Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
Уште не им е јасно дека се 3 децении позади западот во воена технологија и треба да се борат соодветно на тоа.
Jasno im e samo uste nemaat najdeno soodveten nacin da ja anuliraat taa prednost. Nisto strasno, vojnata ziva materija e, se menuvaat taktiki, sredstva, se adaptiras i taka.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
слабо оди некако адаптацијава :unsure:
Ne e ova ko na holivudski film kade tamu nekoj vonzemjani ili neprijatelski vojnici ne tolcat tolcat i 10 min pred krajot magicno ja vrtime rabotata vo nasa korist i im ebavame mater, i zavrsfa filmot :toe:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Ne e ova ko na holivudski film kade tamu nekoj vonzemjani ili neprijatelski vojnici ne tolcat tolcat i 10 min pred krajot magicno ja vrtime rabotata vo nasa korist i im ebavame mater, i zavrsfa filmot :toe:
ехе таман работа. Само мислам после 1 година поише регресираат него што се адаптираат.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.212
Поени од реакции
16.709
Уште не им е јасно дека се 3 децении позади западот во воена технологија и треба да се борат соодветно на тоа.
Fakt, i vojnava e najdobar nacin da si gi najdat slabostite. Samo sto site namerno zaboravate deka Rusite brzo ucat, se adaptiraat i nadminuvaat, istoriski desetici pati videno. Praite muabet ko Rusija da ke rikne posle vojnava.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
ехе таман работа. Само мислам после 1 година поише регресираат него што се адаптираат.
Ne ke da e bas taka.
Na pocetokot vlegoja kako sto vlegoja. Stativa. Posle se adaptiraa pa ne vleguvaa taka partizanski.
Sega imaat problemi so dronovi i pametni raketi. Realno i Ukraincite imaat i pokraj sesrdnata zapadna pomos od najnova tehnologija.
Ucat i ednite i drugite, a frontot se drzi manje vise. Dodusa se drzi na ukrainska teritorija, sto bi rekle tie najpovekje go primaat, a ovie( i ednite i drugite si se ucat na makata na Ukraincite).
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Fakt, i vojnava e najdobar nacin da si gi najdat slabostite. Samo sto site namerno zaboravate deka Rusite brzo ucat, se adaptiraat i nadminuvaat, istoriski desetici pati videno. Praite muabet ko Rusija da ke rikne posle vojnava.
Знаеш сите го спомињаат ова со историјата, ама историјата сама по себе не е непогрешлив патерн. Безброј земји во минатото биле познати по нешто, за на крај да завршат како сосема трето.
Тоа биле други генерации Руси во сосема друго опкружување. Не може овие да ги процениме според нив.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.212
Поени од реакции
16.709
Знаеш сите го спомињаат ова со историјата, ама историјата сама по себе не е непогрешлив патерн. Безброј земји во минатото биле познати по нешто, за на крај да завршат како сосема трето.
Тоа биле други генерации Руси во сосема друго опкружување. Не може овие да ги процениме според нив.
Toa cudoviste od drzava postoelo, postoi, i ke postoi, i sekogas ke bide trn vo oko na Zapadot. Istoriski moze da imaat usponi i padovi, ama ke bidat tamu kade sto se i na vrvot, pomalku ili poveke. Imaat tehnologija i prakticno neograniceni resursi, nuklearno oruzje za da ja peplosaat planetava sto im garantira egzistencija sto go nemale na pr minatite generacii Rusi. Jas sum na stav deka ne se ni na polovina od kapacitet vo momentov vo Ukraina, nesfatlivi i nepredvidlivi se i bile.

Na krajot na desavkive, oni ke odat napred, Ukraina ke bide nicija zemja beter od Bosna i Sirija kombinirano. Ali Ukraina e najmalku bitna vo momentov.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Toa cudoviste od drzava postoelo, postoi, i ke postoi, i sekogas ke bide trn vo oko na Zapadot. Istoriski moze da imaat usponi i padovi, ama ke bidat tamu kade sto se i na vrvot, pomalku ili poveke. Imaat tehnologija i prakticno neograniceni resursi, nuklearno oruzje za da ja peplosaat planetava sto im garantira egzistencija sto go nemale na pr minatite generacii Rusi. Jas sum na stav deka ne se ni na polovina od kapacitet vo momentov vo Ukraina, nesfatlivi i nepredvidlivi se i bile.

Na krajot na desavkive, oni ke odat napred, Ukraina ke bide nicija zemja beter od Bosna i Sirija kombinirano. Ali Ukraina e najmalku bitna vo momentov.
Па не ми делува дека одат напред. А народи имале и успони и падови и станувале небитни. Нема некое од господ дадено правило дека за Русија не важи тоа.
Како ќе се покажат овие ќе им ја одреди судбината, а не историјата. И британија го држела пола свет па сеа е само потрчко на Америка.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Тоа значи дека русите конечно ќе измрзнат, така кажа Тенеќето, дека немале волнени чорапи и бунди.
Знаеш сите го спомињаат ова со историјата, ама историјата сама по себе не е непогрешлив патерн. Безброј земји во минатото биле познати по нешто, за на крај да завршат како сосема трето.
Тоа биле други генерации Руси во сосема друго опкружување. Не може овие да ги процениме според нив.
Русија сите војни кој ги водела ги започнувала слабо, Петар Велики таму 1700 и некоја кога се тепал со швеѓаните кај Нарва иако изгубил 80000 војници рекол дека ќе се обидуваат колку и да треба (или така некако рекол колку што се сеќавам) и во следните години го тепале швеѓаните, за по 10 години да ја преебат и да стават крај на доминацијата на Шведска како огромна воена сила во Европа.................

Така да рано е да се каже дека Русија ја губи војната кога нема изгубено многу војници, да прават нејасни работи, се повлекоа од Харков иако лесно можеа да го бранат, се повлекоа и од Херсон, можда потешко за бранење ама имаа доволно време да однеста војска, првин почнаа со ептен малку војска, па ја пуштија пола на одмор, за подоцна да и текне да прават мобилозација.

Сега почнува нова фаза од војната, како што гледаме се носи војска во Белорусија, се носи војска и на линијата на фронтот, нели пред некој месец се зборуваше од амерички генерали дека јануари февруари ќе имале и милион војска спремна за напад, па еве го месец дава ќе почекаме да видеме дали ќе мрдне работата или ќе си остане вака како што е.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.083
Поени од реакции
4.268
Па не ми делува дека одат напред. А народи имале и успони и падови и станувале небитни. Нема некое од господ дадено правило дека за Русија не важи тоа.
Како ќе се покажат овие ќе им ја одреди судбината, а не историјата. И британија го држела пола свет па сеа е само потрчко на Америка.
Русија, односно Русите, можат да испаднат победници и да опстојуваат низ наредната историја само ако се држат во својата традицонална вероисповест. Се‘ додека Русите раѓаат Светии, за нив ќе „нема зима„.

Големата Британија, тековно, е тешка пропаст (некои црномањасти ликови им се и премиер и градоначалник, но само како за почеток...), но токму таа ги створи САД (со голема поддршка од чифутините...), но никако не можеме да кажеме дека Британија е потрчко, оти во пракса, Британија е мозокот а САД се суровата и безумна сила, кои, како тандем, ги предизвикуваат сите срања и страдања врз народите низ Светов...

Русија и Путин им велат„: „Доста ви беше!„.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Значи историски гледано Русите ничим изазвани стартаат војна, губат едно чудо луѓе, па после учат од грешките и губат уште толку ама на крај победуваат. И после cannon fodder муабети за други…овие се дефиниција за cannon fodder у лексикон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom