Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
OMG ликов самобендисан :icon_lol:
Генерале што се подразбира до колена, УЧК робство?
Абе кој стигна во го начука, се ви земаа држава институции власт, ве шупчат како сакаат, робови сте во сопствениот дом, има ли некаде на свет подолу од тоа? за какви колена какво искуство за каква храброст станува збор? :pos:
Ти тачка шо напрај во животот освен шо тресеш зелени по форуми?
Автоматски споено мислење:




Зељо и Хашим. Какво дуо.
Едниот со Черчил го споредуваат другиов со Вашингтон.
Каков само осмех на Тачи :pos:

Аууауа. Еден токму немат останато.
Ајмо семпер фи во три. :гомце:
Па и не е некој комплимент да те споредат со Черчил. Прва светска војна ја има ебано утката со Галиполи. Втора светска војна, Норвешка и Франција се под негова капа изгубени, па превземале америте кога виделе колку е саатот.
Сите комплет се воени криминалци.
Вашингтон колел цивили
Черчил не му се бројат веќе, ама ќе го спомнам напалмот во Беломорска Македонија врз наши предци и цивили.
Хашим си го знаеме шо стока е и доктор за трансплантација на органи и ал-фармацефт
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
za zal koga toa e vo prasanje tesko im se pisuva na makedonskite ergeni. od koga mozat da patuvaat vo EU i posebno sega koga vo drzavi kako germanija odma dobivaat dolgorocen prestoj i rabotna dozvola mnogu gi zabole za balkanci. tuka vo germanija tie bez deca koi kolku tolku se atraktivni i ispod 35 godini si fakat ko od shega advokati, biznismeni, inzeneri itn, mnogu gi zabole niv nekoj od makedonija so 500-800€ plata, za posiromasnite da ne zboruvame. samo nekoj preku poznati ako moze da zapoznae nekoja kade sto parite ne bi bile najklucni.
Зборувам за тие што ќе заглават на таа територија, тие што заминаа ни госпо не ги враќа назад.
Автоматски споено мислење:

Инаку зашто немаат масовни напади со тенкови и авиони.. Рачните антитенковски и антиавионски оружја, како и маливе дронови за извидување ја ебаа целата математика во војнава. Со ефтино оружје можеш да неутрализираш авиони,тенкови од милиони евра.
Се освен артилерија е лимитирано и со сменет принцип на војување. Авиацијата буквално лобува ракети зашто ако се доближат се лесни мети за манпадс.

Мотивирана и координирана група на војници (како овие Спарта или Кракен) иако доста поефтино опремени, се покажаа доста покорисни него најсовремениот тенк на теренот.
Абе умре времето на тенкови, и авиони.
Еве и САД ако беше толку супериорен како што го опишувате, зошто не им влезе сосе јајца до Москва уште утре?

Еве сега немаат ни ракети според форумските и твитер анализи, и тие што ги имаат немало да полетаат, плус америчките авиони се стелтовачи и само тие и госпо знаат каде се, прав момент да ја окупираат и да не куртулат од клетите Руси?

Дроновите и ракетите, AI за аналитика, а во иднина роботи/автономни возила по земја ќе се иднината на војувањето.

Ниту бродови, ниту подморници, ниту ф35ки и су57ци.

Исто и нуклеарното и хемиското оружје ќе станат реалност за повеќе нации во светот.
Автоматски споено мислење:

Кажи курва бе,не се срами.Курви,фашисти и олигарси.Тоа е Русија во 2022 година.Црна дупка во космосот.
Аман бе цитрус, што се другите земји во светот? Мајки Терези и девици?

Хахаххахах, онли фенс и порнаб газат, клиники за пластични хирургии газат, јахти се шиткаат како алва, сето се прави партал каде стигне, се прогласуваат филантропи најголемите гниди кои искористуваат деца во сиромашните земји за рмбање во фабрики и копање руда, куќи не можат и на запад да исплатат по 40години, ама само во Русија се олигарси хахахха.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.181
Поени од реакции
81.265
Јасно е веќе дека ќе го земат Бахмут. Доколку тоа не се случи би било изненадување.

Сега следува, оноа - океј го земаа ама колку време бе им требаше? А?
Не се важи заземањето.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Јасно е веќе дека ќе го земат Бахмут. Доколку тоа не се случи би било изненадување.

Сега следува, оноа - океј го земаа ама колку време бе им требаше? А?
Не се важи заземањето.
Se vazi kako ne. Samo da ne ispadne kako na drugo mesto, 6 meseci dur osvojat, 6 dena dur go izgubat pak.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Ти тачка шо напрај во животот освен шо тресеш зелени по форуми?
Автоматски споено мислење:


Па и не е некој комплимент да те споредат со Черчил. Прва светска војна ја има ебано утката со Галиполи. Втора светска војна, Норвешка и Франција се под негова капа изгубени, па превземале америте кога виделе колку е саатот.
Сите комплет се воени криминалци.
Вашингтон колел цивили
Черчил не му се бројат веќе, ама ќе го спомнам напалмот во Беломорска Македонија врз наши предци и цивили.
Хашим си го знаеме шо стока е и доктор за трансплантација на органи и ал-фармацефт
Наше дете си ти, само инает водиш малку.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Инаку зашто немаат масовни напади со тенкови и авиони.. Рачните антитенковски и антиавионски оружја, како и маливе дронови за извидување ја ебаа целата математика во војнава. Со ефтино оружје можеш да неутрализираш авиони,тенкови од милиони евра.
Се освен артилерија е лимитирано и со сменет принцип на војување. Авиацијата буквално лобува ракети зашто ако се доближат се лесни мети за манпадс.

Мотивирана и координирана група на војници (како овие Спарта или Кракен) иако доста поефтино опремени, се покажаа доста покорисни него најсовремениот тенк на теренот.
И они не го знаеја тоа што ние го зборевме у Јануари, нели?
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558

Two regular Tu-160M strategic missile carriers developed by PJSC Tupolev

were handed over for flight tests .
The first aircraft mass-produced under the Tu-160M reproduction program and a combat aircraft that underwent a deep modernization.

“The Tu-160 is the most important part of the Russian nuclear triad, so the modernization of combat vehicles and the resumption of production of these strategic bombers is our priority task. The updated missile carriers surpass their predecessors in their characteristics, they received new on-board radio-electronic equipment, NK-32-02 engines and other systems. In the coming years, the production of these machines will increase,” said Sergey Chemezov, General Director of Rostec State Corporation.

The country needs new machines of this type.

Ајдеее имаме производство на нови Тупољеви. Не молат никого овие за авиони. :kuracc:
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499


немам видено подетална анализа и подобро срочена на руското фијасно на почетокот на годинава.
Ќе има многу хејтери што ќе речат дека е пропаганда, и можеби е, но заклучокот комплетно се совпаѓа со исходот.

Еве Ви ја „големата слика“, еве Ви ја светата премоќна руска војска. Сите сегменти целосно опфатени (колку што може во еден саат)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.318
Поени од реакции
31.182
Со ова си заспиваш навечер?
Мене посебно ми се допадна уводот, како силата не признава праведност. Kaко Украина САД водат праведна војна против силните неправедни Руси кои убиваат цивили.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761


немам видено подетална анализа и подобро срочена на руското фијасно на почетокот на годинава.
Ќе има многу хејтери што ќе речат дека е пропаганда, и можеби е, но заклучокот комплетно се совпаѓа со исходот.

Еве Ви ја „големата слика“, еве Ви ја светата премоќна руска војска. Сите сегменти целосно опфатени (колку што може во еден саат)
Моќта е у оружјето за тактичка примена, да употребат 10% од тоа што го имаат украинците ќе се посерат и ќе капитулираат за 15 минути. Да се молат да не им пукне курот на русите и да не земат да ги плескаат како што имаат можности.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.318
Поени од реакции
31.182
Исто така ми се допадна делот каде нараторот се брани пошто претходно кажал дека Русија немала своја алтернатива на ГПС, тој само мислел на тоа дека ГЛОНАСС не го бива и не чини. Итн, поентата всушност ми е да покажам какви „стручњаци“ го информираат @Klinton

Нараторот со цел памет зборува дека Русите не можат да гаѓаат далечни цели за ради немање таква прецизност/можност. Најјакото е што видеово е од пред 8 месеци (во Април ваљда), пред прелевањето на чашата со нападот на крим-керч мостот, и пред масовното гаѓање на инфраструктура со ракети и дронови. Причата е дека Русите немаат свој ГПС, односно имаат ама е страње... 8 месеци подоцна, Во Украина илјадници цели во големина на трансформатори се уништени од неспособните руски системи.

Како што повеќе пати сум спомнал, garbage in garbage out е принципот. Во Клинтон влегуваат ѓубре информаци, следствено излегуваат ѓубре гледишта/ставови.
Клинтон, навистина што е работава. Сакаш да се покажеш во што полошо светло? :unsure:
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Моќта е у оружјето за тактичка примена, да употребат 10% од тоа што го имаат украинците ќе се посерат и ќе капитулираат за 15 минути. Да се молат да не им пукне курот на русите и да не земат да ги плескаат како што имаат можности.
среќа што никогаш нема да го видиме тој непостоечки потенцијал.
Русија направи многу добра работа со креирање на митот за нејзината моќ. Година дена се резилат во Украина. Година дена не можат да ја совладаат Украина, и уште година да им дадеме тешко дека ќе ги биде
Исто така ми се допадна делот каде нараторот се брани пошто претходно кажал дека Русија немала своја алтернатива на ГПС, тој само мислел на тоа дека ГЛОНАСС не го бива и не чини. Итн, поентата всушност ми е да покажам какви „стручњаци“ го информираат @Klinton

Нараторот со цел памет зборува дека Русите не можат да гаѓаат далечни цели за ради немање таква прецизност/можност. Најјакото е што видеово е од пред 8 месеци (во Април ваљда), пред прелевањето на чашата со нападот на крим-керч мостот, и пред масовното гаѓање на инфраструктура со ракети и дронови. Причата е дека Русите немаат свој ГПС, односно имаат ама е страње... 8 месеци подоцна, Во Украина илјадници цели во големина на трансформатори се уништени од неспособните руски системи.

Како што повеќе пати сум спомнал, garbage in garbage out е принципот. Во Клинтон влегуваат ѓубре информаци, следствено излегуваат ѓубре гледишта/ставови.
Клинтон, навистина што е работава. Сакаш да се покажеш во што полошо светло? :unsure:
половина саат после постирање на видео што трае цел саат Ванчо фана стручно да го анализира. Тоа се факти, луѓе, нема друго.

има видеа од руски авиони со Гармин уреди во нив, сега во последно време ги заматуваат, ама ете Ванчо е стручњак за ГЛОНАСС и ќе ни објасни колку е супериорен.

Каде е огромната моќ на руската авијација? Јадат ќотек и косат трева од летање ниско? Каде е супериорноста во технологијата? комуницираат на некодирани радија и си ги издаваат сопствените позиции? ЈНА имала подобра врскарска комуникација.

garbage in - garbage out е нешто што треба да ти покаже зошто имаат такво фијасно русите, со што влегоа - со тоа излегоа после година дена.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
има видеа од руски авиони со Гармин уреди во нив, сега во последно време ги заматуваат, ама ете Ванчо е стручњак за ГЛОНАСС и ќе ни објасни колку е супериорен.
Ај те молам објасни ми стручно и технички зошто е ГЛОНАСС инфериорен, но не со 2 реда од гугл, туку со детална анализа, и ако не те мрзи направи ми споредба со останатите ГНСС системи (повторно технички). Ме интересира како ве учат во војската :)

И немам време да го гледам видеото што си го ставил, ако не те мрзи во 2-3 редови пиши ги клучните работи (не се зезам).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.318
Поени од реакции
31.182
Чекај сега, немој преку ред. @Klinton игнорира дека постирал видео каде ја заебаваат руската армија дека не може прецизно да гаѓа далечи цели. Заради немање сателитска навигација... Постира видео што смрдело уште пред 8 месеци, а сега повеќе месеци е целосно раскринкано со десетици илјади прецизни гаѓања на терен во Украина.

Ајде @Klinton не биди педер, кажи што е резилов со вакви бедни пропагандни видеа? :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom