Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Ти кажува дека не постои како независна држава, и во право е.
Дали тоа значи дека Ерменија не смее да биде независна и да одлучува за себе туку мора да биде под Русија?

Ако е така како што викаш Ерменија не беше независна држава до пред Пашинјан...
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.743
Поени од реакции
4.407
Така е Баки, пливаме околу сидрото што не влече напред. Знам кога ќе дојде денот дончето ќе е криво, колку и да се трудат предодредените од бога и прошетаната и бањата раја да го водат сепак неможе да го оправат на прав пат. Не го бива дончето.
Инаку дали смени друштво во Гостилница Фросина или што стана со ваквата промена на плоча? Некако чудно дојде оваа промена, new year resolution?
Индивидуално зборам дека пливаме, не како општество. Сигурно Лестерчето го заболе за општеството па ради тоа си отишло, секако. Иста екипа е кај Фросина, сеа се раздужувам за погрешните прогнози базирани на 3 дена војна, феинт, и слични врни аналитики проследени на оваа тема од врвни врвни стручњаци. Ако сакаш, бујрум на ракија и купус деноиве, немора во асралија да се селиме, за толку имаме. Башка ќе можеш да споделиш некое инфо пред интелектуалниот аудиториум таму кој рака на срце не се разликува од мнозинствово на темава, само што не се вични толку да баратаат со технологија.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Е па то де, иако платија и сеуште плаќаат и ќе плаќаат, прашање е дали ќе постојат како држава.

А за тоа дека не постои македонска држава тоа се само твој филмови.
Дали има македонски театар, македонска филхармонија, македонска опера и балет, македонска репрезентација по некој спорт или некаква државна институција со придавката македонски(освен една или две што заради одредени пречки(МАНУ заради Коцарев) се отежнува тргањето)? По дома можеш да си ја викаш македонска држава тоа никој не ти го брани ама де јуре па и де факто нема македонска држава и ти можеш да си се тешиш дека си излегол на референдум за бесплатно здравство.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Дали тоа значи дека Ерменија не смее да биде независна и да одлучува за себе туку мора да биде под Русија?
non sequitur
Eрменија треба да одлучува што е добро за нив, а резултатите покажуваат дека не одлучиле добро... Но и тоа е само површно размислување. Во мали држави други ги кројат одлучувањата, срањата во Ерменија почнаа да се случуваат после доаѓањето на власт на Пашанјан за кој дефакто се знае дека е школуван од западни фондации (сорошови фондации најконкретно). Тоа само по себе не мора да испадне лошо како што гледаме со Виктор Орбан и Унгарија, но во случајот на Ерменија не им се „паднал“ прикриен родољуб туку очигледен предавник. Предавник кој лесно го продаде истото Нагорно Карабах за кој неброени Ерменци го имаат дадено животот.

Единствена помош за создавање на Македонска држава досега сме имале само од Американците. Дали тоа значи дека ако флертуваме со Русите сме осудени на пропаст?
„Човек што се јадел затруена храна се прашува - дали ако јадев руска салата пак ќе се утепав од трчање во тоалет заради пролив“
порака од aмеричко кинеско fortune cookie

Држ:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Дали има македонски театар, македонска филхармонија, македонска опера и балет, македонска репрезентација по некој спорт или некаква државна институција со придавката македонски(освен една или две што заради одредени пречки(МАНУ заради Коцарев) се отежнува тргањето)? По дома можеш да си ја викаш македонска држава тоа никој не ти го брани ама де јуре па и де факто нема македонска држава и ти можеш да си се тешиш дека си излегол на референдум за бесплатно здравство.
Ќе се навикни народoт исто како што се навикна на знамето, во секој случај е македонска иако е северно македонска.

Го имам поминато овај филм низ кој што поминувате сега, знаеш имам 52 години. И тоа бев прилично голема конзерва ко бев помлад дури и членував во такви партии. Тешко се помирував тогаш со фактот за промена на знамето.

Сега знам дека промена на знамето беше една од најдобрите работи што ја направивме. Тешки тогаш и прашањето со името да го средевме.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ти кажува дека не постои како независна држава, и во право е.
Не, туку дека не постои македонска држава.

Индивидуално зборам дека пливаме, не како општество. Сигурно Лестерчето го заболе за општеството па ради тоа си отишло, секако. Иста екипа е кај Фросина, сеа се раздужувам за погрешните прогнози базирани на 3 дена војна, феинт, и слични врни аналитики проследени на оваа тема од врвни врвни стручњаци. Ако сакаш, бујрум на ракија и купус деноиве, немора во асралија да се селиме, за толку имаме. Башка ќе можеш да споделиш некое инфо пред интелектуалниот аудиториум таму кој рака на срце не се разликува од мнозинствово на темава, само што не се вични толку да баратаат со технологија.
Си отидов од таа гасна комора во родна грутка на чист воздух инаку би поминал ако е таа Фросина кај Лазар Личеноски, така ми е на 10 минути од мене. Ќе ја оправјаме Македонија, Украина веќе ја оправија за овој век.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.717
Поени од реакции
8.756
Ќе се навикни народoт исто како што се навикна на знамето, во секој случај е македонска иако е северно македонска.

Го имам поминато овај филм низ кој што поминувате сега, знаеш имам 52 години. И тоа бев прилично голема конзерва ко бев помлад дури и членував во такви партии. Тешко се помирував тогаш со фактот за промена на знамето.

Сега знам дека промена на знамето беше една од најдобрите работи што ја направивме. Тешки тогаш и прашањето со името да го средевме.
Знаеш како викаат, како старее човек така будалее...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ќе се навикни народoт исто како што се навикна на знамето, во секој случај е македонска иако е северно македонска.

Го имам поминато овај филм низ кој што поминувате сега, знаеш имам 52 години. И тоа бев прилично голема конзерва ко бев помлад дури и членував во такви партии. Тешко се помирував тогаш со фактот за промена на знамето.

Сега знам дека промена на знамето беше една од најдобрите работи што ја направивме. Тешки тогаш и прашањето со името да го средевме.
Со оглед на тоа што се радуваш на такви договори, а од друга страна се радуваш на борбата на Украинците што имаа на маса не толку понижувачки договори ми делува ко лицемерство и живот во имагинарен свет.
Не сфаќаш дека не се смени само името на државата, инаку тој договор од преспа ќе беше 1 страна само ама со оглед дека до сега не си сфатил и свесно игнорираш и си гласал за тоа нема потреба од понатамошна дискусија со тебе.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Со оглед на тоа што се радуваш на такви договори, а од друга страна се радуваш на борбата на Украинците што имаа на маса не толку понижувачки договори ми делува ко лицемерство и живот во имагинарен свет.
Не сфаќаш дека не се смени само името на државата, инаку тој договор од преспа ќе беше 1 страна само ама со оглед дека до сега не си сфатил и свесно игнорираш и си гласал за тоа нема потреба од понатамошна дискусија со тебе.
Па, не сум тука за лајкови и да му одам на некого по кеифот. Тука сум да си кажам што мислам.

Украинците немаа никаков договор. Минск беше тоалетна хартија и тоа не беше така третиран само од Западот, туку и од Русија.

Планот на Русија беше анексија на Украина во Русија. Сега сум повеќе од сигурен дека Путин сака да го возообнови СССР или дури и царска Русија.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.459
Мислам у документарецот на Нетфликс за 11 Септември, можда и на друго место, не се сеќавам сеа, имаше информација дека негде 20-30% од конгресмените имале акции во тие воени компании кои прават и продаваат оружје. Процентот сега сигурно е и поголем.
Крајно корумпирани се и купени. Од време на време треба да донесат одлука што ќе им ја убие политичката кариера, па од индустријава ги полнат со акции и после не ни им треба политичка кариера. Содом и Гомора е америчкиот Сенат, па и Конгрес. Оти такви политичари нас ни наместија? истото

Почиња озбилно да ги нервира седењето на Ердо на два стола, ама не им држи да го избркаат од едниот стол. :unsure:

Автоматски споено мислење:
се пуваат, нема шанси.
Единствена причина зошто до сега нема војна меѓу Грција и Турција е НАТО. Испадне ли Турција од НАТО и оде воз у кукуруз.
Една од најмоќните војски ја има Турција, најголемите бази и полигони се во Анадолија, туку така да си избркаат еден од најдобрите играчи што сигурно ќе замине во спротивниот тим е, најмалце, ретардирано.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
Тој што ќе извади хиперсонична ракета што носи нуклеарна глава, ќе биде 130 години пред сите, нема никаква поента војувањето со класична војска ако ја имаш таа моќ во рака.
6000 комада имаат, ако кинжалот или друг модел во иднина го може тоа, им треба масовно производство и да направат пример од една држава со употреба на истата. Само болен во умот би ги чепнал ако видат дека еднаш употребиле.
Да така е тоа со нуклеарките. Што е тоа што книжалот би сменил?
Колку што знам ни од балистичките ракети нема одбрана. А сепак не ги користат. Си размислил зашто?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Украинците немаа никаков договор. Минск беше тоалетна хартија и тоа не беше така третиран само од Западот, туку и од Русија.

Планот на Русија беше анексија на Украина во Русија. Сега сум повеќе од сигурен дека Путин сака да го возообнови СССР или дури и царска Русија.
Затоа Русија се замараа со договорите од Минс и не ја поразија Украина воено пред Америте да ги укопаат максимално дефанзивно колку е можно? Затоа што сметале дека „Минск бил тоалетна хартија“?

Јас мислам дека сам со себе не се согласуваш во главата. Среќа што не застануваш да размислиш за тоа, којзнае што би се случило тогаш. :unsure:

 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.717
Поени од реакции
8.756
Па, не сум тука за лајкови и да му одам на некого по кеифот. Тука сум да си кажам што мислам.

Украинците немаа никаков договор. Минск беше тоалетна хартија и тоа не беше така третиран само од Западот, туку и од Русија.

Планот на Русија беше анексија на Украина во Русија. Сега сум повеќе од сигурен дека Путин сака да го возообнови СССР или дури и царска Русија.
Добра лекција за русите, дека со западот договори никако. Нема ситуација во која не излажале, затоа сега друга песна. Ќе плачат како пички како ќе оди времето.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.928
Поени од реакции
35.796
Да така е тоа со нуклеарките. Што е тоа што книжалот би сменил?
Колку што знам ни од балистичките ракети нема одбрана. А сепак не ги користат. Си размислил зашто?
За се има прв пат, поинакви беа работите кога се договорија дека нема да ги користат, а се менуваат и ќе се менуваат во иднина.
Атомското/Нуклеарното оружје донесе мир при првата употреба, неговиот брз развој и производство ги држеше работите мирни неколку децении, но бидејќи генерациите се менуваат и луѓето забораваат/прекршуваат што ветиле, веројатно ќе дојдеме до ситуација да треба да се потсетиме повторно.
На една држава од преку барата и треба мало потсетување дека некои манџи се прават со поинаква мирудија, една таква е Украина.

П.С хиперсоничниот ќе биде гејм чејнџер затоа што се руши целиот концепт на војување, тотално е небитно кој има бродови/подморници/пво, шансата да ја срушиш е речиси еднаква на нула. Не е сеедно да се чепкаш со некој ако знаеш дека во секој момент може да те направи пуздер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom