Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 ноември 2022
Мислења
110
Поени од реакции
472
Нека почиваат во мир двајцата Прилепчани, голема трагедија е за толку млади луѓе да си го одземат животот. :(

Не знам дали се на некој начин поврзани или секој во себе си водел посебни битки, но две самоубиства во една недела од кои едното е со самозапалување е страшно.

Да беа некои куравели еден месец ќе се јадеше гомна, милијарда пораки ќе се испратеа и Инстаграмот ќе фрштеше од видео обраќања на инфлуенсериве, ама затоа што се навивачи(мажи) никој не се замара со ова.
Taka e za SMOK osven dokas.mk nikoj ne objavi od sto i kako e pocinat nigde ne se spomna firmata tuku samo deka pocinal ne e vo red da se zbori razbiram da treba da gi ostavime vo mir da pocivaat ama se gleda kakvi lugje se cela drzava kur gi zabole site deka umre mlado dete...
Автоматски споено мислење:

Zosto vie so MUDA ne dojdete na nasiot stadion da go napraite toa?
Ti si bolen ama opasno si bolen drugar koga ednas ke prestanete da ni pisuvate po instagram po fb na toj pumpa so redovno prakja selami po chatovi na mu kazes mamicata zabulena da mu ja napumpam picki edni skapani vie li ke zborite za muda i za tepanje so glumite picki edni toa malite kopilinja so gi prakjate da se kurcaat begaat od 1 a se 4ca ne pisuvaj te molam
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.630
Поени од реакции
70.385
Го гледам настанов организиран од РФМ и желудников ми се превртува.
За мене повлекувањето на навивачките групи од трибините не требаше да се случи на начинот на кој се случи. Едноставно мораше да се продолжи со навивање, па дури и во слабо организирана форма како порано, со Комити и Војводи на запад, а Чкембари, Лозари и Мајмуни на исток (од поголемите групи). Пеколни атмосфери сме правеле на спортовите во сала, во фудбалот имаше каква таква атмосфера. Мораше револтот кон федерациите да биде искажан на поинаков начин. Токму на трибина требаше да се покаже цело незадоволство. Да се прекине со земање гага карти, групите да си купуваа сами карти и да навиваа. Секако дека ниту една федерација немаше да земе да се бори со навивачките групи и да си руши кредибилитет.
Абе порано кога ќе речевме правиме бранови, дури и со половично исполнет стадион се тресеше Градски. Цел стадион чукаше со нозе, па стануваа и тоа траеше 10 минути. Сто пати сум кажал, празник ми беше кога одев на натпревар на Македонија. На ракомет со Исланд ќе паднеше салата, во Кале секој натпревар бил натпревар за паметење, судиско свирче не се слушало. Како само паднавме на вакво ниво...
Сашко Коцев ги моли да прават бранови, врска немаат луѓето, што е нормално кога со години нема организирано навивање на репрезентативните настани, со повремени појавувања на одредени групи кои земаат карти преку ФФМ и една од партиите (што за мене е уште потрагично). Шицот зема благодарница, само не знам за што ја зема, шетач за пара. Истите луѓе Мукаетов ги шета низ цел свет години наназад. Навивање нула, ама важно нови тапани им дадоа.
Претседател на кошаркарската федерација ти доаѓа со маица Црвена Ѕвезда на ревијален натпревар за Македонија, да му ебам наркоманското. Мојсо Обилиќ заклао Мурата северџаноски ти е главен на цела АМС, не смее да каже Македонија без додавката.
 
Член од
2 ноември 2022
Мислења
88
Поени од реакции
167
Го гледам настанов организиран од РФМ и желудников ми се превртува.
За мене повлекувањето на навивачките групи од трибините не требаше да се случи на начинот на кој се случи. Едноставно мораше да се продолжи со навивање, па дури и во слабо организирана форма како порано, со Комити и Војводи на запад, а Чкембари, Лозари и Мајмуни на исток (од поголемите групи). Пеколни атмосфери сме правеле на спортовите во сала, во фудбалот имаше каква таква атмосфера. Мораше револтот кон федерациите да биде искажан на поинаков начин. Токму на трибина требаше да се покаже цело незадоволство. Да се прекине со земање гага карти, групите да си купуваа сами карти и да навиваа. Секако дека ниту една федерација немаше да земе да се бори со навивачките групи и да си руши кредибилитет.
Абе порано кога ќе речевме правиме бранови, дури и со половично исполнет стадион се тресеше Градски. Цел стадион чукаше со нозе, па стануваа и тоа траеше 10 минути. Сто пати сум кажал, празник ми беше кога одев на натпревар на Македонија. На ракомет со Исланд ќе паднеше салата, во Кале секој натпревар бил натпревар за паметење, судиско свирче не се слушало. Како само паднавме на вакво ниво...
Сашко Коцев ги моли да прават бранови, врска немаат луѓето, што е нормално кога со години нема организирано навивање на репрезентативните настани, со повремени појавувања на одредени групи кои земаат карти преку ФФМ и една од партиите (што за мене е уште потрагично). Шицот зема благодарница, само не знам за што ја зема, шетач за пара. Истите луѓе Мукаетов ги шета низ цел свет години наназад. Навивање нула, ама важно нови тапани им дадоа.
Претседател на кошаркарската федерација ти доаѓа со маица Црвена Ѕвезда на ревијален натпревар за Македонија, да му ебам наркоманското. Мојсо Обилиќ заклао Мурата северџаноски ти е главен на цела АМС, не смее да каже Македонија без додавката.
2012 Srbija rakomet
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Го гледам настанов организиран од РФМ и желудников ми се превртува.
За мене повлекувањето на навивачките групи од трибините не требаше да се случи на начинот на кој се случи. Едноставно мораше да се продолжи со навивање, па дури и во слабо организирана форма како порано, со Комити и Војводи на запад, а Чкембари, Лозари и Мајмуни на исток (од поголемите групи). Пеколни атмосфери сме правеле на спортовите во сала, во фудбалот имаше каква таква атмосфера. Мораше револтот кон федерациите да биде искажан на поинаков начин. Токму на трибина требаше да се покаже цело незадоволство. Да се прекине со земање гага карти, групите да си купуваа сами карти и да навиваа. Секако дека ниту една федерација немаше да земе да се бори со навивачките групи и да си руши кредибилитет.
Абе порано кога ќе речевме правиме бранови, дури и со половично исполнет стадион се тресеше Градски. Цел стадион чукаше со нозе, па стануваа и тоа траеше 10 минути. Сто пати сум кажал, празник ми беше кога одев на натпревар на Македонија. На ракомет со Исланд ќе паднеше салата, во Кале секој натпревар бил натпревар за паметење, судиско свирче не се слушало. Како само паднавме на вакво ниво...
Сашко Коцев ги моли да прават бранови, врска немаат луѓето, што е нормално кога со години нема организирано навивање на репрезентативните настани, со повремени појавувања на одредени групи кои земаат карти преку ФФМ и една од партиите (што за мене е уште потрагично). Шицот зема благодарница, само не знам за што ја зема, шетач за пара. Истите луѓе Мукаетов ги шета низ цел свет години наназад. Навивање нула, ама важно нови тапани им дадоа.
Претседател на кошаркарската федерација ти доаѓа со маица Црвена Ѕвезда на ревијален натпревар за Македонија, да му ебам наркоманското. Мојсо Обилиќ заклао Мурата северџаноски ти е главен на цела АМС, не смее да каже Македонија без додавката.
Ехх, ама тука немаш менталитет за групите да се борат за свои права, милјарда пати пишував по темата, ама ништо , само ќе си штракам по тастатура а фајде нема, друга работа за репрезентација во нормален свет си навива навивачка група која е основана за таа намена, од луѓе кои живеат и дишат за репрезентацијата , на Балканот обично таквиве групи се водат од дијаспората (исклучок се црногорциве) ама нашиве само знаат да солат памет на кајгана и да се чукат у гради како се поголеми Македонци од нас кои останавме тука.

Каков само криминален закон донесоа за навивачи молчиме, федерациите и агенцијата ги водат докажани трупци и луѓе кои величат непријателски навивачки групи пак си ќутиме, спортот ни е уништен сведен на аматеризам на сите нивоа во сите категории, не газеа како движење со години, ја газат државата, ама ние ќе се обединуваме со карти од федерација против Косово за мене никогаш не јасни причини, си заслужуваме се што ни се случува, ама се.
 
Член од
24 март 2012
Мислења
648
Поени од реакции
718
Може не е ова за овде, ама ајде, колку што разбрав и двајцата се коцкале, на големо и тоа, за жал ова е се почесто кај членовите на навивачките групи ширум Македонија, еден многу сериозен проблем кој треба да се искорени заедно со прекумерното конзумирање на алкохол и опојни дроги.
Нема врска јас мислам барем последната случка, и во ПП кружа милион муабети слични ама ако секој од нас што се има коцкано и имал долгови некогаш почни да се самоубива пола држава нема да остани...
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.562
Поени од реакции
3.857
Го гледам настанов организиран од РФМ и желудников ми се превртува.
За мене повлекувањето на навивачките групи од трибините не требаше да се случи на начинот на кој се случи. Едноставно мораше да се продолжи со навивање, па дури и во слабо организирана форма како порано, со Комити и Војводи на запад, а Чкембари, Лозари и Мајмуни на исток (од поголемите групи). Пеколни атмосфери сме правеле на спортовите во сала, во фудбалот имаше каква таква атмосфера. Мораше револтот кон федерациите да биде искажан на поинаков начин. Токму на трибина требаше да се покаже цело незадоволство. Да се прекине со земање гага карти, групите да си купуваа сами карти и да навиваа. Секако дека ниту една федерација немаше да земе да се бори со навивачките групи и да си руши кредибилитет.
Абе порано кога ќе речевме правиме бранови, дури и со половично исполнет стадион се тресеше Градски. Цел стадион чукаше со нозе, па стануваа и тоа траеше 10 минути. Сто пати сум кажал, празник ми беше кога одев на натпревар на Македонија. На ракомет со Исланд ќе паднеше салата, во Кале секој натпревар бил натпревар за паметење, судиско свирче не се слушало. Како само паднавме на вакво ниво...
Сашко Коцев ги моли да прават бранови, врска немаат луѓето, што е нормално кога со години нема организирано навивање на репрезентативните настани, со повремени појавувања на одредени групи кои земаат карти преку ФФМ и една од партиите (што за мене е уште потрагично). Шицот зема благодарница, само не знам за што ја зема, шетач за пара. Истите луѓе Мукаетов ги шета низ цел свет години наназад. Навивање нула, ама важно нови тапани им дадоа.
Претседател на кошаркарската федерација ти доаѓа со маица Црвена Ѕвезда на ревијален натпревар за Македонија, да му ебам наркоманското. Мојсо Обилиќ заклао Мурата северџаноски ти е главен на цела АМС, не смее да каже Македонија без додавката.
На страна сето ова, желбата за навивање по сите национални понижувања од последниве години е максимално падната. И по заминувањето на навивачките групи имало добра атмосфера на натпревари на репрезентација, посебно во сала. За "Излези момче" и тие 2-3 други најпознати бар никогаш не била потребна група за да повлече, а грмела на натпревари, посебно на кошаркарската репрезентација. Сега и кога некој се обидува да ја започне кај другите нема никаков поттик да го следат и да ја пеат, едноставно утепан е духот на народов. И не само за спортот, според мене општо е таква ситуацијата во градов за било што, што би требало да претставува некаква групна веселба. Еве на пример за нова година, не знам некој и да примети или да се замараше што Скопје беше помалку накитен и од како биле приградските населби накитени до пред десетина години. На два-три дена пред дочекот самоиницијативно онака колку да се каже си се собрале неколку луѓе да настапуваат на плоштад. Можеше комотно и без ниден украс и никаков настап на плоштад да помине дочекот, никој немаше да замери нешто, не им е до славење на луѓето.
 
Член од
27 ноември 2021
Мислења
399
Поени од реакции
2.281
„Две бои таму ти горат и капат,
две шарки твои - црвена и црна.“

Со стиховите на простата и строга македонска песна, изрецитирана лично од Блаже Конески, македонскиот џин од Небрегово, го одбележуваме роденденот на нашиот брат Дарко Смоковски - Смок.

Не си и никогаш нема да бидеш заборавен!
Дарко Смоковски - Смок (4.1.1999 - 20.12.2022) ⚫
 
Член од
20 јули 2022
Мислења
62
Поени од реакции
567
Освен на Војводи (што не ја знам причата како е паднато),кој друг трофеј е земен а да не е откачен од ограда(кое од дамна си беше закачено по распадот),зимано од контињери,крадење буквално крадење и нападнати со ножеви кажи ајде, Сите до еден ќе ви честитаме.
ima 2 'padnati' znaminja od Vojvodi od koi ednoto e isprintano ( ova na slikata ) a drugoto e ukradeno od crkva posle hristijanski praznik
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
26
Поени од реакции
109
Ние на скалите славевме, штета сме се разминале:)

Да не заборавите после акцијата глупа
дека на скалите почива душата на вашата група.
Za sirenje propaganda prvi ste u balkan, a u zivo begate od svadbar.

eden svadbar vi izleze site nazad se trgnavte i srekja sto ima video od toj slucaj inace ke kazavte deka toj izbega :ROFLMAO:, toa video zboruva mng za dusata na vasata grupa..
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
138
Поени од реакции
256
ima 2 'padnati' znaminja od Vojvodi od koi ednoto e isprintano ( ova na slikata ) a drugoto e ukradeno od crkva posle hristijanski praznik
Ne sakam da vlagam vo ovaa raspravija bidejki moze da trae so denovi bez prekin, no duri i vasata postara grupa znae deka site tie znaminja se ukradeni. Prifatete go isto kako niv i vratete se na nepostoenje.
 
Член од
26 март 2022
Мислења
517
Поени од реакции
4.678
Za sirenje propaganda prvi ste u balkan, a u zivo begate od svadbar.

eden svadbar vi izleze site nazad se trgnavte i srekja sto ima video od toj slucaj inace ke kazavte deka toj izbega :ROFLMAO:, toa video zboruva mng za dusata na vasata grupa..
Ајде, уште еден хулиган...

1. Бегавте од играчи на Шкендија. Двајца ваши претепаа сред Чаир, пред 5000 ваши луѓе.
2. Балисти пред неколку години на вашиот стадион ве тепаа (Они 30 души, вие 150)
3. Ве измочаа со пароли (Слога Југомагнат) и ви ги мочаа воџите и финансиерите (Артан и Омер), ви ги тепаа играчите, ве пљукаа каде што ќе стигнат, а вие како обични пацови подадовте рака и се извинивте. Јеби га, Ахмети повеќе ги сака. Вие секако сте тука само задачи да исполнувате. Ама па гајле ви е, битно лисици ви се вадат и воџите ваши директно од затвор се јавуваат на документарецот. Е, ама затоа ќе си молчите, како каже Али, така. Затоа жити се не ми паламуди за глупости тука.
Никогаш не сте биле и никогаш нема да бидете навивачи. Да не должам веќе, зошто не вреди муабет со вас. Глупи неедуцирани џаболебари, на кои најважно во денот им е да напишат негде "Смрт за Саздо"...затоа трибината ви се сведе на 50 души. На сите пари, врски и поддршка од МВР и ДУИ, вие сте 50 души...
Па уште кога ќе видам како копирате и сакате исти клипови како Комити да имате. Смешни сте!
Ај сега мрш, нека те замени некој друг.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.630
Поени од реакции
70.385
ima 2 'padnati' znaminja od Vojvodi od koi ednoto e isprintano ( ova na slikata ) a drugoto e ukradeno od crkva posle hristijanski praznik
Не заебавај братe :D

За жал, двете знамиња паднаа во едни други времиња, во 2006 ако не се лажам. Војводи градеа една нова генерација, со тогаш млади деца под 18 години. Знамињата паднаа по вина на постарата генерација на Војводи, кои ги оставија децата без шанси да се одбранат. На утакмицата со Слога, Војводи беа само 20-тина луѓе. Шверцери беа дојдени во поголема бројка од околу 50-тина луѓе, плус на обичната трибина имаа помош од Балисти пошто во тие времиња стоеја добро. Шверцери беа на главната трибина, во горната трибина. При крај на утакмица, дел од нив се префрлија најдоле, во делот кон трибината на Војводи, скокнаа преку ограда и се пуштија накај Војводи. Полицијата во тие години беше апла наклонета кон албанците, наместо да го спречи влегувањето на терен, се пушти накај оние членови од Војводи кои тргнаа во одбрана на знамињата, го скапаа од ќотек еден од се уште активните членови. Шверцери лабаво си ги земаа од ограда и избегаа назад.
Наредната сезона, Шверцери дојдоа во поголема бројка, ама ги ставија на трибината на Балисти. Војводи беа во одлична бројка, спремни за одмазда, имаше присуство и на наши членови. Ама до судир не дојде. Тек таму некаде во 2009 имаше брканица, кога овие го запалија едно од знамињата.

Во тие години и Комити и Војводи се градеа врз основа на помладото членство, а постарите место да помагаат (со ретки исклучоци), само критикуваа како младината за кур не ја бива.
Тогаш постарите никогаш не помагаа во акции, дрвеа кур во кафани после утакмица. Знаеа дека пола членство мора да помине низ Бит пазар, ќе ги оставеа така 15 годишни да губат реквизити, да ги каменуваат од сите страни во автобусите. Плус едукацијата на младите беше 0 и пола од нив си шетаа со шал/маица (па дури и со знамиња, пошто секој си правеше знаме како ќе му прдне) сред непријателска територија во бројка по 1-2-ца.
Сега тие генерации знаат како им било кога биле помали, па даваат целосна поддршка на помладите и ситуацијата доживеа целосен пресврт. И ние и вие се изнапаѓавме реквизити од двете ривалски групи од нашите градови :D

Да дојдат онака поставени Шверцери на гостување ко што се на сликава од кобната утакмица, едно знаме нема да остане. Али тоа е, од грешките се учи.
shv1.png shv2.png shv3.png
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
26
Поени од реакции
109
Ајде, уште еден хулиган...

1. Бегавте од играчи на Шкендија. Двајца ваши претепаа сред Чаир, пред 5000 ваши луѓе.
2. Балисти пред неколку години на вашиот стадион ве тепаа (Они 30 души, вие 150)
3. Ве измочаа со пароли (Слога Југомагнат) и ви ги мочаа воџите и финансиерите (Артан и Омер), ви ги тепаа играчите, ве пљукаа каде што ќе стигнат, а вие како обични пацови подадовте рака и се извинивте. Јеби га, Ахмети повеќе ги сака. Вие секако сте тука само задачи да исполнувате. Ама па гајле ви е, битно лисици ви се вадат и воџите ваши директно од затвор се јавуваат на документарецот. Е, ама затоа ќе си молчите, како каже Али, така. Затоа жити се не ми паламуди за глупости тука.
Никогаш не сте биле и никогаш нема да бидете навивачи. Да не должам веќе, зошто не вреди муабет со вас. Глупи неедуцирани џаболебари, на кои најважно во денот им е да напишат негде "Смрт за Саздо"...затоа трибината ви се сведе на 50 души. На сите пари, врски и поддршка од МВР и ДУИ, вие сте 50 души...
Па уште кога ќе видам како копирате и сакате исти клипови како Комити да имате. Смешни сте!
Ај сега мрш, нека те замени некој друг.
69C1EC6D-B786-4246-B564-C8CBF8C5123D.jpeg

vojvodi, vinari, ckembari, majmuni,cementara, komiti….

Who is the next patriot?
:cool::cool::cool:
 
Член од
27 ноември 2021
Мислења
399
Поени од реакции
2.281
Член од
26 март 2022
Мислења
517
Поени од реакции
4.678
Прегледај го приврзокот 361206

vojvodi, vinari, ckembari, majmuni,cementara, komiti….

Who is the next patriot?
:cool::cool::cool:
Хулиган број 5, повели:)

До кога со глава во ѕид бе дечки? Ние ударно знаме ви вадиме (не лажете дека не ви е ударно, зошто имаме слики од натпревари каде што ви стои единствено на ограда), ве мочаме на сред прослава, а вие на тоа ставате слика од факинг маичка собрана од некое дете, и пишувате Who is next?
Па само минатата недела паднавме неколку ваши дуксери, маички и сл. Дел објавивме тука, ама срамота е да се фалиме толку со една таква акција. ЗНАМЕ Е ЕДИНСТВЕН РЕЛЕВАНТЕН ПАДНАТ РЕКВИЗИТ! Еве вака ќе ти пишам, со надеж дека имаш IQ поголемо од починат носорог, па ќе можеш да ја разбереш конечно разликата.
Џабе толкава поддршка од ДУИ к МВР. Џабе вадење лисици, џабе вадење од станици. Не ве бива! Да сум на твое место би се замарал зошто при сите пари и врски кои ги имате, цела година доаѓате 50 души на трибина. Дел од вашите членови тука, кога ја видоа сликата со знамето се повлекоа. Укапираа дека е game over. Само вие неедуцирани џаболебари се трудите тука и испаѓате смешни!
Продолжете само:) Ајде да видиме следниот "хулиган" што ќе измисли...
Еве ви мотивација
 

Attachments

Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom