Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Епа штом е толкава силата на Руската армија, не гледам причина во 2023, Русија да не биде на колена.
Јас го тврдам ова со мое скромно мислење.
Останува да видиме, нит јас сум видовит, а претпоставувам ниту ти си
Ако сакаш да ги тужиш за неисплатени дневници и сл, кажи, ќе најдеме начин :D
Хахаха, фала на понуда, не ме избркаа, го драпам ванчо
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Me мрзи да барам подобри извори, а не сум дома (и немам букмаркирани), но и ова ќе послужи:




Еве и од на Цитро омилениот медиум:
Не ми е поентата кој има ракети за да собори сателити, сите го можат тоа, мислењето ми се однесуваше на друго.

ако ти е искрено прашањето, класифицирани информации се тоа и јас ги немам. Немам појма технички колку добар или лош е. Јас судам по резултати на терен. Резултати од терен покажуваат дека после година дена војна Русија нема воздушна надмоќ. Видеа од руски пропагандни видеа покажуваат дека руски пилоти користат Гармин технологија, па подоцна почнаа да ги замаглуваат. Зошто би користеле Гармин ако се е супер со ГЛОНАСС

Прегледај го приврзокот 360580
Не се зезам, те прашав бидејќи ме интересира воениот сегмент, љубопитен сум дали воопшто некој кај нас го има студирано подетално (без разлика на кој систем). Дури и за цивилниот сегмент во Македонија немаме премногу кадар што има преголемо познавање.

А носење на втор уред си има причина, и не е слабост, туку паметно играње за во случај на реален jamming на твојот систем (секој систем може да биде опструиран и без да се пробие енкрипцијата, се има случено во многу наврати и за ГПС).
Овие гармини користат само една фрекфенција и на брзините од авионите повеќе ќе бидат од корист за ориентација и враќање назад да не летаат чисто со инерцијалните системи и контрола на летање, или ако е дојдено до бомбардирање да може да ја завршат мисијата.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
А како ќе постигнат воздушна супериорност кога украинците користат US авакси како радари у комбинација со с 300 и други системи, како и едно чудо стингери и слични заебанции.
Ај ти направи сценарио каде русите би постигнале воздушна супериорност а при тоа да нe им сјебат пола сателити и неколку авакси, потруди се жити кариера.
Епа што го пикаат газот кај што се мерат курови?
Што јас можам да направам што русите не се свесни? Биди реален
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
OMG ликов самобендисан :icon_lol:
Генерале што се подразбира до колена, УЧК робство?
Абе кој стигна во го начука, се ви земаа држава институции власт, ве шупчат како сакаат, робови сте во сопствениот дом, има ли некаде на свет подолу од тоа? за какви колена какво искуство за каква храброст станува збор? :pos:
Каков класичен куртонски пост, членов погоре го брише подот со нив со факти и едноставно рацио, и одма куртонот квазипатриот за татковината, учк, предавници, заев, северна, шалта глупости кои си немаат везе со темата.

Резиме на куртонската генерација изникнана 2008/2009та.

Куртон.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Не ми е поентата кој има ракети за да собори сателити, сите го можат тоа, мислењето ми се однесуваше на друго.



Не се зезам, те прашав бидејќи ме интересира воениот сегмент, љубопитен сум дали воопшто некој кај нас го има студирано подетално (без разлика на кој систем). Дури и за цивилниот сегмент во Македонија немаме премногу кадар што има преголемо познавање.

А носење на втор уред си има причина, и не е слабост, туку паметно играње за во случај на реален jamming на твојот систем (секој систем може да биде опструиран и без да се пробие енкрипцијата, се има случено во многу наврати и за ГПС).
Овие гармини користат само една фрекфенција и на брзините од авионите повеќе ќе бидат од корист за ориентација и враќање назад да не летаат чисто со инерцијалните системи и контрола на летање, или ако е дојдено до бомбардирање да може да ја завршат мисијата.
Не баш, америте користат он борд џеминг и антиџеминг подс од крајот на седумдесетите, за два дена е 2023
Едит: во ф16 сето ова погоре, немаат потреба од цивилни уреди од спротивниот блок
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.320
Поени од реакции
31.184
Кој рече дека сум припадник на Армијата, веќе неколку години сум цивил. Те послушаа дека не сум бил креативен и ме избркаа
Значи поназад сликата од џемперот/чорапите со амблем на артилериска единица... Тоа беше лажно претставување, а?
Автоматски споено мислење:

Абе вртете ја како што сакате, ама користење на Гармин во воени авиони е брука :D
Крунски доказ: паинт слика шо клинтон ја нашол некаде на украински веб сајт. :unsure:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Рибар и уште еден проруски канал еве што тврдат:

Автоматски споено мислење:

Крунски доказ: паинт слика шо клинтон ја нашол некаде на украински веб сајт. :unsure:
Па и ти му објаснуваше со паинт слики дека украинците сами си го бомбардирале Херсон.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Не баш, америте користат он борд џеминг и антиџеминг подс од крајот на седумдесетите, за два дена е 2023
Едит: во ф16 сето ова погоре, немаат потреба од цивилни уреди од спротивниот блок
Па не би рекол дека не им треба, баш фрекфенциите на ГПС се повеќе ранливи ако некој се обиде да прави опструкција со EMP.
Не за џабе САД вложува толку за да го одржува Лоран, дури и го подобрија (демек поради цивилните бродови ;) ), не за џабе им помогнаа на европјаните за Галилео (нивните и фрекфенциите на глонас е потешко да ги опструираш со EMP, атомските часовници фејлнаа на скоро сите први сателити од Галилео).
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Епа што го пикаат газот кај што се мерат курови?
Што јас можам да направам што русите не се свесни? Биди реален
Требаше значи да земат да бутаат сателити и авакси по твоја логика....рано е за тоа.
Автоматски споено мислење:

Абе вртете ја како што сакате, ама користење на Гармин во воени авиони е брука :D
Емоции вс математика е секогаш забавна тема и секогаш математиката победува. Брука е и на пример гол да лета, ма да ако си врши работа не е ни битно....интерфејсот му е таков каков што му е.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.320
Поени од реакции
31.184
Па и ти му објаснуваше со паинт слики дека украинците сами си го бомбардирале Херсон.
Кои тој ги отфрли како „паинт слики“, тоа и ѐ поентата.

Ако веќе ги споредуваме тоа тогаш беа геолокација, фотографија од локацијата и обликот/ориентацијата на кратерот... Овде имаме нешто како стар мобилен на кокпит. Првото содржи информации и не е лесно да се лажира (односно лесно се докажува на лице место), второто може секој и баба им да го лажира. Украинци користат исти модели, само дуплофан и некој стар мобиљ и ете евтин псај-оп. Додека да трепнеш @Klinton веќе ја лапнал мамката.
Автоматски споено мислење:

Се прашував кога ќе се направи ова:
Трабало да додадат и казна на лице место, дружење со банту црнец... Ама веројатно во Русија немаат доволно банту црнци. :unsure:

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон кој предвидува кривична одговорност, вклучително и доживотен затвор, во случај на создавање диверзантска група на територијата на Русија, обука за саботажа и учество во саботажа, нивно финансирање и пропаганда.



И второво е интересно, ова се закони кои секоја држава треба да ги има:
Путин потпиша и закон со кој се утврдува дека сопственик на интернет услуга за објавување реклами со дневна публика од над 100.000 корисници може да биде или правно лице или државјанин на Руската Федерација кој нема државјанство на друга земја,пренесе Танјуг.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Кои тој ги отфрли како „паинт слики“, тоа и ѐ поентата.


Автоматски споено мислење:

Се прашував кога ќе се направи ова:
Трабало да додадат и казна на лице место, дружење со банту црнец... Ама веројатно во Русија немаат доволно банту црнци. :unsure:
Богами за еден слободарски антифашистички и антинаци народ, многу малце црнци и толеранција према истите. Чудно, којзнае зашто…
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Сум размислувал за онаа руска наивност, редици пред мекдоналдс, некој неолиберализам руски, па и Путин со она партнери па партнери....умре веќе тоа. Баш го погаѓа Скот Ритер моментот, тажна разделба ќе биде ова, покрај уништувањето во Украина во секој случај. Ова е освестување на русите, еден ладен туш и што побрзо сфатат сите тоа подобро за нив. Ја разбира проблематикава човеков тоа е чудо.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
.... Ја не сум инженер по ракетна артилерија, .... А најверојатно никогаш не си имал искуство ни блиску да бидеш до такви системи.
Кој рече дека сум припадник на Армијата, веќе неколку години сум цивил. ...
Значи поназад сликата од џемперот/чорапите со амблем на артилериска единица... Тоа беше лажно претставување, а?
..
1672413194175.png

или имаш мозок на риба, или си трол, или па двете заедно

Требаше значи да земат да бутаат сателити и авакси по твоја логика....рано е за тоа.
на америте им требаше пола милион војници за да го нападнат Ирак што е помал од Украина - оперативно згазија
Русија напаѓа поголема територија од Ирак, Украина е и поголема и потешка ради Дњепар, ама напаѓа со 200.000 војници. уште се загреваат изгледа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom