кој што работи, може да си чистач но повеќе да ги разбираш работиве од некој академик. Дури и двајца со иста титула може да се на две дијаметрални насоки евросодомит либерал и евроазиски конзервативец традиционалист.
Иначе, да обожувам да работам, си копам по двор, како ученик, студент сум растоварал шлепери, селско стопанска дејност, нема ништо срамота во тоа. Иначе сум висококвалификуван инжинер кај овие евросодомиве. Ако би можел да го вратам времето би мигрирал во Северна Кореја, само не даваа таму.;)
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
Kolku ste mi interesni vie bachinjata rusoljubi, koga sakate da pretstavite kako Rusija se bori protiv se shto e loso na planetata, a go satanizirate zapadot. Koj vi e filmot? Mislite deka nekoj vi veruva vo vasata glupa kgb za sirotinje propaganda? A polovinata od vas ribate podovi vo Berlin i Dizeldorf. Zosto ne odite da poribate malce wc shkolki vo Moskva, St.Peterburg, Vladivostok..Tamu ete e rajot, nema trandzovi, pederi, homosi itn? Ete ponapredni se od zapadot spored vas, podobri uslovi, vamu imalo nemiri policijata sekoj den tepala vo Francija, umirale od stud itn. Tuka hvalospevi eden ni stavase od Moskva i St.Petersburg itn. Probajte tamu malku. Malce licemerno e toa...
Излажав ли?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Иначе сум висококвалификуван инжинер кај овие евросодомиве.
Епа 90% овде што се лупате на Русија, сте во Европа и УСА. Ете имаш уште шанса во Русија оди, да не мора транџој да гледаш. Или не си ти како овај политички неподобниот?
Иначе, да обожувам да работам, си копам по двор, како ученик, студент сум растоварал шлепери, селско стопанска дејност, нема ништо срамота во тоа.
Од работа нема срамота, точно, се согласувам. Не сакав да потценам никој. Јас тоа чистење ВЦ школки го пишав во друга конотација и смисла. Од една страна им го ругаш општеството, а од друга страна се молиш да им работиш дури и ВЦ школки да чистиш само за таму да живееш. Од друга страна го фалиш уредувањето на Русија под Путин, а не одиш таму..Тоа ми е поентата....
Излажав ли?
А чекај малку. Што прајме со војниците во шаторот? Или на тие што им слета на глава бомба на среде? Тие чинам Руски војници беа? И сега треба да ги окарактеризирам сите Руси како педери? Немој ти се молам....
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Готова приказна е Бахмут дечки. Едноставно сфатија месата дека ова им е мелница и дека само предавање ќе ги спаси од сигурна, болна и апатична смрт.
Слава Россија :icon_lol:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.304
Готова приказна е Бахмут дечки. Едноставно сфатија месата дека ова им е мелница и дека само предавање ќе ги спаси од сигурна, болна и апатична смрт.
Слава Россија :icon_lol:
Конечно и Бахмут бидна :D

Ме занима се поише задње време, дали ќе се оди во офанзива, или пак вака кроце корце. А у меѓувреме мавај со доритосите.. Доларите и еврата у бунар без дно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.499
Поени од реакции
40.435
Конечно и Бахмут бидна :D

Ме занима се поише задње време, дали ќе се оди во офанзива, или пак вака кроце корце. А у меѓувреме мавај со доритосите.. Доларите и еврата у бунар без дно.
рано е уште за Бахмут. Соледар е опколен моментално.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Конечно и Бахмут бидна :D

Ме занима се поише задње време, дали ќе се оди во офанзива, или пак вака кроце корце. А у меѓувреме мавај со доритосите.. Доларите и еврата у бунар без дно.
Koga kje ogladne rusinot ke vidime... Eden komshija ima zena od Rusija...Brat i beshe ljubitel na Putin i toa kako...Sega deneska baajagi neutralen mi se vide....Po 2 meseci, kontra Putin ke bidi... Toj vika deka povekjeto Rusi ne ja poddrzuvaat vojnata, osobeno muslimanite (ostaj vika Kadirov, narodot voopsto ne saka da vojuva vo Ukraina i so Ukraina)..
Автоматски споено мислење:

рано е уште за Бахмут. Соледар е опколен моментално.
Dosta i ti go razocara coekot. So ubavo ke spiese vecerva deka Bahmut e osvoen...Zosto nemu od stratesko znacenje mu e...Ne znaj na kartata da go pokazi....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom